Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SigSauer P226 Enhanced Ergonomics upgrade Kit
Sayın Üstadım,
Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Daha evvelki yazınızı yanlış okumuşum. O nedenle neden aşınma olduğunu anlayamamıştım. 226 yı dediğiniz gibi, genelde %99 tek hareketli olarak kullandığımdan, sizin işaret ettiğiniz gibi bu kadar masrafa girmeye gerek yok. İcra yayının değişim zamanı gelince belki biraz daha sertini ve yine biraz daha sert şarjöz yayıyla beraber bahsettiğiniz kombinasyonu denerim. O zaman bir konu başlığıyla deneyimleri buradan paylaşmaya çalışırım.

Saygılar

Alıntı

P226'ya SRT kitinin takılışı.

[Resim: 5735036317_23933064fe_z-1.jpg]
[Resim: 5735037159_01aa0f396f_z.jpg]
[Resim: 5735585052_66f9104f44_z.jpg]
[Resim: 5735585134_8509947a07_z.jpg]
[Resim: 5735584626_16d3e587be_z.jpg]
[Resim: 5735037045_64110ccb9f_z.jpg]
[Resim: 5735584298_52b3c7c1e3_z.jpg]
[Resim: 5735585220_40885f188a_z.jpg]
[Resim: 5735036679_8547ba8c12_z.jpg]
[Resim: 5735584520_a4a323a3ae_z.jpg]
[Resim: 5735036439_76bf0c3559_z.jpg]

Alıntı

Sn. Xhmyt,
Katkınızdan dolayı çok teşekkürler. Srt kit oldukça ilgimi çekti, hatta bugün biraz araştırma bile yaptım fakat malesef bulamadım. Forumlardan okuduğum kadarıyla, sig sauer orijinal srt kit in son kullanıcıya satışını durdurmuş. Ancak silahı onlara gönderirseniz montajını yapıyorlarmış. Ama eminim bu kit başka firmaların kopya üretimi olarak satılmakta, Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise çok sevinirim.
Saygılar

Alıntı

Triebel.de 'de var Sn.BekciHurşit. No'su=268203 yanılmıyorsam.

Alıntı

Çok teşerkkürler

Alıntı

Sevgili Arkadaşlar,
Son durum bilgilendirmesi yapmanın zamanı geldi. Bu arada malesef hala fırsat bulupta poligona gidemediğimden atış ile ilgili izlenimleri sizlere daha sonra aktarabileceğim.
Brownells dan sipariş verdiğim Wolff marka Recoil Calibration Pak (15, 16, 17 ve 18 libre yay ve 3 adet ekstra güçlü iğne yayı içeriyor), %10 ekstra güçlü şarjör yayları (%5 ekstra güçlü yoktu), ve Buffer Technologies marka SEMI-AUTO RECOIL BUFFER (Buffer lı yay kılavuzu) geldi ve iğne yayı hariç bunları taktım. Ayrıca daha evvelden almış olduğum düşük kuvvetli 17 librelik horoz yayını da taktım. Snapcap ile yaptığım denemeler neticesindeki ilk izlenimlerim, sürgü manüplasyonun oldukça sertleştiği, DA tetik çekişinin ise zor farkedilir miktarda yumuşadığı oldu. Ayrıca, %10 fazla kuvvetli şarjöy yayı biraz fazla geldi ki, sürgü geride kitlendiğinde, şarjör takılı iken, sürgü, ancak düşürme mandalı vasıtası ile düşürülebiliyor.Manüplasyon ile ise, yay fazla kuvvetli geldiğinden, mandal sürgüden ayrılacak kadar aşağı inmiyor. Bu nedenle, bir şarjörü bitiripte yenisini taktığımızda her zaman mandal ile ilk hareketin sağlanması zorunluluğunu getirdiğinden sanırım %5 lik olanlardan sipariş vermem gerekecek.
Paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Yukarıda da bahsettiğim gibi, daha sonra atış üzerindeki ve uzun vadedeki etkileri daha sonraki paylaşımlarda bildireceğim.

Saygılar

Alıntı

Dogruyu bulana kadar tum katalogu siparis edeceksiniz gibi.Smile
Elinize saglik...

Alıntı

(23-10-2008, 06:43 PM)lupus demiş ki: Şimdiye kendi kullandığım aftermarket icra yay ağırlıkları ve fabrika değerleri ile karşılaştırması şöyledir;

BHP fabrika yayı 17 lb dir. BHP'lerde ilk yaptığım şeylerden birisi horoz yaylarını 26 veya 28 lb düşürmek olduğundan, 18.5 lb icra yayı kullanıyorum. Ayrıca atış esnasında BufferTech polimer tampon kullanıyorum. BHP'lerin malzeme sertliği ve parça kalınlıkları, pek çok modern 9x19 mm silaha göre daha frajil bir yapıda olduklarından, yayları en geç 1500 atımda değiştiriyorum.

P226 icra yayı 15 lb dir. Bazılarında bu 16 lb olabilmektedir. Bu silahlarda genelde 17 veya 18 lb kullandım. Ancak P226'da kesinlikle en az %5 daha sert şarjör yayları gerekmektedir. Besleme de çok sorun yaşanmamaktadır, ancak kızağın son mermiden sonra geride kilitlenebilmesi için bu şarttır.

Ancak şunu da tekrar belirtmekte fayda var, silahlar taşınacağında, kesinlikle standard fabrika ölçülerinde yaylarla taşınmalı.

(28-08-2011, 04:10 PM)lupus demiş ki: Yeni nesil, kısa ve plastik tabana oturan P226 horoz yayları 21 lb ' dir.
Eski nesil, uzun ve metal plakaya oturan P226 horoz yayları 24 lb ' dir.

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan 9x19 mm tabancalardan Browning HP ' de ise 32 lb horoz yayı vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç ayrıntı daha vardır...Örneğin horoz yayının yerleşim şekli, horoz pimi ile arasındaki kaldıraç ilişkileri, çalışma şekli ( örneğin BHP ' de yay horozu önden çeker, SIG Sauer ' de arkadan iter ) gibi pek çok yayın horoz aracılığı ile ilettiği enerjide etkilidir. Ayrıca iğne sisteminde kullanılan güvenlik unsurları ve yaylar da ateşleme için gereken enerjiyi etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle bir sistemde 14 lb ye kadar sağlıklı ateşleme yapan bir horoz yayı, başka bir sistemde sağlıklı ateşleme yapamayabilir. Bu nedenle her sistem için kullanılabilecek horoz yayı ağırlıkları, o sisteme özel olarak belirlenmelidir.

Horoz yayının bir başka işlevi de, icra yayı ile birlikte sürgü hareketini geciktirmesidir. Bazı platformlarda sağlıklı ateşleme yapılsa dahi, horoz yayı belirli bir değerin altına inmemelidir ki, BHP bunun tipik örneklerinden birisidir...Bu ayrıntı da, platforma özel, horoz yayı ağırlığı tercih edilmesini gerektiren unsurlardan birisidir.

Horoz yayı söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de kullanılan mühimmatın özellikleridir. Eğer kullandığınız mühimmat yüksek basınçlı bir mühimmat ise, horoz yayına daha dikkatli müdahale edilmeli, mümkünse icra yayı ağırlığı arttırılmadan, horoz yayı ağırlığı çok düşürülmemelidir. Mühimmat konusunda dikkat edilmesi gereken diğer ayrıntı ise kapsül sertliğidir. Horoz yayı ağırlığı ve kapsül sertliği ateşleme güvenliği açısından son derece önemlidir. Horoz yayına müdahale etmeyi düşünen tüm arkadaşlar, 9x19 mm MKEK mühimmatının oldukça yüksek basınçlı ve sert kapsüllü bir mühimmat olduğunu kesinlikle unutmamalıdır.

Şimdiye kadar SIG Sauerlerde fabrika standardlarının altında bir ağırlıkta denediğim tek horoz yayı 19 lb ağırlığında Wolff marka yaydır. Bunu eski nesil bir P226 ' da denedim ve çift hareketli tetik çekişinde bir miktar rahatlama hissettim, ancak çok çarpıcı bir seviyede olmadığını da eklemeliyim. 19 lb horoz yayı ile herhangi bir ateşleme sorunu yaşamadığım gibi, sürgü ve gövde temas alanlarında da artmış bir sürtünme gözlemlemedim. Kişisel tecrübeye dayanarak, MKEK mühimmatı ile P226 ' da, özellikle de karbon çelik sürgülü ve alüminyum alaşım gövdeli P226 ' da, güvenli ateşleme ve dayanım açısından en düşük 19 lb horoz yayına kefil olabilirim.

P226 tetik ağırlığını düşürebilmek ve ateşlememe sorunu yaşamamak için horoz yayını min.19 lb, icra yayını 18 lb ve şarjör yayını %5 güçlü olanından seçersek, hem atışta,hemde taşırken kullanabilirmiyiz üstad? İkide bir uğraşmamak için.

Alıntı

Sn. Xhmyt,
Ben yukarıda bahsettiğim gibi horoz yayını 17 lb yaptım. Recoil kit için tavsiye edilen, sertleştirilen icra yayı ile beraber daha sert iğne yayı kullanılmasını ise ateşleme problemi yaşamamak için uygulamadım. Forumlardan anladığım kadarıyla, daha sert iğne yayının kullanılması, sert icra yayı ile artan sürgü hızı sebebiyle, iğnenin yüzmesine ve istemsiz atışlara engel olmak, fakat pek de gerek olmadığı belirtilmiş.
Bakalım denemeler ne sonuç verecek.
Saygılar
Bu arada gayem üstadın yerine cevap vermek değildi. Sadece belirtmek istedim.
Saygılar

Alıntı

Efendim, bu kadar uğraştan sonra, dayanamadım ve okulu kıran liseli çocuklar gibi ev ahalisini bir punduna getirip, prenses poligona attım kapağı.
66 atışın hiçbirinde bir problem ile karşılaşmadığım gibi, sonuçtan da oldukça memnun kaldım. Tepke hissedilir derecede azaldı ve tetik, SA tetik bir miktar yumuşama ortaya koydu (veya bana öyle geldi) DA denemesi yapacak kadar vaktim olmadığından, bunu bir sonraki sefere bırakmaya karar verdim. Asıl değişikliği tabiatıyla DA atışlarda bekliyorum.
Neticede, sonuçtan oldukça memnunum. Aşağıda, bu akşamki 10 metreye 5 li salvoların en başarılısını paylaşmak istedim.
Saygılarımla
[Resim: d59a7cac.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi