Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XD / HS 2000 TETİK MODİFİKASYONU
XD / HS 2000 TETIK MODİFİKASYONU

PRP ULTIMATE MATCH TARGET XD TRIGGER KIT

Satın aldığımız ürünleri kişiselleştirme, kullanım özelliklerini kendimize göre uyarlama sanıyorum artık günümüz dünyasının olmaz ise olmazlarından birisi. Bilgisayarımızın duvar kağıdı, arabamızın ses sistemi gibi silahlarımız da kutusundan çıktıktan sonra bu kişiselleştirmeden bence en çok nasibini alacak olanlar sınıfında ilk sıralarda yer almalı.

MKEK' nin geçtiğimiz yıllarda sadece bir kaç parti 4'' service modeli olarak ithal ettiği HS 2000 ya da Springfield XD, hem satın alma sürecinde, hem de sonrasında benim " özelleştirme " seçeneği için en çok araştırdığım silahlardan birisi idi. Malumunuz dünyada artık trend Glock için parça üretenler veya AR için parça üretenler ve diğerleri olarak ayrılmış durumda. En azindan '' Shot Show '' da benim gözlemlediğim durum bu idi.

XD ve Glock için karşılaştırma tartışmasına girmek istemiyorum, ancak daha yumuşak atışa imkan veren tetik mekanizması ile XD bu anlamda üstün. Nişangah, şarjör çıkarma mandalı, icra yayı ve icra yayı kılavuzu, şarjör tüneli girişi ( mag well ) gibi parçalarını değiştirdiğim-eklediğim halde, halen mevcut tetik düzeneğindeki " over travel " yani tetik düştükten sonraki yürüme mesafesini uzun bulmam, modifiye edilmiş 1911 ' lerin ki, en güzel örneklerinden birisi SW1911DK -Champion Series - Doug Koenig 'dir, var ile yok arası patlayan müsabaka tipi tetikleri ile karşılaştırdığımda bir an önce istediğim hale getirmek şart oldu. Elbetteki 1911 tetik tasarımının oldukça farklı olduğu aşikar. Sadece daha kısa ''over travel'' benim öncelikli isteğimdi....

''Değişim toplumların en masumane isteğidir! ''

Tadilat öncesi Lyman tetik ağırlığı cihazı ile yaptığım ölçümlerde aşağıdaki sonuçları elde ettim;

[Resim: IMG_4644.jpg]

5 Lb 10,5 OZ
6 Lb 6,25 OZ
5 Lb 11,5 OZ
5 Lb 11 OZ
5 Lb 3,0 OZ
5 Lb 8,5 OZ
5 Lb 2,5 OZ
6 Lb 0,5 OZ
5 Lb 2,5 OZ = 2,340 Gram

Ortalama =5 Lb 9,5 OZ = 2,540 Gram

[Resim: IMG_4682.jpg]

[Resim: IMG_4686.jpg]

Orijinal Tetiğin Çalışma Şekli ve Prensibi

Aşağıdaki görüntü orijinal tetik mekanizmasının çalışma şeklini göstermektedir. Tasarımında, modelinin ismi (service), bütünüyle bir hizmet silahından istenilen özellikler göz önünde bulundurulmuş. Bu nedenle sadece sürgü / namlı / gövde aksamında değil, tetik mekanizmasında da " tolerans " oldukça geniş tutulmuş. İğne kilidi bloğu açma manevelası (striker safety lever ), tetik / iğne tulumbası ( sear ), tetik sağma kolu ve üzerindeki kanca, kurulu iğnenin salınıp ateşleme yapabilmesi için oldukça uzun bir tetik sağma mesafesi gerektiriyor.

[Resim: factory_2.gif]

Alternatif Olarak Tasarlanmis Bir Tetik Sistemi

[Resim: compet_sys.gif]

Powder River Precission Trigger Kit Tasarımı

Dikkat edilirse iğne kilidi bloğu açma manevelası (striker safety lever ) yeniden tasarlanarak, iğne kilidi bloğunu yukarı iten kolu uzatılmış, kısalan tetik sağma mesafesine rağmen bu manevelanın iğne kilidi bloğunu açması sağlanmış, iğnenin düşmesi için gereken toplam tetik sağma mesafesi kısaltılmış durumdadır.

Normalde "over travel stop " yani iğne düştükten sonra tetik ve kolunun kat ettiği ölü boşluğu azaltan parça, bir alternatif olarak tetikten tamamen ayrı bir parça olarak tetik sağma kolunun önüne yerleştirilebilirse de, " PRP ULTIMATE MATCH TARGET XD TRIGGER KIT " de işlev için direk olarak tetiğin üst kısmına bir tadilat ve ek yapılmıştır. Ben bu tasarımı uyguladım.

[Resim: prp_web_ill.gif]

[Resim: xd20ultm-1.jpg]

Mevcut tetik değiştirilmeden kullanılabilecek ''over travel stop'';

[Resim: over20travel20stop001_small.jpg]

''Over travel stop'' Montajı

[Resim: xd9-8.jpg]

Şimdi sonuca bakalım:

[Resim: IMG_4865.jpg]

[Resim: IMG_4858.jpg]

Yukarıda detaylarını vermiş olduğum tüm aksam monte edildikten sonra tekrar yaptığım ölçümler beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Kesinlikle istediğim sağma mesafesine ulaştığım halde, beklemiş olduğum 3.5 Lb ~ 4 Lb arası tetik ağırlığı yerine aşağıdaki değerleri elde edebildim;

5 Lb 1.5 Oz / 2 Kg 310 Gram
5 Lb 1.0 Oz / 2 Kg 290 Gram
5 Lb 2.5 Oz / 2 Kg 350 Gram
5 Lb 5.0 Oz / 2 Kg 420 Gram
5 Lb 4.0 Oz / 2 Kg 380 Gram
5 Lb 2.0 Oz / 2 Kg 320 Gram

Ortalama = 5 Lb 2.5 Oz = 2 Kg 350 Gram

Orijinal tetik ile modifikasyon sonrası arasındaki fark = -190 Gram

S O N U Ç
Tetik sağma mesafesinde istediğim aralığa ulaştığım halde, sağma ağırlığını sadece 190 gram azaltabildim.
Mevcut sağma mesafesinin kısalmış olması kullaniciya tetik ağırlığının da aynı nispette azalmış olduğu hissini vermesine karşın, tetik ağırlığı ölçümleri bu hissin aksin yönündedir.

Özellikle seri - pratik atışlarda hem yüksek tatmin, hem de avantaj sağlayan kısa sağma mesafesi silahın orijinalinde var olan 5.5 Lb - 7.7 Lb skalasına uygun olup, IPSC müsabakalarında uygulanmaya imkan tanımaktadır.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, Vectra
Sn.Cigar Aficionado,
Öncelikle görsel olarak gayet zengin ve bilgilndirici paylaşımınız için teşekkür ederim. Tetik koonforu konusunda iyileştirme yapmak isteyen HS sahipleri için çok güzel bir kaynak.
Benim sormak istediğim yukarıda iğne sıyırıcı olarak isimlendirdiğiniz parçanın iğne ayağına temas eden yüzeyinde ve iğne ayağının yüzeyinde karşılıklı olarak yapılacak bir temizlik ve parlatma(hafif polisaj ) işlemi bahse konu tetik konforu açısından olumlu bir etki yaparmı. Nette gördüğümüz kadarı ile Glock larda buna benzer bir parlatma işlemi ile tetik çekişinde hissedilir bir iyileşme olduğundan bahsediliyor.
Saygılar.

Alıntı

Sayin Alpago ,

Öncelikle çok teşekkür ederim.

Aşağıda eklemiş olduğum dokümanda yapılacak polisaj-tesfiye-tadilat için sağ kısımda kanca gibi gösterilen '' sear '' yani tetik / iğne tulumbası ile sol alt kısımda gösterilen '' striker safety lever '' iğne kilidi açma manevelası nın temas etmiş olduğu yüzeyde, kılavuzda gösterilen .003-.005 lik bir tadilat-yaptım.

Bu tadilatta özellikle iğne kilidi bloğu açma manevelasının temas etmiş olduğu yüzeyde polisaja, kılavuzda yönlendirildiği üzere önem verdim.

[Resim: IMG_4871-1.jpg]

Asıl önemli tadilat aşağıda görülen ''trigger over travel stop '' üzerinde yapıldı.

[Resim: IMG_4872-2.jpg]

İğne aksamı ve diğer parçalarin montajı yapıldıktan sonra resimde görülen, direk bu haliyle kullanılamayan, ancak yavaş yavaş tesfiye edilerek kullanımınıza uygun hale gelen tetiğin arka yüzeyi tesviyesi, bu tadilatın en uzun süren bölümü idi.

Alıntı

Sn Cigar Aficionado, farklı üslubunuz ve detaylı anlatımınız ayrıca emeğiniz için şahsım adına teşekkür ederim. Farklı anlatım yollarına tanık olmak sadece silah severlik adına değilde, hayat idamesin de de bizlere (+) puan ve deneyim olarak fayda sağlıyor.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Cigar Aficionado,
Vermiş olduğunuz bu güzel ve ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Genelde 500-1000 adetlerde silah parçalarının alışması diye tanımladığımız tetik ve onu takip eden parçaların kullanım ile birbirini tesfiye etmesini hızlandıran bu işlemin, daha profosyonel ve ayrıntılı tadilatını paylaşmışsınız. Aslında bu işlemler ne kadar basit görünsede ülkemiz şartları gibi şartlara haiz ( mühimmat edinmenin sıkıntılı ve pahalı olduğu) yerlerdeki atıcılar için mühimmattan ve zamandan tasaruf sağlayıp, atıştan keyif ve Performans almayı hızlandırıyor.

Bu ve benzeri öğretici bir o kadar zevkli, bilgi ve tecrübe paylaşımlarınızın hevesli bir takipçisi olduğumu, Mümkün oldukça devamını beklediğimi belirtmek isterim.

Saygılar.

Alıntı

HS 2000 ile ilk atış yaptığım zaman silahın yumuşak, akıcı ve kolay kontrol edilebilir tetiği çok hoşuma gitmişti. Ancak hedefe puan atışı yaparken, özellikle sabırlı davranmanız halinde oldukça kullanışlı olan bu tetik, biraz daha hızlı ve seri vuruşlar yapmak istediğinizde atıcıyı yormaya ve konsantrasyonunu azaltmaya başladığı için canım sıkılmıştı. İğne düşmeden ve mekanik temas sağlanmadan önceki ön tetik yolu / pretravel ile düştükten sonraki son tetik yolu / overtravel ve bunlara ek olarak tetiğin tekrar kurulma mesafesi / trigger resetnin Glock ' a oranla oldukça uzun olması, hedef atışı yaparken Glock ' un bir adım önüne çıkan tetik çekişini, hızlı ve seri atışta Glock ' un iki adım gerisinde bırakmıştı.

Sn.Cigaraficianado ' nun çalışması ve kullandığı parçalar ön ve son tetik yollarını kısaltarak, özellikle hızlı atışta atıcının tetik parmağının yapacağı işi oldukça azaltıp, tetik yollarının daha kolay ezberlenip, disiplinize edilmesine yardımcı oluyor. Ancak silahın orijinal fabrika tetik yollarının her düzeydeki atıcının mevcut silahı en az kazaya mahal bırakacak şekilde ayarlandığı, Sn.Cigaraficianado ' nun yaptığı ve Sn.Alpago ' nun değindiği tadilatların kesinlikle çok iyi tetik eğitimi ve disiplini olan, silahını da daha çok poligon şartlarında kullanan atıcılar için olduğu mutlaka aklımızın bir köşesinde durmalıdır.

Sn.Cigaraficianado, kendi adıma uzun süredir beklediğim, HS 2000 sahipleri için güvenilir bir referans olacak olan bu güzel çalışmanızı nihayet sayfalarımızda görmekten çok memnun oldum. Elinize, emeğinize sağlık.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sayin Karabasan , Sayin Alpago ve Üstad Lupus ,

Motivasyon dolu değerli yorumlariniz için çok teşekkür ederim.

(04-09-2011, 10:27 AM)alpago demiş ki: ülkemiz şartları gibi şartlara haiz ( mühimmat edinmenin sıkıntılı ve pahalı olduğu) yerlerdeki atıcılar için mühimmattan ve zamandan tasaruf sağlayıp, atıştan keyif ve Performans almayı hızlandırıyor.

Sayin Alpago ' nun bash ettiği üzre bu modifikasyonun bütünüyle amaci atiştan keyif almak ve performansi arttirmak idi.Yakin zamanda saha testlerinde de bunu izlenimlerimi paylaşmaya çalişacağim.

(04-09-2011, 12:45 PM)lupus demiş ki: .... Ancak hedefe puan atışı yaparken, özellikle sabırlı davranmanız halinde oldukça kullanışlı olan bu tetik, biraz daha hızlı ve seri vuruşlar yapmak istediğinizde atıcıyı yormaya ve konsantrasyonunu azaltmaya başladığı için canım sıkılmıştı. İğne düşmeden ve mekanik temas sağlanmadan önceki ön tetik yolu / pretravel ile düştükten sonraki son tetik yolu / overtravel ve bunlara ek olarak tetiğin tekrar kurulma mesafesi / trigger resetnin Glock ' a oranla oldukça uzun olması, hedef atışı yaparken Glock ' un bir adım önüne çıkan tetik çekişini, hızlı ve seri atışta Glock ' un iki adım gerisinde bırakmıştı.

.....HS 2000 sahipleri için güvenilir bir referans olacak

Üstadin yukara bahs etmiş olduğu '' özellikle seri vuruş '' yapmak isteğinizde uzayan sağma mesafesi gerçekten can sıkıcı idi.

Ülkemize bir parti olarak ithal edilen , dünyaya Springfield firmasi tarafindan alinan patent ile lanse edilen , hemen her dergide reklami yapilan XD / HS2000 kişiselleştirme konusunda istekli kullanicilara gerek nişangah değişimi -gerek tetik mekanizmasi vb tadilatlara açik polimer gövdeli bir silah olarak karşimiza çimaktadir.

Mevcut silahlarini aldiklari - kutudan çiktiği gibi kullanan ve sorun yaşayan bir çok kulanici eminim tadilat veya kişiselleştirme (customize) ile bu sorunu çözeceklerdir.

ARKASI YARIN : XD / HS2000 BSA Optik Nişangah ve ayak Montajı

Alıntı

Çok güzel fotolarla desteklenmiş bu çalışma için çok teşekkür ederim, sadece XD değil, başka silaha sahip kullanıcılar için de referans olacak bir kaynak olmuş, ellerinize sağlık..

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Cigar Aficionado,

HS tabanca satın almayı düşünüyorum. Tahliliniz ve konu başlığı altında yer alan diğer yanıtlar karar verme sürecimde hayli etki yaratmaktadır. Aşağıdaki husularda yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.

"PRP ULTIMATE MATCH TARGET XD TRIGGER KIT" kullanarak tadilatı Türkiye'de nasıl yaptırabilirim? Aksam ülkemiz piyasasında bulunabilir mi? Teknik bilgi ve becerim böylesi bir işlemi yapmak için yeterli değil; işlemi yapabilecek bir profesyonel tavsiye edebilir misiniz?

Saygılarımla.

Alıntı

Yukarıdaki suallerim Sn. Cigar Aficionado'ya hitaben sorulmuş olmakla birlikte, farklı forum üyelerinden gelebilecek yanıtlar ve yönlendirmeler şükranla karşılanacaktır.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi