Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKUT hakkında ne biliyoruz ?
Merhaba arkadaşlar ülkemizde kurulan ilk arama kurtarma derneği olan AKUT ile ilgili bilgilerinizi ve düşüncelerinizi öğrenmek istedim . Aklınıza geleni tüm samimiyetinizle paylaşacağınızdan eminim .
Küçük bir ön bilgi vereyim istedim mesala bu dernek kurulduğundan beri 1000 civarında olaya müdahale etmiş ve 1400 civarında ( insan) hayatı kurtarmış . Bunları yaparken hiç bir maddi beklentileri olmadığı gibi bilinenin aksine çok da para harcamıştır . Geçtiğimiz yıl AKUT ekipleri kullandıkları araçlara 100 000 liraya yakın vergi ve yakıt masrafı ödemiştir .

Saygılar .

Akut gibi kamu yararına çalışan bir dernek neden şirket gibi vergi verir?
Neden yurtdışındaki örnekleri gibi vergisiz akaryakıt kullanamaz?

Akut hakkinda sadece duyduklarimi paylasmak isterim.
Bazi buyuk sirketlerden cok iyi yardimlar aldigini duydum.(Hangi sirketler derseniz bilemiyorum)
Ilk kuruldugunda olusan cekirdek kadrodan cok az kisi kaldi sebep olarakda birbirleri arasindaki cekememezlik ve medyada kimin daha one plana cikacagi ile tartismalar diye biliyorum.

Bu yazdiklarimin ne derece dogru oldugu konusun tartisilabilir. Bu yazinin dayanagi grubun ilk cekirdek kadrosu icersinde bulunmus daha sonra ayrilmis bir agizdan duyduklarim. Yazilanlar tartisilabilir ancak soyleyen kisiye guvenirim. Gereksiz yere bu tarz konusmalara girmeyen bir arkadastir.
Saygilar,

Akut, gerek önceki mhp-dsp-anap hükümeti zamanında, gerekse mevcut hükümet döneminde sürekli köteklenmiş, yaptıklarının altında başka maksatlar aranmış, ajanlıkla suçlanmış, mütemadiyyen dağıtılmaya çalışılmış ve ancak belli bir noktadan sonra kopya edilmeye çalışılmış bir kurtarma birimi.

Sağlık bakanlığının kurduğu ve acil servis çalışanları ile mesleki tecrübesi yüksek olan sağlık çalışanlarından oluşturduğu UMKE (ulusal medikal kurtarma ekipleri) sırf akut nazara alınarak organize edilmiş bir birim. İlkyardım ve ileri yaşam desteği konusunda umke, akut'tan iyi olmakla birlikte, arama-bulma-kurtarma konularında akut kıyaslanamaz biçimde önde. Çünkü aşağı yukarı hepsi profesyonel yada ileri amatör dağcı, outdoor'a hakim kişiler.

Böyle olunca da devlet memurlarından müteşekkil umke'nin işlevsiz kalması, gayet normal. Her ne kadar hepsi mesleğinde ileri düzey donanımlı olsada, umke elemanlarının çoğu araziyi hiç görmemiş kişiler. Şubat ayının ortasında Demirkazık Emli vadisinde mahsur kalmış dağcılara ulaşamadıktan sonra, onları donmadan kurtarabilecek olmanın da anlamı kalmıyor.. Yada dün vuku bulan Rize'de teleferikte mahsur kalma olayında olduğu gibi, kazazedeleri oradan alamadıktan sonra yaşadıkları dehşeti tedavi edebilecek olmanın anlamı kalmıyor..

Böyle olunca UMKE depremi bekleyen, enkazdan çıkanlara yardım edebilmek için göreve giden, yada jandarma arama-kurtarma, sivil savunma gibi birimlerle ile organize hareket eden bir birime dönüşüyor..

Ez cümle, AKUT bu ülke için bir nimet. Bu yüreği temiz insanların siyasal nötrlükleri kimseye dokunmamalı. Kıymetleri de bilinmeli. Vakti zamanında maksadı meçhul vakıf'lara,tekkelere,derneklere dünya destek veren hükümetimiz, bu kişilerin hayat kurtarmak için harcadıkları parayı olsun sübvanse etmeli. İnsanlık adına yapmalı..

Sn. Barış malesef evet , sanki ticaret yapan bir firma gibi vergi veriyor .
Sn. Glock 19c haklısınız bir takım fikir ayrılıkları oldu ayrılanlar olduğu gibi , atılanlar da oldu, Fakat şu an ki AKUT'un duruşu yapılanların doğruluğunu destekler nitelikde . Yirmialtı ekiple Türkiyenin her köşesinde ki gönüllüleri ile hizmet vermesi bunu kanıtı sayılabilir .

Desteklere gelirsek kendi yapılanmaları içinde projeler üretip ( İletişim HayatTIR , Endüstriyel Dağcılık vb ) derneğe para kazandırıyorlar tabi birde bağışlar var .

Saygılar .

Sn.Kararsiz,
Beni yanlis anlamamis olmaniza cok sevindim.
Su anki durumunu elbetteki bilemiyorum ve bildigim tek sey var bu tarz gruplarin mutlak desteklenmesi gerektigidir.
99 depreminde gonullu olarak Yalova`ya ilk gidenlerdenim ve Sivil savunma ekiplerinin organize olamayisindan tutunda vurdum duymazliklarina sahit olarak nasil uzuldugumu ve hayal kirikligina ugradigimi anlatamam.

AKUT gibi kuruluslarin desteklenmesi ve belkide sayilarinin arttirilmasi bu ulkenin menfaite olacaktir.
Saygilar
Sn.Kararsiz,
Beni yanlis anlamamis olmaniza cok sevindim.
Su anki durumunu elbetteki bilemiyorum ve bildigim tek sey var bu tarz gruplarin mutlak desteklenmesi gerektigidir.
99 depreminde gonullu olarak Yalova`ya ilk gidenlerdenim ve Sivil savunma ekiplerinin organize olamayisindan tutunda vurdum duymazliklarina sahit olarak nasil uzuldugumu ve hayal kirikligina ugradigimi anlatamam.

AKUT gibi kuruluslarin desteklenmesi ve belkide sayilarinin arttirilmasi bu ulkenin menfaite olacaktir.
Saygilar

Ben MAG ( Mahalle Afet Gönüllüleri ) üyesiyim. Zamanı olan herkesin bu tarz kuruluşlara başvurup doğal afetlere müdahale ve arama-kurtarma eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum. Bir çok şehrimizde bu imkanlar mevcut tek yapmamız gereken biraz araştırmak ve bu işe gönül vermek. Bu tarz eğitimlerin insana büyük katkıları oluyor. Olaylara bilinçli ve soğukkanlı bir şekilde müdahale etme ve bir ekiple birlikte hareket etme yeteneğini kazanıyoruz.

Umut vakfı İnternet sayfasını gezerken Bakanlar kurulu kararı ile vergi muafiyeti hakkı tanındığını gördüm ve bunca insan canı kurtaran bir arama kurtarma derneği olan AKUT neden hala vergi ödemeye mahkum diye düşünmeden edemedim . Medya bunun başlıca sebebi olsa gerek .

(10-08-2011, 12:22 PM)glock19c demiş ki: Akut hakkinda sadece duyduklarimi paylasmak isterim.
Bazi buyuk sirketlerden cok iyi yardimlar aldigini duydum.(Hangi sirketler derseniz bilemiyorum)
Ilk kuruldugunda olusan cekirdek kadrodan cok az kisi kaldi sebep olarakda birbirleri arasindaki cekememezlik ve medyada kimin daha one plana cikacagi ile tartismalar diye biliyorum.

Bu yazdiklarimin ne derece dogru oldugu konusun tartisilabilir. Bu yazinin dayanagi grubun ilk cekirdek kadrosu icersinde bulunmus daha sonra ayrilmis bir agizdan duyduklarim. Yazilanlar tartisilabilir ancak soyleyen kisiye guvenirim. Gereksiz yere bu tarz konusmalara girmeyen bir arkadastir.
Saygilar,

Pakistan'daki büyük deprem sırasında AKUT da arama kurtarma yapıyordu. Muzafferabad diye bir yere Mi helikopterleri ile bir şekilde gittik. Bu arkadaşlara Kızılay ekipleri tamamen tepkiliydi nedenini bilmiyorum. Tamamen dışlanmışlardı. Fakat gönderdikleri çocukların sanki bir iki haber olup ünlü olmak gibi merakı vardı. Bir iki kez enkaz altında canlı ihbarı geldi numarası yapıp gazetecileri peşlerine taktılar, baktılar olmuyor bu kez gece arama yapacağız diye çıktılar. AKUT gittikten yarım saat sonra silah sesleri duyduk, korkuyla geri geldiler, Pakistanlılar bunları yağmacı sanıp ateş açmışlar. Ben de yukarıdaki yoruma benzer bir izlenim bıraktılar. Nedense yardım ekiplerinde medyaya oynama eğilimi çok arttı ve AKUT tadını kaçırmıştı. Son durumları nedir bilmiyorum..

Sn Kararsız,
Kamuya yararlı derneklerin kurumlar vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Ancak KDV'de(benzer şekilde ÖTV'de) yer alan istisnalar teslim ve hizmeti gerçekleştirilene ilişkin olarak getirilmektedir. Dolayısıyla bu gibi derneklere bu teslimleri yapanların işlemlerinin istisna edilmesi gerekmektedir (bizim örneğimizde akaryakıt istasyonlarının benzin-mazot teslimleri). Tahminimce suistimal edileceği korkusuyla böyle bir düzenleme de yapılmamıştır.

KDV kanunun 17. maddesinde AKUT'un bazı teslimleri KDV'den istisna edilmiştir. Ama uygulamada çok kısıtlı bir alan olduğunu da söylemeliyim.

Saygılar...

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi