Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lisanslı Amatör telsizci var mı aramızda
(06-12-2011, 02:39 PM)northwolf demiş ki: Malesef şu anki ekipmanlarım VHF bandında biraz yukarıda kalıyor. Muhabbet edemeyiz. Ancak sizi sınava sokup bir amatör lisansı ardından bizim rölelere yukarıdan bağlanarak konuşmanızı sağlayabiliriz. Smile VHF 145.625 88.5 ton ile mesela Smile Smile Smile

Bende profesyönel lisans var zaten, lisansımı downgrade etmemi mi öneriyorsunuz? Smile

Şimdilik 108.000 ile 135.990 arasında bir frekansınız varsa görüşelim.
Yoksa 900 ya da 1800 MHz olabilir Big Grin

Alıntı

140.000 a çıkmaya yetmiyor ama lisansınız Smile

Bizim band planı aşağıdaki gibi; ilgililere duyurulur.

http://www.radyoamatorleri.com/index.php...an003.html

Pardon,... bu arada sizin bizim lisansa geçişinizden sonra mesleki band planları... HF band için..... Big Grin

http://www.nonstopsystems.com/aviation/f....htm#other

Bu arada Telsiz amatörlerinin iş başındaki bir örnek haber kesiti...

Alıntı

(06-12-2011, 08:49 PM)northwolf demiş ki: 140.000 a çıkmaya yetmiyor ama lisansınız Smile

HF-VHF-UHF, canım kardeşim... Sleepy

Alıntı

Haha, kabul ediyorum sustum.... Smile

Air, Land ve Marine bandların tümüne hakimseniz elinizdeki lisans ile diyecek birşeyim yok Smile

Sevgiler.

Alıntı

Air band için ekonomik bir çözüm... Smile

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=105570

Alıntı

Son zamanlarda avda kullanmak için telsize merak saldım. Konunun içine dalınca epey ayrıntılı konu olduğunu anladım. Birkaç saatlik internet araştırmasıyla çok yüzeysel bilgi edinebildim. Şimdilik lisanssız, tanesi169 tl'ye satılan, açık alanda 15 km ye kadar görüşme sağlanabildiği iddia edilen, Heider marka pmr cep telsiziyle başladım. Tecrübeli arkadaşlardan, Pmr frekanslı en uzun mesafeli görüşme sağlayan el telsizi önerilerini bekliyorum. Saygılar.

Alıntı

Çağrı işaretim TA6AOZ. Forumlarda pek aktif değilim ancak merak ettiğiniz her türlü soru için danışabilirsiniz.

Lisans olmadan taşıma konusunda ise kanunda telsizle silah aynı geçiyor. Polis frekansları yüklüyse çok daha büyük bir sorun tabii ki. Kriptolu olsun veya olmasın polis telsizini dinlemek kesinlikle suç teşkil etmektedir bilginize.

Airband konusu da aynı şekilde. Pilotların ve airband telsiz kullanma gerekliliği olan meslek erbaplarının dışında airband telsiz bulundurmak ve dinlemek suçtur.

Tiripol hocam, Heider pro markasının anteni sökülebilir telsizleri yasal değildir. O telsizler Baofeng Uv-3R'nin yazılımla biraz değiştirilmiş versiyonudur. PMR telsizlerin anteni sökülebilir olamaz, güçleri de 500 miliwattın üzerinde olamaz.

Buraya merak ettiğiniz bir şey varsa bana mail gelir ve elimden geldiğince çabuk bir şekilde cevaplarım. En olmadı ta6aoz@qsl.net mail adresimden ulaşabilirsiniz. (Buraya yazarsanız daha çok kişi cevapları okuyacaktır, daha yararlı olacağı kanısındayım.)

Saygılarımla.

Alıntı

Benim cagri isaretim de TA1AYZ, QTH Istanbul.

Alıntı

(14-02-2014, 07:19 PM)tiripol demiş ki: . Şimdilik lisanssız, tanesi169 tl'ye satılan, açık alanda 15 km ye kadar görüşme sağlanabildiği iddia edilen, Heider marka pmr cep telsiziyle başladım

Uzak menzilli konuşma yaptırdığını iddia eden tüm el telsizleri , deniz seviyesinde , manyetik engelsiz bir çoğrafyada ( Yüksek gerilim hattı , Baz istasyonu vs vs ) , uygun hava koşullarında ve tam dolu bir pille , elde ettikleri veriyi reklam tanıtımında kullanır. Yani 15 km menzilli bir pmr ile dağda veya derin vadide 15 km konuşabilmek mümkün olmayabilir. Bundan dolayı 20km 32 km konuşturduklarını iddia eden markalara fazla takılıp kalmayın.

Elinizdeki pmr modeli faylasıyla işinizi görecektir. Heider pro , PMR telsizlerde ülkemizde uygulanan , kanuni sınır olan 0.5 watt gücünde çıkış yapabilirsiniz. Eski nokia telefonların pillleride , bu telsize birebir uyabiliyor.

Ayrıca ilerde lisans alırsanız , Yazılımla kabloyla uğraşmadan , Heider Pro , 2 tuşa basılarak UHF ve VHF yayın alıp gönderebilen 2.2 watt'lık bir dual band telsize dönüşebilmektedir.Bu olayı başka hiç bir pmr yapamıyor. Yani ister 0.5 pmr kullanın , isterseniz dual band. Lisansım olduğu için bazen Pmr , bazende dual kullanırım.

2. alternatif Kenwood TH F-7 olabilir.5 wattlık çıkış yapabilirsiniz. Pmr ve CB halk kanalı frekanslarıda dahil , İnsan evladının konuşma yaptığı bütün frekansları dinleyebilirsiniz. Ama bunu satın almak için lisansınızın olması gerekiyor.

Uhf veya Vhf frekanlarının ülkemizde amatör telsizciye tahsis edilen bant aralığının altında veya üstünde , acil bir durum karşığında gönderi yapmanız icap ederse. Ülkemizde cihaza uygulanan mekanik blokaj devreye girer. Bundan dolayı , her frekansı dinleyebilir ancak her frekansta gönderim yapamazsınız. Ancak garanti kapsamından çıkmasını gözönüne alırsanız , bu blokajı kaldırmakta mümkün. ( Elbette hukuki sorumluklarınızında olduğunu unutmamak kaydıyla )

Arazide uzun vadeli kullanımlarda , Şehir voltajı , araç aküsü , powerbank vs vs ile şarj etme imkanınız yoksa , Kenwood'un AA pille kullanılabilinen batarya kapağınızda alabilirsiniz.

[Resim: KGrHqJHJDkFCu-vPucOBQynJ3me160_1.jpg]

Küfürleşmelerden dolayı artık havada değilim. Acil durumlar haricindede çıkmayada niyetim yok. Çağrı adım TA1ICO.

Alıntı

Sn.comert,
Yukarda ilk fotografta cekilmiş olan telsizler sizin mi?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi