Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Slug namlular ve emekli subaylarla ilgili ruhsat
16-10-2011, 03:42 PM (Bu Mesaj 16-10-2011 06:36 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Slug namlular ve emekli subaylarla ilgili ruhsat
İyi günler sevgili forum üyeleri. Foruma yeni katıldım. Sormak istediğim bir kaç şey var.

Öncelikle bildiğim kadarıyla(yanlış olabilir) şok namlu saçma için kullanılır ve harici şoklarda vardır. kurşun için ise slug namlu kullanılır. Her iki namluyla da bütün fişekler ateşlenebilir.Fakat şoklu namluda slug kullanılırsa aşınma olabilir yada mermi geri patlayabilir. Slug namluyla da saçma kullanılabilir. Fakat yeterince etkili olmaz çünkü saçmalar daha açık gider. Benim sormak istediğim;

Slug namluya saçma atmak için harici şok takılabilir mi ve etkili atışlar alabilmek için illa namluyu değiştirmeli miyiz ?

Bir başka öğrenmek istediğim konu; bazı sitelerde(ör:benelli) tüfeklerin slug,field ve turkey şeklinde ayrıldığını gördüm. Field ve slugın ne olduğunu biliyorum fakat turkey yani hindi avı için kullanılan tüfeğin farkı nedir.

Sormak istediğim son konu ise emekli asker silahı;

Babam emekli dn.yrb ve subayken ona verilen 9mm kırkkale marka silahı var. Şuan yurtdışında olduğu için kendisiyle bu konu hakkında konuşamıyorum. Askeri kimlik kartının silahın ruhsatı olduğunu biliyorum. Fakat babam emekli olduğunda doğal olarak kimlik kartı değişti ve emekli yazısı eklendi. Emekli olduktan sonra hala silah taşıma ruhsatı geçerlimidir yoksa sadece bulundurma ruhsatınamı dönüşür? Taşıma ruhsatı geçerli değilse birdaha alınabilir mi ? Alınıyorsa kimlik kartınamı eklenir yoksa standart silah ruhsatı şeklinde midir ?

Teşekkürler...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2011, 05:43 PM
RE: slug namlular ve emekli subaylarla ilgili ruhsat
Sormak istediğim son konu ise emekli asker silahı;

Babam emekli dn.yrb ve subayken ona verilen 9mm kırkkale marka silahı var. Şuan yurtdışında olduğu için kendisiyle bu konu hakkında konuşamıyorum. Askeri kimlik kartının silahın ruhsatı olduğunu biliyorum. Fakat babam emekli olduğunda doğal olarak kimlik kartı değişti ve emekli yazısı eklendi. Emekli olduktan sonra hala silah taşıma ruhsatı geçerlimidir yoksa sadece bulundurma ruhsatınamı dönüşür? Taşıma ruhsatı geçerli değilse birdaha alınabilirmi ? Alınıyorsa kimlik kartınamı eklenir yoksa standart silah ruhsatı şeklindemidir.

Sn. Özcan61
Öncelikle hosgeldiniz...
Babanızın emekli olması silah taşımasına engel değil. Yanı taşıma ruhsatı devam edecek. Emekli kimlik kartının arkasına da silahıon bilgileri yazılacaktır. Birde ayrıca taşıma ruhsatı da tanzim edilecek olup oda bağlı olduğu kuvvet tarafından yapılacaktır. Emekli askerlerin ruhsatları farklı şekilde olup askeri kimliğe benzemektedir. Emekli askerlerin bir ithal bir yerli bir hibe birde yivli tüfek hakları bulunmaktadır.

Forumda bu konu daha evvel tartışıldı. Linki bulursam tekrar yazarım. Saygılarımla...

Kaygusuz kalsın diye düşmandan TÜRKİYE CUMHURİYETİ...

mavibere277@hotmail.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2011, 09:07 PM
RE: Slug namlular ve emekli subaylarla ilgili ruhsat
Konu sn Syılmaz'ın uzmanlık alanına girer ,ancak naçizane kulaktan dolma bilgimi paylaşmak isterim.
Hindi tüfekleri eğer mobil şoklu ise en dar şok sistemini kullanır ve kuşların görme yeteneğinden dolayı ortama uygun kamuflaj olur.Eğer fix şok ise yine mümkün olan en dar ölçüde ( 17,8--17,9 ) ve saçmanın toplu gitmesini artırabilmek için yataktan itibaren daralan ölçülerde şoka sokar.Şok ölçüsünün uzun alanda olması 5 cm lik şok'a göre çok daha iyi uzun mesafe açılımı sağlar.Hindi atışları etin bozulmaması için kafa atışı esasına dayanır ( youtube'de izledim) bu yüzden kullanılan tapa ve şok darlığı büyük önem arzeder.Ormanda avlanıldığını düşündüğünüzde uzun namlu olmaması gerekir.Gerçi ben hindi avlasam herhalde 22 long ve 222 arası mermi kullanırdım.

Neyle ateş ettiğiniz değil,nasıl ateş ettiğiniz önemlidir.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2011, 09:20 PM
(16-10-2011 09:07 PM)yivlici Yazdı:  Konu sn Syılmaz'ın uzmanlık alanına girer ,ancak naçizane kulaktan dolma bilgimi paylaşmak isterim.

Estağfurullah Sn. Yivlici, ben kim uzmanlık kim.

Sn. Yivlici'nin dediği gibi hindi avında kullanılan şok bizim ülkemizde pek bilinmeyen extra full şoktur. Stoeger'in yeni modeli M 3500'de mobil şoklar arasında extra full şokta mevcut ve bildiğim kadarıyla iç pazarda bir ilk ama bizim için bir avantajı var mı diye sorarsanız, sanmıyorum.

Yazınızın başında ki diğer sorulara gelince, slug namlu sabit şok ise uzatma takılamaz ki piyasada ki tüfeklerin %99'u böyledir. Franchi gibi uzatma namlu takılabilen slug namlular yada bir iki yerli üreticide gördüğüm mobil şoklu slug namlularda mevcut.

Şoklu namluda mermi geri patlayabilir derken neyi kastettiğinizi anlayamadım ama kurşun saf kurşunsa her türlü şokla kurşun atılabilir (ben atmam yine de), emin değilseniz güvenli tarafta kalmak için mobil şoklu bir tüfekte 4 ve 5 numara mobil şok kullanarak tek kurşun atınız.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2011, 10:13 PM
Bir soru da ben sorayim yeri gelmisken.
Benelli M2 gibi taktik bir tufegi slug namlu degil, mobil soklu olarak uretiyorlar. Bu bir avantajmidir, yani tek kursun kullanilacagi zaman 5 numara sok takip namluyu slug namlu yapip 1 ve 3 numarali soklarla da ucar avi yapilabilinir mi?
Saygilar.

Ya yeni bir yol bulacağız ya yeni bir yol yapacağız.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2011, 10:34 PM
Benim Remington 870'îm bahsettiğiniz Turkey gun tabir edilen model, ve tamamen kamuflajlı.

Kutusundan çıkan "improved cylinder" mobil şoku genelde üzerinde tutuyorum, ama aşağıda eklediğim fotoda göreceğiniz şekilde hindi avı için uzun ve dar bir şok var, namluyu da uzatıyor, ve çok dar paternler üretiyor.

[Resim: chokerem.jpg]

O uzun şoku fazla kullanmasam da, satmam için çok teklif geldi, güzel paterni yüzünden three gun gibi bir yarışma olursa diye elimde tutuyorum Smile

Saygılarımla...

http://i8.photobucket.com/albums/a34/r_oremland/TomCruiseinCollateral.gif
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-10-2011, 12:15 AM
Yorum yapan bütün forum üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bilgilendirdiniz için ...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-10-2011, 12:15 AM (Bu Mesaj 17-10-2011 12:23 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : Ozcan61.)
Yorum yapan bütün forum üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bilgilendirdiniz için ...

Bir soru daha sormak istiyorum;
Benelli süpernova almayı düşünüyorum. Sitesinde tactical ve av şeklinde ayrılmış. Tacticallerde slug namlu daha kısa kısa olmasının avantajı nedir ve tacticallerde veya normalinde yivli set bulunurmu ?
Bir soru daha sormak istiyorum;
Benelli süpernova almayı düşünüyorum. Sitesinde tactical ve av şeklinde ayrılmış. Tacticallerde slug namlu daha kısa kısa olmasının avantajı nedir ve tacticallerde veya normalinde yivli set bulunurmu ?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-10-2011, 12:28 AM (Bu Mesaj 17-10-2011 12:32 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : syılmaz.)
(16-10-2011 10:13 PM)actionman Yazdı:  Bir soru da ben sorayim yeri gelmisken.
Benelli M2 gibi taktik bir tufegi slug namlu degil, mobil soklu olarak uretiyorlar. Bu bir avantajmidir, yani tek kursun kullanilacagi zaman 5 numara sok takip namluyu slug namlu yapip 1 ve 3 numarali soklarla da ucar avi yapilabilinir mi?
Saygilar.

Güzel soru ve ben de sebebini çözebilmiş değilim, 47 cm namlu uzunluğu olan bir tüfekte full şok ne amaçla kullanılabilir acaba? Uçar avı için olmaz, ne namlu uzunluğu uygun ne de üzerinde ki nişangah. Zaten M2'nin uzun şeritli namlu seçeneğide mevcut. IPSC Shotgun'da saçma kullanılan etaplarda var acaba onun için olabilir mi?
(17-10-2011 12:15 AM)Ozcan61 Yazdı:  Bir soru daha sormak istiyorum;

47 cm lik namlu manevra kolaylığı sağlar. Güvenlik amaçlı kullanılacak bir tüfeğin manevra kabiliyeti de önemlidir. Fully Rifled Barrel adı verilen yivlendirilmiş namluların ithalatı yasak olduğu için bu tip namluyu yasal olarak sıfır bulamasınız. Geçmişte ruhsata işlenmiş ve hala ruhsata işli fully rifled namlular mevcut ama bazı şehirlerde hala bunlar devir olabiliyorken, bazı yerlerde olmuyor. Bu konu biraz muğlak bir konu ama sizin av bayinden alacağınız slug namlu normal yivsiz namlu.

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.

Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-10-2011, 12:39 AM
Çok teşekkür ediyorum...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS