Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
Gez ve arpacığını söktüğüm tüfeklerin tamamen aynı şartlar altında uzun mesafe grupmanlarının iyileştiğini gözlemledim.Şahsi kanaatim namlu vibrasyonuna menfi etki yaptığıdır.

Alıntı

Varsayımınız için teşekkürler. Long range olarak üretilen tüfeklerin neredeyse tamamına yakını nişangah takımı olmadan ve ekseriyeti heavy barrel olarak üretilmektedir. Orta mesafe tüfeklerinin de nişangah takımları söküldüğünde daha stabil olduklarını öğrenmek iyi oldu.

İyi günler.

Alıntı

Sn xlcod3r yaklaşık 14-15 yıl kadar önce uzun mesafe atışlarına çok meraklı üst düzey bir devlet görevlisi bana atış anında namlunun ne evreler geçirdiğini gösteren bir ağır çekim video seyrettirdi.O ana kadar ben tetiğe basınca mevzunun bittiğini sanıyordum.Benim teorilerim ve tecrübelerim tetiğe basma anına kadar olan mermi kalitesi,yiv, set kalitesi ve tesviyesi,set yüksekliği ve genişliği,namlu ağzı tacının düzgünlüğü,Yatak yiv birleşiminin mesafesi vb konularla sınırlı idi.Samimi söylemeliyim'ki o video bu işe bakışı çok ama çok değiştirdi.Namlunun çıkış anında aldığı kıvrımlar,esnemesi,dürbünün esnemesi,montaj ayaklarının ebatlarının ve bağlantı yerlerinin önemini, insan vücudunun verdiği tepkiyi orada gördüm.O günden beri asla standart namlu ile uzun mesafe işlerine kalkışmadım.Amerikalıların neden 9-10 kg lık tüfekler ile uzun atışlar yapmaya çalıştığını o zaman anladım.Tabi elimizdeki imkanların sınırlı olması zoraki kendimizi geliştirmemize veya elimizdeki sistemi sınırlarını zorlayarak geliştirmeye çalışmamıza sebep oluyor.Kumaş belli olduğundan nasıl esnetip bir don daha çıkarabiliriz ona bakıyoruz.Ancak avlanmak ile atıcılığı karıştırmamak lazım.Avcılık % 90 300 metre içinde gerçekleşen bir eylem.Yani tolere edilebilir hata sınırları içinde.Muhteşem tüfeklere,ultra kaliteli mermilere falan çok ihtiyaç olmayan bir durum.( çekirdek kalitesi istisna tabi)Attığınız hedef minimum 30X30 ebatlarında bir yer.O aralıkta fazla olmadıkça rüzgar aman aman bir önem arzetmez,açı değerleri 250 den sonra biraz sıkıntı olabilir ama dikkatli bir avcı avını yinede vurur.2000 rakımın üstüne çıkarsanız atış hattınızda biraz değişir tabi ama dediğim gibi biraz tecrübe ile düzeltilebilecek durumlar bunlar.Ancak iş 400 üstüne çıkmaya başlayınca 500 alt sınır olunca bütün mevzu değişir.Al başına belayı.Hele birazda okumayı ve araştırmayı seven biri isen yandın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sarp kılıç
Burada yivliler ile ilgili çok güzel bilgiler paylaşılmış. Tüm üstadlara teşekkür ederim.

Alıntı

Değerli arkadaşlar.Bu CZ-550 lerden bahsetmişken dürbün bağlama aparatlarındanda bahsetsek müsbet veya menfi yönlerinden.Yani sılahı alan arkadaşlar Cz nın kendi orijinal aparatlarını kullansınmı başka aparatlarmı kullansın.Söküp takmada kolaylık yönünden sıfırlamadakı pratiklıkten ve en önemliside tabiyi uzak atişlardaki (400 mt ve üzeri)hassasiyetinden dolayi + ve -leri nedir.Silahla takım oluşturmada uyumları nasıl.civan bşk/Yusufeli.

Alıntı

Merhaba,
bu hafta kısmetse Ankara'ya gidip CZ 550 alacağım.
Sormak istediğim bir kaç soru var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
CZ 550 Synthetic'in kundak kalitesi nasıl. Ahşap mı sentetik mi tercih etmeliyim. ( görüntü önemli değil, öncelik atış hassasiyeti )
Dürbün için de 1.000,00 TL. civarında bir bütçem var. Yurt içinde yada dışında tavsiye edeceğiniz dürbünler nelerdir. ( Kullanım amacı avcılık öncelikli olmayacak )
Ekonomik dürbün bağlantısı tavsiyeleriniz nedir.
Temizlik için kullanmamız gereken solventleri yurt içinde alabileceğim dükkan var mı?
Herkese tavsiyeleri için şimdiden teşekkür ederim.
İyi günler...

Alıntı

Sn.Cem78,

Tüfeğiniz şimdiden hayırlı olsun.
Sentetik kundaklı tüfekleri CZ sanırım ilk defa getiriyor. İyi yada kötü demek yanlış olur. Ama muhtemelen orta sınıfta bir üründür. Ahşap malzeme sıcak soğuk farkından, yağmur ve rutubetten etkileneceği için mutlaka çalışacaktır. Sentetik kundakta böyle bir derdiniz yok. Yataklama yapılmış bir sentetik kundak atış hassasiyetini artıracaktır.

Dürbün için 1000 tl bütçeniz varsa düşük ve orta halli arasında bir av dürbünü alabilirsiniz. Dürbünü ne amaçla kullanacaksınız?
Bir CZ için sanırım en ucuz montaj ayağı yine CZ markasıyla satılan ürünlerdir. Montaj önemlidir. Ucuza kaçmayın derim.

Temizlik için ürün almadan önce şu başlıkları bir inceleyin derim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1198

Ve Sayın Üstad'ın aşağıdaki linkte bulunan mesajını.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=197

İyi günler.

Alıntı

Merhaba Sn.Yavuzhan Bey,
dün CZ 550 Sentetiği aldım. Uzun yıllardır istediğim yivli hayalim gerçekleşmiş oldu.
Malzeme ve metal ile birleşmesi iyi sayılır. Bu tarz kundaklara sanırım yataklama yapmak zor.
Avdan ziyade atış için bir dürbün istiyorum. İlk başta olmasada niyetim 300-400 metre arasında atış yapmak. Av doğa'da Meopta MEOPRO 4-12 x 50mm dürbün var, sizce işimi görür mü?
Linkler için çok teşekkür ederim.
Gerekli malzemeleri alıcam.
İyi günler...

Alıntı

Tüfeğiniz hayırlı olsun,

Detaylı resimlerini paylaşırsanız memnun oluruz. Meopta iyi dürbündür. Ahmet Bey'de güzelce montajını yaparsa uyumlu bir ikili olur. Aynı memleketin markaları nede olsa.
Yivli tüfek ve optik nişangahla atış konusunda tecrübeniz yok ise size tavsiyem; Forum'da Yivli Tüfekler başlığındaki tüm alt başlıkları en az bir kere hatmetmeniz ve sonrasında dürbün seçimi ve atışlara başlamanızdır. Üstadlar optik nişangaha geçmeden evvel mekanik nişangahla epey bir atış yapılmasını, tecrübe kazanıldıktan sonra dürbün kullanımını salık verirler. Biraz okuduktan sonra harcamaya başlayın bence 200 kıymetli mermilerinizi.
Saygılar.

Alıntı

Merhaba,
tüfeğim için internetten dürbün araştırırken ikinci el Bushnell Elite 4200 6-24x50 bir dürbün buldum. Dürbünü aldıktan sonra ayak arayışına girdim.
İnternette bütçeme uygun üç firmanın ayağını buldum. CZ'nin kendi imalatı, Leupold ve Warne marka. İlk önce Leupold'u almak istedim ama fotoğraflarında gövde üstünde bulunan girinti için tırnak olmadığını farkettim. Sonra Warne marka dürbün ayağında karar kıldım. Amazon üzerinden dürbün ayaklarını temin ettim.
Montajını cahil cesreti gösterip kendim yaptım.

[Resim: th_3059.jpg]

Daha sonra poligona gidip sıfırlamaya çalıştım. Biraz uğraştırsada ayarlamayı yaptım. Bu işlem için forumada okuduklarımın çok faydası oldu.

[Resim: th_3028.jpg]

Kırmızı karenin kenarı 42 mm. Atışlar masanın üstüne koyduğum fasulye torbası'ndan ( bean bag ) destek alarak yaptım. Mesafe 100 metre.
Elbette atış sehpasında yapabilsem daha iyi olurdu.
Bunlarda tüfeğimin fotoğrafları.

[Resim: th_3052.jpg]

[Resim: th_3046.jpg]

[Resim: th_3039.jpg]

Son olarakta çatal ayak kullananlardan fikirlerini almak isterim. Kullanım kolaylığı nasıl ?

İyi günler...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi