Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Raporu Alacak Arkadaşların Dikkatine(İstanbul)
(13-04-2018, 12:45 PM)Tartarus demiş ki:
(11-12-2017, 06:52 AM)hougras demiş ki: Merhabalar,

İstanbul anadolu yakasında ikamet etmekteyim. Daha önce kolaylıkla Sait Çiftçi devlet hastanesinden bulundurma ruhsatı için sağlık raporu almıştım. Sait Çiftçi, devlet hastanesi için durum eskisi gibi mi? O'na göre bugün oraya almaya gideceğim. Aksi halde Maltepe Devlet hastanesine gideceğim. Maltepe Devlet hastanesinden daha önce rapor alan oldumu. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın hougras,

Rapor alma işleminiz nasıl sonuçlandı? Dün Sait Çiftçi Hastanesine gittiğimde ya 182yi arayıp randevu almamı yada daha erken gelmemi söylediler, saat 10du gittiğimde. 182yi arayarak sonuç elde edemedim, operatörle anlaşamıyoruz adam başka tip heyet raporlarından bahsediyor, silah için gerekli olana randevu alamadım. Oturduğum yere en yakın Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi var, acaba oradan rapor alan oldu mu forumda?
Sn. Tartarus,

Öncelikle söyledikleri gibi erken giderseniz sıra alabilirsiniz, randevuyla uğraşmayın. Sistem öğleden sonraya randevu verebilir, hastane öğleden sonra heyet yok diyecek size.. Saat 6:00-6:30 arası orada olursanız, iyi bir sıra edinirsiniz. Saat 8:30 başlıyor işlemeye sistem. Kendiniz için önemli bir şey ise ruhsat almak, bu hastane en kolayı, çünkü her gün öğlene kadar heyet var. Biraz uykunuzdan feragat edeceksiniz. İyi şeyler için çaba ve zaman harcamak gerekir. Wink

Saygılar,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Tartarus, Ahmet Özalp, ismicey
Sait Çiftçi Hst den 19.03.2018 de rapor aldım. İnternet üzerinden randevu alarak gittim. Randevusu olanları rapor evrak kaydı sırasında öncelikle çağırıyorlar. Ama siz yine de rapor odasının penceresinin içinde bulunan notluktan bir numara alın ne olur ne olmaz. Saat 07.45 de orada hazır bulundum ilk başvuru sırasında hastanenin hemen arkasındaki eczanelerden ilaç kullanım belgesi istediler (siz daha önce de alabilirsiniz). (2 TL karşılığında eczane sisteme bakarak yazıcı çıktısı aldı... Tüm muayeneleri saat 10.00 da bitirdim. Rapor onayı için saat 12.00 yi bekledim. Tam saatinde raporu verdiler.  Bu kadar... Bilmem yardımcı olabildim mi...?

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Tartarus, yyildiz, alpsaral, ismicey
Sait Çiftçi Devlet Hastanesi şu sıralar çok tenha. Hatta o kadar tenha ki heyet yapacak doktor kalmamış.

Yakın-tenha alternatif İstinye Devlet Hastanesi için işlem sırası:

1. Hastanenin yanındaki eczaneden ilaç çıktısı alın, fotoğraf yoksa İş Bankası'nın sokağında 50 m ileride fotoğrafçı var (üç adet diye biliniyor ancak tek fotoğraf yeterli)
  2. Aynı mıntıkada kırtasiye'den nüfus cüzdanı fotokopisini çektirin.
  3. Acil'in sağındaki poliklinik kapısından girişte hemen sağda "Sağlık Kurulu" odasına girin ve başvuru formunu alın. Formu almak için sırada beklemeyin, dışarıda doldurun.
  4. Evraklar ile tekrar formu aldığınız odaya girin. Özellikle yabancı uyruklu, çalışma-oturma izni için çok bekleyen var ancak silah ruhsatı için geldiğinizi belirtin ve içeri girin, kaydınızı yaptırın. Kayıtta "Bulundurma" mı yoksa "Taşıma"mı olduğu soruluyor ve evraka yazılıyor. Her durumda "Taşıma" yazdırın, bu ikisini de kapsıyor.
  5. Çıkışta vezneye 250 TL ücreti ödeyin ve kağıdın altında ismi yazılı doktorları dolaşın.
  6. Kapısı çok kalabalık olan yerler olacak ancak çekinmeyin, kapı açılır açılmaz siz elinizdeki evrakı uzatın hatta uzattığınız evrakla birlikte içeri girin. Başkalarının hakkını gaspetmiş olmayacaksınız, prosedür ve uygulama bu şekilde.
09:00'da işleme başlarsanız 10:30 gibi tamamlanabiliyor. Çok erken gitmenize gerek yok. Hatta saat geçtikçe kalabalık tenhalaşıyor. Silahseverler bu hastaneyi terch edebilir.

Önemli not: İlk kez rapor alacaksanız ve daha önceden ruhsatınız yoksa psikiyatri testi meşakkatli geçebilir. 600 soruluk MMPI testini doldurmanız bekleniyor. Ruhsatınızı ibraz ederseniz bu testi doldurmanıza gerek görülmüyor. Onaylı heyet raporu ertesi gün 15:00 sonrası teslim ediliyor. MMPI testi doldurmuşsanız bu süre 2 gün oluyor.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Red Kit, Alphawolf, ismicey
Bu da Antalya'da aile hekimlerinin astığı afiş. Sözün bittiği nokta.

[Resim: 1c.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, topraxxx
Tüm silahseverler başta ben gerizekalı, ama karşıtları zeka küpü maşa'Allah. İyi ki bu zihniyetle aynı tarafta değilim. Yasasin karanlık taraf.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
yyildiz, mimaslan, tsuba
Merhaba,

Bir silah sever ve silah sahibi olarak kişisel görüşüm, bir kişinin ateşli silah sahibi olması için kapsamlı kontrolden geçirilmesinin doğru olduğudur. Hatta kontrollerin avrupa ülkeleri seviyelerine getirilmesi ve silah sahibi olmadan önce kişinin belirli bir silah ve güvenlik eğitimi görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Gerçektende yivsiz av tüfekleride masum insanları öldürebilir, öldürüyorda.

Bu bağlamda herhangi bir branşta uzmanlığı olmayan bir doktorun, sadece talep ettiği için birine silah sahibi olabilir raporu vermesini yada silah sahibi olmaya uygun değildir raporu vermesini beklemek, kişinin kendisine, diğer insanlara ve doktora haksızlıktır.

Benim psikolojik sorunlarım yok yada şiddete eğilimli değilim demek, kişinin kendisine yada bu konuda uzman olmayan birine bırakılabilcek bir karar değil, bilim ve ilimle eğitilmiş uzman hekimlerin vereceği bir karar olmalı.

Unutmamak gerekir ki silah sahibi olmasına engeli olan birinin, bu konuda haiz olmayan bir doktorun vereceği, yanlış ve haksız bir raporla yasal olarak sahip olacağı av tüfeğinden çıkan saçma yada tek kurşun, masum bir insanın hayatına mâl olabilir.

Saygılar.

Alıntı

(14-08-2017, 10:40 PM)sirflayer demiş ki: Merhaba, Ilk kez silah ruhsati alan biri olarak, belki de en ugrastirici belge olan Saglik heyet raporu ihtiyaci olanlar icin Besiktas Sait Ciftci Devlet Hastanesini tavsiye etmek isterim.
Bugun gun icerisinde raporum hazirlandi ve teslim aldim.
...
Ayrica heyet raporu icin 80 kisi kotasi var, bu sebeple sabah 6-7 saatleri arasinda hastanede olunmasinda fayda var.
...

(12-07-2018, 12:32 AM)sirflayer demiş ki: ... herhangi bir branşta uzmanlığı olmayan bir doktorun, sadece talep ettiği için birine silah sahibi olabilir raporu vermesini yada silah sahibi olmaya uygun değildir raporu vermesini beklemek, kişinin kendisine, diğer insanlara ve doktora haksızlıktır.

Benim psikolojik sorunlarım yok yada şiddete eğilimli değilim demek, kişinin kendisine yada bu konuda uzman olmayan birine bırakılabilcek bir karar değil, bilim ve ilimle eğitilmiş uzman hekimlerin vereceği bir karar olmalı.

Unutmamak gerekir ki silah sahibi olmasına engeli olan birinin, bu konuda haiz olmayan bir doktorun vereceği, yanlış ve haksız bir raporla yasal olarak sahip olacağı av tüfeğinden çıkan saçma yada tek kurşun, masum bir insanın hayatına mâl olabilir.

Saygılar.

Son mesajınızda özetle aile hekimi kapsamlı bir muayene yapacak bilgi ve uzmanlığa sahip değil, raporu uzman doktor versin demişsiniz,

Ama yukarıdaki bu iki mesajınız zıtlık teşkil etmiyor mu? Sait Çiftçi'den kolayca alındığını söylediğiniz raporun sizi "kapsamlı bir kontrolden" geçirdiğine yürekten inanıyor musunuz? Örneğin Psikiyatri muayenenizde bilim ve ilimle eğitilmiş uzman hekim size hangi testleri uyguladı, hangi ara 80 kişinin sonuçlarını değerlendirdi, hangi ara heyet toplandı da bu bilimsel veriler ışığında aynı gün sağlam raporunu verdi? Sadece bir Minnesota testi bile 1,5-2 saatinizi alır, değerlendirmesi daha fazla zaman alırdı. Raporunu teslim alırken siz kimseye haksızlık edip etmediğinizi aklınızdan geçirdiniz mi?

Uygulamanın, -Avrupa ülkelerinde olmayan- rapor ıstırabının beş para etmeyen çarpık bir uygulama olduğu bu kadar aleni iken, ikide bir birilerinin çıkıp "ama bu da gerekli" demesi beni cidden çileden çıkarıyor. Lütfen şahsi algılamayın.

"silah sahibi olmadan önce kişinin belirli bir silah ve güvenlik eğitimi görmesi" tavsiyenizi ise bundan ayrı tutuyor, yürekten destekliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Alphawolf, sem, yyildiz, waltherslv, sirflayer, blacksea, Red Kit, Simurg
Anadolu yakasında (Maltepe), gidilebilecek hastane var mı? Yoksa ben de İstinyenin yolunu tutacağım.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn karabasan Anadolu yakasındaki hastaneler çok büyükler ve çok kalabalıklar bildiğiniz gibi. Geçmiş tecrübesi olan birisi olarak bir oraya-bir buraya koşuşturmak hakikaten zaman alıcı ve güç olabiliyor.

Anadolu yakasında gözden kaçırdığımız olabilir ancak -hele bu az trafikte- İstinye'ye gitmek çok daha kolay geldi bize. Hastane ufak olduğundan bir kapıdan çıkıp yan kapıya giriyor ve işlemleri umduğunuzdan daha kısa sürede bitirebiliyorsunuz. Çıkışta boğaz havası ve çınar altında çay bahçesi bonus.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
karabasan
Çok teşekkür ederim, sayın lenduha. İlk ruhsatım içinde İstinyeden almıştım raporu. Fakat bu sefer Anadolu yakasında ikamet edince gözümde büyüdü. En iyisi bildiğin yol diyerek İstinye ye yol alacağız sanırım.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi