Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mühimmat Tipleri
Çok güzel bir belgesel.

http://www.videoizle.co/video/12093/mermiler-belgeseli

Alıntı

Cogu tabanca muhimmatini yanyana gorebilecegimiz faydali bir tablo:

[Resim: 37036_644763552214006_2095369423_n_zps692dde33.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
absobon
Konu icersinde gordugum ama nedenini cozemedim.
Aluminyum kapli, bakir kapli ve princ alasim kapli cekirdekler. (Kapli derken ceketli diyelim)
Amaclari nedir? Neden farkli malzemelerden mermi ceketleri uretiliyor?
Namlu omrunu arttirmak icin olup malzemesi pahali oldugundan mi farkli malzemeler dogmustur. Yoksa farkli amaclari mi vardir?
Aluminyum en yumusak olani oldugundan cabuk deforme olmasi hedefdeki durduruculugu arttirabilir.
Keza bakir Aluminyuma gore sert olup, princ e gore yumusak. Bu sebeple de daha fazla penetrasyon yapip daha az dagilmaya sebep olabilir.
Princ ceketli olanlarsa penetrasyonu en yuksek parcalanmasi en az olan ve namluya en fazla zarari veren cekirdek tipidir diye dusunuyorum.
Peki secme sansimiz olsa savunma amacli sivil kullanicilar icin hangisini kullanmak daha mantikli?
Tiplere gore kullanim yerleri nereler olmali?

Alıntı

Bizım oralaada bir me ke e mermıyla her yer temızlanır!

Alıntı

Merhabalar...
Ben forumu biraz, hatta birazdan da fazla inceledim lakin bulamadım...
Acaba magnum ve parabellum mermi ne anlama geliyor?
Bu fişeğin bir ölçü standartı mıdır, yoksa yapısal bir özellik midir?.
Saygılarımla
demirhan

Alıntı

(27-02-2014, 05:58 PM)demirhan demiş ki: Merhabalar...
Ben forumu biraz, hatta birazdan da fazla inceledim lakin bulamadım...
Acaba magnum ve parabellum mermi ne anlama geliyor?
Bu fişeğin bir ölçü standartı mıdır, yoksa yapısal bir özellik midir?.
Saygılarımla
demirhan

Parabellum (Latince savasa hazirlan demek) kisacasi 7.65 ve 9mm olan muhimmatin komple isimlerinin parcasi diyebiliriz.

7.65 'in asil ismi "7.65x21mm Parabellum" ve 9mm 'in asil ismi "9x19mm Parabellum" seklindedir.

Magnum kelimesi 1800lu yillardan beri muhimmatin buyuklugu ve gucunu one suren gene model ismi / uzantisi diyebiliriz. Mesela 357 Magnum bir toplu tabanca muhimmatidir, 38 Special'in 30 kusur yil daha yeni versiyonudur ve hemen hemen herseyiyle ayni boydadir (uzunlugu haric - 357 kazara 38lik tabancalarda atilmasin diye). Fakat 357 Magnum ateslendiginde 38 Special'in 2 katindan daha fazla bir guc uretir, bu da merminin hizini ve dogal olarakda tahribatini arttirir...

Gunumuzde magnum kelimesi biraz gelisiguzel kullaniliyor, artik daha cok pazarlama unsuru oldu kanimca. Mesela tavsan sincap ufak hayvan avinda kullanilan 1 gramlik 17HMR muhimmat, Magnum diye adlandirilmis, bu sekilde pazarlaniyor. Fakat 2-3km menzili olan 27gramlik .408 CheyTac muhimmatinin isminde Magnum diye bir ibare yok (her ne kadar bu muhimmat .375 CheyTac'in gelistirilmis modeli olsada). Icatcinin isimlendirme, adlandirma tercihi diyelim...

Alıntı

Mühimmatlarla ilgili bir soru da ben sormak isterim.

22 WIN. MAG, 22 WMR ya da 22 Rimfire mühimmatlarının farkı nedir?

Saygılarımla

Alıntı

Sn.m.zmrt,

RIMFIRE tanımı, fişeğin barutunun ateşlenme şekli ile ilgili, kenardan ateşlemeli fişekler için kullanılan genel bir tanımdır.

.22 WIN MAG RIMFIRE, kısaltılmış şekli ile .22 WMR de kenardan ateşlemeli bir fişektir.

.22 WMR ve ülkemizde en iyi bilinen ve ne yaygın olarak kullanılan .22 kalibre fişek olan .22 LONG RIFLE ve .22 WMR' nin her ikisi de RIMFIRE ateşlenen fişekler olmakla birlikte, kovan boyları ve balistik performansları tamamen farklı fişeklerdir.

Saygılar.

Alıntı

[Resim: 22_Long,_22_LR,_22_Winchester_Magnum.JPG]

Çap aynı, kovan boyu, barut hakkı ve mermiler farklı..

Alıntı

MKE Satış fiyatlarıı da budur.

22 WIN.MAG. FMJ-40 GRN. (FEDERAL)
[Resim: 22_WM_SPEER_TNT.jpg]
Üretim Yeri : Federal (Usa)
Üretici İnternet Adresi : 22 WIN.MAG. FMJ-40 GRN. (FEDERAL)
Fiyat : 0,49 $
============================
22 WIN.MAG. FMJ-40 GRN. (SELLIER&BELLOT)
[Resim: v355132-nd.png]
Üretim Yeri : Sellier&Bellot (Çek Cumhuriyeti)
Üretici İnternet Adresi :SELLIER&BELLOT .22 WMR
Fiyat : 0,48 $

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi