Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah tanımlama için yardım
Bir büyüğüme ait hiçbiri çalışır durumda olmayan aşağıda ki silahların kimliği hakkında yardımcı olabilecek üyeler varsa memnun olurum.

Silahlar çok dağınık ve çok parça kaybı var ama antika ruhsatı çıkartılabilecek olan varsa fikrinizi belirtebilir misiniz? Antika ruhsatı çıkartılabilirse çalıştırılabilir hale gelebilecek silah var mı sizce?

Silah 1

Benim en çok dikkatimi çeken model bu, üzerinde marka logosu olan tek silahta bu ayrıca.

[Resim: silah1-1.jpg]

[Resim: silah1-2.jpg]

[Resim: silah1-3.jpg]

[Resim: silah1-5.jpg]

[Resim: silah1-4.jpg]

[Resim: silah1-6.jpg]

[Resim: silah1-7.jpg]

Silah 2 (3'ünün de aynı tip olduğunu düşünüyorum)

Çift horozlu, çift namlulu, çift tetikli. Bir tanesinin namlularında '33' yazıyor.

[Resim: silah2-1.jpg]

[Resim: silah2-2.jpg]

[Resim: silah2-3.jpg]

[Resim: silah2-4.jpg]

Silah 3 ve 4

[Resim: silah3-1.jpg]

[Resim: silah3-2.jpg]

[Resim: silah3-3.jpg]

[Resim: silah4-1.jpg]

[Resim: silah4-2.jpg]

[Resim: silah4-3.jpg]

[Resim: silah4-4.jpg]

Silah 5
Topu kendine mi ait emin değilim.

[Resim: silah5-1.jpg]

[Resim: silah5-2.jpg]

[Resim: silah5-3.jpg]

[Resim: silah5-4.jpg]

Silah 6 ve 7

Sanıyorum bunlar Karadağ ama yine de emin değilim.

[Resim: silah6-1.jpg]

[Resim: silah6-2.jpg]

[Resim: silah6-3.jpg]

[Resim: silah7-1.jpg]

[Resim: silah7-2.jpg]

Ne olduğunu tam anlayamadığım ama sanki kısa bir namluymuş gibi duran değişik bir parça,

[Resim: para1.jpg]

[Resim: para2.jpg]

[Resim: para3.jpg]

Alıntı

Ilk resimdeki toplu silah 1875 S&W Schofield modeline benziyor ama H Trademark ne demek bilemiyorum...

Alıntı

Bence önce antika silah ruhsatlarına 5 yılda bir harç veriyor muyuz bunu öğrenmek lazım.

Alıntı

Sn. üyeler internetten yaptığım araştırmaya göre 1. silahın markası kuvvetle muhtemel Hopkins & Allen.

http://www.thefirearmsforum.com/showthread.php?t=38567

Sitede ki iddiaya göre de kalibresi .38 S&W Cowboy Action (bildiğimiz dumansız barut .38 S&W değilmiş).

Bu silah ve diğerleri hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Alıntı

Silahlar hakkında bilgim yok ancak "Bir Büyüğümün silahları" demeseniz bir kazı esnasında bu silahları bulduğunuzu düşünebilirdim. Ahşap olan kısımların (dipçik gibi) çürümesi vede silahların aşırı paslanmış olması bana bu silahların toprak altından çıkma izlenimi vermesine neden oldu. İnşallah aradığınız soruların cevaplarını bulursunuz. Saygılar

Alıntı

Bunların hiçbiri artık ''silah'' değil demir parçası (karadağ çalışıyorsa hala silahtır).Ruhsat falan gerekmiyor.Hemen her antikacı da bolca var ve üçotuz paraya satılıyor.

Alıntı

(31-08-2011, 04:36 PM)yalvali demiş ki: Bunların hiçbiri artık ''silah'' değil demir parçası (karadağ çalışıyorsa hala silahtır).Ruhsat falan gerekmiyor.Hemen her antikacı da bolca var ve üçotuz paraya satılıyor.

Katılıyorum. Silah özelliğini yitirmiş. Antika silah için kriminala sorduğunuzda muhtemelen ateş etme kabiliyeti, markası, seri nosu olmayan demir diyecekler. İsteseniz de ruhsat çıkaramazsınız.

Alıntı

Görüş bildiren arkadaşlara teşekkür ederim. Bence de hurda Shy ama silah sahibi yine de öğrenmek istediğinden paylaşayım dedim. Sn. Ali Kozanoğlu oldukça aydınlatıcı bir mail yollamış, merak edenler varsa onlarda faydalansın diye buraya ekliyorum.

Ali Kozanoğlu demiş ki:Bunlarında gittigidiyor'luk veya kiloluk hurdadan öteye fazla değerleri kalmamış maalesef.
Görebildiğim ve anımsayabildiğim kadarıyla verdiğim bilgilerin de bir faydası olacağını sanmıyorum. Pas ve erozyon sebebiyle kalan parçaların "yedek parça" olarak kullanılma ümitleri de pek yok gibi.
Umarım merakınızı bir miktar da olsa tatmin edebilmişimdir.
Selâmlar, sevgiler, saygılar,

1- Bu tipte bir S&W modeli var. Ve Sayısız İspanyol ve bir kaç Belçika kopyası. Bir Hermanos y Cie., bir de Hermanos y. Gabilando var. Onlardan birisi olma ihtimali yüksek. Çap genelde .38S&W oluyor (.44S&W olanları da var)

2- Bunlar genelde Belçika yapısı, ve eksiği çok olduğu için ancak gittigidiyorda ?Osmanlı? diye satılmaya çalışılan kapsüllü dolmalar. Alttaki çift namlunun arkasına LaFaucheux benzeri muhtemelen pin-fire bir tabancanın kabzası geçirilmiş.

3 & 4- Namlu üstünde veya yanlarında kalibre veya fişek belirten yazı olabilir. Bunlar da ilk bakışta S&W taklidi İspanyollara benziyor fakat orijinal S&W de olsa bu durumda geçmiş ola.

5- Gövde Remington veya benzeri bir kapsüllü topluya ait. Top yuvası alt-ön tarafyaki girinti ve hemen üstündeki ufak pim deliği önden dolma topu doldurmaya yarayan levyenin yuvası ve bağlantı yeri. Top fişekli tip. Sonradan bu rop takılarak merkezi vuruşlu fişekli sisteme dönüştürülmüş olabilir

6-7 Perişan Karadağ örnekleri.

Parça,
Galiba Pryce patentli bir kırma toplu sistemi var, Namlu yukarıya doğru kırılan. Fişek boşaltma zavazingosunun bir ucu o namlu altındaki yarıkta oynar. Aslında namlu epey uzundur fakat bu gaddar bir sünnetçinin eline düşmüş.

Alıntı

3-4 numaralardan ilkinin Rus Ordusu için alınan .44 (Russian) merkezi ateşlemeli S&W tabancalardan olması da muhtemel. Keşke namlu üstlerinde herhangi bir yazı kalmış olsa. Alman Ludwig Löwe firması ile Rus Devlet arsenallerinde de yapılmıştır.
Bazı şeyler sonradan aklıma geliyor kusura bakmayın.
Bunların dış görünümü aynısı fakat .44RF Henry fişeği için yapılanlarından Osmanlı Ordusu için de alınmıştı çünkü o tarihlerde galiba 50,000 piyade tüfeği 5,000 süvari karabinası aynı çapta fişek atan 1866 Model Winchester'lerden alınmıştı.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Toplu olan tabanca S&W. Russian 44 dür yalnız tabancalık bir hali kalmamış adam olmaz doldurma olan ise çoban tabancası diye tabir edilen atölye yapımı doldurma bir tabancadır

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi