Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lisanslı Amatör telsizci var mı aramızda
Merak ettim acaba aramızda amatör telsizci var mı? Ben B sınıfı amatörüm, çağrı kodum TB7BAC, benim gibi amatörler var ise tanışmak isterim. Saygılarımla.

Not:Aslında başlığı tam olarak nereye açmalıyım diye düşündüm belki tam olarak uygun yer değil ama ben buraya açmayı uygun gördüm, eğer yanlış ise moderatörler tarafından düzeltilebilinir sanırım.

Alıntı

Sn. aytachan

TA4COM 73 'ler .

Alıntı

Lisansım olmasada elimde Yaesu marka telsiz mevcut.

Alıntı

Ben, telsiz sahibi olmama ve bu konuda birkac kitap bitirmeme ragmen hala lisans alip almama konusunda tereeddutlerim var. Amerika'da yayinlari dinlemek, acil durumlarda haberlesmek ve telsiz sahibi olmak icin ruhsata ihtiyaciniz yok. Sadece yayin yapmak icin lisans gerekiyor. Ben normal zamanda zaten yayin yapmiyorum. En cok kullandigim durumlar ki bu yazdiklarim Amerika'da yasal; polis ve itfaiyecilerin radyosunu dinlemek, havaalanindan misafirimi alacagim zaman kule ve pilotlar arasindaki konusmalari dinlemek, hava durumu raporu almak, radyodan muzik ve haber kanallarini dinlemek vs vs. Konusmak isteyebilecegim kimsede lisans yok. Haberlesmek icin once internet sonra cep telefonu ve ev telefonunu kullaniyorum. Telsiz herhalde hayatimda acil durum harici cok cok az kullanabilecegim durumlarda isime yarayacaktir. Onlarda da lisans gerekmiyor. O yuzden hala muallakta oldugum bir konu.

Ama Sn Aytachan ve Sn kararsiz, sizler birer amator telsizci olarak bu konuda bizi bilgilendirip telsizciligin ve lisans sahibi olmanin avantajlari konusunda biraz bilgi verirseniz cok memnun olurum...

Saygilar,

Alıntı

Sn Dr.hannibal lecter ve sn. ilksurfer Türkiye için konuşuyorum, 5 watt ve 25 watt arası tesizleri (UHF ve VHF) B sınıfı ve A sınıfı amatörler 25 watt üzeri (HF) yani kısa dalga telsizleri A sınıfı amatörler ve A sınıfı amatör eşliğinde B sınıfı amatörler kullanabilirler. Bunun dışında 5 watt altı yani CB telsizleri lisanssız amatörler kullanabilir ama bunun dışında dediğim gibi 5 Watt ve üzeri telsizleri kullanabilmek için amatör lisans edinmek şarttır buna sadece göndermek değil dinlemekte dahildir yani Türkiye şartlarında rolelere girebilen telsizleri kullanamazsınız eğer bu telsizlerle yakalanırsanız yasal yaptırımları var ama burda ayırt edilmesi gereken şey kullanılan telsizin CB, VHF, UHF yada dual band (UHF ve VHF'in bi arada olduğu cihaz) hangisi olduğuna dikkat etmektir lisanssız amatörler CB bilinen adıyla halkband cihazları kullanabilirler Lisanslı amatörler bu 3 bandda da gönderme ve alma yapabilirler.
Lisanslı amatörlük benim babamdan dolayı 1996 senesinden beri içindeyim ama kendim lisansımı bu sene aldım. Türkiyede çok fazla gelişmesede yurt dışında özellikle Asyada yaygındır. Bununda sınıfları vardır simple görüşme (yani rolesiz) Roleli görüşme (VHF, UHF), kısa dalga (HF) görüşme ve Uydu görüşmesi olarak dörde ayrılır. Bu uğraş hobi olarak görülsede aslında gerektiği durumlarda çok can kurtartabilecek bir uğraştır, örneğin Türkiyede yaşanan 1999 depreminin görünmeyen kısmında Amatörler büyük rol oynamıştır hatta Sivil savunma müdürünün dediğini direk aktarıyorum 'Enkaz altından 200 kişi çıkarttıysak 180'i amatör telsizciler sayesindedir.' nedenmi? Deprem olduğu zaman biliyorsunuz bütün alt yapılar altüst oldu sabit telefonlar cep telefonları işlev görmedi o zaman deprem bölgesindeki bir amatör telsizle durumu bildirdi ve bir kaç ilin Amatör dernekleri deprem bölgelerinde mobil roleler kurdular ve gerekli haberleşme telefonlar yardımı ile değil telsizler yardımıyla yapıldı ve bu sayede kordinasyon kurularak verimli bi çalışma elde edilebildi. Bu bir örneği diğer yararlı olabileceği konu ise (Allah inşallah görmemizi nasip etmez) bir savaş durumunda yapılabilecek direniş içindir ki bu gerçekten çok önemlidir düşününce bunu fazlasıyla sıralayabiliriz sanırım ama benim aklıma şimdilik gelen bunlar. ben amatörlüğü her vatandaş için öneririm, bizim Türkiye'nin her tarafından ve yurtdışından (Japonya, Çin vs.) sürekli haberleştiğimiz misafirimiz olan misafiri olduğumuz bir çok yerli yabancı amatör var ve hiç bilmediğin bir yere gittiğinde telsizden yaptığın bir çağrıda gerekirse yardım alabileceğini bilmek insanı fazlasıyla mutlu ediyor. Saygılarımla.
Not: Eğer imla yada noktalama hatası yaptıysam özür dilerim, bu bilerek değil bilmediğimden dolayıdır.

Alıntı

Sn Aytachan, verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkurler. Birsey sormak istiyorum, ornegin bende HF bir telsiz olsa, uygun anten ile, Amerika Turkiye arasi her istedigimiz zaman gorusme sansimiz olurmu yoksa belli atmosfer kosullarinn olusmasi mi gerekli.

Alıntı

Ben başka ülkelerden Türkiye ile haberleşmek için kısa dalga ve HF telsiz kullanıyorum, hatta yeni aydan, iyonosferden yansıtma ve telsiz röleli uydulardan yansıtma yöntemleri ile dünyanın öbür ucuyla konuşmak mümkün...

Hiç alakasız ülkelerden yörüngedeki ISS uluslararası uzay istasyonu astronotları ile konuşmak bile mümkün, zira astronotların çoğu da amatör telsizci...

Türkiye'de sınava girip en basit lisansı almak bir iki hafta bir kitabı okuyarak yapılabilecek birşey, acil durumlarda ve doğa gezileri gibi olaylar için kesinlikle tavsiye ederim.

Eğer lisansla telsiz aletiyle antenle vs uğraşmak istemezseniz, GMRS ve Amerika'da FRS bantlarında, ülkemizde Aselsan'ın Çinde ürettirip sattığı cobra telsizleri var, ikisi pil ve şarj aletiyle 100 liraya maloluyor, ve 3-4 km mesafeye kadar işe yarıyor. Tek sorun çok fazla oldukları için şehirlerde boş kanal bulmak, onu da yeni alt kodlarla çözmek mümkün...

Alıntı

Sn. ilksurfer HF telsiz ve uygun anten ile dunyanin her yeri ile sorunsuz iletisime gecmeniz mumkun hatta bunun ile ilgili yarismalar bile yapiliyor dunyada.
Sn. baris benim unuttugum seyleri eklemenize sevindim, tesekkur ederim.
Not: Turkce karakterleri yazmadigim icin ozur dilerim bilgisayar farkli ve turkce karakterler bulunmuyor.

Alıntı

Ben ve Sn.Yalvali'da dünkü amatör telsiz sınavını kazasız belasız geçip A sınıfı lisans almaya hak kazandık.

Bu konuda bizde elimizden geldiğince tüm arkadaşlara yardımcı olmaktan onur duyarız.

Saygılar.

Alıntı

Sn Northwolf,
Mors alfabesine bir ara merak saldım ve bir sonraki sınava girmeyi düşünüyorum (sanırım Mayıs dönemiydi ama hafızam beni bu günlerde çok yanıltıyor). Varsa elektronik ortamdaki ders notlarını mail adresime gönderirseniz çok hora geçer. Bir de çalışmam gereken başkaca bir not-kitap vs var mıdır? Bunları nerelerden temin edebilirim?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi