Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mevzide EYP ve ilkyardım..
(14-10-2011, 03:27 PM)blacksea demiş ki: Çivi çakarken çekici elimize vursak, acıdan yerimizde zıplıyoruz. Yaralı askerin bacağı diz altından kopmuş, çene kırık, göğüs travması, kol kemiği parçalanmış. Acaba diyorum belli bir eşiği geçtikten sonra insan beyni acı algılamasını kesiyor mu, beyin bir tür narkoz gibi birşeyler mi salgılıyor?

Bilgilerimin kesin doğruluğu olmamakla beraber hafif ve orta dereceli yaralanmalarda vücudun belirli bir süre ağrı kesici gören adrenalin salgıladığını ve acıyı kestiğini, ağır yaralanmalarda ise beynin kendini kapattığını yani bayıldığını biliyorum.

Alıntı

(14-10-2011, 12:29 PM)lupus demiş ki:
(13-10-2011, 11:42 PM)Kıraç Ata demiş ki: Bizim sihhiyeci baytardi... :-)

Samsun Sahra Sıhhiye Sınıf Okulu' nda yaşını başını almış, bu nedenle de albay rütbesi taşımaya layık görülmüş bir büyüğümüz stajyerler ateşli bir nutuk atarken hızını alamaz ve '' Doktoruz diye geçiniyorsunuz, bir adamın nesi olduğunu anlamak için kırk tane ahiret sorusu soruyorsunuz, bakın bakalım, veterinerler bir sürü soru sorarak mı teşhis koyuyorlar?...'' ...Bunun üzerine sıradaki stayjer muvazzaf teğmenlerden birisi '' Tamam komutanım, bundan sonra biz de size bir şey sormayız o zaman...'' der ve konuyu kapatır...Smile

Sn. Lupus,

Ancak bizim baytar 5 saat muayene edip, her hastalık tipine aynı ilaçları verip, devamında bir tane de izotoniği (umarım doğru yazmışımdır), damarı tutturamayıp direk kola bağlayarak omuza kadar şişirdikten sonra kazandığı namıyla; tüm bölüğü bir daha hasta olmamaya ikna etmiştir. Big Grin

Saygılarımla...

Alıntı

Sn. Lupus,

Ancak bizim baytar 5 saat muayene edip, her hastalık tipine aynı ilaçları verip, devamında bir tane de izotoniği (umarım doğru yazmışımdır), damarı tutturamayıp direk kola bağlayarak omuza kadar şişirdikten sonra kazandığı namıyla; tüm bölüğü bir daha hasta olmamaya ikna etmiştir. Big Grin

Saygılarımla...
[/quote]

Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi