Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÖNCE GÜVENLİK!
(12-12-2012, 02:04 PM)glock demiş ki:

Alıntı

http://www.itstactical.com/warcom/firear...ischarges/

http://straightforwardinacrookedworld.bl...afety.html

Alıntı

[Resim: 393103_10151316793923419_1489425907_n.jpg]

Alıntı

Merhaba,
Foruma yeni üye oldum ve yeni başlık açamadığım için sorularımı yöneltecek en uygun yer olarak burayı gördüm, umarım yanlış yapmamışımdır.

16 yaşında bir oğlum var ve uzun zamandır poligona gitmek konusunda başımın etini yiyip duruyor. Smile Benim bu yaşıma kadar tabanca kullanmışlığım yok ve deneyimsizliğimden kaynaklanan endişelerimden dolayı onun bu isteğini erteleyip durdum ancak biliyorum ki benim yanımda tecrübe etmezse ilerde tek başına ya da arkadaşlarıyla gidecek, o yüzden en iyisi elinden tutup benim götürmem. Lakin konu ateşli silahlar olunca insan ister istemez kaygı duyuyor. Forumda yazanlanları okuyup tavsiye edilen videoları izleyerek epeyce bir şeyler öğrendim ancak sormak istediğim bir kaç soru var, cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

1-Poligona gitmeden önce yapmamız gereken bir hazırlık var mıdır? Yanımızda bulunması gereken bir evrak ya da malzeme gibi (gözlük kulaklık eldiven vs.)?
2-Poligonlarda temin ettiğimiz silahlar güvenli midir? Aşırı kullanımdan doğan yıpranma ya da bakım eksikliği gibi bir nedenle silahların bize zarar verme ihtimali var mıdır?
3-Poligonda gerçek tabanca ve mermi mi kullanılmaktadır yoksa yeni başlayanlar için havalı tabanca ve ya plastik mermi gibi bir sınırlamalar var mıdır? Eğer varsa gerçek tabanca kullanabilmek için ne kadar bir deneyim gerekir?
4-Poligonda bize eğitim verecek ve atışlar esnasında yanlış bir şey yapmamıza mani olacak bir gözlemci bulunur mu?
5-Tabanca ile ateş ederken oluşan geri tepme ele ya da bileğe zarar verir mi? (oğlum basketbol takımında olduğu için bunu özellikle sormak istedim)
6-Son olarak istanbul avrupa yakasında tavsiye edebileceğiniz güvenli bir poligon var mıdır? (reklama giriyorsa eğer özel mesajla da cevaplayabilirsiniz)

Sorularım belki kulağa saçma gelebilir ama kısa da olsa cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim

Alıntı

Sn. valaraukoro,

Avrupa yakasında ASP ( Eyüp ) ve İSAV ( Sefaköy ) poligonları bulunmaktadır. İlgili mekanların hangisi size daha yakınsa hiç bir ön hazırlık yapmadan gidebilirsiniz. Poligon silahlari çok kullanılsa da görevliler tarafından sürekli kontrol edilirler. Gerçek mühimmat ile atışlarınızı yaparsınız. Poligon ortamında oğlunuzun havalı tabanca yerine 22 LR veya 7.65 mm gibi atıcıyı yormayan kalibreler ile başlangıç yapması zannımca daha doğru olur. Ama tabii ki kendisine hediye edeceğiniz bir havalı tabanca ile gerekli güvenlik önlemlerini alarak tetik disiplini ve arpacık kontrolü gibi temel konuları kavraması daha hoş olacaktır.

Poligonlarda ki atış eğitmenleri size muhakkak refakat edip, gerekli bilgileri verecektir. Ayrıca buradan forum buluşmalarını takip edip, dilediğinize katılabilirsiniz. Zira tüm arkadaslarım yardımcı olmaya çalışacaktır. Ayrıca İstanbul' da gittiğiniz poligonlarda muhakkak forum üyesi olduğunuzu belirtin. Zira hem daha çok ilgi görüp, hem de indirimli fiyatlar üzerinden ücretlendirilsiniz.

Saygılar...

Alıntı

Sn.Valaraukoro,

Öncelikle Ankara'da ikamet ediyorsanız MKE poligonunu tavsiye ederim, hem çok çeşitli silahlar hem de Mustafa Hoca gibi çok çok iyi bir eğitmen mevcut.

1-Özel bir hazırlık yapmanıza gerek yok fakat "Taktik Eğitim" başlığındaki güvenlikle olan başlıkları okumanızda fayda var. Mesele sadece atış yapacağınız zaman parmağınızı tetik korkuluğuna sokun, namluyu her ne olursa olsun canlıya doğrultmayın en temel kurallar.
2-Güvenlik kurallarına uyarsanız herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.
3-Evet poligonlarda gerçek tabanca ve mermi kullanılmaktadır fakat Ankara'da havalı silah poligonu da mevcut. Giden arkadaşlar sekmenin fazla olduğunu, pek tavsiye etmediklerini belirtmişlerdi.
4-Evet, poligonlarda görevli eğitmenler mevcuttur. Bazılarında 10-15 TL karşılığı temel eğitim de veriyorlar. Silahla ilk tecrübeniz olacaksa eğitmen gözetiminde atış yapmanızı tavsiye ederim.
5-"Taktik ve Eğitim" başlığındaki tabanca nasıl tutulur, nasıl ateş edilir ile ilgili çok güzel başlıklar var. Bu başlıklardaki bilgilere uyarsanız herhangi bir sıkıntı olmaz.
6-"Buluşma Etkinlik" başlığında İstanbul'da ikamet eden arkadaşlarımızın gittiği poligonlara ait paylaşımlar mevcut, ayrıca "Poligonlar" başlığı altında da İstanbul'daki poligonlarla ilgili ayrıntılı bilgi mevcut.

Aklınıza gelen sorularla ilgili arama kutusunda da faydalanabilirsiniz. Bol keyifli atışlar.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın valaraukoro,
Müsaade ederseniz ben yanıtlamaya başlayayım, üstadlar lütfederlerse eksik/hatalı gördükleri kısmı tamamlarlar.
Bulundurma ruhsatlı bir silahım var, bu nedenle bizimle yaşamaya başlayan baldızımı bu silahla tanıştırmam gerektiğini düşündüm. (Yol belgemi almıştım Smile )
Yaptığım ilk iş, forumumuzdaki güvenlik başlıklı konuları atıcı (baldız) ile birlikte tekrar okumak oldu.
Özellikle şu an bulunduğumuz konudaki ilk mesajı çok kullandım.
Daha sonra evde bulunan bir kurusıkı tabanca ile çalıştık. Bu çalışmada silahı hep atışa hazır ve emniyeti açık olarak düşündük. Emniyet kurallarını oturtmaya çalışırken, tutuş, duruş, nişan alma vs. konulara da değindik ve silah mekaniği konuştuk.
Poligon seçiminde özellikle daha önce gitmiş olduğum ve tanıdığım bir poligonu tercih ettim. Bir yandan da forumdaki dostların da sıkça kullanması sebebiyle beni de kontrol edebileceklerini bildiğim poligonu seçtim. Bunun faydasını şöyle gördüm: Biz atışlara girdiğimizde sayın BekciHursit ve arkadaşları bizi bir süre dışarıda beklediler ve atış yapmadılar. Onlara da nezaketleri için buradan tekrar teşekkür ederim Smile
Poligon gününü özellikle tenha olabilecek bir gün ve saatte seçtik. Maksat yeni atıcının diğer atışların sesinden irkilmemesi ve kötü örneklere denk gelirse, etkilenmemesi idi. Nitekim atışların sonuna doğru atıcı "disiplinli" atıcıyı "disiplinsizden" ayırdedebilir olmuştu.Poligona girdiğimiz andan itibaren mutlaka hem iç, hem dış kulaklık kullandık, atış gözlüğümüz de vardı. Eldiven götürmüştük ama yeni atıcı rahat edemeyince, eldiveni bıraktık. Sorun, doğru eldiveni seçememiş olmamızdı, bunu da telafi edeceğim.
Atışa başlamak için ideal kalibrenin .22 olduğunu biliyoruz. Bizim de ne mutlu ki bir dost hediyesi olan silahımız .22 LR Smile Bu nedenle ses vs gibi etkenlerden en az seviyede etkilendik. Sesten irkilmemek herşeyden daha önemli. Herkesin bir önyargısı var zaten:" Çok geri tepecek, çok ses çıkacak!". Bu önyargı bile atışları çok etkiliyor. İlk atışını askerde G3 ile kulak koruması olmadan yapmış ve hala atışlarda irkilen biri olarak yeni atıcının başına aynı şeyin gelmemesi için tüm önlemleri almaya çalıştım. Buna rağmen ilk atışlarda -ki ilk önce şarjörde 1 mermi vardı, sonra da 3 mermi- mermiler hedefin saat 1 bölgesinde toplanmıştı. Yanımızda şu hedef vardı: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ht=hatalar
Buna göre atıcı, silahın tepeceği beklentisi ile ateş etmiş. Atışları yavaş yavaş orta hatta toplamaya başladık ama 30 atışı da geçmedik: dikkati dağılmaya başlamıştı.
Bu arada atışları 5 metreden gerçekleştirdik. Atış sırasında iki gözünün de açık olmasını istedik. Atışları tarif edildiği gibi 3-5 saniye içinde gerçekleştirmesini sağladık.
Bu yazacağımdan emin değilim ama sanırım her poligonda, atış öğrenmek istediğinizi söylediğinizde size yetkili biri yardımcı olacaktır. Siz bu işe ne kadar ciddiyetle eğilirseniz, karşınızdaki eğitmen de aynı ciddiyetle size yaklaşacaktır.
Hata yapmaması gereken birinci kişi, atıcının kendisidir. Biz insanlar çocuklarını tam da sizin evladınız yaşında dalışa başlatmak istediklerinde şunu sorardık:" Teknik olarak çocuğunuz dalışa hazır. Sizce oğlunuz/kızınız bankaya para yatırabilir, küçük kardeşinin bakımını üstlenebilir vb sorumlulukları almaya hazır mı? Eğer öyleyse, buyrun, başlayalım." Ondan sonra gözetmen devreye giriyor.
Kimse sizin kadar dikkatli bir gözetmen olamaz, gözetmen olmak için çok iyi bilmek gerek, bilmek için çalışmak, okumak ilah... Yani, size de kolay gelsin Smile
Eğer çok kuvvetli mühimmat kullanılmazsa, atıcıya duruş ve tutuş kuralları doğru öğretilmiş ve atıcı da doğru uyguluyorsa, "kronik travma" seviyesine getirecek kadar çok atış yapılmıyorsa, kalıcı bir hasar söz konusu olmayacaktır. Burada esas dikkat edilmesi gereken husus, göz ve kulak korumasıdır. Poligona girmeden gözlük ve kulaklık taktık, çıkana kadar da çıkartmadık, hatırlatayım.
Umarım sayın Ortaç ve diğer üstadlara saygısızlık etmemişimdir. Ama benim de bir süredir paylaşmayı istediğim bir deneyimdi, vesile olduğunuz için teşekkür ederim.
Oğlunuza ve size hayırlı olsun, çok değişik bir dünyaya adım atıyorsunuz, umarım kalıcı olursunuz Smile
Saygılarımla

Alıntı

Yanıt veren üstadlarım oldukça faydalanılacak bilgiler aktarmışlar. Sayın Tirendaz'ın yazdığı gibi, ilk atışlarda şarjöre sadece tek bir mühimmat konulmasını diğer güvenlik kurallarının yanında mutlaka ısrarla uygulamak gerekli. Silahın tepkisi ve atıcının refleksleri uyumlu olduğu sürece sayısı arttırılabilir.
Bilinçli bir veli sorumluluğu ışığında hem bilgilenme çabanızı hem de evladınızı bu güzel aktivite ile desteklediğinlz için tebrik ederim. Umarım sizi de bilinçli ve yasal bir silah sever olarak aramızda görürüz.
Lütfen forumumuzu takip etmeye devam edin. Pratik yapma imkanınızı birçok dostumuzda bulunan eğitim arşivi ile zenginleştirebilirsiniz.

Saygılarımla.

Alıntı

(16-02-2013, 11:16 AM)tirendaz demiş ki: Bir yandan da forumdaki dostların da sıkça kullanması sebebiyle beni de kontrol edebileceklerini bildiğim poligonu seçtim.

Thumbs Up

Ne düzeyde bir atıcı olursanız olun, hiç bir zaman kontrol edilmekten, uyarılmaktan rahatsız olmayın...

(16-02-2013, 11:16 AM)tirendaz demiş ki: Bu arada atışları 5 metreden gerçekleştirdik.

Buradaki poligona gelen düğüncüler, askerliğini '' Kanascı '' olarak yapmış olanlar, hedefi kast ederek '' Gönder 25 m' ye!...'' diye atışa başlarlar...Smile Hedef kağırları bomboş geldikçe kuyruklar da yavaş yavaş aşağı düşmeye başlar ve hedef nihayet 5 m ' ye çekilir...Smile

İşin şakası bir yana, hem boşa mühimmat harcamamak, hem de atıcının moralini bozmamak için mütevazi ve mantıklı mesafelerde işe başlamakta fayda var...

(16-02-2013, 11:16 AM)tirendaz demiş ki: Hata yapmaması gereken birinci kişi, atıcının kendisidir.

+ 1.

Kesinlikle...

(16-02-2013, 11:16 AM)tirendaz demiş ki: Burada esas dikkat edilmesi gereken husus, göz ve kulak korumasıdır.

Memleketimizde en hafife alınan güvenlik tedbilerinden birisidir...

Güvenli ve keyifli atışlar...

Alıntı

Yurdumda yerleşmesi için kendimi adadığım güvenlik konusunda başlık açan Sn. YTE dostumdan başlayıp, Lupus Üstadıma , konuya destek veren tüm forumdaşlarıma şükranlarımla.
Saygıları
Osman

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi