Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruhsatsız Silah
#1
Sn. Forum üyeleri

Aklıma takılan bir durum var bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Şimdi ruhsatsız bir silah yakalandığı zaman emniyet bunu alıp imha mı ediyor veya balistiğini temizleyip satışamı çıkarıyor. Eğer imha ediyorsa antika konumundaki bir silah içindemi aynı şartlar geçerli müze falan durumu varmı?
 
Alıntı

#2
Bu silahlar adli sicili temizlendikten sonra çok cüzi fiyatlara kamu personeline satılıyor.Dayımda bu şekilde alınmış bir adet fransız onlusu var sanırım bir kurusıkı parasına aldı silahı.
 
Alıntı

#3
Peki antika durumundaki silahlarda mı aynı durumda yoksa müzeye falan mı teslim ediliyor. Bir de satın alınma yöntemi nasıl acaba
 
Alıntı

#4
Antika durumundaki silahlara ne oluyor bilmiyorum ama dayımla bu konuyu konuştuğumuzda şansına ne çıkarsa demişti bana.Fransız onlusunu aldığında çok hırpalanmış bir haldeydi ama şuan mükemmel bir durumda.Bir iki kişi hariç bütün görev arkadaşları bu zor alım silahlardan almışlar ancak bazı arkadaşlarında çok iyi durumda Beretta olduğunu biliyorum.
Satın alma işlemi nasıl oluyor tam olarak bilmiyorum.
 
Alıntı

#5
(18-08-2011, 02:34 PM)Schumacher demiş ki: Peki antika durumundaki silahlarda mı aynı durumda yoksa müzeye falan mı teslim ediliyor. Bir de satın alınma yöntemi nasıl acaba

Kriminal antika derse zaten silah sizin adınıza ruhsata bağlanıyor...
 
Alıntı

#6
Soru daha önce cevaplanmıştı.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=6979

(18-08-2011, 02:22 PM)Schumacher demiş ki: Sn. Forum üyeleri

Aklıma takılan bir durum var bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Şimdi ruhsatsız bir silah yakalandığı zaman emniyet bunu alıp imha mı ediyor veya balistiğini temizleyip satışamı çıkarıyor. Eğer imha ediyorsa antika konumundaki bir silah içindemi aynı şartlar geçerli müze falan durumu varmı?


(02-06-2011, 09:41 PM)merak demiş ki:
(30-05-2011, 11:05 PM)357_magnum demiş ki: Arkadaşlar senelerdir aklımı kurcalayan bir soru var mesela ergenekon davasında ele geçirilen yüksek miktarda tabanca tüfek bunlara özek mühimmat'lar var yada silah kaçakçılarına yapılan operasyonlarda yine yüksek mirtarda tabanca tüfek ele geçiriliyor peki bu silahlar ne oluyor nereye gidiyor bu silahlar ?

Esaslı bir soru sorulmuş. Kısaca cevaplamaya çalışalım.
Soruşturma ve Kovuşturma aşamasında:

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Polis, Jandarma, hudut birlikleri, gümrük teşkilatı ilgilileri ve diğer sorumlular tarafından herhangi bir şekilde ele geçirilen ateşli silah, mermi, her türlü patlayıcı madde, bıçak, kesici ve öldürücü alet ile benzerleri mahalli Cumhuriyet Savcılığına teslim edilir.

Bu şekilde ele geçen veya suçta kullanılan eşya hakkında soruşturma veya kovuşturma aşamasında SUÇ EŞYASI YÖNETMELİĞİ hükümlerine göre hareket edilir. ( Adalet Bakanlığından:Resmi Gazete Tarihi : 01/06/2005 Resmi Gazete Sayısı : 25832) Her Cumhuriyet başsavcılığı nezdinde bir adalet emanet dairesi vardır. Hâkim kararı üzerine veya gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde Cumhuriyet savcısının, Cumhuriyet savcısına ulaşılamadığı hâllerde ise kolluk amirinin yazılı emri ile elkoyma işlemini yapan kolluk görevlilerince, suç eşyasına elkonulduğuna dair bir tutanak düzenlenir. Düzenlenen tutanak, soruşturma evrakına eklenir. Elkonulan eşya, uygun şekilde ambalajlandıktan sonra, Cumhuriyet başsavcılığına tevdi edilir. Hakim kararıyla bu eşyalara el konulur. Daha sonra kaydı yapılarak emanet memurluğuna bırakılır.

6136 sayılı Ateşli Silâhlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamına giren ve elkonulan ateşli silâhlar ve miktar itibarıyla adalet emanet dairelerinde muhafazası Cumhuriyet başsavcılığınca sakıncalı görülen bu silâhlara ait mermilerle her türlü patlayıcı, maddeler, cins, tür, marka, model, numara ve çap gibi benzerlerinden ayırmaya yeterli bütün nitelikleri ve değerleriyle, kullanılmaya elverişli olup olmadıkları, soruşturma sırasında Cumhuriyet savcısı tarafından bilirkişi marifetiyle belirlendikten ve hangi suçtan dolayı kimden ve nereden, ne suretle elkonulmuş olduğu tespit edildikten sonra, mahkemece haklarında bir karar verilinceye kadar Cumhuriyet başsavcılığının yazılı emri ile mahallî jandarma birlik komutanlıklarına ait mahfuz bina ve depolarda muhafaza altına alınırlar. Adalet emanet memurluğunca bu madde kapsamına giren suç eşyasının emanet dairelerine giriş ve bu konu ile ilgili kayıt işlemleri, Yönetmeliğin 6 ncı maddesi gereğince yapıldıktan sonra, jandarma birlik komutanlığına ait bina ve depoların sorumlusu veya sorumlularına, ilgili Cumhuriyet başsavcılıkları veya mahkemelerce yazılı olarak istendiğinde iade edilmek üzere, tüm bilgileri içeren bir tutanakla derhâl teslim edilir.

Jandarma birlik depolarına teslim olunan bu kabil suç eşyasına ilişkin kamu davaları ile ilgili dosyaların, başka mahal mahkemelerine, görevsizlik ve yetkisizlik gibi nedenlerle gönderilmeleri hâlinde; suç eşyasının adalet emanet depolarından geri alınarak, yetkili mahkeme nezdindeki Cumhuriyet başsavcılıklarına Yönetmelik esaslarına uygun şekilde yollanmaları sağlanır.

Soruşturma ve kovuşturmanın her safhasında, jandarma birlik depolarında muhafazaları, miktar itibarıyla mümkün görülmeyen ateşli silâhlar ve bunlara ait mermilerle patlayıcı maddeler, birlik komutanının başvurusu üzerine; Cumhuriyet başsavcılıklarınca, ilgili hâkim veya mahkemeden alınacak bir kararla, gerektiği kadar numune birlik deposunda alıkonularak, jandarma birlik komutanlığınca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ordonat ve mühimmat birlik depolarına teslim olunur.

Gelelim esas meselemize.
YARGILAMA SONUCUNDA SUÇ EŞYASININ DURUMU VE MÜSADERE


Yargılama sonunda bu eşyalar MÜSADERE edilir. Müsadere 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda suç karşılığında uygulanması öngörülen güvenlik tedbiri yaptırımıdır. 54. maddede düzenlemiştir. Müsadere, yasada yazılı hallerde belirli eşya üzerindeki kişinin mülkiyetine son verilmesi ve mülkiyetin kamusal karakter gösteren bir kuruluşa devredilmesini sağlayan bir kurumdur.

Üretimi, bulundurulması, kullanılması, taşınması, alım ve satımı suç oluşturan eşya ile kasıtlı bir suçun işlenmesinde kullanılan veya suçun işlenmesine tahsis edilen ya da suçtan meydana gelen eşyanın müsaderesine karar verilir.

Bu aşamadan sonra Mahkemelerce Zoralımına Karar Verilen Veya Güvenlik Kuvvetlerince Herhangi Bir Şekilde Ele Geçirilen Ateşli Silah, Mermi, Her Türlü Patlayıcı Madde, Bıçak, Kesici Ve Öldürücü Alet İle Benzerlerinin Millî Savunma Bakanlığına Teslimi İşlerine Ait Yönetmelik hükümlerine göre hareket edilir. Resmi Gazete Tarihi:15,02,1984-Sayı:18313

Yani:

Kesin hükümle sonuçlanmış bulunan veya özel bir kanun gereğince ya da buluntu olması nedeniyle kovuşturulamayan vaya muhakeme edilemeyen zoralım ve buluntu ateşli silah, mermi, her türlü patlayıcı madde, bıçak, kesici ve öldürücü aletler ile benzerleri, Cumhuriyet Savcılığınca ilgili hakim veya mahkemeden alınacak bir kararla en yakın Kara Kuvvetleri Komutanlığı ordu donatım teşkillerinden birine tutanakla teslim edilerek irada alınır.

Tutanağın bir nüshası teslim alan tarafından hemen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığına gönderilir.

Ordu donatım teşkillerine teslim edilen ateşli silah, mermi, her türlü patlayıcı madde, bıçak, kesici ve öldürücü aletler ile benzerlerinin ihtiyaca uygun olarak depolanmasından, bakımından, Genelkurmay Başkanlığı'nın tespit edeceği esaslar dahilinde dağıtımından, kullanılmasından Kara Kuvvetleri Komutanlığı sorumludur.

BU ATEŞLİ SİLAH, MERMİ, HER TÜRLÜ PATLAYICI MADDE, BIÇAK, KESİCİ VE ÖLDÜRÜCÜ ALETLER İLE BENZERLERİ TESLİM ANINDAN İTİBAREN ORDU MALI OLARAK İŞLEM GÖRÜRLER.

Devletimize, milletimize hayırlı olsun. Sürçü lisan ettiysek affola.

Selamlar, saygılar.
 
Alıntı

#7
Sn. Schumacher,

Şayet silâhın müzelik/koleksiyonluk değeri farkedilirse muhtemelen bir yere ayrılır. Meselâ yeni açılan Jandarma Komutanlığı Müzesi'nde bazı silâhların zoralım silâhları olduğu bildirilmiş. Fakat maalesef bu ayrırımı yapacak kişilerin fazla olduğunu hiç sanmıyorum.
Ayrıca, bunların legal/kayıtlı koleksiyonculara satışı için bir mevzuat yok ve sanırım maalesef çoğu imha oluyor.
Bir ara bir sivil silâh üreticimiz kendi fabrikasında kuracağı koleksiyon için bu tip silâhlardan satın almak için harekete geçmişti. Sonuç ne oldu bilmiyorum.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı

#8
Peki diyelimki ruhsatsız yadigar bir silah var dededen kalma v.s. emniyete gidip bunu ruhsatlandırmak istesek nasıl bir yol izleniyor. Direk yok mu diyorlar yoksa ?

Not: Benim bu sorduğum sorulardan hiç birine hasıl bir durumum yoktur sadece merak ve bilgi amaçlıdır.
 
Alıntı

#9
(18-08-2011, 11:12 PM)Schumacher demiş ki: Peki diyelimki ruhsatsız yadigar bir silah var dededen kalma v.s. emniyete gidip bunu ruhsatlandırmak istesek nasıl bir yol izleniyor. Direk yok mu diyorlar yoksa ?

Bazen yasayla ruhsatsız silahların ruhsatlandırılabilmesi için düzenlemeler yapılmış. Fakat şu an öyle bir uygulama yok. Yok diyecekler yani.
 
Alıntı

#10
Bu zaman zaman yapılan bir uygulama eğer şansınız varsa ruhsatsız silahınızı ruhsatlı hale getirebilirsiniz.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi