Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SigSauer P226 Enhanced Ergonomics upgrade Kit
Sn. Zucchero,
Çok teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim.

Sn. Xhmyt,
Horoz orijinal kendi üzerinde gelen. Bir şekilde Mkek envanterinde Alman polis teşkilatında görevli silah ustalarının, silahın horoz üzerine düşürüldüğünü anlamaları için özel olarak sipariş ettikleri horozlar ile donatılmış 226 ve 229 lar satıştaydı. Ben de Mart ayında Mkek den böyle aldım.

Saygılar

Alıntı

(02-08-2011, 02:26 PM)BekciHursit demiş ki: ... eskisinden farkını anlamadığım tetik düşürme kaldıracı

[Resim: 22569eea.jpg]

P226' nızın üzerinde mevcud olan bu parçayı (Decocking lever ) değiştirdinizmi Sn.BekciHursit ?

Alıntı

Sn. xhmyt,
evet, farkını anlayamamış olsam da değiştirdim.

Bu arada, geçen siparişimde yanlışlıkla eski modeller için olan direnci azaltılmış horoz yayının benim 226 ya uygun olan kısa versiyonunu da temin etmiş bulunmaktayım.
En kısa zamanda bu yayları da takarak bir poligon ziyareti neticesinde elde ettiğim izlenimleri, daha da önemlisi, beraber atış yapma olanağı bulduğum üstadların görüşlerini buradan paylaşmaya çalışacağım.

Saygılar

Alıntı

(15-08-2011, 06:21 PM)BekciHursit demiş ki: ..evet, farkını anlayamamış olsam da değiştirdim.

E2 kiti içinde Decocking Lever parçasının olmasının mantığı, kabza nisbeten inceldiği ve elimiz öne doğru geldiğinden, başparmağımızla manipüle ettiğimiz bu manivelanın geride kalması olabilir. Yeni manivelanın, kabza dışında kalan kısmının da, daha dar kesitli olması bundan sanırım.Bir Alman'a yakışır incelik.Bence fuzuli.Her ikiside silahta kullanılabilir.
Alıntı ''Lupus'' :
Ancak çift hareketli tetik ağırlığını gerçek manada düşürmek için yapılması gereken şey, horoz yayı ağırlığını azaltmaktır. Horozun kapsül ateşleme güvenliği ve tepme esnasında sürgüyü karşılama gücünden taviz vermeyecek şekilde, horoz yayında tadilat yapılarak daha kullanışlı bir çift hareketli tetik çekişi elde edilebilir.

Hem daha rahat bİr DA tetik çekiş ağırlığı hemde sert kapsüllü mühimmatın ateşlenebilmesini sağlayacak horoz yayı ağırlığı kaç lb' dir üstad? Standart fabrika ağırlığı kaçtır?

Alıntı

Yeni nesil, kısa ve plastik tabana oturan P226 horoz yayları 21 lb ' dir.
Eski nesil, uzun ve metal plakaya oturan P226 horoz yayları 24 lb ' dir.

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan 9x19 mm tabancalardan SW 5906, Beretta 92, CZ 75 ' de 20 lb horoz yayı kullanılmaktadır. Ruger P 85' de 22 lb, Browning HP ' de ise 32 lb horoz yayı vardır. Görüldüğü üzere hizmet tipi tabancalarda genellikle 20 lb ve üstü horoz yayları tercih edilmektedir. Sarsılmaz modellerinde 16 lb, Heckler & Koch modellerinde ise 14 lb horoz yayı kullanılmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç ayrıntı daha vardır...Örneğin horoz yayının yerleşim şekli, horoz pimi ile arasındaki kaldıraç ilişkileri, çalışma şekli ( örneğin BHP ' de yay horozu önden çeker, SIG Sauer ' de arkadan iter ) gibi pek çok yayın horoz aracılığı ile ilettiği enerjide etkilidir. Ayrıca iğne sisteminde kullanılan güvenlik unsurları ve yaylar da ateşleme için gereken enerjiyi etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle bir sistemde 14 lb ye kadar sağlıklı ateşleme yapan bir horoz yayı, başka bir sistemde sağlıklı ateşleme yapamayabilir. Bu nedenle her sistem için kullanılabilecek horoz yayı ağırlıkları, o sisteme özel olarak belirlenmelidir.

Horoz yayının bir başka işlevi de, icra yayı ile birlikte sürgü hareketini geciktirmesidir. Bazı platformlarda sağlıklı ateşleme yapılsa dahi, horoz yayı belirli bir değerin altına inmemelidir ki, BHP bunun tipik örneklerinden birisidir...Bu ayrıntı da platforma özel horoz yayı ağırlığı tercih edilmesini gerektiren unsurlardan birisidir.

Horoz yayı söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de kullanılan mühimmatın özellikleridir. Eğer kullandığınız mühimmat yüksek basınçlı bir mühimmat ise, horoz yayına daha dikkatli müdahale edilmeli, mümkünse icra yayı ağırlığı arttırılmadan, horoz yayı ağırlığı çok düşürülmemelidir. Mühimmat konusunda dikkat edilmesi gereken diğer ayrıntı ise kapsül sertliğidir. Horoz yayı ağırlığı ve kapsül sertliği ateşleme güvenliği açısından son derece önemlidir. Horoz yayına müdahale etmeyi düşünen tüm arkadaşlar, 9x19 mm MKEK mühimmatının oldukça yüksek basınçlı ve sert kapsüllü bir mühimmat olduğunu kesinlikle unutmamalıdır.

Şimdiye kadar SIG Sauerlerde fabrika standardlarının altında bir ağırlıkta denediğim tek horoz yayı 19 lb ağırlığında Wolff marka yaydır. Bunu eski nesil bir P226 ' da denedim ve çift hareketli tetik çekişinde bir miktar rahatlama hissettim, ancak çok çarpıcı bir seviyede olmadığını da eklemeliyim. 19 lb horoz yayı ile herhangi bir ateşleme sorunu yaşamadığım gibi, sürgü ve gövde temas alanlarında da artmış bir sürtünme gözlemedim. Yurt dışında 16 lb ye kadar horoz yayı kullananlar var, ancak kulalndıkları mühimmat daha yumuşak kapsüllü ve çok daha düşük basınçlı. Kişisel tecrübeye dayanarak, MKEK mühimmatı ile P226 ' da, özellikle de karbon çelik sürgülü ve alüminyum alaşım gövdeli P226 ' da, güvenli ateşleme ve dayanım açısından en düşük 19 lb horoz yayına kefil olabilirim. MKEK mühimmatı ile P226 ' da daha düşük ağırlıkta bir horoz yayını uzun süre kullanmadığım için, birinci elden bir şey söyleyemem...

Saygılar, selamlar.

Alıntı

P226 ve P220 kabzelerinin birbirine uyumu mümkün müdür..Vida yerleri vs uyarmı acaba..?
Saygılar.

Alıntı

(28-08-2011, 08:43 PM)imamoglu demiş ki: P226 ve P220 kabzelerinin birbirine uyumu mümkün müdür?

Her iki tabancanın kabza ve kabza kapak yapıları tamamen farklıdır, birbirine uymaz.

Alıntı

Sayın Üstadım,
Çok güzel bir anlatım ve çok değerli bilgiler, çok çok teşekkürler.

Benim merak ettiğim nokta, düşük ağırlıklı yayı olan 226 da gözlemlediğiniz aşınmanın sebebi nedir? Bahsettiğiniz 226, alaşım gövdeli miydi?
Bir de son olarak, benim 226 nın çelik gövdeli olması sebebiyle en düşük kuvvetteki yay tavsiyeniz ne olurdu? Yoksa hiç değiştirmiyim mi?

Saygılar

Alıntı

(28-08-2011, 04:10 PM)lupus demiş ki: ...19 lb horoz yayı ile herhangi bir ateşleme sorunu yaşamadığım gibi, sürgü ve gövde temas alanlarında da artmış bir sürtünme gözlemedim. Kişisel tecrübeye dayanarak, MKEK mühimmatı ile P226 ' da, özellikle de karbon çelik sürgülü ve alüminyum alaşım gövdeli P226 ' da, güvenli ateşleme ve dayanım açısından en düşük 19 lb horoz yayına kefil olabilirim.

Saygılar, selamlar.

Benim merak ettiğim, Sn.BekciHurşit yeni nesil P226 E2 'sinin, kısa olan horoz yayı ağırlığını (21 lb),
daha da azaltmak isterse (19 lb), bu yayın kısa ve 19 lb olanı varmı ?

Alıntı

(29-08-2011, 11:33 AM)BekciHursit demiş ki: Benim merak ettiğim nokta, düşük ağırlıklı yayı olan 226 da gözlemlediğiniz aşınmanın sebebi nedir? Bahsettiğiniz 226, alaşım gövdeli miydi?

Sn.BekciHursit, yukarıdaki mesajda Sn.xhmt' in alıntı yaptığı pasajda belirttiğim gibi, 19 lb horoz yayı ve standard fabrika icra yayı kullandığımda, gerek alüminyum gövdenin, gerekse de karbon çelik sürgünün yük binen alanlarında anormal bir aşınma gözlemedim...

(29-08-2011, 11:33 AM)BekciHursit demiş ki: Bir de son olarak, benim 226 nın çelik gövdeli olması sebebiyle en düşük kuvvetteki yay tavsiyeniz ne olurdu? Yoksa hiç değiştirmiyim mi?

Elinizdeki P226 blok çelik sürgülü ve komple çelik gövdeli bir model olsa da, tepme esnasında sürgünün hızı ejektör / kovan fırlatıcısı gibi parçaların güvenliğin açısından da öenmlidir. Bu nedenle, özellikle de bizim gülle gibi patlayan MKEK fişeklerimiz düşünüldüğünde, horoz yayını 19 lb nin de altına düşürmek isterseniz, 15 lik fabrika icra yayı yerine, 18 lb kullanmanızı öneririm. Daha önce P226 ' da kullandığım 18 lb icra yayları besleme ve kovan tahliyesinde hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyordu. Ancak sürgü yakalama manevelasına temas etmeme rağmen son fişekten sürgü bazen geride kilitlenmiyordu, bunu da Wolff ' ün %5 daha güçlü şarjör yaylarını kullanarak aştım. Özetle klasik P226 ' da 18 lb icra yayı + 19 lb horoz yayı + % 5 güçlendirilmiş şarjör yayı kombinasyonu MKEK fişeklerine oldukça iyi sağlamıştı.

MKEK fişekleri ile daha düşük ağırlıktaki P226 horoz yaylarını denemediğim için, özellikle kapsül ateşleme güvenliği için kesin bir şey söyleyemem, ancak yurt dışında özellikle müsabakalarda kullanılan P226 modellerinde 16 lb ' ye kadar düşülüyor. Komple çelik bir P226 ' da 18 lb icra yayı + 16 veya 17 lb horoz yayı + %5 güçlendirilmiş şarjör yayları ve MKEK fişekleri ile verim alabileceğinizi düşünüyorum, düşünüyorum diyorum, çünkü bizzat test etme şansım olmadı, sadece tecrübeye dayalı kaba bir tahmin yapıyorum. Ancak, eğer silahınızı sadece poligonda ve tek hareketli tetikle kullanıyorsanız, bence hiç gereksiz masraf ve külfete girmeyin derim.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi