Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BERETTA 92 VE YAVUZ 16 İNCELEMESİ
Cool 
Dostlar,
Epeyidir Beretta ile Yavuz 16 yı karşılıklı incelemek ister dururdum.
Bir Beretta ve Yavuz 16 sahibi arkadaşlar yan yana gelince silahlara çöktüm.
Genel durum olarak silahlar biraz bakımsızdı, sahiplerine uzun bir vaazdan sonra silahları söküp inceledim.
Beretta yaklaşık olarak 6000 fişek atımını devirmiş buna karşılık Yavuz 16 ise 1000 - 1200 fişek atmış.

Berattayı incelemeye başladığımda,
kullanımdan kaynaklanan keskin köşelerde boya aşınması dışında,
boyası gayet iyi durumda idi.

[Resim: 100_0543.jpg]

Tetik istinadı bilinen düzeyde ama bana göre çok uzun istinat mesafesi var.
Tetik düşürme aşamasında hiç zorlama hissetmedim.

Sürgüyü incelediğinde iç kızaklarında sürtünmeden mütevellit boya kazınmasına rastlamadım.
Ancak sürgü alt dış kenarında tek taraflı sürtünme izi mevcut isede boya aşınması yok.

[Resim: 100_0547.jpg]

Beretta şarjörü orijinal şarjör olup bir iki yerinde sürtünmeden kaynaklanan hafif boya aşınmaları vardı.
Şarjör kilit çene yuvaları etrafında aşınma gözlemlemedim. Boş şarjör tahliyesi kendiliğinden kolayca gerçekleşiyordu.

[Resim: 100_0549.jpg]

[Resim: 100_0551.jpg]

Namlu kilit parçası iyi durumda rahat çalışıyor.
Fişek yatağında ve namluda karıncalanma gözlemlemedim.
Sadece namlu ön kısmında boya atması var.

[Resim: 100_0548.jpg]

Gövde kızaklarında ise sürtünmeden mütevellit hafif boya aşınmaları var.
Büyüteçle baktığımda metalde yenme izi görükmüyor.
Silahta herhangi bir kırım oluşmamış ve çatlak da gözlemleyemedim.

[Resim: 100_0546.jpg]

[Resim: 100_0545.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli
Cool 
Yavuz 16 da aynı Beretta da olduğu gibi keskin kenarlarında boya atmaları gözlemledim.

[Resim: 100_0544.jpg]

Gövde kızaklarında ise sürtünmeden mütevellit aşınmalardan ziyade,
Horozda iğnenin oluşturduğu ezik dikkatimi çekti.
Gövde ön kızaklarında da aşınma gözlemledim.

[Resim: 100_0555.jpg]

[Resim: 100_0556.jpg]

Sürgü kızaklarında ise boya aşınmalarından ziyade metal aşınması da dikkat çekici idi.

[Resim: 100_0563.jpg]

[Resim: 100_0567.jpg]

Namlu kilit parçası dikkatimi en çok çeken kısım oldu.
Kilit parçasının stabil çalışmadığını, zorlandığını gözlemledim.
Kilit aynasında oluşan aşınma gördüm.
Çok olmamakla beraber, ayna sürtünme ile kendini tesviye etmiş idi.

[Resim: 100_0560.jpg]

Şarjör, Mac Gar'ın şarjörü idi. Ama silah şarjör boş iken kurulunca kilit devreye girmiyordu.
Şarjör takılı iken kendini kolaylıkla deşarj edebiliyordu.
Şarjör üzerinde ise aşırı sürtünme izi gözlemledim.
Şarjörü söktüğümde yayın orijinalliğini kaybettiğini ve burulduğunu gözlemledim.
Şarjörü hiç bir işlem yapmadan topladığımızda ise sürgü tutma işini yerine getirdiğini gördüm.

[Resim: 100_0568.jpg]

[Resim: 100_0569.jpg]

[Resim: 100_0571.jpg]

Yavuz 16 da da herhangi bir kırım yada çatlak izi görmedim.

Her iki silahıda inceledikten sonra, Beretta nın bana daha sevecen geldiğini fark ettim.
Ele oturuşu, kolumu uzattığım zaman nişan hattının kendiliğinden oluşması silaha ısındırdı beni.

Saygılar.....

Tabancatufek.com için tarafımdan hazırlanmıştır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ckenarli, drmehmet
Sn Xclod3r,

Çok güzel bir paylaşım, emeğiniz için çok teşekkürler...

Ayrıntılı yorumları Sn Üstad a bırakmadan önce, şu "horozda iğnenin oluşturduğu ezik"le ilgili kısa bir yorum yapmak istiyorum.
Çünkü özellikle katlanamadığım bir durumdur.

Kimi yabancı markaların, "kurusıkı silahları" bile bunu yapmıyor arkadaşlar.
Gerçekten kendi adıma söylüyorum. Sinir olmak işten değil...ne diyeyim..Sad

Sevgiler

Alıntı

Ne tesadüf,daha dün akşam bu iki tabanca arasındaki farklardan basettik
gercekten güzel tespitler yapmışsınız
Bir fark ta ben ilave edeyim namlu kilit parçası,yavuzda boşluk fazla oldugu icin
söküm esnasında saga veya sola cevrildiginde parça yerinden müdale etmeden çıkar
berattada kesinlikle çıkmaz.Kilit kırılması bu yüzden yavuz da çok olur.
Anlayana sivri sinek saz,Anlamayana davul zurna az.

Alıntı

Elinize, emeğinize sağlık Sn.xlcod3r. Her zaman teorik olarak karşılaştırılan iki silahı, sayenizde kullanıcılardan gelen geri beslemelerle reel olarak karşıolaştırma imkanı bulmuş olduk. Teşekkürler.

Horozlarda meydana gelen iğne izleri, BHP'den CZ'ye, SIG Sauer'den Ruger'e kadar pek çok silahta olabilmektedir. Ancak bu daha ziyade düzgün kenarlı bir iz halinde olmaktadır. Yavuz horozundaki iz ise daha ziyade kenarları dışarıya doğru traşlanarak açılmış bir krater gibi.

Diğer küçük parçaları da değerlendirdiğimizde, ülkemizde MIM ve Investment Casting gibi hassas döküm teknikleri, döküm işlemini müteakiben yapılan rotüş, tesviye ve boya işlemleri gibi konularda daha çok yol alınması gerektiği anlaşılıyor.

Sn.xlcoder, acaba arkadaşlardan mekanik tutukluk, çıkış hızları ve dağılım hassasiyetleri konusunda herhangi bir feed back alabildiniz mi? Gerçi Beretta 125 mm naMlulu iken, sanırım Yavuz 109-110 mm namlulu bir kompakt model, bu nedenle çıkış hızı ve dağılım özelliklerini kafa kafaya karşılaştırmak doğru olmayacaktır, ama en azından tüm bu atım adedleri boyunca gözlenmiş mekanik tutukluk nevi ve adedleri konusunda da feed back alabilirsek, tam anlamı ile bir değerlendirme yapmış olacağız.

Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:Yavuz horozundaki iz ise daha ziyade kenarları dışarıya doğru traşlanarak açılmış bir krater gibi.

Gerçekten de vurgulamak istediğim tam olarak buydu Sn Lupus...

Sevgiler

Alıntı

Ben geçengün F92FS inceleme fırsatı buldum,, horozuna resmen yine aşık oldum... Zerre ezilme- iğne izi vs. yoktu. Benim Barsılmaz Sernardellinin herhalde firmaya kaza ile götürsem başta horozunu değişirler... Allah var iğne yuvası yok.. ama o darpları unutmuyorum...

Gelde Mimarisine aşık olma Berettanın.

Alıntı

birde kopya zihniyeti yerine kendilerini geliştirse yerli firmalarımız tadından yenmez

Alıntı

Alıntı: Sn.xlcoder, acaba arkadaşlardan mekanik tutukluk, çıkış hızları ve dağılım hassasiyetleri konusunda herhangi bir feed back alabildiniz mi? Gerçi Beretta 125 mm naMlulu iken, sanırım Yavuz 109-110 mm namlulu bir kompakt model, bu nedenle çıkış hızı ve dağılım özelliklerini kafa kafaya karşılaştırmak doğru olmayacaktır, ama en azından tüm bu atım adedleri boyunca gözlenmiş mekanik tutukluk nevi ve adedleri konusunda da feed back alabilirsek, tam anlamı ile bir değerlendirme yapmış olacağız.

Sn. Lupus,
Çıkış hızlarını ölçmemiz maalesef mümkün değil. Gerekli alet edevata sahip değiliz. Ancak çekirdek dağılımlarında öyle aman aman bir fark yok. Zaten denerken bulls eye yapmadık, combat atışta istediğimiz oranda. Arıza ve tutukluk konusunda:
Beretta 6000 fişeklik atış yolunda hiç arıza vermemiş. Tutukluk ise 1 kere olmuş, onda da arkadaş, silah çok pisti bakımsızdı,tamamen benim hatam dedi.
Yavuz 16 ise arkadaşımın hatırladığı bir kaç kere mermi beslemede sorun yaşadığı oldu. Öyle büyük bir arızası yok.
Ancak size sormak istediğim bir konu var. Sanki fişek tırmanma rampasında ilerlerken stabil değil. Birde, Yavuz 16 nın fişek yatağı sonu,yiv set başlangıcında sanki yanlış bir şey var. Işık altında baktığımda yiv set başlangıcı bir tarafta daha etli gibi geldi. İç çap mikrometresi ve boroskop olmadığından kesin şudur demem zor. Bu yüzden sizin fikirlerinizi rica ediyorum.
Saygılar...

Alıntı

Sn. xlcod3r güzel çalışma, ellerinize sağlık, devamını bekleriz...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi