Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Yivsiz yarı otomatik av tüfeklerinde tercihiniz kinetik mi,gazlı mı?
Kinetik
Gazlı
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz yarı otomatik av tüfeğinde tercihiniz gazlı mı,kinetik mi?
Selamünaleyküm,yivsiz tüfekler,genel konular bölümünde Sn.syılmaz'ın gönderdiği çok faydalı bir konuyu gördüm,ve anket kısmında bu konu da bir anket görmedim ve ya göremedim.Forum üyelerinin tercihi hangi sistemden yana görmek istedim saygılar,selamlar.

Alıntı

Sn. Mahmut Hoca, zamanında başka bir forumdan kaynak belirterek aktardığım o konuyu bugün okuduğumda katılmadığım hususlar var. İçinde yanlışlar olan/olabilecek bir yazı. Bu sebeple o yazının çok ciddiye alınmasını istemiyorum.

Anket sorunuza gelince, benim düşüncem sağlıklı çalışan güvenilir bir mekanizması olduktan sonra kinetik yada gazlı benim için farketmez. Ama kinetik sistem temizlik açısından daha rahat.

Alıntı

Teşekkürler Sayın syılmaz,benim açımdan; içinde katılıp katılmadığımız hususlar olabilir,yanlışı doğrusu olabilir,gerçekten önemli bir konu,forumda farklı alanlara göre takip ettiğim bazı ağabeylerim var,bunlardan biri de sizsiniz.Tüfek alırken fikir edinilmesi açısından uygun olur diye düşündüm,saygılar.
Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim sağolun.

Alıntı

(05-10-2011, 10:13 PM)syılmaz demiş ki: ...sağlıklı çalışan güvenilir bir mekanizması olduktan sonra kinetik yada gazlı benim için farketmez.

Benim için de.

Alıntı

Kullanmakta olduğum yarı otomatiğim gazlı. Hiç sorun çıkarmayan, fişek seçmeyen, aksilik yapmayan bir tüfek. Ama bu günkü aklım olsaydı kinetik alırdım. Gaz pistonu içerisinden kurşun sıvaması temizlemek zorunda kalmazdım en azından.

Alıntı

Arkadaşlar,

Saygılar arkadaşlar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
Ben 36 saydım, arada kaçırdığım da olabilir arkadaşlar Smile Saygılar.

Alıntı

Değerli Forumdaşlarım,

Eski konu yenden gündeme gelince bu konudaki bilgileri toparlayıp özellikle bu konuda kararsız kalabilen yeni kullanıcılar için seçim konusunda yardımcı olabilmesi için konuyu bir özetlemek istedim. Aşağıdaki tabloda topladığım kaba karşılaştırmayı, daha aşağıda açıklamaya çalışacağım.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_29_19_21_21.png]

Kinetik sistemler tüfeğin geri tepmesi ile Newton'un hareket yasaları ve eylemsizlik üzerinden çalışırlar. Döner başlık sistemi ile kilitlenen mekanizmanın, geri tepme ile mekanizma içindeki hassas ayarlı bir yay sistemini harekete geçirmesi sonucu, ateşlemeden çok kısa bir süre sonra kilidi açar, geri tepme ile mekanizma fişeği geri çekerek tahliye eder ve bir irca yayı ile mekanizmayı geri getirerek fişek yükleme işlemi gerçekleşir

Gazlı sistemlerde ise fişek ateşlendikten sonra  namlunun orta bölümlerindeki deliklerden kaçan gaz bir piston sistemini çalıştırarak kurma kolunu geri iter, mekanizma kilidi açılır, uzun veya kısa vurmalı pistonun geri ittirmesi sonucu mekanizma geri giderken fişek tahliye olur , önde veya arkada yer alan irca yayı ile mekanizma yerine gelirken yeni fişeği namlu yatağına sürer.

Haliyle gazlı sitemlerde piston, piston yatağı ve kurma kolu kinetik sistemlere göre fazla parçalardır. 

Kirlenme denince kinetik sistemlerde kirlenen sadece namludur. Oysa ki gazlı sistemlerde, piston yatağı, piston, üzerinde yer aldığı şarjör borusu, hatta mekanizma barut gazı ve kurşun artıkları ile kirlenir. Uzun süre atış yapılan kinetik sistem temizlemeden çalışmasını sürdürürken, gazlı sitemler belli atış sayısından sonra kirlenmenin derecesine bağlı olarak tutukluk yapmaya başlarlar. Mamafih günümüzdeki gazlı sistemlerde 400-600 atımdan sonra ancak; tutukluk, yükleme ve tahliye hataları başlar.

Bu durumda gazlı sistemler, kinetik sistemlere göre daha sık aralıkta temizlik gerektirir.

Gazlı siteme göre, kinetik sistemler piston sistemi olmaması nedeniyle çoklukla daha ince ve geri tepme ile çalıştığı için daha hafif tüfeklerdir. Hafifliği nedeniyle daha rahat çevirme, takip, önleme sağladığı için ördek, kaz gibi su kuşu avcılarının tercihidir.

Geri tepme çalışma mekanizmasının esasını oluşturduğu için, gazlı sistemlere göre fazladır. Sıkça atış yapan trap, skeet atıcılarının kinetik sistemlerde geri tepme nedeniyle yoruldukları, ilerleyen atışlarda isabetsizliğe başladığından söz edilmektedir. Ağır sıkılarda bu yorgunluk gazlı sistemlerden çok fazladır.

Herne kadar yeni nesil kinetik sistemler düşük gramajlı sıkıları çalıştırabilse de, genellikle 24 gm ve altında kinetik sistemlerde tahliye hatası gazlı sistemlere göre sıktır. 

Kinetik sistemlerde tüfeğin üzerine eklenen red-dot, dürbün, fener gibi aksesuarlar, tüfeğin ağırlaşmasına ve geri tepme ile çalışmasında aksaklıklara, besleme ve tahliye hatalarına neden olabilmektedir.

Her iki sistem de iyi üreticiler elinden çıktığında isabetli ve sorunsuz atış imkanı sağlarlar. Yukarıda belirttiklerim doğrultusunda tercih elbette kullanıcının. Benim kişisel tercihimin gazlı tüfeklerden yana olması da tamamen bir tercih meselesidir.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
heisenberg, Oberon, ThePulchra, mfarukarikan, foottwo, xeorx, Alphawolf
Ben oyumu kinetik sistemden yana kullandım, Ata ve Stoeger gibi yerli firmalar artık sorunsuz çalışan kinetik sistemli tüfek yapabiliyorlar. Temizlik benim için silah hobisinin en kötü yanı, para ve zaman kaybı, ayrıca evdekilere ve kendimize de gerek kurşun, gerekse uçucu kimyasallar ile zehir saçmasıda cabası.
Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, ThePulchra, Sabri
(29-04-2017, 11:12 PM)Kara45 demiş ki: Temizlik benim için silah hobisinin en kötü yanı, para ve zaman kaybı, ayrıca evdekilere ve kendimize de gerek kurşun, gerekse uçucu kimyasallar ile zehir saçmasıda cabası.

ilahi sayın Kara45,

Yukarıda yazdım, seçim kişisel ama yazdığınızı okuyan da sanki kinetik hiç temizlik gerektirmiyor, namlusundan kurşun artıkları çıkmıyor gibi algılayacak. Wink  Gazlı da fazladan br piston temizliği var. Artık 1000 atıma kadar temizlemeden aksaksız çalışan gazlılar da var. 

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Kara45

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi