Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stoeger Cougar 8000 FL'ye Bir Bakış
[Resim: stoegercougar8000fl.jpg]

Cougar 8000, 1994 yılında Beretta tarafından, F92' ye alternatif olarak üretilmeye başlandı. Amaç, F92' den daha hafif, daha küçük, daha iyi gizlenebilen ve daha rahat atış yapılabilen silah sunmaktı.

2000 yılına kadar Beretta tarafından İtalya' da üretilen Cougar 8000, bu yıldan sonra, makine parkı Türkiye' ye getirilerek, Stoeger tarafından üretilmeye başlandı. Silahın şarjörü, halen İtalya' da, Beretta tarafından üretilmektedir.

Aşağıda Beretta üretimi bir Cougar 8000 F görüyorsunuz:

[Resim: ber8000dinox002.jpg]

Stoeger Cougar 8000, Türkiye' de üç ana türde ve üç ayrı kalibrede sunulmaktadır:

Cougar 8000 F : Silahın standart, tam hizmet boyu modelidir.
Cougar 8000 FL : Silahın şarjörden kısaltılmış ve fişek kapasitesi azaltılmış modelidir. F modeli ile aynı teknik özelliklere sahiptir. (Bu yazıda, bu modeli inceleyeceğiz)
Cougar 8000 FT: F modeli ile aynı özelliklere sahip olmakla birlikte, gövdede piccatiny taktik aparat kızakları bulunan, 15 fişek kapasiteli modeldir.

Satışa sunulan kalibreler 9 mm, .40 S&W ve .45 ACP^' dir.

[Resim: 01cougar8000turleri.jpg]

Silahın teknik özellikleri:

Toplam Uzunluk: 178 mm
Namlu Boyu: 92 mm
Tetik Hareketi: Çift / Tek
Tam Genişlik: 38 mm
Gez Mesafesi: 132 mm
Tam Yükseklik: F ve FT modeli: 140 mm, FL modeli : 126 mm
Şarjör Kapasitesi (9 mm): F ve FT modeli: 15, FL modeli : 13
Boş Ağırlık: F modeli: 838 gr, FL modeli : 770 gr, FT modeli: 860 gr

Kutudan Çıkanlar;

[Resim: 02kutuicerigi01.jpg]

Cougar 8000' in kutusu küçük, kibar ve mütevazi bir kutu. İçindeki süngere, silah ve aksesuarlar için kalıp çıkarılmamış.

[Resim: 02kutuicerigi02.jpg]

Kutudan çıkanlar:

Silah
Yedek Şarjör
Harbi Seti
Kullanım Kılavuzu
Garanti Belgesi

Süngerin altında harbi seti var:

[Resim: 02kutuicerigi03.jpg]

Silahı alırken, Ankara MKE' de bulunan Stoeger standındaki Serkan Bey' e, çocuk kilidi istediğimi belirtmiştim. Bana fabrika ile iletişime geçebileceğimi ve fabrikanın çocuk kilidini göndereceğini söyledi. Ben de fabrikadan Tuğçe Hanım ile görüştüm ve kendisi bana çocuk kilidini ücretsiz olarak gönderdi:

[Resim: 02kutuicerigi04.jpg]

Silahla birlikte hediye olarak kaliteli, kahverengi, kelebek bir dış kılıf veriliyor. Bu dış kılıfa silahı koyup, çıt çıtını vurduğunuzda silahın emniyet manivelası pasif duruma geçiyor. Bu kılıfla ilgili ciddi bir problem. Fabrikadan Tuğçe Hanım'a bu durumu bildiren bir e-posta gönderdim ve bana anında geri dönerek, bu durumu satın alma birimine ilettiğini ve takip edeceğini bildirdi.

Genel Görünüm

[Resim: 03genelgorunum01.jpg]

Elinize aldığınızda derli toplu, şık ve temiz çizgileri olan bir silah hissi veriyor. Ele çok güzel oturuyor. Hem F modelini, hem de FL modelini elime alıp inceledim. F modelinin ele çok daha iyi oturduğunu söyleyebilirim.

Silahım taşıma ruhsatlı olacağından dolayı, silahımın kompakt, hafif ve küçük olmasını istedim ve FL modelini aldım.

[Resim: 03genelgorunum02.jpg]

[Resim: 03genelgorunum03.jpg]

Bu kadar küçük bir hacime, bu ağırlığı başarıyla sığdırdıklarından olsa gerek, elinize alırken hafifmiş gibi düşünüyorsunuz, ama alınca düşündüğünüzden daha ağır olduğunu görüyorsunuz.

[Resim: 03genelgorunum04.jpg]

[Resim: 03genelgorunum05.jpg]

Sahra Sökümü

[Resim: 04sahrasokumu00.jpg]

Silahın sahra sökümü çok kolay. Tek bir pimi çıkarıp, sürgüyü kaydırdığınızda, neredeyse tamamen sökmüş oluyorsunuz. Hatta öyle ki, internette izlediğim bir videoya özenip, tek elle hızlı bir şekilde sahra sökümünü tamamen gerçekleştirebilmiştim.

[Resim: 04sahrasokumu01.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu02.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu03.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu04.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu06.jpg]

Burada kırmızı ile işaretli yerler, renk açılmasının olduğu yerler. Fotoğrafta pürüzlü görünen diğer bölgeler ise yeni yağlanan yerler olup, aslında pürüzlü değildir.

[Resim: 04sahrasokumu05.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu07.jpg]

[Resim: 04sahrasokumu08.jpg]

Sürgü

Çelik alaşım sürgü, derli toplu ve silahın ağırlığının en önemli kısmını oluşturuyor. Üzerinde delik, çentik yok. Hatta, bazı modellerde sürgü yakalama salma manivelası için açılan ve dışarıdan görünen çentik bile, sürgünün içine açılmış ve dışarıdan görünmüyor.

[Resim: 04sahrasokumu08.jpg]

Beretta tarafından üretilen Cougar 8000'lerde tam boy devam eden sürgü, Stoeger tarafından üretilen 9 mm kalibrelerde, ön taraftan traşlanmış. Silahın hafiflemesini sağlayan bu işlem, silahın görüntüsündeki dolgunluk hissini biraz azaltmış.

[Resim: 14tetik01.jpg]

Sürgünün ön tarafında çekme kertikleri yok sadece arka tarafında var.

Sürgü üzerinde, silahın en çok şikayet edilen parçası var; Emniyet manivelası!

[Resim: 11surguyakalamasalma01.jpg]

Sürgü içersinde namlu, icra yayı kılavuz mili, icra yayı ve namlu kilit bloğu var:

[Resim: 05surgu02.jpg]

İcra yayı kılavuz mili üzerinde tek sıralı sarmal olarak tam boy devam eden icra yayı, sahra sökümü sırasında, milden ayrılmıyor.

[Resim: 05surgu03.jpg]

Namlu

Cougar 8000' in döner kilit sistemli namlusu, bu silahın en özgün ve karakteristik yeri. Beretta' nın, Cougar 8000 ile beraber, sadece PX4 Storm'da kullandığı bu sistem, kullanıcıya atışta tepmeyi daha az hissettiriyor.

[Resim: 06namlu01.jpg]

Namlunun sağ tarafında silahın seri nosu yazıyor.

[Resim: 8000gost.jpg]

Mermi çekirdeği namluyu terkettikten sonra, namlu çok kısa bir miktar düz olarak geri geliyor. Daha sonra, kendi ekseni etrafında dairesel olarak, yaklaşık olarak 30 derecelik bir dönüş yaparak, geri tepme enerjisinin bir miktarını soğurduktan sonra, yeni fişek alarak yerine yerleşiyor.

Alttaki iki fotoğrafta, namlu ve blok üzerinde karşılıklı gelen ve namlunun dönmesini sağlayan kilit sistemini görüyorsunuz:

[Resim: 06namlu02.jpg]

[Resim: 06namlu03.jpg]

Namlu içindeki yiv ve setler yakından incelendiğinde, mermi çekirdeğinin 92 mm' lik namlu boyunca ilerleyişi sırasında, bir çeyrek tur (90 derece açı) yaptığını görüyoruz:

[Resim: 06namlu05.jpg]

Namlu içinde konvansiyonel yiv - set bulunuyor:

[Resim: 06namlu06.jpg]

Nişangah Sistemi

[Resim: 07nisangahsistemi01.jpg]

Modern muharabe tipi nişangah sistemi var. Gece parlamayan standard beyaz boyalı çubuklu gez ve noktalı rampalı arpacık var.

[Resim: 07nisangahsistemi03.jpg]

[Resim: 07nisangahsistemi04.jpg]

Gövde

Gövde aliminyum alaşım ve çok hafif. Silahıın sadece sürgüsünü çıkardığınızda bile, gövde tüy gibi hafifliyor. Gövde üzerinde sökme/takma mandalı ve sürgü yakalama/salma mandalını, şarjör sabirleme manevelasını taşıyor. Silahın seri nosu gövdenin sol tarafında lazerle yazılmış.

[Resim: 03genelgorunum05.jpg]

Kabza

[Resim: 08kabze01.jpg]

Cougar 8000' in en çok beğenilen yerlerinden birisi olan kabza, FL modelinde plastik şarjör tabanı ile tamamlanıyor. Kabza önünde ve arkasında, dikey çizgiler bulunuyor:

[Resim: 08kabze02.jpg]

[Resim: 08kabze03.jpg]

[Resim: 08kabze04.jpg]

Kabza arkasında, kavrama emniyet ( kabza emniyeti ) sistemi bulunmuyor.

FL modelinde kabzenin küçük olması, hızlı çekişlerde kabzeyi çabuk bulma, kavrama ve çekmede dezavantajı da beraber getiriyor.

Şarjör

Çift sıralı, bükme çelikten yapılan şarjörler, İtalyada Beretta tarafından üretiliyor. Şarjörün üzerinde '' Made in Italy '' yazısını görmek mümkün. Şarjörün arka tarafında, her beş fişek için bir delik var.

[Resim: 09sarjor01.jpg]

[Resim: 09sarjor02.jpg]

[Resim: 09sarjor00.jpg]

Şarjör boyası, ilk çizilen yerlerden biri.

Şarjör mandalı sökülerek soldan sağa alınabildiği için, şarjördeki sabitleme çentikleri de çift taraflı.

Silah şarjörsüzken ateş edebiliyor. Bu mekanik özellik sürgünün sağ tarafında yazıyor.

Horoz

Daha önce forumda bahsedien, 50.000 atım görmüş poligon silahında, horozun üzerindeki iz ve aşınmanın azlığı, asıl dikkati çeken ayrıntılardan birisi idi. Bu da, horoz malzemesinin oldukça kaliteli olduğunun bir göstergesi.

[Resim: 12horoz04.jpg]

Benim silahımda horoz, biraz sol tarafa yatık duruyor. İşçilik hatası olduğunu düşündüğüm bu durum, atışlarda horozun sol tarafının gövdeye sürtmesiyle bu taraftaki boyayı zedeledi.

[Resim: 07nisangahsistemi01.jpg]

[Resim: 12horoz03.jpg]

Emniyet

Sürgü üzerinde bulunan emniyet mandalı, silahın en çok şikayet edilen yeri.

[Resim: 11surguyakalamasalma01.jpg]

DA / SA çalışan silahta, horoz kurulu iken, emniyet manivelasını aktif hale getirdiğimizde, önce iğne ile horoz bağlantısı kesiliyor, sonra da horoz düşürülüyor.

Tırnak dışarıda ve haznenin dolu olup olmadığını bildiren bir sistem yok.

Kabzede, kavrama emiyeti yok.

Silahta tetik emniyeti var. Bu sayede, , tetik sonuna kadar çekilmediği sürece, horoz tarafından ateşleme iğnesi üzerine basınç uygulansa bile, "otomatik iğne kilit parçası" sayesinde, bu basınç atım yatağındaki fişeğin kapsülüne kadar iletilmiyor.

Tetik

DA / SA tetik, atıcısına horoz aşağıda, fişek yatağı dolu ve çift hareketli tetikle taşıma imkanı sağlamaktadır.

Köşeli tetik korkuluğu, kullanıcısına yeterli alan sunuyor.

Korkuluk önünde, takılan aparatların daha sabit durması için açılmış tırtıklar var.

[Resim: 14tetik02.jpg]

Boya

Silahın en çok şikayet edilen özelliklerinden birisi de, özellikle aliminyum alaşım gövde üzerindeki boyadır.

Fabrikada silahın çelik yüzeyleri üzerine önce Brunasyon ( asit borik banyosunda yapılan bir çeşit nitritleme işlenmi ) işlemi yapılıyor. Bu işlem yüzeyde sertlik ve korozyon direnci sağlıyor, ama hiçbir renk vermiyor, renklendirme sonradan pigmentler ile yapiliyor. Alüminyum gövde ise anodizasyon ile kaplanıyor.

Ben silahı aldıktan kısa bir süre sonra, sahra sökümünden sonra, silahı monte ederken, gövdenin ön tarafına sürgüyü bir defa değdirdim ve gövde hemen çizildi.

Fabrikanın mühendisleri, bu malzemeye uygulayabildikleri en kaliteli boyanın bu olduğunu iddia ediyorlar.

Kılıf

Bu silah için piyasada kılıf bulunmuyor. Kılıf almak istediğinizde Beretta F92 ya da SS P226 gibi benzer modellerin kılıflarından almak zorunda kalıyorsunuz.

Aşağıda koltuk altı kılıfımı görüyorsunuz:

[Resim: 15kilif02.jpg]

Silahı satın aldığım gün, Ankara MKE Poligonu' ndan Mustafa Bey, bu silahın piyasadaki en iyi silahlardan birisi olduğunu, tek kusurunun emniyet manevelalarının yeri olduğunu söyledi. Bu silahın namlusunu kesmeye çalıştığını ama kesemediğini, ayrıca bu silahın bir kaç ihaleyi kazandığını ama ihalenin başka firmalara (sebepler malum) verildiğini söyledi.

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
sdt, aoboran, Vectra, S54H1N, rainman, whistle, Antiterör, sirflayer, mvx, aşite
Elinize sağlık Sn. Vgun. Paylaşım için teşekkürler.

Alıntı

İnşallah becerebilmişimdir Sn. syılmaz. İlgi ve alakanıza ben teşekkür ederim.

Bu da, bu silaha sevgimi anlatan fotoğraf Smile :

[Resim: SNC01667.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

Güle güle kullanmak dileğiyle.Silahınıza olan sevginiz resimlere de yansımış.Ne güzel.Selamlar saygılar...

Alıntı

Harika elinize sağlık Sayın Vgun.

Alıntı

Elinize Sağlık Sayın Vgun Smile

Alıntı

Çok detaylı bir inceleme olmuş ellerinize sağlık Sn. Vgun bende 8000F modeli var.Aynı kılıfla ilk gün namlunun solunu çizip kılıfı kullanmamaya karar verdim,aslında kaliteli bir deri ama çıtçıtı korkutuyor dediğiniz sebepten.
İlk silahım F 92 olduğu için tek elle o emniyeti kullanmaya çok alıştığımdan hiç rahatsızlık duymadım ayrıca şimdiye kadar elime en rahat uyan silah olduğunu söyleyebilirim.
Gülegüle kullanınız.

Saygılarımla

Alıntı

Sayın vgun; detaylı incelemenizle hem forumumuzdaki eksikliklerden birini giderdiniz, hem de küçük elli atıcılar için uygun alternatiflerden birine dikkat çekmiş oldunuz. Teşekkür eder, silahınızın hayırlara vesile olmasını temenni ederiz...

Alıntı

Silahınızı iyi günlerde kullanın Sn. vgun, hayırlı uğurlu olsun. Emeğiniz için ayrıca teşekkürler Stoeger hakkında sayenizde bir şeyler öğrendik.

Alıntı

Sn.vgun, sabitlenmeyi hak eden, bilgilendirici çalışmanız için çok teşekkür ederim.

Şarjörlerle ilgili küçük bir ayrıntı eklemek isterim, pek çok üretici için geçerli olduğu gibi, Cougar şarjörleri de dahil olmak üzere tüm yarı otomatik Beretta tabancaların şarjörleri Mec-Gar tarafından üretilmektedir.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi