Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mevzide EYP ve ilkyardım..
#31
Konunun bilenleri varken dinlemek düşer belki ama yine de bildiğim kadar ve belgesellerden izlediğim kadar yazmak isterim.

Birincisi böyle bir yaralanmada veya herhangi bir savaş alanı yaralanmasında ilk bir saat çok kritik. Yaralının hayatta kalmasını belirleyen şey yaralıya bir saat içerisinde acil müdahalede bulunmak ve bu bir saat içerisinde hastaneye yetiştirebilmek. Bu bir saate altın saat denilmekte. Elbette altın saat içerisinde müdahale edilen bir yaralının hayatta kalması veya müdahale edilmeyen yaralının hayatta kalması yarasıyla doğrudan alakalı.

Elbette bunlar deneye yanıla öğrenilen şeyler. Cerrah kelimesi (surgeon) cavuş (sergeant) dan mı gelmedir bilemem ama İngiliz donanma cerrahlarının çoğunluğu berberlikten geçme eli ustura tutabilen adamlar olduğu 17.-18. yüzyıllardan sonra savaş alanı müdahalesi epeyce gelişmil. O dönem gerçekten çavuş rütbesinde cerrahların hekim cerrahlarla değişmesi rütbelerini ne yaptı bilmiyorum ama yarada enfeksiyona yol açan şeyin kurşun değil yara içinde bırakılan üniforma parçası (kirli) olduğunu yine hekim olan bir İngiliz savaş alanı cerrahı bulduğunu biliyorum. Pamuktur bundan bir şey olmaz diyormuşlar.Kurşunu çıkarıp bırakıyorlarmış.  SmileYukarıdaki paylaştığım belgesel Afganistan'da gerçek muharebe kurtarma alanlarında çekilmiş. Birlik hava kuvvetlerinin  ya 160. muharebe arama kurtarma birliği ya da bu muadil  hava indirme birliğinin kurtarma birliği. Her biri komando eğitimi olan sıhhıyeciler.Kullandıkları sikorskyler bu için özelleştirilmiş tıbbi donanıma ve ağır silah yüküne sahip.Görüntüler ilgi çekici olduğu gibi rahatsız edicide olabilir. Serinin diğer videoları bana rast gelmemişti
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
lupus, Undercover, ckaracaev, Dr.Oz, blueokkes, ismicey, lenduha, sparus, alpago
#32
(05-07-2017, 06:25 PM)madenci08 demiş ki: ... Cerrah kelimesi (surgeon) cavuş (sergeant) dan mı gelmedir bilemem ama ...

Ben de sayenizde Ulu Google'dan öğrendim Sn madenci08 Wink

surgeon etymology

sergeant etymology

Saygılarımla
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lupus, Sabri, sparus, tirendaz
#33
İlk müdahale konusunda yardımcı olacak bir gelişme... MeTro

http://www.milliyet.com.tr/mucize-niteli...r-2531850/
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
1905sss, karabasan, alpi, lenduha, TrCiviltary
#34
Güzel bilgilendirici bir ilk yardım. İnsanın en çokta öyle anlarda bunları uygulamaya koyabilmesi önemli...
 
Alıntı

#35
(06-10-2017, 02:10 PM)sem demiş ki: İlk müdahale konusunda yardımcı olacak bir gelişme... MeTro

http://www.milliyet.com.tr/mucize-niteli...r-2531850/

Yanlış bilmiyorsam siyanoakrilat Japon yapıştırıcısı (ecnebiler super glue -süper yapışkan diyor yani bu japonya olayı gayet sorgulanabilir bir konu )Vietnam'da yaraların yapıştırılmasında kullanılmış.Onu icat eden kimyagerin aklına başka bir şey gelmemiş. Habire eli yapıştığı için belki deriyi birbirine tutturarak dikiş atılmasına yardımcı olur diye düşünmüş.Dönem Vietnam yılları olduğu içinde muharebe görmüş.

Not: Bu bir tıbbi öneri değildir.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
sem, iso, wubıh
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi