Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şirin tabancam Beretta Mod-950
Zor alım olarak 15 yıldır sahip olduğum Beretta Mod-950 6,35 lik tabancamdır.
Hafifliği ve taşıma rahatlığı ile gözdemdir kendisi. Allah'a şükür şimdilik kendimi savunma amaçlı kullanma gereği hissetmedim. Ama kullandığımda nasıl bir tesiri olacağını bilemiyorum. Gören kişinin korkup çekilmeyeceğinden eminim Smile En iyi ihtimalle silahı merak edecek ve sempati duyacaktır.
Atış yaptığımda sesi pek yabana atılır sayılmaz.
Bakımı ve kullanımı oldukça pratik. Emniyeti yok fakat namlunun kalkabilmesi ve mermi olup olmadığının kontrolü sayesinde tabancanın dolumu boşmu olduğunu anlayabiliyorsunuz. Horozu yarım çektiğinizde, tetiğe bassanız bile kilitlenme fonksiyonu mevcut. Şarjoru 7 mermi kapasitesine sahip.
Gövdesindeki çentiklerden (XXX olarak okuyabildim), PB Beretta yazısının tabancanın sağında ve seri numarasının gövdenin sol tarafında olmasından dolayı üretim tarihinin 1974 olduğuna dair bilgi edinebildim. Daha doğru bilgi verebilecek arkadaşlar varsa tabiki sevinirim.
Saygılar
[Resim: ber1.jpg]

[Resim: ber4.jpg]

[Resim: ber5.jpg]

[Resim: ber2.jpg]

[Resim: ber3.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iztay
Vallahi super Sn Skyturx.Benim cok hosuma gitti.

Saygilar

Alıntı

Küçük silahlara oldum olası zaafım vardır. Bu harikulade bir tabanca. Şirinlik muskası. Kıymet bilen ellerde olması da ayrıca sevindirici.

Alıntı

Harika! Bir de o T.C.O.M yazmasaydi da, keske orjanalligini koruyabilseydi.

Alıntı

T.C.O.M nin ne anlama geldigini bilmiyorum.Silahlar uzerinde anlamini bilmedigim yazilarin yazmasi hosuma gidiyor benim sahsen.Yazi kalitesininde resimlerden guzel islendigini goruyorum.Bence orjinalligi bozmussa bile kotu yonde bozmamis.

Saygilar

Alıntı

Yorumlarınız için teşekkürler. İlk mesajımda belirttiğim Zor Alım terimi; Silahların çeşitli kaynaklardan temin edilip ordu mensuplarına belli bir bedel karşılığında satılması işlemidir.
Hala devam ediyormu bilemiyorum ama T.C.O.M. yazısı silahların üzerine MKE tarafından yazılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Ordusuna Mahsustur ibaresidir. Orjinalliğini bozduğu doğrudur. Ama kanuni bir işlem olduğu için ve müdahale etme şansı olmadığı için silahı böyle kabullenmekten başka çaremizde kalmıyor

Alıntı

Sn Skyturx,
Gerçekten güzel bir silahmış. Gözdeniz olması da çok normal. TCOM nin anlamı "TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDU MALI " anlamına mı geliyor? (Zor alım bir silah olarak anlamının bu olduğunu tahmin ediyorum). Eğer anlamı bu ise 6,35 lik bir silaha bu şekilde yazı yazmaları ilginç geldi.

Alıntı

(10-10-2011, 05:47 PM)oguz74 demiş ki: Sn Skyturx,
Gerçekten güzel bir silahmış. Gözdeniz olması da çok normal. TCOM nin anlamı "TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDU MALI " anlamına mı geliyor? (Zor alım bir silah olarak anlamının bu olduğunu tahmin ediyorum). Eğer anlamı bu ise 6,35 lik bir silaha bu şekilde yazı yazmaları ilginç geldi.

Haklısınız sn. oguz74. 6,35'lik bir silaha yazı yazıldığında pek hoş durmuyor. Ama kanuni bir uygulama olduğu için yapacak birşey kalmıyor. TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDU MALI veya TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDUSUNA MAHSUSTUR hangisinin açılımı olduğuna emin değilim.
Bir dönem de beylik tabancalarının üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti Subaylarına Mahsustur" yazısı olurdu. Aslında beni rahatsız etmiyor. Silahın menşei ile ilgili güven verici bir ibare olarak görüyorum.
Saygılar

Alıntı

Sn Skyturx,
Kesinlikle haklısınız. Bencede böyle ibareler olmalı. Yanlızca 7,65 veya daha büyük çaptaki silahlara yazmayıp 6,35 bir silaha yazmaları ilginç geldi. Zira gördüğüm çoğu TSK tarafından kullanılan silahta bu ibare yok.

Alıntı

Arkadaşlar sakın o ibara "Türkiye Cumhuriyeti Orman Müdürlüğü" olmasın Big Grin . Hani bazı ormancıların silahlarında da o kısaltmadan varmış da!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
absobon

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi