Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKUT hakkında ne biliyoruz ?
(15-08-2011, 10:00 AM)Mir-Mustafa demiş ki:
(10-08-2011, 12:22 PM)glock19c demiş ki: Akut hakkinda sadece duyduklarimi paylasmak isterim.
Bazi buyuk sirketlerden cok iyi yardimlar aldigini duydum.(Hangi sirketler derseniz bilemiyorum)
Ilk kuruldugunda olusan cekirdek kadrodan cok az kisi kaldi sebep olarakda birbirleri arasindaki cekememezlik ve medyada kimin daha one plana cikacagi ile tartismalar diye biliyorum.

Bu yazdiklarimin ne derece dogru oldugu konusun tartisilabilir. Bu yazinin dayanagi grubun ilk cekirdek kadrosu icersinde bulunmus daha sonra ayrilmis bir agizdan duyduklarim. Yazilanlar tartisilabilir ancak soyleyen kisiye guvenirim. Gereksiz yere bu tarz konusmalara girmeyen bir arkadastir.
Saygilar,

Pakistan'daki büyük deprem sırasında AKUT da arama kurtarma yapıyordu. Muzafferabad diye bir yere Mi helikopterleri ile bir şekilde gittik. Bu arkadaşlara Kızılay ekipleri tamamen tepkiliydi nedenini bilmiyorum. Tamamen dışlanmışlardı. Fakat gönderdikleri çocukların sanki bir iki haber olup ünlü olmak gibi merakı vardı. Bir iki kez enkaz altında canlı ihbarı geldi numarası yapıp gazetecileri peşlerine taktılar, baktılar olmuyor bu kez gece arama yapacağız diye çıktılar. AKUT gittikten yarım saat sonra silah sesleri duyduk, korkuyla geri geldiler, Pakistanlılar bunları yağmacı sanıp ateş açmışlar. Ben de yukarıdaki yoruma benzer bir izlenim bıraktılar. Nedense yardım ekiplerinde medyaya oynama eğilimi çok arttı ve AKUT tadını kaçırmıştı. Son durumları nedir bilmiyorum..
Sn Mir Mustafa yeniden aramıza hoş geldiniz.

Sn. Mir Mustafa hoş geldiniz .

http://www.akut.org.tr/default.asp?sf=eb...erikid=214

Her ne kadar tepkili olurlarsa olsunlar doğrulukdan olsa gerek Türk Kızılayı AKUT derneğiyle protokol imzalamışdır .

'' Nedense yardım ekiplerinde medyaya oynama eğilimi çok arttı ve AKUT tadını kaçırmıştı.'' Cümlenizin art niyrtli olmadığını ama gereğinden ağır bir itham olduğunu söylemeden edemicem .

Saygılar .

Hoşgeldiniz Sn.Mir-Mustafa.

(15-08-2011, 12:29 PM)kararsız demiş ki: Sn. Mir Mustafa hoş geldiniz .

http://www.akut.org.tr/default.asp?sf=eb...erikid=214

Her ne kadar tepkili olurlarsa olsunlar doğrulukdan olsa gerek Türk Kızılayı AKUT derneğiyle protokol imzalamışdır .

'' Nedense yardım ekiplerinde medyaya oynama eğilimi çok arttı ve AKUT tadını kaçırmıştı.'' Cümlenizin art niyrtli olmadığını ama gereğinden ağır bir itham olduğunu söylemeden edemicem .

Saygılar .

İtham etmek için olay hakkında genel geçer bilgiye sahip olmak gerekiriyor sanıyorum..Benim bir şekilde takip ettiğim son büyük felaket Pakistan'da olandı. Muzafferabad diye bir yerleşim yeri yerle bir olmuştu. DAK, Kızılay, bir iki Türk timi vardı. AKUT, bölgeye geç gelmişti, çadırlarını bizden birkaç yüz metre öteye kurdular. İlk iş olarak gazetecilerle temas geçtiler, diger timlerle iş planı yapmak yerine. Sonra dediğim olay oldu, kaçarak geldiler silah seslerinin ardından. Tam hatırlamıyorum ama başta timlerin kurtarma görüntülerini çekip, kendileri yapmış gibi servis ettiler, anlattılar filan de dediler ama bu konuda bir araştırmam olmadı. Her araştırmaya çıkmadan önce gazetecileri dolaşarak bilgi vermeleri dikkatimi çekiyordu..Benim bildiğim budur. Sanıyorum sonra fazla duramadılar, Pakistanlılar bu timi İslamabad ile bağlantı kuran helikopterlere almıyorlardı yardım etmiş de olabiliriz binmeleri için. Benim gördüğüm obez görünümlü, sabah akşam kafalarında fener takılı olan, bir timdi. AKUT gibi geçmişte iyi işler yapan bir ekibe pek yakıştıramamıştım. AKUT'tan depremden hemen sonra Muzafferabad'a giden birelerine ulaşabilirseniz anlattıklarımın yaşanıp yaşanmadığını check edebilirsiniz belki..Zaten notumda genel olarak ekiplerin medyaya oynamaya başladığımı söylüyorum sadece AKUT için değil bu durum..saygılar..

Sn. Mir-Mustafa evet Pakistan'a AKUT geç gitti hatta medyadan bile daha geç .Sebebini hiç araştırdınız mı ?? AKUT Pakistan depreminde ilk saatlerden itibaren hazır halde beklemekteydi . O obez görünümlü dediğiniz insanlar dedikleriniz :

Yılmaz Sevgül : AKUT Antalya ekip lideri Everest tırmanışı dahil bir çok alpin ve spor tırmanış ilk leri var .
Hakan Korkut : AKUT Ankara ekip lideri Irak, Sibirya gibi bir çok İmkansızlıkların olduğu şantiyelerde şantiye kurulumunu yapmış kişi . Ve en az bu kişiler kadar değerli 10 gönüllü kişi daha .

http://www.akut.org.tr/default.asp?sf=eb...erikid=130 ( Yazılı metni kopyala yapıştır yaptım ama hata veriyor )

Bu koşullar altında insanlara yardım etmek için çabalamışlardır .
Saygılar .

Referans gösterdiğiniz haber metnine ek olarak Ankara çıkışlı uçaklara İran hava sahasını kullanma izni vermedi. Yani "gece 3 uçak Ankara'dan havalandı" ibaresi doğru değil, AKUT'un internet sayfasındaki. Nedeni, İran'ın askeri uçaklar konusunda gösterdiği hassasiyetti, Etimesgut'tan 12 saat gecikmeli teker kesildi. Kızılay'ın sahra mutfakları yüklendi. Ağır kargo nedeniyle az sayıda kişinin uçağa binmesine izin verildi. Kızılay, işlevini yitereceği için mutfağın parçalanmasına izin vermeyince yolculara fazla yer kalmadı. Extended yakıt tankları filan derken. İslamabad askeri havalimanına iniş yapıldı. 7-8 saati bulmuştu C-130 intikali sanıyorum. Toplam 20 saat gecikme vardı. Pakistan'a THY 4-5 saatte gider, AKUT erken gidebilirdi resmi birimlerden yanıt beklemek yerine..

Neyse, böyle yardım ekiplerinin yaptıkları ve yapamadıkları herşeye teşekker etmek gerekir. Böyle bir çalışma içindeyseniz kolaylıklar diliyorum.

Sn. Mir-Mustafa Alıntı göstermeden anlatmak istediğim bir konu aktarıyım o zaman X dağında yaşanan dağ kazasında helikopterle gazeteçileri almayıp dağda 2 gün arama yapmış ekibi alıp aşşağı indirdiğimizde yer yerinden oynamış medyanın şamar oğlanına dönmüşdük .
Bir zamanlar AKUT a medya maymunu diyen kurumlar bu insanların gerçekden gönüllü ve karşılık beklemeden kendi hayatlarını gerekli gördüğünde tehlikeye atarak hayat kurtarmaya çalıştıklarını fark edince bir bir AKUT' u yanlarına almak için protokol imzalamaya başladılar .
AKUT ne iş yapar :Bodrum'da Sahilgüvenlik , Jandarma , İtfaiye ,Sivil Savunma birlikleri olay yerinde iken girilemeyen bir mağraya girer ve 13 saat mahsur kalan 2 kişiyi ( 10 dakika sonra ) sağ salim kurtarır .
Medya ne yazar AKUT 1 gün sonra geldi .
Gerçekler nedir :Saat 10:30 da haber alınır ( Marmaris AKUT ekibi ) 11:05 Bodrum' hareket , 14:15 Bodrum varış . 15:00 Kara adaya varış ve olay ile ilgili bilgi alımı . 15:20 olay sonuçlandı . İki kişi sağ salim mağradan çıkrtıldı .

Zaten 13 saat süren bir olayda nasıl olurda AKUT 1 gün sonra gelir ???? Bu haber ne amaçı yapılmışdır ??

İkinci olay Kastamonu Horma kanyonu . 9 Kişi Masur kalmış sesli iletişim var ama tahliye gerçekleştirilemiyor . Sabah saat 5 de Polis Havacılık dairesi helikopteri ile olay yerine intikal eden AKUT ekibi Jandarma Arama Kurtarma ekibiyle ortak yürütülen kurtarma harekatı sonunda 9 kişi başarı ile tahliye ediliyolar .Olay yerinde 3 farklı bölgenin Sivil Savunması ve UMKE'si var ama ayakları bile ıslanmamış .

Evet AKUT erken gelebilirdi . Gelecek herkezin cebinde bilet alacak para olsaydı yada AKUT'un kasasında uçak kiralayacak kadar para olsaydı . RTÜK bağış kampanyasına yasak getirmeseydi bu dediklerimizin hepsi olurdu. Kişisel bağlantılarla THY ücretsiz olarak 1500 kg'lik ekipmanı ve 12 personelin ulaşımını sağlamışdır .

Saygılar ..

DAK, JAK gibi ekiplerle aralarında tabiri caizse bir sidik yarışı olmadığını bildiğim halde içimden bir ses AKUT'un hala bazı "pro"ların gözünde "O kadar yabancı kaynaklı kapital bizim cebimize girse, biz daha iyisini yaparız" görüşü devam ediyor sanırım.
Bence aldıkları yardıma rağmen, hiç bir kazanç gözetmeksizin gönüllülük esasına dayanan bir hizmeti gayet layıkı ile yerine getiriyorlar.
Saygılarımla,
TT

Sn.TT bende bunu anlamıyorum hangi kapital hangi yardım ???? Kasada para olmadığı için ( son iki tır projesi öncesi ) araçların tamiratlarını bölgelerden bulduğumuz sponsorlar ile yada ip erişimi işlerleri ( yüksekde amelelik ) yaparak kazanılan paralarla yapılmaktaydı . AKUT ekipleri içinde sadece iki kişi maaş almaktadır onlarda AKUT merkezde çalışan ( sekreterya ) kişilerdir geri kalan tüm üyeler kendi ekipmanları ve imkanları ile eğitim alırlar ve bunu can kurtarmak için karşılık beklemeden kullanırlar .Evet AKUT üyelerinin DAK , JAK , MAK , Sivil Savunma gibi ekiplerle hiç bir alıp veremediği yoktur ( ki siz buna birinci elden şahit siniz sn. TT . ) ve can kurtarmak için çalışan hiçkimseyle de olmayacaktır .

Fakat medyada yer bulacak haber yapma çılgınlığına tutulmuş kendisine muhabir diyen kan emiçi kılıklı kişilerin yaptığı haberin gerçeklerini yansıtmayan haberleride , yapanlarıda kınıyorum .
Saygılarımla .

Sn.Kararsız, işte o kaynağı gereğinden fazla sorgulayanlara sormak lazım. Bir de AKUT'un alıp veremediği olmasa da onların AKUT'u yersiz eleştirmesinin altında sivil bir gönüllülüğün sergilediği başarıya olan hafif bir kıskanma yatıyor diyebilirim Smile
Uzun lafın kısası, hayata verilen değerin madde hali bence AKUT. Karşılık beklemeksizin, başkalarını yaşatabilmek için yaşayanların gösterdiği emeğe inşallah gereken saygı da gün gelir duyulur.
Saygılarımla,
TT

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi