Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Yivsiz yarı otomatik av tüfeklerinde tercihiniz kinetik mi,gazlı mı?
Kinetik
Gazlı
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz yarı otomatik av tüfeğinde tercihiniz gazlı mı,kinetik mi?
Sayın Sabri;
Gazlı tüfeklerde sadece pistonla kalsak iyi, fakat gaz ne hikmetse bütün deliklere artık bırakıyor. Şarjör borusunun içinden tutunda, mekanizma, tetik aksamı hatta recoil spring dipçikte olan modellerde, burası dahi kirlenmekte.

Vakti zamanında Benelli M2 ve M4 ü temizlerken yaşadığım tecrübelerden paylaşım yapıyorum. M2 de tetik aksamı ve recoil spring pırıl pırıl çıkarken, M4 de tetik aksamı, katı toz barut artığı zerreciklerle doluyor, recoil springi söktüğümde ise resmen çamur gibi sıvı aktı. Yine şarjör boruları ve yayı temizliğinde, M4' ün şarjör borusunun içinden is tarzında kir çıkarken, M2 nin şarjörü daha temizdi. Son olarak temizleme imkanımız yada benim gibi gönlünüz olmadığı zamanlarda M4 ün başına gelenleri sizde biliyorsunuz, çok uzun süre temizlenmeyen M4 gaz pistonları yuvalarına adeta kaynamıştı. Yağ damlatıp takozla vurarak zor sökmüştüm.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
Her iki sisteminde kendine göre avantaj dez avantajları var.Sn.Sabrinin tablosunda bu hususlar belirtilmiş.Tercih kullanıcının.
Tom Knapp'ın ölmeden önce bir videosunda sık sık seyehat ettiğini,bir gösteriden diğerine gittiğini,tüfek temizlemeye zamanının olmadığını Benelli tüfeklerle 40-50.000 atım yaptığını söylediğini hatırlıyorum.O zamanlar Benelli adına tanıtım gösterileri yapıyordu.Hep kinetik sistem kullanıyordu.Ölmeden önce CZ tüfeklerinin tanıtımını yapıyordu galiba.
Kinetik sistemde Benelli lider konumunda,ondan sonra diğerleri gelir.
Bu iş biraz moda gibi.Bir zamanlar gazlı sistemler revaçtaydı.Son zamanlarda kinetiğe tekrar bir yönelme başladı.Hatsan da gazlı modeller ağırlıklı iken kinetik sistem çıkarmaya başladı.Dynamic modeli de Benelli Vincinin klonu.Huğlu da kinetik modeller çıkarmaya başladı.Avcılar arasında tekrar kinetiğe kaymalar başladı.Sonuçta 32 gram civarında dolular atacaksanız ne kinetikte nede gazlıda çalışma sorunu olacağını zannetmiyorum.24 gr ve daha hafif fişek atacaksanız.Ne gazlı nede kinetik ya çifte yada süperpoze olmadı tek kırma alacaksınız.
Artık eskisi gibi kimse kendisi fişek doldurmuyor.Hep fabrikasyon dolum kullanılıyor.Eskiden her avcının tüfeğinin ve havanın durumuna göre yaz ve kış dolum formülleri vardı.Bıldırcına hafif dolular hazırlanırdı.O bıldırcın için hazırlanan doluları halen atacak bir otomatik tüfek icat edilmedi.
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi