Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Raporu Alacak Arkadaşların Dikkatine(İstanbul)
Sayın iyuk46,
Maltepe Devlet hastanesinde, göz muayenesi oldum. Doktor ile aramızda geçen diyaloğu anlatayım;
-Gözünde problem var mı?
-Hocam gözlük var gözümde, 2 numara miyop.
-Aaa gözünde gözlük varmış yavvv.
-Evet hocam, maalesef.
Rapora sağlam yazdı gönderdi.

Çok gülmüştüm çıkınca, yazarken hala gülüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iyuk46
Ben aile hekiminden almıştım. Verirken ava mı çıkacaksın ? diye sormuştu. Bende yok hocam evde bulunsun deyince, duvardaki küçük yazıları okutup vermişti.

Alıntı

Birde izninizle bir sorum olacak. İşyerimde bulundurma için başvuru yapmak gibi bir düşüncem var. Yalnız benim sorunum, şu hani bilirsiniz renk körlüğü için noktalı noktalı içinde sayı yazan yuvarlak tablolar var. Ben onlardan bazılarının içinde yazan sayıları okuyamıyorum. Trafik ışıklarını falan karıştırtığım yada yeşili kahverengiyi göremediğim de yok ama o tabloların bazısı okunmuyor Smile Renk körü müyüm değil miyim bilmiyorum ama devlet hastanesinde göze bakarken bu testi yapıyorlar mı ?

Alıntı

(15-09-2018, 10:51 PM)Yabgu35 demiş ki: ...şu hani bilirsiniz renk körlüğü için noktalı noktalı içinde sayı yazan yuvarlak tablolar var. Ben onlardan bazılarının içinde yazan sayıları okuyamıyorum. Trafik ışıklarını falan karıştırtığım yada yeşili kahverengiyi göremediğim de yok ama o tabloların bazısı okunmuyor Smile Renk körü müyüm değil miyim bilmiyorum ama devlet hastanesinde göze bakarken bu testi yapıyorlar mı ?

Sn. Yabgu35

Kısmi daltonyensiniz. Ancak daltonizmin kısmi yada tam olması silah ruhsatı almaya engel değildir. Eğer sorun yaşarsanız hukuk yolu sonuna kadar açıktır. Kolluk kuvveti olamazsınız.

Alıntı: Daltonyen kişiler renkleri oluşturan üç kanala birden sahip değildirler:

Kanallardan biri eksik olabilir. Bu durumda Daltonyen kişi 'dikromat' tır. Yani renkleri ancak gözünde olan iki kanal vasıtası ile algılamaktadır.
Eğer kırmızı görme hücreleri eksik ise kişi 'Protanop'tur
Eğer yeşil görme hücreleri eksikse 'Döteranop'tur. (en sık görülen türdür.)
Eğer mavi hücreleri eksikse 'Tritanop'tur. (en az görülen türdür.)
Kanallardan hepsi mevcuttur ama birisi hatalıdır. Bu durumda Daltonyen 'Trikromat Anormal'tır.
Eğer kırmızı kanal bozuk ise kişi 'Protanomal'dir.
Eğer yeşil kanal bozuk ise kişi  'Döteranomal'dir.
Eğer mavi kanal bozuk ise kişi 'Tritanomal'dir.

Dr. Ahmet Girgin - Göz Hastalıkları Uzmanı / Oftalmolog

Ayrıca linkteki mesaja ve ilgili konuya göz atmanızı tavsiye ederim.

(19-08-2017, 02:17 PM)Carbon12 demiş ki: İlgili yönetmeliğin; "Silah Ruhsatı Verilmesini Engelleyen Haller"  başlığında (sayfa: 2749,2750 madde:16) sağlık ile ilgili kısımda (l) daltonizm yani renk körlüğünün silah ruhsatı verilmesini engelleyen haller arasında bulunmadığı görülüyor.

Renk Körlüğü ve Silah Ruhsatı Hakkında

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ducak, yyildiz, lenduha, Yabgu35
11.09.2011 tarih ve 28051 sayılı Resmi Gazete'dedeki 7. madde değişikliği ile her türlü "renk körlüğü" Yönetmelikten çıkarılmıştır. Heyet raporu muayenelerine esas oluşturan yönetmelik budur:

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili 2009 tarihli bir yazısı da vardır:

[Resim: evrak_1.jpg]

Dolayısı ile "silah ruhsatı için" yapılan oftalmoloji muayenesinde renk körlüğü testinin zaten yapılmaması gereklidir. Renk körü olsanız bile bu rapora yansımaz ve görme kusurunuz yoksa "Sağlam" olarak geçersiniz.

Bununla birlikte "diskromatopsi" tanısı pek çok kolluk görevinde, bazı meslek gruplarında sağlam raporu almaya halen engeldir, bu ayrı bir konudur.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yabgu35
(10-09-2018, 07:04 PM)karabasan demiş ki: Sayın iyuk46,
Maltepe Devlet hastanesinde, göz muayenesi oldum. Doktor ile aramızda geçen diyaloğu anlatayım;
-Gözünde problem var mı?
-Hocam gözlük var gözümde, 2 numara miyop.
-Aaa gözünde gözlük varmış yavvv.
-Evet hocam, maalesef.
Rapora sağlam yazdı gönderdi.

Çok gülmüştüm çıkınca, yazarken hala gülüyorum.

Saygılarımla.

Sayın karabasan, cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Sorumda da belirttiğim gibi sol gözümde bir estetik problem var. Sol göz kapağım diğerine göre aşağıda ve belli bir noktaya kadar açabiliyorum gözümü. Ama görüşümü kesinlikle etkilemiyor. İnşallah dediğiniz gibi olur ve silah kullanabilir raporu alabilirim. İlginiz ve cevabınız için tekrardan çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Alıntı

Bilgiler için çok sağ olun, ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi