Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NIGHTFORCE Tüfek Dürbünleri
Bu site eğer yanlış hatırlamıyorsam Sn Harun'a ait. Ben daha işin abc'sini öğrenmeden bu kadar iddialı bir ekipmana sahip olupta hakkını verememekten haya ederim. Ben orta karar güzel bir kalibre ile bu işe başlamayı eğer ilerlemeyi becerebilirsem daha iyilerine geçmek fikrindeyim, bu konuda tavsiyeleriniz olursada başım gözüm üstüne.

Sn Sem, ogrenim asamasinda tufek ne kadar iyi olursa mermi mastafi da o kadar dusuk oluyor.Smile Bilginize,

(05-11-2011, 04:43 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Sem, ogrenim asamasinda tufek ne kadar iyi olursa mermi mastafi da o kadar dusuk oluyor.Smile Bilginize,
+1

Kesinlikle, sakın ise yaramaz bir optik alıp onuda kendiniz monte etmeye kalkmayın. Yıllık istihakınızı harcarsınız ama yinede yonca yaprağı oluşmaz . Tecrübe ile sqbittir.

Arkadaşlar,

Nightforce konusunu siteye yükledim. Nightforce web sitesinin tercümesidir:

http://www.ctm.com.tr/index.php/tr/produ...nightforce

Fiyatlar, NF uluslararası perakende satış fiyatı + KDV olacaktır. İsteyen arkadaşlar sitedeki iletisim formunu doldurur ya da bana mail atarsa < harun@ctm.com.tr >, fiyat listesini gönderebilirim.

NF 5.5-22x50,300m 22x de.Cep telefonu ile çekildiği için çok iyi çıkmadı.

[Resim: img01d.jpg]

1200m @ 22x

[Resim: 57886595.jpg]

Hava açınca ikinci fotoğrafı çektim.İlk fotoğrafta killflash i dürbünün önünde unutmuşum biraz gelen ışığı azaltıyor.Bal peteği görmediğime şükür Big Grin

Zoom seçimi konusunda yardım isteyen arkadaşlara işte tam bu görüntüyü ifade etmeye çalışırım. 22x bir dürbün ile aldığınız görüntü 1000 m üzeri atış yapmak için bile yeterli büyütmeyi, net hedef tespiti ve hedef yönlendirmesini sağlayacak kapasitedir. Memlekette sahip olabildiğimiz kalibrelerdeki anlamlı azami vuruş menzilleri 600-800 metreler arasında olmaktadır. Bu durumda 15x, 22x gibi büyütme oranları gayet yeterli olmaktadır.

Yeri gelmişken dürbünlerle ilgili bazı genel bilgiler aktarayım:

Yüksek zoom'lu bir dürbün seçtiğinizde, dürbünün içindeki lens adedi ve/veya lens kalınlıkları artmaktadır. Bu durumda dürbünün ışık kırıcılığı da artmaktadır. Yani güzel, parlak bir görüntü elde edebilmek için daha fazla ortam ışığı gerekmektedir. Sonuçta 42x bir dürbününüz var diye gerinirken, akşamüstü ışık azaldığında hedef tespitiniz oldukça zorlaşabilir.

Yüksek zoom kullanmanın diğer bir yüzü de, azami büyütme oranıyla birlikte asgari büyütme oranının da artmasıdır. Bunun ne zararı olabilir? Dürbünün büyütme oranı arttıkça görüş alanınız (Field of View) daralır. Görüş alanınız daralmışsa, hareketli hedefleri takipte zorlanırsınız; yakın mesafede aniden ortaya çıkan fırsat hedeflerini kaçırırsınız. Dürbünün asgari büyütmesi 1x yada buna yakın ise, her iki gözünüz açık iken hedef takibi yapabilir ve ateş edebilirsiniz. Bu genellikle orman içi gibi görüş/atış menzilinin kısıtlı olduğu yerlerde ortaya çıkar. 100 metre gibi menzillerde yüksek büyütme kullanmak durumunda kalıyorsanız, görüş alanı 1 metrenin altına bile düşebilecek ve fırsat hedeflerini dürbün içinden tespitiniz, hareketli hedefleri de takibiniz hemen hemen imkansız bir hal alacaktır.

Dürbün seçimi de hemen herşeyde olduğu gibi bir optimizasyon problemidir. Seçiminizi yaparken bunları da hesaba katmayı ihmal etmeyiniz.

(05-04-2012, 06:02 PM)harun demiş ki: Zoom seçimi konusunda yardım isteyen arkadaşlara işte tam bu görüntüyü ifade etmeye çalışırım. 22x bir dürbün ile aldığınız görüntü 1000 m üzeri atış yapmak için bile yeterli büyütmeyi, net hedef tespiti ve hedef yönlendirmesini sağlayacak kapasitedir. Memlekette sahip olabildiğimiz kalibrelerdeki anlamlı azami vuruş menzilleri 600-800 metreler arasında olmaktadır. Bu durumda 15x, 22x gibi büyütme oranları gayet yeterli olmaktadır.

Yeri gelmişken dürbünlerle ilgili bazı genel bilgiler aktarayım:

Yüksek zoom'lu bir dürbün seçtiğinizde, dürbünün içindeki lens adedi ve/veya lens kalınlıkları artmaktadır. Bu durumda dürbünün ışık kırıcılığı da artmaktadır. Yani güzel, parlak bir görüntü elde edebilmek için daha fazla ortam ışığı gerekmektedir. Sonuçta 42x bir dürbününüz var diye gerinirken, akşamüstü ışık azaldığında hedef tespitiniz oldukça zorlaşabilir.

Yüksek zoom kullanmanın diğer bir yüzü de, azami büyütme oranıyla birlikte asgari büyütme oranının da artmasıdır. Bunun ne zararı olabilir? Dürbünün büyütme oranı arttıkça görüş alanınız (Field of View) daralır. Görüş alanınız daralmışsa, hareketli hedefleri takipte zorlanırsınız; yakın mesafede aniden ortaya çıkan fırsat hedeflerini kaçırırsınız. Dürbünün asgari büyütmesi 1x yada buna yakın ise, her iki gözünüz açık iken hedef takibi yapabilir ve ateş edebilirsiniz. Bu genellikle orman içi gibi görüş/atış menzilinin kısıtlı olduğu yerlerde ortaya çıkar. 100 metre gibi menzillerde yüksek büyütme kullanmak durumunda kalıyorsanız, görüş alanı 1 metrenin altına bile düşebilecek ve fırsat hedeflerini dürbün içinden tespitiniz, hareketli hedefleri de takibiniz hemen hemen imkansız bir hal alacaktır.

Dürbün seçimi de hemen herşeyde olduğu gibi bir optimizasyon problemidir. Seçiminizi yaparken bunları da hesaba katmayı ihmal etmeyiniz.

Optiğin anayasasından bir bölüm. Ancak sık sık gözardı edilir.

(05-04-2012, 06:34 PM)xlcod3r demiş ki: Optiğin anayasasından bir bölüm. Ancak sık sık gözardı edilir.

Efendim, bizi yasanın anası ilgilendirmez, ne olursa olsun bizim malzeme en babası olacak...

Nightforce Avusturalya markası ve siparişler Avusturalya'dan gönderiliyor. Sayın R-9'un yazdığı gibi, mercekler ve dürbünün kendisi Japonya'da yapılıyor. Bağlama, kızak gibi diğer aksesuarlar ise ABD üretimi.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi