Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hizli yukleyiciler.
Sayin forum sakinleri,
Elime revolverim icin siparis verdigim birkac parca aksesuar ulasti.
Tuff quickstrip, Safariland ve HKS speedloaderlarla evde biraz antreman yaptim ve bunun sonucunda kafamda olusan kendi subjektif goruslerimi sizlerle paylasmak istedim.

Mutlu aile fotografimiz.
[Resim: 2011-08-21181500.jpg]

Ilk olarak Tuff quickstripe.
[Resim: 2011-08-21181722.jpg]
Bu urunu sag, silahinizi da sol elinize alip sekildeki gibi ilk iki fisegi yuvaya suruyorsunuz. Daha sonra mecburen bu yuvadaki fiseklerin diplerinin quickstripe'dan kurtulmasi icin aleti yukariya dogru esnetiyorsunuz. Bu sirada diger fisekler de yerlerinden oynuyor, bazilari yere fusuyor. Sag el orta, yuzuk ve serce parmaginizla bu fisekleri sikarak yerlerinde kalmasini sagliyabiliyorsunuz ama bu sefer de islem bariz bir sekilde yavasliyor. Kucuk 5 shotluk revolverlarda faydali olabilir. Zaten ince yapisi ile de gizli tasimaya uygun. Bana gore 6 mermiyi bir arada tutmaktan baska bir ise yaramaz.

HKS speedloader bircogumuzun kullandigi bir item.
Bu urunun bana gore buyuk bir dezavantaji var. Icine yerlestirdiginiz fisekler iceride cok fazla oynuyor. Bu fiseklerin 6'sini birden topa surmeye kalktiginizda saga sola takilanlar oluyor. Buna biraz da yumusak ve duz uclu muhimmat neden oluyor sanirim.
Saga cekim.
[Resim: 2011-08-21182018.jpg]
Sola itim.
[Resim: 2011-08-21182026.jpg]
Aradaki boslugu bu iki resim ile sizde gorerebilirsiniz.

Bir kez yuvaya oturduktan sonra nazikce metal kismi saga dogru cevirince fisekler yuvaya dokuluveriyor.
[Resim: 2011-08-21182140.jpg]
[Resim: 2011-08-21182224.jpg]

Safarilandin urununu biraz daha farkli. Bu urunun icerisinde fisekler sim siki duruyorlar.
[Resim: 2011-08-21182419.jpg]
[Resim: 2011-08-21182612.jpg]
[Resim: 2011-08-21182644.jpg]

Burada da iki urunu dolu olarak yan yana goruyorsunuz.
[Resim: 2011-08-21183635.jpg]

Safariland speedloaderin icindeki fisekler saga sola pek otnamadiklari icin toptaki deliklerin icine oturmalari da daha rahat oluyor. Ama daha farkli bir calisma yapisi var.

[Resim: 2011-08-21182758.jpg]
Bu resimde speedloaderin merkezinde gordugunuz kismi geriye dogru bastirdiginizda fisekleri serbest birakiyor.

[Resim: 2011-08-21183312.jpg]
Fisekler topdaki deliklere, speedloaderin merkezi de topun merkezindeki kilit ve ejektorun kovan dip tablalarini tutan kismina oturdugu zaman speedloaderi resimdeki istikametle asagiya dogru bastirdiginizda fisekler serbest kalip mutlu sona erisiyorlar. Smile

Bu speedloaderin da HKS'ye gore iki dezavantaji mevcut.
Birincisi fisekleri bunun icine yuklemek biraz zor fisekleri yerlestirdikten sonra kaymamalari icin desteklemek veya sekildeki gibi fisekler alta gelecek sekilde ustten bastirmak lazim.
[Resim: 2011-08-21182441.jpg]
Bu bastirma islemi ile beraber bastirdiginiz kismi saat yonunde cevirerek fisekleri speedloadera kilitliyoruz ki bu islem bas parmaginizi biraz zorluyabilir, acitabilir. Kesinlikle hic pratik degil.

HKS'nin yaninda ikinci dezavantaj ise resimde goreceginiz gibi eger bu speedloader'i kemerinizde ozel bir carrier ile tasiyorsaniz HKs'de oldugu gibi isaret ve orta parmaginizla ustteki kafadan tutup kolayca cekemeyebilirsiniz.

[Resim: 2011-08-21183515.jpg]

Saygilar, iyi forumlar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
absobon
Elinize sağlık, revolverseverler için faydalı çalışma olmuş. Ayrıca sizin el topunun ve kurşun adı altındaki Smile mini top güllelerinin detaylı resimlerini görmekte çok güzel.

Alıntı

Tesekkurler sayin blacksea, begenmenize sevindim.

Alıntı

Sn.actionman, elinize sağlık, uzun süredir yapmayı ve paylaşmayı düşündüğüm, ancak bir türlü yapmaya fırsat bulamadığım, çok güzel ve faydalı bir çalışma. Umarım açtığınız bu güzel konu zamanla daha da zenginleşerek forumun referans konularından birisi olacaktır.

Speed Loader tercih ederken en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan birisi, kullandığınız revolvere özel olanlardan almaktır. Ülkemizde silahın bir Colt mu veya SW mu, SW K gövde mi, yoksa L gövde mi olduğuna dikkat edilmeden bu tür araçlar edinilmekte, çok dikkat edilmediğinde herhangi bir sorun olmadan kullanılabildiği düşünülse de, özellikle gerçek manada kullanım amaçlandığında , speed loader ' ın amacını tam olarak yerine getiremediği görülmektedir. Bu nedenle revolversever dostları speed loader alırken özellikle marka ve modele uygun speed loader almaları konusunda uyarmak isterim.

HKS ve Safariland ürünleri arasındaki çarpıcı farklardan birisi fişeklerin silindirdeki yataklara bırakılması için yapılması gereken harekettir. HKS ' de kilitleme mekanizması bir yöne çevrildiğinde fişekler bir yöne kilitlenirken, diğer bir yöne çevrildiğinde ise salınmaktadır. Panik durumlarda saşırmamak için fişeklerin ne yönde kilitlenip, ne yönde salındığını çok iyi ezberleyip, gerekli manüpülasyonu meleke haline getirebilmek için çok iyi eğitim yapmak gerekmektedir. Safariland 'ın ürünlerinde ise fişekleri salmak için yapılması gereken hareket şaşkınlığa daha az mahal verecek şekilde sadece tek yönedir. Bu nedenle şahsen panik ve gerçek stres altında Safariland ' ın fişek salma manüpülasyonun daha pratik ve net olduğunu düşünüyorum...

Yukarıdaki Safariland modelinin fişek salma aparatının kısalığı beldeki kütüklükte kavrama sorununa neden olabilse de, Safariland ' ın biraz daha pahalı ve üst düzey modellerinde bu sorun da aşılmış durumdadır. Bence Safariland ' ın HKS ' ye göre en önemli dezavantajı, daha karmaşık yay / kilit sistemi ve arızaya daha yatkın yapısıdır.

Saygılar.

Alıntı

Sayın üstadım,
Resimlerden görebildiğim kadarı ile mermiler topa "sıfır" tabir edilen biçimde yerleşiyor. Bu durumda moon clip kullanmak mümkün müdür, yoksa daha önce de belirttiğiniz gibi bu topa da bir tesviye gerekir mi?
Saygılarımla

Alıntı

Ben de revolver günlerimde HKS'yi bulup çok sevinmiş, sonra safariland'ı bulunca daha da bir sevinmiştim. HKS'ler 357 mag'da pek sallanmıyordu, ama çevirerek salma yerine basitçe yuvaya itme çok daha mantıklı bir hareket...

Ayrıntılı ve fotolu anlatım için elinize sağlık, çok yerinde bir konu olmuş...

Saygılarımla.

Alıntı

(22-08-2011, 02:36 PM)tirendaz demiş ki: Bu durumda moon clip kullanmak mümkün müdür, yoksa daha önce de belirttiğiniz gibi bu topa da bir tesviye gerekir mi?

Maalesef '' Moon clips '' kullanabilmek için silindirin işlenmesi gerekmektedir...

Alıntı

Sn. Lupus, Sn. Baris, tesekkurler.
Iki tane de kilif almistim, kismetse onlarla ilgili bir calisma da yapacagim. Bu arada MKEK'e Remington marka .44mag fisekler gelmis fiyati da 1,19$ Federal A.E .44mag. adet fiyati da 1,59 $ hangisini onerirsiniz.
Saygilar.

Alıntı

Sn. arkadaşlar,

Moon veya half-moon klipler zaten 9x19, .45ACP gibi tablasız fişekler için tasarlanmıştır. Sanırım sadece bazı Ruger, S&W gibi revolverler bunları kullanacak şekilde üretilmiştir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

(22-08-2011, 11:09 PM)actionman demiş ki: Bu arada MKEK'e Remington marka .44mag fisekler gelmis fiyati da 1,19$ Federal A.E .44mag. adet fiyati da 1,59 $ hangisini onerirsiniz.

.44 magnum için kesin ve net bir referans olmasa da, Remington marka .357 magnum fişekler şimdiye kadar kullandığım en sert ve kovanı yarılan tek .357 magnum fişeklerdi...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi