Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÖNCE GÜVENLİK!
(09-02-2016, 03:06 PM)dr.kara demiş ki:
(09-02-2016, 11:55 AM)S@riyerli demiş ki:
(09-02-2016, 09:11 AM)evrenay demiş ki: Güvenlik kurallarını ciddiye almayan silahseverlerle atışa gitmeyin!

Thumbs Up ++

Teşekkürler Sn.evrenay

Forumda konu başlığı olacak kadar güzel bir tavsiye

Saygılar

Bir seferinde, abim, bir arkadaşım ve 70 yaşlarında bir akrabam ile köyde açık bir arazide atış yapmaya gitmiştik. 70'lik amcam atış yaparken arada konuşup dolu silahın namlusunu arkadaki bizlere doğru doğrultunca; "ne yapıyorsun amca!!! önüne dön diye bağırmış" ve kendisinden "sen kime bağırıp atış öğretiyorsun, seni ben cebimden çıkartırım" diye azar işitmiştim. Amca'ya "atıp tutuyorsun ama atış kurallarından bihabersin" diye söylenince de amcam, dolu silahı yere fırlatıp; " başlarım sizin atışınıza, atmıyorum" diye küsmüş ve gitmişti. Bu olay bana ders oldu, atış yapmaya gideceğim kişilere atış kurallarına harfiyen uyacaksan gidelim deyip söz alıyorum artık. Ben, acemilerden/acemi olduğununun farkında olanlardan çok kendine çok fazla güvenip birşey olmaz mantığıyla abuk subuk hareket eden sözde ustalardan korkuyorum. Selam ve saygılar.

Belki biraz konu dışı olacak ama paylaşmak istediğim yaşanmış bir olay...

2003 yılında köyde çiftçilikle uğraşan uzaktan bir akrabam bulundurma ruhsatlı yerli bir tabanca alır... Tabancayı yeni alan akrabamız bir gün misafirleri ile silah sohbeti sırasında tabancayı çıkarıp misafirlere gösterir.
Bununla da yetinmeyip silaha doldur boşalt yaparak mermiyi nasıl manevra yaptığını anlatırken birden silah ateş alır.....
9x19 mm çapındaki mühimmat karşı duvardan sekerek kapalı olan pencereden dışarı çıkar. Ne olduğunu anlamayan silah sahibi ve odadakiler büyük şoka girer çünkü odanın içerisi bayağı kalabalıktır... Çok şükür yaralanma veya can kaybı yoktur, ucuz atlatılmış ama önemli bir tecrübe kazanılmış olaydır... Akabinde silah sahibi yaptığı hatadan dolayı çok ama çok pişmanlık duyar, bir yandan da kimseye zarar gelmediği için şükreder...

Velhasılı efendim ne kadar bilgi ve tecrübede sahibi olunsa da çok ama çok dikkat etmek lazım yapılacak bir hata veya bir anlık dalgınlık ağır sonuçlar doğurabilir...

Shy

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne
IPSC videolarını izlerken 'ya arkadaş, adamlara bak ne kadar güzel atış yapıyorlar, hem güvenli hem konforlu' derken böyle bir videoya denk geldim. İzlemenizi tavsiye ederim. Özellikle 3:50'ye dikkat etmenizi isterim. Resmen Allah korumuş şahsı.

Saygılar.

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Gazanfer, S@riyerli, ilksurfer, underrated, egnus, cnrabt, herojd11, alone61, hunter 12, sem, cem321, harun, ckenarli, Mutluay, ismicey
Önce güvenlik deyince;Sn Osman ORTAÇ ağabeyimiz geldi aklıma... Smile

Alıntı

Asla herşeyi bildiğini sanma ve kendine fazla güvenip güvenlik kurallarını ihlal etme...

Hoca bile olsa, bir kural ihlalinde, tetik parmağına dikkat etmediği bir saniye de, silahı istemsiz ateşledi. Allah'dan diğer kurala uyuyordu da silah emniyetli bir yöne çevriliydi, kimse yaralanmadı...

Lütfen silahınızı boşaltıp birisine verirken ya da gösterirken bile namlunun yönüne dikkat edin, fuarda silah kurcalarken bile namlu yönüne dikkat edin, ve asla bir canlıya ya da zarar vermek istemediğiniz bir yere doğrultmayın. Ve asla "merak etme boş" cümlesini kullanmayın...

ÖNCE GÜVENLİK...

Saygılar,

Alıntı
35 üye teşekkür etti:
fuat_61, kkaya, husrev, sem, xeorx, Gravis_Pro, alone61, Vectra, blacksea, suat, lupus, PersonalDefence, fbalun, hunter 12, Mr.Falcon, Yasin06, Gazanfer, demirci57, al-me, heisenberg, Kinyas, cem321, harun, ckenarli, Kanuni, Tattooist, Dr.Oz, scarface4086, alpago, foottwo, serdaraktas, Mutluay, ismicey, durango, XXAHMETXX
Forum'un ciddiyetine uygun olmayacağını düşünmeme rağmen,ders alınası, cahil cesareti örnekleri olan bir video..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
BBNinca

Tetik ve namlu disiplininin önemi vurgulayan, ucuz atlatılmış bir video daha. 

(28-01-2015, 07:47 PM)lupus demiş ki:
ATEŞLİ SİLAHLAR İÇİN DÖRT TEMEL EMNİYET KURALI

1. BOŞ SİLAH YOKTUR! HER SİLAH, HER ZAMAN DOLUDUR!

2. SİLAHI ASLA VURMAK İSTEMEDİĞİNİZ BİR ŞEYE DOĞRULTMAYINIZ!

3. TETİK PARMAĞINIZI ATIŞ ANI DIŞINDA HER ZAMAN TETİK KORKULUĞUNUN DIŞINDA TUTUNUZ!

4. HER ZAMAN HEDEF, HEDEF HATTI VE ARKASINDA NE OLDUĞUNDAN EMİN OLUNUZ!

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
hunter 12, Gravis_Pro, durango, hymer, heisenberg, ilksurfer, ckenarli, demirci57, Fruktoz23, al-me, lupus, iso, xeorx, Dr.Oz, husrev, 1905sss
(21-03-2017, 03:54 AM)stalkerbarak demiş ki: Forum'un ciddiyetine uygun olmayacağını düşünmeme rağmen,ders alınası, cahil cesareti örnekleri olan bir video..

Sayın stalkerbarak
Çok ilginç, birkaç kere izledim. İlk aklımdan geçen 'Aptallar', sonra 'Cezayir'de bu numaraları beceremeyene kız vermiyorlarmış' sonra da 'Kesin fişekler kuru sıkıdır.' oldu.
Düşündürücü bir video.
Saygılar

Alıntı

(26-03-2017, 01:34 PM)Yasin ALAN demiş ki:

Tetik ve namlu disiplininin önemi vurgulayan, ucuz atlatılmış bir video daha. 

(28-01-2015, 07:47 PM)lupus demiş ki:

3. TETİK PARMAĞINIZI ATIŞ ANI DIŞINDA HER ZAMAN TETİK KORKULUĞUNUN DIŞINDA TUTUNUZ!

Çok başarılı bir anlatım olmuş... 
İşte GÜVENLİK neden önemli bir kez daha canlı örnekle... Anlamak istemeyenlerin de bundan ibret alıp anlaması temennisiyle...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iso
Bir müsibet bin nasihat hikayesi;

Bugün Tekirdağ Saray'a aile ziyaretine geldik, fırsattan istifade güvenli ve insansız bir bölgede atış yapalım dedik. Takoz medeniyle üçer üçer atış yaparken üçüncü atışta (Sterling 30 gram 8 numara 12 kalibre fişek)  silahla beraber hediye gelen Optima 1X40'ın pil kapağı ve pili yerinden fırladı. Pil kaşıma geldi, pil kapağı ise başımın üstünden yaklaşık 3 metre geriye düşmüş. Herhangi bir zarar görmedim, eldiven ve kulaklık vardı ama tam güvenlik için bir gözlük de edinmeli.
[Resim: IMG_3176.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
alpago, fbalun, ilksurfer, PersonalDefence, heisenberg, Gravis_Pro, sem, al-me, alone61
Tetik disiplini neden önemlidir?

İşte cevabı!

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
S@riyerli, ckenarli, Sabri, lupus, Altuğ, xeorx, XXAHMETXX, husrev, Gazanfer, fuat_61

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi