Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lisanslı Amatör telsizci var mı aramızda
Tüm kaynaklarım emrinizdedir Sn.zucchero. Ancak sadece 1 link vereceğim birazdan. Oradaki PDF leri çalışın.

http://www.radyoamatorleri.com/amator-te...ari-b73.0/

Saygılar.

Ayrıca buradaki veriler yeni sınav için ilgili forum duayenleri tarafından önümüzdeki günlerde düzenlenecektir.

Ayrıca herzaman sorularınızı bana yöneltebilirsiniz.

Alıntı

Ben de lisanslı profesyönelim.
Çağrı adım günlük olarak değişiyor ama SANTÜRK _ _ _ şeklinde.
Haftada 4-5 gün İstanbul Hava Trafik Kontrol ile muhabbet ediyorum... Smile

Alıntı

Teşekkürler Sn Northwolf...

Alıntı

(05-12-2011, 03:58 PM)harun demiş ki: Ben de lisanslı profesyönelim.
Çağrı adım günlük olarak değişiyor ama SANTÜRK _ _ _ şeklinde.
Haftada 4-5 gün İstanbul Hava Trafik Kontrol ile muhabbet ediyorum... Smile

Airband kule frekanslarınızı rica edelim efendim. Yoksa sizin kule ile konuşmanızı sesten tanımamıza heleki internet bant genişliğinde anlamamıza imkan ve ihtimal yok. Big Grin Ayrıca Sabiha gökçen'in kule konuşmaları bildiğim kadarı ile online değil... Big Grin

Alıntı

Bir 73'de benden. Eski çağrı işaretim TA2MFK yenisini daha almadım. Şimdilik daireninkiyle idare ediyorum :p

Ayrıca hemen bir hatırlatma ve bilgilendirme yapmak istiyorum. Ruhsatsız telsiz = ruhsatsız silah. Terör örgütü özellikle amatör tip telsizleri kullandığı için yakalanmanız durumunda terörle mücadele kapsamına alınacağınızı derdinizi anlatana kadar göbeğinizin çatlayacağını bildirmek isterim.

Alıntı

Diğer forumlardan okuduğum kadarı ile, lisansınız olsada bir kontfol esnasında portatif cihazınızda kayıtlı polis frekansı tespit ederlerse de yandınız... Ancak ben pek inandırıcı bulmuyorum doğrusu. Yani hakkında işlem yapılan kimseyi ne okudum ne de duydum bu 6 aylık ısınma devrimde.

Ayrıca bununla ilgili bir vatandaş olarak birçok soru da yok değil kafamda. Örneğin neden milyonlarca dolarlık bütçesi olan polis teşkilatımız kripto kullanmaz?

Saygılarımla.

Alıntı

Emniyet teşkilatımız gerekli frekanslarda kripto kullanmaktadır. Hatta bazı hayati frekanslarda dijidal ve kriptolu gönderi yaparak dinlenme ihtimallerini sıfıra indirmektedir. Dinlenilebilen polis frekanslarındaki görüşmeler "devlet ve operasyon güvenliğini" tehlikeye sokmayacak görüşmelerdir.
Bu konuyu pek küçümsemeyin. Amatörlerden başı sıkışan oldu. Ama ceza alan olmadı. Ancaka lisansız olarak telsiz kullanıp hapse girmiş bir çok örnek vardır.
Günümüzde ilgili kurumlar SIGINT (Signal Intelligence/Sinyal İstihbaratı)'e artık gerektiği önemi vermektedir.

Alıntı

Bilgi için teşekkürler. Zaten paradox burada başlıyor. Smile

Lisanssız amatör telsiz kullanıpta ceza yemiş firmaların varlığından da haberimiz ayrıca var. Zaten bir şekilde kanun ile amatör frekansların korunmasıda gerekli. İstanbulda birçok taksicinin simpleks görüşme yapıyoruz bahanesi ile lisanssız, usluptan habersiz şekilde amatör bantlarda watt sınırlarını umursanmadan yaptığı konuşmalar duyabiliyoruz.

Alıntı

(05-12-2011, 11:16 PM)northwolf demiş ki: Airband kule frekanslarınızı rica edelim efendim. Yoksa sizin kule ile konuşmanızı sesten tanımamıza heleki internet bant genişliğinde anlamamıza imkan ve ihtimal yok. Big Grin Ayrıca Sabiha gökçen'in kule konuşmaları bildiğim kadarı ile online değil... Big Grin

Vallahi sesten tanıyan tanıyor... Smile

http://www.iststatus.com eskiden İstanbul hava trafik (ATC) konusmalarini ve radar görüntüsünü 3 dk gecikmeyle online yayınlıyordu ancak yeni yasaklandı.

Uçakların tümü kalkıştan yaklaşık 1 dakika sonra İstanbul ATC kontrolüne giriyor, kule kanalına da inişten birkaç dakika önce geçiyor. Yani muhabbetin çoğu zaten İstanbul ATC kanallarında. Amatör guruptan dinlemek isteyen varsa VHF 119.3, 121.1, 127.1 bu aralar kullanılan kanallardan bazıları. Sabiha Gökçen kule de 118.8. Ancak bunları sadece dinleyiniz, kanala girerseniz uçuş güvenliğini tehlike atmaktan peşinize düşerler.

Konuşmalar İngilizce. Çağrı adları THY/Anadolu Jet > Turkish; Pegasus > Santürk; SunExpress > aynı; Atlas > Atlasjet; Onur > Onurair; MNG > Blacksea; Borajet > aynı; Türk Hava Kuvvetleri > Turkish Air Force ya da filo çağrı isimleri; ABD Hava Kuvvetleri nakliye uçakları > Reach; Lufthansa > aynı; British Airways > Speedbird; Air France > aynı; Emirates > aynı; aklıma gelenler...

Alıntı

(06-12-2011, 02:31 PM)harun demiş ki:
(05-12-2011, 11:16 PM)northwolf demiş ki: Airband kule frekanslarınızı rica edelim efendim. Yoksa sizin kule ile konuşmanızı sesten tanımamıza heleki internet bant genişliğinde anlamamıza imkan ve ihtimal yok. Big Grin Ayrıca Sabiha gökçen'in kule konuşmaları bildiğim kadarı ile online değil... Big Grin

Vallahi sesten tanıyan tanıyor... Smile

http://www.iststatus.com eskiden İstanbul hava trafik (ATC) konusmalarini ve radar görüntüsünü 3 dk gecikmeyle online yayınlıyordu ancak yeni yasaklandı.

Uçakların tümü kalkıştan yaklaşık 1 dakika sonra İstanbul ATC kontrolüne giriyor, kule kanalına da inişten birkaç dakika önce geçiyor. Yani muhabbetin çoğu zaten İstanbul ATC kanallarında. Amatör guruptan dinlemek isteyen varsa VHF 119.3, 121.1, 127.1 bu aralar kullanılan kanallardan bazıları. Sabiha Gökçen kule de 118.8. Ancak bunları sadece dinleyiniz, kanala girerseniz uçuş güvenliğini tehlike atmaktan peşinize düşerler.

Konuşmalar İngilizce. Çağrı adları THY/Anadolu Jet > Turkish; Pegasus > Santürk; SunExpress > aynı; Atlas > Atlasjet; Onur > Onurair; MNG > Blacksea; Borajet > aynı; Türk Hava Kuvvetleri > Turkish Air Force ya da filo çağrı isimleri; ABD Hava Kuvvetleri nakliye uçakları > Reach; Lufthansa > aynı; British Airways > Speedbird; Air France > aynı; Emirates > aynı; aklıma gelenler...

Malesef şu anki ekipmanlarım VHF bandında biraz yukarıda kalıyor. Muhabbet edemeyiz. Ancak sizi sınava sokup bir amatör lisansı ardından bizim rölelere yukarıdan bağlanarak konuşmanızı sağlayabiliriz. Smile VHF 145.625 88.5 ton ile mesela Smile Smile Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): cell3, 1 Ziyaretçi