Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lisanslı Amatör telsizci var mı aramızda
Heider pro 5 ve Kenwood Thf-7 sahibiyim. Silinen resimdeki sıkıntıyıda anladım.

Alıntı

Merhaba
Benim de çağrı işaretim TB1BMC QTH İstanbul
73 ler

Alıntı

Bende de havacılık merakımdan dolayı airband receiver var. Amatör telsiz lisansını bu sene almayı planlıyorum.

Alıntı

Sayın Üyeler,

2015 Yılı Amatör Telsizcilik Sınavının birincisi 26 Nisan 2015 Pazar günü yapılacaktır.
Amatör Telsizcilik Sınav başvuru ve sınav giriş ücreti ödemeleri 09 Nisan 2015 Perşembe günü mesai bitiminde sona erecektir.

A) AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI BAŞVURU KOŞULLARI;
Sınavın kesin saati Sınavın yapılacağı yer ve salon adresleri sınavın yapılacağı tarihten en az 10 gün önce KEGM Web sayfasından duyurulacaktır.
B) Sınavın yapılacağı iller:
Amatör Telsizcilik sınavı 26 Nisan 2015 Pazar günü Adana, Ankara, Antalya, Burdur, Çanakkale, Çorum, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karabük, Kütahya, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon illerinde yapılacaktır.

2015 Yılı Başvuruları başlamış..

Telsiz Bilgisi aslında milli menfaatlerimizide ilgilendiren bir konu, doğal afetlerde gerekliliğini malesef geçmiş yıllarda test etmek zorunda kaldık.

Belge sahibi arkadaşların konuyla ilgili forum üyelerini bilgilendirmesi ve özendirmesi gerektiğine inanıyorum.

Saygılar

Tuğrul

Alıntı

TA7AJA
JAK istedim. İnadına vermediler.

Alıntı

(01-02-2015, 11:56 AM)comert demiş ki:
(14-02-2014, 07:19 PM)tiripol demiş ki: . Şimdilik lisanssız, tanesi169 tl'ye satılan, açık alanda 15 km ye kadar görüşme sağlanabildiği iddia edilen, Heider marka pmr cep telsiziyle başladım

Ayrıca ilerde lisans alırsanız , Yazılımla kabloyla uğraşmadan , Heider Pro , 2 tuşa basılarak UHF ve VHF yayın alıp gönderebilen 2.2 watt'lık bir dual band telsize dönüşebilmektedir.

Sn. comert; Sizin de sahip olduğunuz Heider pro 5 pmr telsizin UHF ve VHF yayın yapan dual band telsize dönüştürebilmek için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi verir misiniz.

Ayrıca dual band telsizler hangi alanlarda kulanılır, hangi tip telsizlerle yayın alış verişinde bulunulabilir. örneğin dual band bir telsiz ile pmr veya cb telsizler arasında yayın alış verişi yapabilir mi ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar, selamlar.

Alıntı

Sayın tiripol..

Ülkemizde pmr ve cb halk bantı telsiz kullanımı lisansa tabii değildir. Bu yüzden satın alan herkez kullanabilir. Ancak Dual bant kullanımı lisanasa tabidir ve Bu 2 bantın amatörler için tahsis edilmiş frekanslar aralığında kullanabilirsiniz.

Heider pro dijital tabanlı bir alet olduğu için , lisansınız yokken Dual bantlarda yayına çıkarsanız ve dijital bir röleye denk gelirseniz ( Telsizinizin İD board numarasını kaydeder ) Yakalanmanız halinde , 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanırsınız.

Bu yüzden lisansınız yoksa , Hedider pro 5'niz varsa dual haliyle kullanmayın.
Bu yüzden forumda herkezin görebileceği şekilde , nasıl dual banta döndüğünü tarif etmeyeceğim. Milletin başını yakmayalım.

Lisansınız varsa cozen34@hotmail.com e mail adresime bir mail atın. Size dual bant kullanımına , nasıl dönüştüğünü mail olarak tarif edeyim.

Ancak pmr halinde , tuş kullanımını çok iyi bilmeniz gerekiyor.Çünkü prm haliyle tek fonksiyonu olan tuş , Dual haldeyken farklı menülerde 2-3 fonksiyonlu oluyor. Bunları karşıtırsanız , iş iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

Diğer sorunuza gelirsek, Dual bant amatör kullanım içindir.Piyasadan tedarik edebileceğiniz her dual bant telsiz , Amatör frekans aralığında çalışır , altına veya üstüne çıkıp , gönderi veya dinleme yapamazsınız. Pmar ve cb halk bandındada durum aynıdır.

Yani normalde pmr ile konuşmak için pmr , cb halk kanalıyla konuşmak için cb ve dual bantı kullanmak için dual bant 3 farklı telsinizin olması gerekir.

Ama bir tek marka ve model bunların üçünüde aynı aletle yapmanızı sağlar. Kenwood Th-7 ( birt önceki sayfada belirtmiştim ) uygun atmosfer şartlarında , Ve harici iyi bir anten sistemnide dahil ederek , 0.1 - 1200 Mhz aralığında , insan evladınının yaptığı bütün konuşmaları dinleyebilirsiniz.
( Askeri ve kritolu konuşmalar hariç )

Bu frekans aralığında , konuşmak için garanti kapsamından çıkmasını göz alıyorsanız , mekanik blokajı kaldırıp aynı zamanda konuşabilirsinizde. Blokajı kaldırmanızı tavsiye etmi orum. Çünkü amatör kanallarda dahi konuşacak kimse yokken uzun menzilli dinlemelerde , istesenizde cevap veremeyeceksiniz, Çünkü el telsizlerinin çıkış gücü ortalama 5 watt'tır. Yani dinler ama gönderi yapamazsınız. Bir gönderi yaparsınız ama alıcı sizi duyamaz.

Mobil telsizlerde çıkış daha fazla ( 40 -50 watt gibi )

Bu ne demektir. Uygun atmosfer şartlarında ve uygun bir röle dizilimiyle , İstanbul , erzurum arası konuşmak , pek ala mümkündür.

Hatta internete bağlanabilecen modellerde mevcuttur. İnternet üzerinden uygun röle dizilimini görebilir. Telsiz sinyalinizi Dünya etrafında 2 tur atabilecek şekilde gönderebilirsiniz. ( teoride ) Ama bu modellerin satışları kurumlaradır. Sivile satış yoktur.

Uyarı : Ülkemizde amatör kanalların haricinde dinleme ve gönderim yapmanın hukusal yaptırımı vardır.

Alıntı

Sn. comert, lisans sahibi değilim. İleride gereksinim duyarsam edinebilirim.

Telsiz kulanımım, avcılık esnasından ibaret. Başka bir alanda kullanmıyorum.

Dual band olayını sorma sebebim; cb telsizlerle de iletişim kurabilmek içindi. Bu konudaki cezai yaptırımlardan da bihaber durumdayım. En iyisi pmr ile devam etmek yada bir lisans edinmek. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Selamlar.

Alıntı

Sayın Tiripol

Normalde Amatör telsiz lisansınız yoksa , Dual bant telsiz bile satın alamazsınız.Satıcı lisansınızı kayıt etmeden satamıyor ( silah satın alma izin belgesi gibi )

İlginçtir 2 el satışlarına şimdilik karışan görüşen yok gibi görünsede kullanım esnasında yakalanırsanız sıkıntı.

Dual bant herhangi bir telsizle , 446 Hz civarında yayın alan ve veren pmr telsizlerle konuşabilirsiniz. Yanlız burada kanal numarasının hangi frekansta olduğunu bilmeniz gerekiyor. Duallarde 1. kanal 2. kanal gibi kanallar yok. Pmr ın hangi kanalını kullanmak istiyorsanız o kanalın frekansına ayarlıyorsunuz.

Ancak Cb halk bantları 27. Hz civivarında olduğu için dual bant telsizle konuşamazsınız. Yanlış bilmiyorsam çoğu dual bant , 133 Hz'in altına inmiyor. Kenwood hariç.

Lisans almak sınava tabii. Gerçi Lisans sınavıda zaten bilgiyi ölçmüyor. Sınavda sorulacak sorular ve cevap anahtarları soru havuzu olarak zaten internette mevcut.

2 yıldır , yayınlanmış olan 150 sorudan 50'sini soruyorlar. Bazı cevaplar yanlış olduğu halde işaretleğinizde doğru kabul ediliyor. Sorulardaki rakamlar , hatta şıkların yeri bile değiştirilmiyor. 1 saatlik bir öylesine çalışmayla bile kazanırsınız. Sorunun tamamını bile okumanıza gerek yok. Yapmış olmak için yapılan bir sınav kısacası.

Alıntı

Anladım sn. comert. Müsait bir zamanımda telsiz konusuyla daha haşır neşir olmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): cell3, 1 Ziyaretçi