Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SIG Sauer Fotoğrafları
(22-03-2018, 10:21 AM)lupus demiş ki:
(22-03-2018, 01:12 AM)exorcist demiş ki: Sig Sauer MHS pistol US Deniz Kuvvetlerinin ihalesini kazanacakmis. Hem de 180 dolar bedelle.
Dusunun ki Turk mali tabancalar ABD'ye kac paradan ithal ediliyor. En fazla 100 dolar invoice bedeli var.

[Resim: US_Marine_Corps_to_buy_35000_of_US_Armys...pistol.jpg]


[Resim: Opera_2018_03_22_000907_www_armyrecognition_com.png]


Sn.exorcist,


Parası teslimatı müteakiben hemen ödenecek 35.000 adet tabanca için istenecek birim fiyat ile, konsinye olarak alınan ve parası silah satıldıkça üreticiye ödenecek 100 adet tabanca için istenecek birim fiyatın aynı olması mümkün değildir.  

Çok daha basit ve kesin bir örnek vereyim... Glock kamu personeline parası teslimatı müteakiben hemen ödenen bir Glock 19 Gen4' ü MKEK' ye 425 USD civarı bir bedelle fatura ederken, MKEK' nin piyasa için konsinye olarak ithal ettiği bir Glock 19 Gen' ü 700 USD bedelle fatura ediyor. 

Diğer yandan ABD müşterek hizmet tabancası tedariği sürecinde SIG Sauer' in verdiği fiyatla evsafa uygunluk ve garanti şartlarını karşılayıp karşılayamayacağı çok tartışıldı, hatta bu fiyatla bu şartların karşılanmasının mümkün olmadığı, personelin hayatının tehlikeye atıldığı iddia edildi. 
Netice itibarı ile üretici prestij için bile bu fiyatı verip, maliyetleri başka projelerden subvanse etmeyi bile hesaplamış olabilir. Dolayısı ile yaptığınız fiyat kıyaslaması doğru değil.

Saygılar.

Sn. Lupus siz beni yanlis anladiniz. Ben Turkiye ithal fiyatlarini elestirmedim.


Turk ureticilerin, ABD toptancilarina verdigi fiyati tahmin ederek elestirdim. ABD'li dev silah ithalatcilari ve bayiileri US Marines den asagi kalmayan miktarlarda siparisler veriyordurlar heralde. 350 milyonluk nufusta kacar adet tabanca var.

Yalniz dediginiz dogru Turk ureticilerde kar koymadan, fabrikanin isci ve  genel giderlerini sifirlamak amaciyla ABD'li toptancilara %0 karla silah uretiyor olabilirler.
Karlarida Pakistan pazarindan cikarabilirler mi acabaSmile)
 
Alıntı

(Dün, 11:51 PM)exorcist demiş ki: Turk ureticilerin, ABD toptancilarina verdigi fiyati tahmin ederek elestirdim. ABD'li dev silah ithalatcilari ve bayiileri US Marines den asagi kalmayan miktarlarda siparisler veriyordurlar heralde. 350 milyonluk nufusta kacar adet tabanca var.

Yalniz dediginiz dogru Turk ureticilerde kar koymadan, fabrikanin isci ve  genel giderlerini sifirlamak amaciyla ABD'li toptancilara %0 karla silah uretiyor olabilirler.
Karlarida Pakistan pazarindan cikarabilirler mi acabaSmile)


Bir tabancanın salt maliyeti 60-80$ civarındadır. Buna işletme giderlerini eklerseniz 100-120$ kadar gerçek maliyeti çıkar. Örnekleme için SAR9'un ABD tavsiye edilen satış fiyatı olan 449$'dan yola çıkarsak:

Sarsılamaz SAR9'u ana dağıtımcıya 160-180$ ile veriyordur. Distribütör kendisine en çok 200$ maliyeti olan tabancayı bayiye 300$ gibi fiyatla verir. Bayi de 449$ etiketli tabancayı indirimli olarak 399$ fiyatla vitrine koyar. Satılması uzun sürerse veya çevrede rekabet çoksa fiyatı 349$'a çeker.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ilksurfer, eucar, tirendaz, lupus, madenci08
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): serdaraktas, 1 Ziyaretçi