Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mevzide EYP ve ilkyardım..

Olay yeri Afganistan. Muhtemelen mevzide mayın araması yapılmadı. Yada söz konusu eyp sinyal vermeyen cinstendi. Görebildiğim kadarıyla sol diz altı ampute, sol kolda çoklu kırıklar var. Göğüs ve batın bölgesinde ağır travma mevcut. Üst ve alt çenede kırıklar var. Şahıs kendisinde ancak sürekli doğrulmak istiyor. Akciğer tahribatında ve nefes almada sorun olduğunda böyle davranışlar olabiliyor. Olayın şokunda olduğu bariz.. Zaten olayı kaydeden kamerayı taşıyan kişide bir müddet şoktan çıkamadı. Sağlık görevlisinin sükuneti takdire şayan. Galiba astsubay (usa rütbeleri de bizimkiler gibiyse, öyle). Patlamanın olduğu bölgeye fütursuzca gelen askeri azarlaması, kontrollü birisi olduğunu gösteriyor.

Derhal ampute olan bölgeyi turnikeleyip, sol kola atel uyguluyor. Tüm vücudu görüp değerlendirmesini yapıyor. Süreç boyunca sakin. Üstelik patlamanın en yanıbaşında olmasına ve kendisinide geriye savurmasına rağmen..

Yaralının ilkyardımını yaptıktan sonra gelen helikoperle naklini de sağlıyor.

EYP' nin neler yapabildiğini göstermesi açısından önemli bir video.

Alıntı

Yazacak kelime bulamiyorum. Savas cok kotu birsey. Insallah insanligin akli basina gelir de bu tarz seyler bir gun biter. Paylasm icin tesekkurler Sn Yakuzz.

Alıntı

Sn.Yakuzz,
Paylaşım ve konu üzerinden yaptığınız açıklama inanın harika. Önce okuyup, sonra izledim, sonra tekrar okudum ve konuya hakimiyetinizi bir kez daha görmüş oldum.
Teşekkür ederim paylaşımınız ve bizlere kattıklarınız için.
Saygılarımla,
TT

Alıntı

Ben teşekkür ederim Sn.İlksurfer, savaş insan kanı ve uzuvları üstüne kurulu bir vahşet. Elbetteki gerekli olduğunda gereken yapılır, fakat bu vahşet olduğu gerçeğini değiştirmiyor..

Ve; Ben teşekkür ederim Sn.TT. Keşke foruma ve arkadaşlara katkılarım sizin kadar olabilse ama ne mümkün. Burayı, bugüne getirenlerdensiniz..

Saygılar, sevgiler.

Alıntı

Müdahaleyi yapan Sergeant First Class (SFC) E-7

[Resim: tamu13cadetsfc.jpg]

Unutmadan sol kolunda da United States Army Airborne patch var.

Sn.yakuzz

Paylaşım için teşekkürler.Medic eğitimi aldınızmı yada paramedic?

Alıntı

Ben teşekkür ederim Sn.Glock, konuya açıklık getirdiniz. Ayrıca sağlık meslek lisesi mezunuyum.

Alıntı

(12-10-2011, 07:01 PM)turan tactical demiş ki: Sn.Yakuzz,
Paylaşım ve konu üzerinden yaptığınız açıklama inanın harika. Önce okuyup, sonra izledim, sonra tekrar okudum ve konuya hakimiyetinizi bir kez daha görmüş oldum.
Teşekkür ederim paylaşımınız ve bizlere kattıklarınız için.
Saygılarımla,
TT

+1
Elinize sağlık, ibretlik bir paylaşım.

Alıntı

Ders niteliğinde görüntü kayıtları,

paylaşım için teşekkürler.

Savaşı oyun sananlar için eğitici bir video...

Alıntı

Sn. Yakuzz
Paylaşım için teşekkürler...
İntikal halinde iken, doğa koşulları nedeniyle yer değiştiren dost mayına basan bir askere tabip asteğmen arkadaşımızda benzer soğuk kanlılıkta müdahale etmişti.
Üstelik askerin yanına giderken geçtiği mesafeden üç dost mayın daha çıkmıştı...

Alıntı

Sizce o yaralı asker o müdahaleden sonra yaşamış mıdır?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi