Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Colt meraklılarına
Sn. 008Arhavi,

Çok tecrübeli bir silahsever değilim ama forumda okuduklarımdan, izlediğim videolar ve tanıtımlardan, bir de az da olsa tecrübelerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki double tap atışlarda yani darbeli atışlarda isabeti sağlayan polimer gövde ya da çelik gövde olması değil, silahın gez-arpa mesafe uzunluğunun kısa olması (Ateşlemeden sonraki şahlanma akabinde atış hattına silahın daha kısa sürede dönmesi açısından), hatta mühimmatın barut miktarının az olması(Şahlanma ve geri tepmeyi azalttığından), silahı doğru kavrama(şahlanmayı azaltmak açısından, ben şahsen sağ elli bir atıcı olarak sol el baş parmak gövde üzerinde, sürgüye paralel konumalanacak şekilde kavramayı tercih ediyorum) gibi etkenler çok daha etkilidir. Yanlışım varsa ustalar düzeltir ancak şahsen ben hiç bir yarışmada bir BHP kullanıldığını görmedim ancak Glock, HS, Walther gibi polimer gövdeli silahların kullanıldığını çok gördüm. Bu nedenle ardarda atışlarda namlusu 10 cm civarında olan, hedef atıcılığında ise 12 cm civarında olan bir silahı tercih etmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
[Resim: 13238894_1103746996363296_15190371937747...fbbrzl.jpg]

[Resim: 13254301_1103747006363295_39460239489718...bcupue.jpg]

Sosyal medyaya denk geldiğim bu silah gerçek midir? Bu hale nasıl gelmiştir. Yapılan yorumlar tam sosyal medya ağzı olduğu için hakikatı işin ehli büyüklerimizden öğrenebilir miyiz. Saygılar.

Alıntı

Sayın fbalun, gerçekten bilimsel bir yaklaşım. Çok teşekkür. Esasen Wallther p99 ile çok darbeli atış denemelerim oldu. Ama silahın doğası gereği tetik kurulma mesafesi bana hep uzun geldi. Bu yüzden tetik sertliği ve kurma mesafesinin uzunluğunu polimer gövde ve iğne horoza yordum. Çelik silaha özenme nedenim de esasen budur. Kısa kurma mesafeli yumuşak bir tetikle daha rahat ikili üçlü atış yaparım diye düşündüm. Belki de yanılıyorum. YouTube videolarında hızlı tetik düşüren ustaların tekniğini Nasıl geliştirdiklerini de merak ediyorum. Sadece çok atış yapmış olmakta bu Melek'e gelişebilir mi?Doğrusu yorum yapmak güç.

Alıntı

Öğrenmenin yaşı yok. Hep darbeli atış denilirken neden bahsedildiğini anlamak isterdim. Benim gözümde hedefteki sarsıntı canlanıyordu. Meğer ikili üçlü olarak yapılan seri atışlar anlatılıyormuş aslında.

Alıntı

Nedense bu tür konularda hiç kimse Sn.fuat61' e Glock 19 gibi hafif kompakt polimer bir tabanca ile, Sn.karadenizarif' e HS9 gibi hafif, inanılmaz uzun tetik yolu ve tetik kurulma mesafesi olan bir tabanca ile, Sn.Kimble' a P 226 SL gibi ağır, tetik yolu ve tetik kurulma mesafesi uzun bir tabanca ile, youtube videolarındaki atıcılar kadar bol mühammat ile çalışma yapmadan, MKEK' nin + P kıvamındaki fişekleri ile nasıl bu kadar isabetli ve kararlı hızlı mükerrer atışlar yapabildiğini, Sn.cigaraficianado' ya birbirlerinden neredeyse tamamen farklı, çelik ve müsabakalar için özel olarak üretilmiş CZ 75 SP 01 Shadow ve HS 9 ile, Sn.xlcod3r' e yıllarını geçirdiği CZ 75 ve eline yeni aldığı Glock 19 ile nasıl aynı düzeyde atışlar yapabildiğini sormuyor. Sormaz, çünkü işi asıl yapanın silah değil atıcı olduğunu, mühimmat özellikleri ve tedarikinin bir mazeret olmadığını kabullenebilmek her babayiğidin harcı değildir. İşin bir diğer düşündürücü yanı da, isimlerini saydığım bu üye ve katılımcıların da bu tür konulara artık müdahil olmamalarıdır.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. 00Arhavi,
Hızlı tetik düşürme yerine doğru tetik düşürme dersek, yani tetiği çekmeden ezmek kavramına eğilecek olursak, bu silahla geçirdiğiniz zamanla alakalıdır. Silahı tanıyıp, tetiğini anlayıp, gerek kuru tetik çalışması gerek mühimmat ile kullanım konusunda silahla uzun süre pratik yaparsak bu konuda gelişmemiz kaçınılmazdır. Her silahın ayrı bir tetiği var. Örneğin bir Glock ile ilk defa atış yapanlar tetiğine alışmakta zorlanıp ilk başlarda sürekli sol alt vuruyorlar(Bunu da yine izlediğim videolardan ve tanıtımlardan öğrendim). Ama tetiğine alıştıktan sonra başka bir silahla hiç sağlayamadıkları isabeti sağlayabiliyorlar. Ayrıca silahla yapılan bu çalışmalar kas hafızasının, tetik ve nişan hattı ikilisini kaydetmesini sağlayacağı için yine gelişimimizde önemli rol oynayacaktır. Aslında her konuda olduğu gibi bu konuda da ne kadar çok çalışırsak o kadar başarılı olabiliriz diyebiliriz.

Sn.turkmenoglu,
Double tap kavramının çok defa türkçeye çevrilirken darbeli atış diye çevrildiğini gördüm. Bunu zamanında 'The Ring' filminin mahalle arasında korsan vcd satan kişilerce 'Çember' diye çevrilerek satılması olarak düşünebiliriz Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sayın lupus, isimlerini saydığınız kıymetli dostları not ettim. İlk fırsatta teker teker tecrübelerini soracağım. Sayın fbalun, sitemizdeki güvenlik birimi mensubu arkadaşlar arasında size bu ifadenin yaklaşık 25 sene önceden beri varolduğunu teyit edebilecekler vardır diye düşünüyorum. Double tap şeklindeki İngilizce ifade yerine herhalde Türkçemize bu şekilde kazandırılmış olmalı. Sayın Türkmenoğlu, doğrusu bu kelime bana da darbeli matkabı çağrıştırdığından çok komik geliyor, ama zihnimde böyle yer etmiş nedense. Herhalükarda hepinize göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkürü bir borç bilirim. Sonuç olarak şunu anlıyorum ki daha fazla mermi yakmam ve kendime göre bir stil geliştirmem gerekecek.

Alıntı

Son mesaj öncekinde düzeltme yapmak isterken Oldu. Kusura bakmayın. Silmeye çalışıyorum.

Alıntı

.........

Alıntı

(27-05-2016, 09:11 AM)lupus demiş ki: Nedense bu tür konularda hiç kimse Sn.fuat61' e Glock 19 gibi hafif kompakt polimer bir tabanca ile, Sn.karadenizarif' e HS9 gibi hafif, inanılmaz uzun tetik yolu ve tetik kurulma mesafesi olan bir tabanca ile, Sn.Kimble' a P 226 SL gibi ağır, tetik yolu ve tetik kurulma mesafesi uzun bir tabanca ile, youtube videolarındaki atıcılar kadar bol mühammat ile çalışma yapmadan, MKEK' nin + P kıvamındaki fişekleri ile nasıl bu kadar isabetli ve kararlı hızlı mükerrer atışlar yapabildiğini, Sn.cigaraficianado' ya birbirlerinden neredeyse tamamen farklı, çelik ve müsabakalar için özel olarak üretilmiş CZ 75 SP 01 Shadow ve HS 9 ile, Sn.xlcod3r' e yıllarını geçirdiği CZ 75 ve eline yeni aldığı Glock 19 ile nasıl aynı düzeyde atışlar yapabildiğini sormuyor. Sormaz, çünkü işi asıl yapanın silah değil atıcı olduğunu, mühimmat özellikleri ve tedarikinin bir mazeret olmadığını kabullenebilmek her babayiğidin harcı değildir. İşin bir diğer düşündürücü yanı da, isimlerini saydığım bu üye ve katılımcıların da bu tür konulara artık müdahil olmamalarıdır.

Saygılar.

Sn. lupus,

Ben de Sn.008Arhavi'ye cevap yazarken açıkçası aklıma Sn.fuat_61 ve Sn.karadenizarif gibi usta atıcılardan örnekler vermek gelmişti. İkisinin de youtbe kanalını takip ettiğim, bütün videolarını keyif ve takdirle izlediğim ve atış yaptıkları silahları da tanıdığım için, Sn. 008Arhavi polimer gövdenin double tap isabeti konusunu yazar yazmaz aklıma iki üyemizin adı gelmişti ancak konuya onları benim dahil etmem ikisini de hiç tanımadığım ve daha önce hiç bir diyalog içine girmediğim için haddimi aşmak olur diye düşündüğüm için bu konuda birşey yazmadım. Sonuç olarak, silah seçimi ve silah bu konuda önemli bir etken ancak sizin de dediğiniz gibi asıl iş atıcının kabiliyeti ve çok çalışıp pratik yapması ile alakalı diye düşünüyorum.

Sn.008Arhavi, Double tap kavramının türkçede kullanılma şekliyle ilgili yadırgayan ya da sizi kıracak bir yorumda bulunmak istemediğimi belirtir, eğer böyle anlaşıldıysa kusuruma bakmamanızı rica ederim. O cümlemi sadece Sn.turkmenoglu'na zamanında double tap bu şekilde çevrilmiş böyle gitmiş sonra demek içi yazmıştım aslında.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi