Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mühimmat Tipleri
#1
Lightbulb 
Merhaba,

Genellikle mühimmatlar ile ilgili bilgileri nette karıştırır, bilgi edinmeye çalışırım. Baktım, herşey akılda tutulacak gibi değil bende görmediğim bilmediğim mühimmatlarla karşılaştıkça kendi adıma bir dosya oluşturup mühimmat tiplerini yazmaya çalıştım. Daha sonra bu fikir bütün mühimmat tiplerini barındıran bir dosyaya doğru ilerledi.

Tabi ki belli başlı siteleri taslak olarak kullandım, bilgilerinden yararlandım. 1 haftadır foruma yararlı olabilir kanısıyla bu topladığım bilgileri müsait olduğum zamanlarda derlemeye ve çevirileri yapmaya çalıştım. Bana anlamsız gelen ve genelleme yapılacak olursa çoğunluk tarafından bilindiğini düşündüğüm tabirleri(mermi adlarını) Türkçemize çevirmedim.

Çoğu merminin yanına açıklama yapmaya çalıştım. Yeterli görülmeyenler olabilir lütfen bilginizi bu başlıktan eksik etmeyin. Yanlışlar söz konusuysa, biz kullanıcılar olarak konu içeriğini revize etme hakkımız olmadığı için moderatörlerimizden yardımcı olmalarını rica ederim. Her mühimmatın resimlerini bulamadım, bulsam bile emin olamadıklarım mevcut. Resmi olmayanlara resim eklenmesi konuyu renklendirir görüşündeyim.

Tam anlamıyla bulduğum her şeyi paylaşamadım, parça parça konu içerisine eklemeler yapmaya çalışacağım.

Umarım herkese faydalı bir paylaşım olur.

Saygılar,
yte

AJHP - Aluminum Jacketed Hollow Point:

AP - Armor Piercing: Zırhı penetre edebilen tungsten çekirdekli çelik askeri mermi. Mermi ucu genellikle daha kolay tanımlama için siyaha boyanmıştır.

API - Armor Piercing Incendiary: Zırhı delmek ve hedefi ateşe vermek için tasarlanmıştır. Mermi ucu genellikle daha kolay tanımlama için açık maviye boyanmıştır.

BE - Barnes Expander: Hedefe maksimum seviyede enerji transferi için tasarlanmıştır. Bakır tasarımı mükemmel durdurma gücü ve tutarlı bir performans sağlar.

[Resim: expander.gif]

BETSS - Barnes Expander Tipped Sabot Slug: Kontrollü genişlemeye sahiptir. 90 metre veyahut daha uzun mesafelerde yüksek hızdaki (1900 FPS) dolgular 5cm aralıklı gruplama yapabilmektedir.

[Resim: expander2.gif]

BB - Bevel Base: Eğimli mermilerdir.

[Resim: bevel_base_plain_base_sxs.jpg]

BBWC - Bevel Base Wad Cutter: İki tarafıda düz tabanca mermisidir. Sapmayı önlemek açısından taban eğriliği olacak şekilde tasarlanmıştır.

[Resim: bbwc.gif]

BC - Bonded Core: Bakır alaşımlı mermilerdir.

[Resim: hornady_interbond.jpg]

BCHP - Bonded Core Hollow Point:

BCSP - Bonded Core Soft Point:

BEB - Brass Enclosed Base: Kurşun kimyasalını azaltmak amacıyla tasarlanmış pirinç ilaveli mermilerdir. Günümüzde çoğu atış poligonu kurşun kontaminasyonu azaltmak için bu mermileri kullanmaktadır. (TR Hariç)

[Resim: beb.gif]

BJHP - Brass Jacketed Hollow Point: Uzun mesafelerde mantarlanmayı ve enerji çıkışını kontrol altında tutan savunmaya dayalı pirinç kaplamalı tabanca mermisidir.

BRPT - Bronze Point: Uca eklenmiş bronz, mermi yol tutuşunu artırır. Uzun mesafe avcılığında kullanılır.

BST - Ballistic Silvertip: Av tüfeklerinde kullanılır. Orta mesafe avcılık kullanım alanlarındandır.

BT - Boat Tail: Tüfek mermisi. Kurşunun yapısı dengeli ve tutarlı atışa olanak verir.

BTHP - Boat Tail Hollow Point: Hızlı genişleme ve penetrasyon sağlar.

[Resim: bthp.gif]

BTSP - Boat Tail Soft Point: Açığa çıkan kurşun kaplı ucu sayesinde daha fazla genişlemeye ve penetrasyona imkân veriri.

[Resim: btsp.gif]

CastCore ? Döküm Çekirdek: Parçalanmadan, kemiği paramparça edebilen ağır, düz burunlu ve sert dökme kurşun içeren mermidir.

[Resim: cc.gif]

CC - Copper Coated: Metal kaplamalı (Full metal jacket) mermiler gibidir. Bakır kaplama, besleme mekanizmasında ve namlunun mermi üzerinde yaratacağı deformasyonunu engeller. Ateşleme kesikliğini ve namlu hasar riskini azaltır.

CL - Core-Lokt: Maksimum penetrasyon ve enerji transferi ile orijinal ağırlığının% 95 kadar korur. Benzersiz tasarım sayesinde 45 ? 450m aralığında performans gösterebilir.

[Resim: cl.gif]

CP - Copper Plated: Kurşun mermi bakıra batırılmıştır. Kurşunsal bozuklukları azaltır ve bakır kaplamadan (copper coating) daha ucuzdur.

DEWC - Double Ended Wad Cutter:

[Resim: dewc.gif]

EFMJ - Expanding Full Metal Jacket: Normal bir metal kaplamalı (full metal-jacket) mermidir. Merminin ucu bakır ile kaplanmıştır. Bakır kaplama enerjinin hedef üzerinde aşırı penetrasyon sağlamadan oluşmasına yardımcı olur.

[Resim: efmj.gif]

ENCAP or E - Encapsulated: Tamamen çevresel kurşun kontaminasyonunu azaltmak için her tarafı kaplamalıdır. Birçok poligon kurşun temizleme maliyetlerini azaltmak için sadece bu mühimmatı kullanır. (TR Hariç diye biliyorum)

EP - Expanding Point: Düşük kalibreler için yüksek durdurma gücüne ulaşmak adına Winchester tarafından üretilmiştir. Boşluğa yerleştirilmiş olan kurşun toplu Hollow point doğru besleme ve hızlı enerji transferi sağlar.

[Resim: ep.gif]

ERBT - Extended Range Boat Tail: Avcılar tarafından ihtiyaç duyulan yüksek durdurma gücüne ve uzun mesafe atışlarda tutarlılığa sahiptir. Remington firması tarafından üretilmiştir.

FB - Flat Base:

FMC - Full Metal Case: Kurşun özü tamamen bakır, nikel, pirinç veyahut çelikle sarmalanmıştır.

[Resim: fmc.gif]

FMHSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter: Hedef ve yarış atıcılığı için tasarlanmış bir mermidir. Yüksek seviyede hedef tutarlılığı vardır. Metal kaplama namluda oluşması öngörülen kurşun parçacıklarını minimize eder.

[Resim: fmjswc.gif]

FMJ - Full Metal Jacket: Cenevre Konvansiyonu tarafından belirlenmiş askeri mermidir. Yarı otomatik tabancalarda her türlü sorunsuz ve güvenilir bir beslenme sağlar. Avcılık için tavsiye edilmez. Esas kullanım amacı hedef atıcılığıdır.

[Resim: fmj.gif]

FMJBT - Full Metal Jacket Boat Tail: Düşük hava burgacı ve yüksek hedef tutarlılığı için tasarlanmıştır.

[Resim: fmjbt.gif]

FMJE - Full Metal Jacket Encapsulated: Full metal jacket gibidir ancak tabanı kaplamalıdır bu sayede kurşun artıkları açığa çıkamaz.

FMJFP - Full Metal Jacket Flat Point: Genişlemez ve derin penetrasyon sağlar. Hedef atıcılığı için idealdir. Metal jacket ile çevrelenmesi namluda kurşun parçacıklarını önler. Yarı otomatik silahlarda yumuşak ve tutarlı besleme sağlar.

[Resim: fmjfp.gif]

FMJM - Full Metal Jacket Match: Gerçek yarışma atıcıları için idealdir. Hedef ve puan tutarlılığı sağlar.

[Resim: fmj-1.gif]

FMJSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter:

[Resim: fmjswcmatch.gif]

FMJSWCM - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter Match: Yarışma atıcıları için idealdir. Silahı beslemede hız ve tutarlılık sağlar.

[Resim: fmjswcmatch-1.gif]

FMJTC - Full Metal Jacket Truncated Cone: Mükemmel hedef tutarlılığı sağlar. Kesik koni şekli yarı otomatik silahlarda rahat besleme sağlar. Metal jacket ile çevrelenmesi namluda kurşun parçacıklarını önler.

[Resim: fmjtc.gif]

FN - Flat Nose:

[Resim: fnsp.gif]

FNSP - Flat Nose Soft Point: Çoğunlukla .30-30 Carbine tüfeklerde kullanılır. Tipik .30-30 hızında güvenilir bir genişleme sağlar.

[Resim: fnsp-1.gif]

FP - Flat Point:

[Resim: fp.gif]

FPJ - Flat Point Jacketed: .40 S&W ve .30-30 Winchester mermileri bu tasarıma sahiptir.

FPNN - Flat Point Penetrator:

FRAN / FG - Frangible: Temas anında kırılarak sekmeyi önler. Epoksi ve sıkıştırılmış birdshot, metal tozu veya Filings ile dolu boş kovanlardan yapılabilir. Hava kuvvetleri için aşırı penetrasyonu ve uçak dış yüzeyinde sekmeyi önlemek adına geliştirilmiştir. Bu mermi sayesinde bütün güç hedefe aktarılabilir. Yok edici derecede savunmaya yönelik bir mermidir.

GC / GCK - Gas Check: Metalik fincan ya da disk, kurşun alaşımlı merminin altına eklenir. Gaz patlamasını azaltır bu sayede mermi hızı artar.

GDJHP - Gold Dot Jacketed Hollow Point: Yapısı sayesinde çarpma anında ayrılmayı önler. Kontrollü genişleme ve penetrasyon sağlar.

[Resim: gdjhp.gif]

GSS - Glaser Safety Slug: Tasarımda ince duvar bir kaplama ve polimer uçlu hassasça sıkıştırılmış kurşun çekirdeği kullanır. Bu oluşum penetrasyon ve parçalanma arasında uygun dengeyi sağlar. Durdurma gücü kurşunun gücünün hedef üzerine maksimum seviyede dağılması sayesinde üst seviyededir. Merminin hedef üzerinde hızlı bir şekilde parçalanması geniş bir alana enerji aktarımını sağlar.

[Resim: glaser.gif]

GS - Grand Slam: Avlanma için Speer firması üretimi bir mermidir. Kaplama rollbacki önlemek ve mermi ağırlığını korumak için tabandan % 45 daha büyüktür. İç kaplamada yer alan girintiler doğru genişleme sağlar. Mermi çekirdeği üç bölümden oluşur ve kaplamanın kaymasını önlemek adına 900 derecede kaplamanın içine dökülür.

[Resim: gs.gif]

[Resim: gs2.gif]

HB - Hollow Base:

HBWC - Hollow Base Wad Cutter: Bu mermi kâğıt hedefler üzerinde muntazam delikler açar ve sayı almayı kolaylaştırır. Bu sebepledir ki hedef atıcıları tarafından tercih edilir. Gaz çıkışını minimum seviyeye çekilmesini sağlar bu sayede gaz patlamasının önüne geçilir böylece mermi hızının artması sağlanır.

[Resim: hbwc.gif]

HC - Hard Cast:

HE - High Energy: Federal firması tarafından yapılmıştır.

HM - Heavy Magnum: Hornady firması tarafından yapılmıştır.

HCSP - Hot-Cor Soft Point: Speer firması tarafından avcılık için geliştirilmiştir.

[Resim: hotcor.gif]

HP: Hollow Point. Mermi ucundaki boşluk, çarpışma anında hedef üzerinde etkili genişleme sağlar.

[Resim: hp.gif]

HPBT - Hollow Point Boat Tail: Aerodinamik tasarımı sayesinde oldukça tutarlı bir hollow point. Kuyruk tasarımı mermi hızına katkıda bulunur. Mükemmel denge ve hatırı sayılır yoğunlaşma (materyal karışımı) merminin istikrarını arttırır. Bu sayede hedef tutarlılığında büyük artış görülür.

[Resim: hpbt.gif]

HPE - Hollow Point Expanding:

HPL - Hollow Point Lead:

HSHK - Hydra Shok: Federal firması üretimi tabanca mermisidir. Benzersiz merkez-post tasarımı, kontrollü genişleme sağlar. Çentikli kaplaması enerjiyi verimli biçimde hedefe aktarır ve durdurma gücünü korurken delici etkisinin devam etmesini sağlar.

[Resim: hydra.gif]

HSP - Hollow Soft Point: Mermi ucundaki boşluk çarpma anında genişlemeye izin verir.

[Resim: hsp.gif]

[Resim: hsp2.gif]

HV - High Velocity: Hızı saniyede 0,3 km üzerinde olan mühimmatlardır.

JFP - Jacketed Flat Point: Tüm .30-30 Winchesters?lar bu mermi tasarımına sahiptir. Geri tepme esnasında kazara patlamayı önleme amacıyla tasarlanmıştır.

[Resim: jfp.gif]

JHC - Jacketed Hollow Cavity: Ucu açık kalacak şekilde kaplanmış olan mermilerdir. Hedefle çarpışma anında genişlemeyi teşvik etmek amacıyla tasarlanmıştır.

JPP - Jacketed Protected Point:

L ? Lead: Tamamen kurşun mermi.

[Resim: lead.gif]

LF - Lead Free (non-toxic):

LM - Light Magnum: Hornady firması tarafından üretilmiştir.

LRN - Lead Round Nose: Katı kurşundan, yağlandırılmış bir mermidir. Orta karar hedef tutarlılığı söz konusudur. Hedefi sert şekilde vurur, ekonomiktir. Revolverlar için genel anlamda kullanılan bir mermidir.

[Resim: lrn.gif]

LSW/LSWC - Lead Semi-Wad Cutter: Genel atım veyahut hedef atıcılığı için ideal bir seçim denebilir. Hafif yağlandırılmış ve yarım burunlu katı kurşun içerikli bir mermidir. Kâğıt üzerinde keskin ve temiz delikler açar.

[Resim: lswc.gif]

[Resim: lswc2.gif]

LSWCHP - Lead Semi-Wad Cutter Hollow Point: Genel atım veyahut hedef atıcılığı için ideal bir seçim denebilir. Hafif yağlandırılmış, katı kurşun içerikli hollow point. Kâğıt üzerinde keskin ve temiz delikler açar.

[Resim: lswchp.gif]

LWCM - Lead Wad Cutter Match: Tasarımı sayesinde hedef üzerinde temiz delikler açar.

M or MCH - Match: Hedefe en etkili ve tutarlı biçimde ulaşması için tasarlanmış mermilerdir. Mermilerin ağırlığı ve ihtiva edilen içerik hedef tutarlılığı göz önünde bulundurularak belirlenir. Hedef atıcıları ve sniperlar tarafından kullanılır.

[Resim: m-1.gif]

[Resim: m2.gif]

MB - Multi Ball: Vuruş oranını artırmak açısından birden fazla top ya da mermi kartuşta yer alır.

MC - Metal Case: Metal jacket mermi ile aynı.

MCOPE - Metal Case Open Point Expanding:

MCWC - Metal Cased Wad Cutter:

MK ? MatchKing: Uzun mesafelerde çok etkilidir. Uzun mesafe hedef tutarlılığı üst seviyededir.

[Resim: mk.gif]

MOLY - Moly Coated: Mermi sürtünmeyi azaltmak ve hızı artırmak için molibden disülfür ile kaplanmıştır.

MON - Monolithic Solid:

MP - Metal Point:

MRX - Maximum Range X bullet: Barnes firması tarafından yapılmıştır.

[Resim: mrx.gif]

NAB - Nosler AccuBond: Federal firması tarafından üretilen yeni bir mermi. Kaplamalı mermilerin terminal performansını hedef tutarlılığı ile birleştirebilen ayrıca balistik uçlu olmasıyla hedef üzerindeki güç dağılımında başarı sağlayan bir mermidir.

[Resim: accu.gif]

NBT - Nosler Ballistic Tip: Geri tepmeden dolayı şarjör tarafından mermi üzerinde oluşturulabilecek hasarlardan korunmak amacıyla polikarbon uçlu bir mermidir. Uç ayrıca uzun mesafe atıcılığı için mermiyi ideal kılmaktadır. Polikarbon uç, mermi hedefe ulaştığında tutarlı bir genişleme sağlamaktadır.

[Resim: nbt.gif]

OPE - Open Point Expanding:

PB ? Powerball: Cor-Bon firması tarafından üretilen, yüksek hız ve düşük geri tepme sağlayan polimer uçlu mermidir.

[Resim: pb.gif]

PEP - Positive Expanding Point: Winchester firması tarafından, yüksek hedef tutarlılığı ve orta ölçek hayvanlar üzerinde maksimum seviyede vuruş gücü sağlaması açısında, özel olarak üretilmiştir.

[Resim: pep.gif]

[Resim: pep2.gif]

PG - Partition Gold: Winchester firmasının özel tasarım mermisidir. Orta ve büyük ölçekli hayvanlar üzerinde maksimum seviyede vuruş gücü sağlar. Taban maksimum penetrasyonu sağlayabilmek açısından sert kurşun alaşımlıdır. Patenti alınmış olan demir uç yüksek hızlarda hedefle buluşma durumunda bükülme veyahut kırılmayı önler.

[Resim: pg.gif]

[Resim: pg2.gif]

PS - Power-Shok, Rifled Slug Hollow Point: Maksimum seviyede yıkım gücüne sahiptir. Düşük seviyede geri tepme sağlar. Yumuşak, pürüzsüz, kaygan delikli namlular için idealdir.

[Resim: powershok.gif]

PP - Protected Point:

PV - Premium Vital-Shok Truball Rifled Slug: Dolgu ortasında basit bir top barındıran mermidir.

[Resim: truball.gif]

PRP - Protected Round Point:

PT - Polymer Tip:

RB - Round Ball:

RN - Round Nose: Bu tip mermi güvenli besleme sağlar.

[Resim: rn.gif]

RNFP - Round Nose Flat Point:

[Resim: rnfp.gif]

RNL - Round Nose Lead:

[Resim: rn-1.gif]

RNPN - Round Nose Penetrator:

S - Solid Lead:

SIL ? Silhouette:

SJ - Short Jacket:

SJWC - Semi-Jacketed Wad Cutter:

SLD ? Solid: Bakır, bronz veyahut pirinç alaşımlarından oluşur, kurşun yer almaz. Kalın derili hayvanlarda derin seviyede penetrasyon sağlayabilmek adına tasarlanmıştır.

SOL ? Solid:

SPFN - Soft Point Flat Nose: Hedef üzerinde tutarlı şekilde genişleme sağlar. Küçük ve orta ölçekli hayvanlarda derin penetrasyon sağlaması için tasarlanmıştır.

[Resim: spfn.gif]

SPP - Spire Point:

[Resim: spire.gif]

SS - Semi Spitzer:

[Resim: semispitzer.gif]

STHP - Silvertip Hollow Point: Winchester firması tarafından hafif kaslı ince derili, kemik seviyesi ince veyahut orta ölçekli hedeflerde hızlı ve kontrollü genişleme ve penetrasyon için tasarlanmıştır.

[Resim: sthp.gif]

[Resim: sthp2.gif]

SUB - Sub Sonic:

SWCL - Semi-Wad Cutter Lead:

[Resim: swcl-1.gif]

SXT - Supreme Expansion Technology: Winchester firması tarafından tasarlanmış kişisel korunmaya yönelik bir mermidir. Mermi güvenilir tabanca işlevselliği sağlaması için tasarlanmıştır. Yüksek seviyede hedef tutarlılığı sağlar.

TAP - Tactical Application Police: Hornady firması tarafından güvenlik güçleri için özel tasarlanmış bir mermidir. Ağırlaştırılmış mermi ve polimer uç hedef üzerinde hızlı genişleme ve durdurucu güç sağlar.

TBBC - Trophy Bonded Bear Claw: Orta ve büyük ölçekli tehlikeli hayvanlar için idealdir. Her seyide hedef üzerinde tutarlı genişleme sağlar.

[Resim: tbbc.gif]

TBS - Trophy Bonded Solid:

TCHP - Truncated Cone Hollow Point: Tepedeki delik hedefte rahat genişlemeye izin vermektedir.

TCSB - Truncated Cone Solid Bullet: Hedefi penetre etmek için tasarlanmıştır. Hedef ile temasından itibaren hedefin derinliklerine doğru ilerlemesiyle ünlüdür.

TCSP - Truncated Cone Soft Point: Avlanma ve genel atım için mükemmel bir tercihtir. Merminin yumuşak ucu mermi hedefe ulaştığı anda kontrollü bir genişleme sağlar. Yarı otomatik silahlarda kullanımıyla ünlüdür ve mükemmel derecede doğrultulan hedefi vurma yeteneğine sahiptir. (Tabi ki atıcıya göre merminin performansı değişiklik gösterecektir: D)

[Resim: tcsp.gif]

THP - Tubular Hollow Point:

TL - Tumble Lube:

TMJ - Total Metal Jacket: Full metal jacket ile tek farkı tabanında kaplama olmasıdır.

[Resim: tmj.gif]

TMWC - Target Master Wad Cutter: Wadcutter kurşunlar mümkün olan en iyi isabet için yüksek tolerans payı ile üretilirler.

TRI - Triad Group:

TSXB - Triple Shock X Bullet: Barnes firması tarafından üretilmiştir.

[Resim: xpb.gif]

V Max - Varmint Express Ballistic Tip: Hornady firması tarafından üretilmiştir. Balistik uçlu bir mermidir. İç tarafı polimerdir ve bu mermi hedefe ulaştığı anda hedef üzerinde hızlı bir genişleme sağlar.

WLY ? Woodleigh:

WWSP - Woodleight Weldcore Soft Point: Avusturalya yapımı bir mermi. Özel ağır kaplamaya sahiptir. Büyük ve tehlikeli avlar için kullanılır.

[Resim: wwsp.gif]

WWS - Woodleigh Weldcore Solid: Safari avcıları için ideal bir seçimdir. Büyük avlar için yeterli derece enerji ve penetrasyon sağlar.

[Resim: ws.gif]

XPB - X pistol bullet: Barnes firması tarafından yapılmıştır.

[Resim: xpb-2.gif]

Bilgilerin harmanlandığı siteler:

http://www.cheaperthandirt.com/Articles....eida_id=17
http://www.federalpremium.com
http://www.midwayusa.com
http://www.pmcammo.com
http://www.speer-ammo.com
http://www.winchester.com
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, ronin1907, emre76, batuhanvurall, sencerstm, baykaralper, topraxxx, BOtheAtomic, MEHMETEMİN73
#2
Bir de hiçbir sınıfa girmeyen nevi-i şahsına münhasır MKEK fişeği var, tasarımı sırasında Türk kadını örnek alındı, üstten basık, belden kalın, alttan hallice...

Nazlı, pasaklı, çok şey isteyen...

[Resim: mke-9-mm-x-19-parabellum-tabanca-fi%C5%9..._58842.jpg]
 
Alıntı

#3
(27-09-2011, 06:23 PM)kotucenk demiş ki: Bir de hiçbir sınıfa girmeyen nevi-i şahsına münhasır MKEK fişeği var, tasarımı sırasında Türk kadını örnek alındı, üstten basık, belden kalın, alttan hallice...
Nazlı, pasaklı, çok şey isteyen...

Smile Smile Smile
 
Alıntı

#4
(27-09-2011, 06:23 PM)kotucenk demiş ki: Bir de hiçbir sınıfa girmeyen nevi-i şahsına münhasır MKEK fişeği var, tasarımı sırasında Türk kadını örnek alındı, üstten basık, belden kalın, alttan hallice...
Nazlı, pasaklı, çok şey isteyen...

Big GrinBig GrinBig Grin
(27-09-2011, 06:23 PM)kotucenk demiş ki: Bir de hiçbir sınıfa girmeyen nevi-i şahsına münhasır MKEK fişeği var, tasarımı sırasında Türk kadını örnek alındı, üstten basık, belden kalın, alttan hallice...

Nazlı, pasaklı, çok şey isteyen...

Big GrinBig GrinBig Grin
 
Alıntı

#5
Öncelikle titiz çalışmanız için teşekkürler. Ama FMHSWC ve FMJSWC'de sorun var galiba...
(27-09-2011, 05:31 PM)yte demiş ki: FMHSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter: Hedef ve yarış atıcılığı için tasarlanmış bir mermidir. Yüksek seviyede hedef tutarlılığı vardır. Metal kaplama namluda oluşması öngörülen kurşun parçacıklarını minimize eder.
(27-09-2011, 05:31 PM)yte demiş ki: FMJSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter:
 
Alıntı

#6
Sn.Yte
Emeğinize sağlık,Şahsım adına 6'ya yakın mühimmat çeşidini bilmekteydim, Saygılar.
 
Alıntı

#7
Okunmasını ümid ederek konuyu sabitliyorum...
Elinize, emeğinize sağlık!.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
06Fn1922, baykaralper, topraxxx
#8
(27-09-2011, 11:58 PM)f13 demiş ki: Öncelikle titiz çalışmanız için teşekkürler. Ama FMHSWC ve FMJSWC'de sorun var galiba...
(27-09-2011, 05:31 PM)yte demiş ki: FMHSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter: Hedef ve yarış atıcılığı için tasarlanmış bir mermidir. Yüksek seviyede hedef tutarlılığı vardır. Metal kaplama namluda oluşması öngörülen kurşun parçacıklarını minimize eder.
(27-09-2011, 05:31 PM)yte demiş ki: FMJSWC - Full Metal Jacket Semi-Wad Cutter:

Sayın F13, teşekkürler uyarı için. Kontrol ediyor olacağım.

(28-09-2011, 12:07 AM)Kaptan3436 demiş ki: Sn.Yte
Emeğinize sağlık,Şahsım adına 6'ya yakın mühimmat çeşidini bilmekteydim, Saygılar.

Sayın Kaptan3436, bende bildiğimden değil. Bu muhimmatları ancak youtube'dan görebiliyoruz. 6 rakamı oldukça ideal bu şartlarda.

(28-09-2011, 01:45 AM)lupus demiş ki: Okunmasını ümid ederek konuyu sabitliyorum...
Elinize, emeğinize sağlık!.

Sayın Lupus, aynı duygular içerisindeyim.

Saygılar,
yte
 
Alıntı

#9
Elinize sağlık gayet faydalı bir çalışma sayın yte.
 
Alıntı

#10
SJSP

Semi jacket Soft Point

[Resim: 30392710150269799036048.jpg]
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi