Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Raporu Alacak Arkadaşların Dikkatine(İstanbul)
(01-12-2016, 11:56 PM)alperguzel demiş ki: Merhaba Arkadaşlar,

Bugün ben de ÇATANA'nın dediği gibi Baltalimanı Kemik Hastanesi Levent Semt Polikliniğine gittim. Diğer bir çok hastane 250 TL fiyat verdiği halde, bu hastane rapor için 375 TL para istedi. 
Diğer hastanelerden rapor almak için her bir doktorun kapısı önünde uzun uzun doktor muayene sırası beklenilmek zorunda olması, muayene işlerinin bir gün içerisinde bitirilememesi ve raporun yaklaşık 10 gün gibi bir sürede verilmesi nedeniyle, parasına kıyarak Baltalimanı Hastanesi'ni tercih ettim.
Yaklaşık 1 saat içerisinde rapor işi bitti. 

Ortopedi, Kulak, Göz, Nöroloji, Psikiyatr, İç Hastalıkları dotorları ayrı ayrı (güya) muayene yaptılar. Doğru dürüst tek muayene yapan ortoped ve göz doktorlarıydı.

Açık konuşmak gerekirse, her ne kadar işimin çok rahat bitmiş olmasına sevinsem de, esas manada, bu rapora "silah bulundurabilir" onayını veren doktorların  işini bu kadar gayri ciddi bir şekilde yapmış olmasına üzüldüm.

Örneğin Psikiyatr doktoru muayene sırasında bana adımı, soyadımı, yaşımı ve işimi sordu akabinde de ruhsal olarak kendinizde silah bulundurmaya mani herhangi bir sakınca olduğunu düşünüyor musunuz diye sordu. Ben de sakıncalı bir ruh hali taşımadığımı düşündüğümü söyledim. O da raporda kendi hanesine düşen kısmı onayladı ve muayene sona erdi.

Hatta, iç hastalıkları uzmanı sadece benden kağıdı uzatmamı istedi ve kağıda imzasını attı ve kaşesini vurdu.

Nöroloji doktoru da en eğlencelisiydi. Güya muayene yapmış olamk için ellerimi uzatmamı ve yumruklarımı sıkıp açmamı istedi. Yaklaşık 8 saniye süren bu muayene sonrasında doktorumuz benim silah bulundurma ruhsatı almamla ilgili bir sıkıntı taşımadığıma kanaat getirmiş olacak ki rapor kağıdını imzaladı.

Her ne kadar işlerimin hiç uzatılmadan hızlı hızlı yapılmış olması kendi adıma hoşuma gitse de, bu muayene şekline göre, bu doktorların ruhsat alması sakıncalı kişileri ayırd edemeyecekleri sebebiyle, içinde bulunduğumuz duruma üzüldüm.   

Sanki, bu doktor raporunun gerekli olmasının nedeni, sağlık  açısından silah taşıması ve/veya bulundurması sakıncalı kişilerin ruhsat almasına mani olmak için değil, sadece ruhsat başvuru sahiplerinden ilave para almak ve ilave olarak mesailerini harcamak için ortaya çıkartılmış bir kural gibi duruyor.

Yazık... Bunu yapanlar da devletin yetki verdiği, güvendiği, "kağıda imza atmışsa, onay verdiyse, dediği doğrudur" dediği doktorlar...

Sayın alperguzel,

keşke eli öpülesi doktorlarımız sizi iyice bir zorlasalarmış, bugün servisteyim, yarın klinikteyim deyip muayeneyi erteleselermiş. 

Ben bu sorumluluğun altına giremem diyen nöroloji doktoru (on sene+ stajylar sürüyor bu adamın meslek eğitimi!) sizden MR resmi isteseymiş. Onun randevusu da iki ay sonraya olsaymış.

Hatta, iç hastalıkları uzmanı sadece benden kağıdı uzatmamı istedi ve kağıda imzasını attı ve kaşesini vurduKeşke o iç hastalıkları uzmanı, midenizden endoskopiyle görüntü isteseymiş. Onunda cihazı bozuk olsaymış, sizi uzak bir hastaneye sevk etseymiş.

Elleri öpülesi psikiyatrımızın elleri tutulsaydı da, meslek hayatını riske atıp, imzaladığı, o kağıdı onaylamasaydı. 
Sizi o test senin, bu kurul benim iyice bir gezdirseydi!

Eminim o zaman rahatlardınız.

Genel kontrolden geçmek isityorsanız, gittiğiniz hasteneye ona göre başvuruda bulununuz.

Binbir zahmetle, vaktinden, naktinden kısarak, bu ülkenin yasalarına uygun olarak hobisini sürdürmeye çalışan silahseverlere bulaşmayınız! 

PS: Av tüfeği ruhsatı için alınması gereken sağlık raporunu, sorumluluk almak istemedikleri için, vermeyip insanları tam teşekküllü hastanelere yönlendiren doktorları eleştiriken bir de böylesi var. 
Sanırım biz bazı şeyleri, gerçekten, hak etmiyoruz.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
sem, Kanuni, ilbay, cem321, GullyFoyle, demasoni, insom, tekoglu, tirendaz, lupus, blueokkes, Simurg, bilhan, serdaraktas, 1905sss, çatana, coolermaster

Bu Konudaki Mesajlar
RE: Sağlık Raporu Alacak Arkadaşların Dikkatine(İstanbul) - evrenay - 04-12-2016, 09:20 AM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi