Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 cal. mi? 12 cal. mi?
Sn.karadenizarif, avcılık kesinlikle ve kesinlikle bir yetenek işi değildir. ATICILIK bir yetenek işidir, Yetenekliyseniz çok çalışarak iyi bir atıcı olabilirsiniz. İyi bir atıcı olmadanda avcı olabilirsiniz. Avcılık imza bölümümde yazdığı gibi insanın içinden gelen bir duygudur. Sevmezseniz yapamazsınız. Bu yüzden avcılıkla atıcılğı birbirine karıştırmayalım.

Bir avcının amacı, avlamak istediği avı en hızlı ve acısız şekilde ölmesini sağlayarak elde etmek olmalıdır. Şimdi burda kendini geliştirmiş tecrübeli avcı neden domuz avına 20 Ga ile gitsin ben anlayamıyorum. 20 Ga size avda domuzu en çabuk şekilde ele geçirmede ne gibi üstünlük sağlayacak.
Siz 20 ga'nın daha az tepme ve nişan hattını daha kolay yakalama özellikleriyle avı zorlaştırmıyor avı kolaylaştırıyorsunuz. Bu birinci çelişkiniz. Daha düşük kalibre kullanarak hayvanın yaralı gitmesinin önünü açıyorsunuz, Bu durum avı nasıl daha keyifli hale getirir ve avcılığın nasıl daha uzun yıllar yapılmasını sağlar? Bu ikinci çelişkiniz.
Efendim keyif sizin av sizin. 20 ga ile domuz avına giderseniz gidilir. Ama bu kadar insan "fantaziye gerek 12 ga kullanın" derkende fikirini aldığınız üyeleri terslemeyin lütfen.

Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yyildiz

Sayın Yavuzhan;

Görüğüm o ki büyük bir iletişim problemi yaşıyoruz Smile
Şöyle ki; demek isteddiğim 20 ga kullanalım hayvanlar yaralı gitsin falan değildi bende senelerdir 12 ga kullanıyorum ve memnunum ama 20 ga ile uygun görürsünüz ki avcılık daha zordur tamam hedefe dönmede kolaylıkları var ama kesinlikle elinde 20 ga bir tüfek olan avcı her hareketini daha dikkkatli yapacak 12 ga daki gücün kendine verdiği rahatlık yerini biraz daha azme,çabaya sevkedecektir.
Mesajlar çoğaldıkça konu biraz dağılıyor ister istemez avı zorlaştırarak avcılığı daha uzun yıllar keyifle yapmaktan kastımda eline 8+1,9+1 otomatik tüfekler alıp,mühreler kullanıp,kasetler kurup sözüm ona avcılık yaptığını sanan kişilerdi.
Avı zorlaştırmak avcıyı yüceltir evet yukarda saydıklarımı yapanlar avcı değil tabiki ama en azından teknolojiyi mininum kullanarak avcı ve avcının daha eşit şartlarda olduğu bir avcılık benim tercihimdir.Aman burdan da ozaman ördeklerin elinede tüfek verelim falan sonucu çıkmasın Smile
Herkese teşekkürler...

Saygılar....

Alıntı

(30-07-2011, 03:42 PM)karadenizarif demiş ki: Sayın Yavuzhan;

Görüğüm o ki büyük bir iletişim problemi yaşıyoruz Smile

Belkide öyledir Sn.karadenizarif Smile

Saygılar.

Alıntı

Sn. Arkadaşlar ,
Amacınız foruma verimli bilgiler vermek mi ??? Yoksa aranızda atışmak mı ??

Lütfen daha verimli ve öğretici mesajlar yazarsanız T.T. foruma daha fazla katkınız olacaktır .

Saygılar .

Alıntı

Sn.Kararsız;
Arada atışıyor gibi gözüksekte,atalarımızın dediği gibi;
'kılıç kınını kesmez '
Smile

Saygılar...

Alıntı

20 ga kullanan silah sever arkadaşlara bir kaç sorum var. 
20 gauge ile domuz avında ve hedef atışında verim aldığınız yerli ve ithal  tek kurşunlar hangileridir. 

Rc trio palla 25 gram tek kurşun mevcut elimde fakat kutusunda ''av için uygun değildir " yazıyor sebebi ne olabilir.20 ga tek kurşunlar genelde 24,25 gram civarında oluyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi