Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKUT hakkında ne biliyoruz ?
Madem öyle konuşmaya benim de katkım olsun.

Bahsi geçen kapalı devre solunum cihazını 2008 yılında yaz stajında şahsıma verilen eğitimde kuşandım.Bu cihazların ağa babasını drager firması üretir ve Alman malıdır.Biraz daha ikinci kalitede diyebileceğimiz Polonya mamulü phaser firmasının üretimleri ülkemizde çoklukla kullanılmaktadır.Kamu ve bazı kurumsal özel şirketler drager kullanır.Ortadan hallice ve işçi sayısı tahlisiye ekibi kurması gerektiren özel şirketler phaser kullanır.Hiç Çin malı tahlisiye cihazı görmedim.Ferdi kaçış maskelerini görmüşlüğüm fazladır.

Temel mantıkları aynıdır.Şu an kitabı olarak şu kadar parçası var şöyle açılır , böyle sökülür gibi bilgiler veremeyeceğim.Kapalı devre cihazlar adı üzerinde kendi nefesinizin kapalı bir devre olarak cihazın içerisinde döndüğü sistemlerdir.İki temel parçası vardır verdiğiniz havayı karbonmonoksit ve karbondioksit gibi gazlardan arındıran filtre kısmı (alkali patron ) ve oksijence zayıflamış ama pis gazlardan temizlenmiş nefesinize yeniden oksijen veren küçük bir oksijen tüpü.Böylece kendi nefesinizi defalarca soluyabilirsiniz.

Teorik olarak cihazların çalışma ömrü yaklaşık 4 saattir.Kesinlikle 4 saat çalışabileceğinizi düşünmeyin.Kullanılan tam yüz maskesinin sızdırmazlığı çok önemli.Maalesef bizimkisi sadece göstermelik bir kuşanma olduğundan sızdırmazlığa dikkat etmedik.(Normalde kısa saçlı ve sakalsız olmanız gerekir.)Sadece ayakta dikildiğim halde manometre 1,5 saat içerinde kırmızıya geldi.

Bundan daha önemlisi ise yapılan fiziksel aktivite.Çalışmanın başlangıcında genelde dinç olursunuz ve meyil aşağı yürürsünüz üzerinizde ki yükü hissetmezsiniz.Çalışma yerine varırsınız çalışırsınız ve birim zamanda daha fazla nefes alırsınız.Çalıştıktan sonra yorgun bünye yine hızlı hızlı solumaya devam edecektir.Geri dönüş yukarı olduğu için yine soluma sayınız artacaktır.Dolayısıyla bu dört saat teorik ömrün ( şimdi vereceğim rakamlar yalnızca örnek amaçlıdır net rakamları hatırlamıyorum ama bu zaten şahsa göre değişlik gösterir.) 45 dakikasını çalışma yerine varmaya 90 dakikasını çalışmaya [dikkat 90 dk çalışmadınız 45 dk çalıştınız ] ve 90 dakikasını dönüşe ayırırsınız.Geriye 15 dakika gibi bir acil durum yedeğiniz kalır.

Bu rakamlar bilgilendirme amaçlıdır.En iyi koşullarda ekibin oraya varması artı çalışması ve dönmesi toplam süre iki saati geçmez.Bu nedenle daima bir kaç ekip yedekli çalışmanız gerekir.Bu durum cihazlar içinde geçerli.

Kapalı devre cihazlar sıfır oksijende ve aşırı kirli ocak havasında çalışmak için kullanılır.Bu nedenle ilk olarak keşif ekibi gider ocağı ve ocağın havasını kontrol eder , gaz ölçümlerini yapar.Buna göre çalışma planı belirlenir.İlk öncelik kurtarmaya gidenlerin kurtarılacak pozisyona gelmemesidir.Pek çok durumda insan kurtarmak mümkün olmaz zaten.

Ayrıca bu çalışmalarda tek kamu tahlisiye ekibi Zonguldak ttk gibi lanse ediliyor.Türkiye kömür işletmelerine bağlı gli tahlisiye ekipleri de bu olaylarda çalışan ekipler.Ayrıca özel sektör bünyesinde yüzlerce tahlisiyeci var.

Ayrıca ciddi derece fiziksel kondisyon istiyor.Eğitimlerde genelde eğitim ocağına suni sis verilir ve içerisinin sıcaklığı 50 dereceye çıkarılır. Parkuru tamamladığınızda bitersiniz.Gerçekte de girdiğiniz yer bazen 50 santigrat sıcaklığında yoğun dumanlı 50 cm yüksekliğindedir.

Şimdilik bu kadar yazayım.

Sn. Madenci08 adı geçen tam kapalı solunum cihazlarıında sizin de ifade ettiğiniz gibi Drager şu anda en iyi ve kaliteli üründür, birçok modeli vardır, sizin yazdıklarınıza ek olarak bizim kullandığımız modeller Drager BG4 tipidir, içerisinde kullanıcıya soğuk hava sağlayan bir buz haznesi vardır, bilindiği üzere kapalı sistemde dolaşan solunum havası ısınır bu da kişinin çalışma konforunun etkiler, yanı sıra yeni nesil solunum cihazlarında hareketsizlik sensörü de (body kit) bulunmaktadır kullanıcı belirli bir süre hareket etmezse cihaz sesli ve ışıklı bir uyarı vermeye başlar...İçerisindeki kalsiyum hidroksit solunan havadaki karbondioksiti tutar ve belirli zamanlarda değişimi sağlanır, basınçlı oksijen tüpü ile çalışan bu cihazlar yangında kullanılmaz...Oksijen tüpü bulunduğundan risklidir, dış yapısı da plastik olduğundan çok çabuk alev alabilir...Ateşli bir çalışma sırasında bizim bir BG4 alev aldı, kullanıcı atik davranarak cihazı çıkarabildi ama cihaz kül oldu elimizde sadece kararmış bir oksijen tüpü kaldı...Oldukça pahalı ve özenli bakım isteyen bu cihazlar konusunda Drager firması oldukça yardımcı olmaktadır, ayrıca Drager sadece solunum cihazı değil bunun yanı sıra ferdi kaçış maskeleri, çeşitli gazların ölçüm cihazları konusunda da ihtisas firmasıdır, ülkemizde bir çok kamu kurumu, özel firma ve Tsk, Drager ile çalışmaktadır...Acil kaçış maskeleri ise kullanıcıya yaklaşık 20 dakikalık bir soluma sağlar ama Drager K20 tip kaçış maskesinin kullanımında ortamda mutlaka en az %19 oksijen bulunmalıdır, bu cihazdan da kullandım..Türkiye'ye gelişi sırasında son olarak gümrükte sorun yaşandığından getirilmesinin zorlaştığını biliyorum, güvenlik güçleri çeşitli eylemlerde kullanılabilir endişesi ile herkesin almasına engel oluyor...Maden, kapalı ortam, oksijensiz ortamda kullanılması pek uygun değildir, Drager gibi birkaç firma daha var örneğin MSA acil kaçış maskeleri de 1 saat kadar kullanılır, ortamda oksijen bulunmasına gerek yoktur...Yalnız unutulmamalıdır ki bu tip ferdi acil kaçış maskelerinin bir raf ömrü vardır, bu tarihten sonra kullanılması sakıncalıdır...
AKUT'da temiz hava tüplü solunum cihazları bulunuyor ama tam kapalı sistem solunum cihazları genelde madenlerde ve sanayi kuruluşlarında mevcut, birçok itfaiyede veya kurtarma biriminde dahi bulunmuyor...
Elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmak istedim saygılar...

Sn. Madenci 08 ve sn. İso ,
Yazdıklarınız yakın zamanda öğrendim ve yaşadım . Bizim elimizde olan solunum cihazlarının maden içinde neden tehlikeli onu detaylı olarak anladık .
AKUT vb sivil kurumların bunu edinmesi ( bizler medya maymunuyuz ya , köstek olan çok ) şimdilik zor görünüyor . Zaten edinsek de bizleri madene kimse almaz Wink

Ama öğrendiklerimiz de : madende faydalı olmak için daha çok fırın ekmek yememiz gerektiğini anladık .

Bakalım neler yapıcaz ?

Açıklamalar için teşekkürler

Bozkurt Işıklı .

Sn iso teşekkür ederim.Çok teferruatlı yazmak istemedim.Dediğiniz gibi buz hazneli modeller var.Bunları görmüşlüğüm var.Şahsım buz haznesiz bir phaser kuşanmıştım.Benim için o kadar sıkıntı değildi ama yine de insana yorgan altında nefes alıyormuş hissi veriyor.

Ferdi kaçış maskeleri çok teferruatlı.Dragerde kullandım Phaserde.Filtre tipi kaçış maskeleri maalesef belirli toleranslara sahip.Yüksek monoksit yoğunluğunda ve oksijen azlığında kullanılamıyor.Oksijen tüplü ferdi kaçış maskeleri ise kocaman ve pahalı.

Ayrıca bugün tüplü dalış denilen şey maden ferdi kurtarıcıları ile başlamıştır.İtalya'da bazı zıpkınla avlananlar bu maskeleri su altında uzun müddet kalmak amaçlı kullanıyor.

Gümrük maalesef sıkıntılı.92'de Kozlu maden faciasında maalesef işçilerde ferdi kurtarıcı yoktu.TTK bu eksiği görmüş ihale açmıştı hatta ihaleyi en düşük fiyat veren Çinliler kazanmıştı maalesef olay olduğunda bu maskelerin hepsi gümrükte bekliyordu.Sonrasında alımı yapan mühendis heyeti maskeleri diğer ürünlerle kıyaslayınca oldukça küçük olduğunu fark ediyor.Minyon insanlar hava az hava tüketir malum.Bunun üzerine Avrupalı bir üreticiden ürün alınıyor.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi