Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar 8000 - Horozu elle kurmak
Merhaba değerli forum üyeleri,

Stoeger Cougar 8000 FL silahımla atış yaparken, ilk atışı çift hareketli, sonraki atışları tek hareketli yapıyorum. Sormak istediğim nokta şudur: İlk atışı çift hareketli yapmak üzere silahı kurduktan sonra (namluda mermi sürülü, horoz kurulu değil ve emniyet devre dışı durumda), atışımı tek hareketliye çevirmek üzere, elimle horozu kurarsam ve bu sırada horoz elimden kaçıp ateşleme iğnesine vurursa, silah ateş alır mı?

Bildiğim kadarı ile, Stoeger Cougar 8000 ile Beretta 92 FS'in çalışma prensipleri aynı. Ve her iki silahta da, tetik sonuna kadar çekilmezse, horoz tarafından ateşleme iğnesi üzerine basınç uygulansa bile, "otomatik iğne kilit parçası" sayesinde, bu basınç namluya kadar iletilmiyor.

Bu soruma cevap ararken, daha önce forumda verilen bu linkteki, Beretta 92 FS'in çalışma prensibini ayrınıtlı olarak incelemeye çalıştım:

http://www.genitron.com/Basics/Beretta92...ta-92.html

Bu durumda, acizane benim anladığım kadarı ile silah ateş almaz, ama emin olmak için değerli üstadların bilgilerine başvurmak istedim. Çünkü, silahın ateş alması demek, kapak takımının hızla geriye gelmesi ve horozu kuran parmağa ciddi zarar vermesi demektir. Üstadların bilgilerine başvurmadan böyle bir yöntemi uygulamak yanlış olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Alıntı

Aynen, tetik çekili değilse, otomatik iğne kilidi sayesinde horoz iğneye erişmez ve tabanca ateş almaz.

Yine de, Cougar'ın bizde satılan tipi ne kurulu kilitli taşımaya ne de kurulu kilitsiz taşımaya uygun olmadığından dolayı, ilk tetik çift hareket, ikincisi tek hareket halince çalışmanıza devam etmeniz bence daha yerinde olacaktır...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
vgun
Sn. baris, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim üstadım.

Tavsiyelerinize uyup, şu ana kadar yaptığım şekilde çalışmaya devam edeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi