Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
Sn.Üstadım,

Biz hala sizden "Principles of long range shooting" başlığı altında temel bilgilerin biraz daha üstünde teorik ve pratik öğütler bekliyoruz. Siz "he" deyin bu başlık canlanır.

Lütfeen Smile

Alıntı

(22-07-2012, 02:16 AM)xlcod3r demiş ki:
(21-06-2012, 10:33 AM)yivlici demiş ki: Sn bezoaribex Blaser'ler için olan yazımı okudunuzmu.okumadı iseniz onun içinde görüşlerinizi almak isterim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=8980
Aslında bir Selçuk Boddington ihtimali vardı.Yaban tv ye teklif götürdüm ancak sık sık marka zikretmek zorunda kalınacağından reklama gireceğini söyleyip kabul etmediler.Bende tecrübelerimi paylaşmak istiyorum,aynı konuda mantıklı adamların fikirlerini almak istiyorum.
bu foruma üye olmamın 1. sebebi burada daha teknik yazılar yazılıyor ve affedilmez bir kalite şartı olması idi. Siz ,sn Xlcod3r ve şimdi hatırlayamadığım bir kaç forum üyesi dışında bu konularda yaşanmışlıklarını yazan olmadı.Yivli işi güdük kaldı.İşin aslı bende öğrenmek peşindeyim.

Sn. yivlici, fikirlerinize katılmamak elde değil. Yivli işi gayet güdük kaldı, işin aslı yerlerde sürünüyor. Optik sanatı ile ile bilgi içeren konulara bakınca durum ortada. Optik kullanarak atış, malumunuz bir kaç temel unsurun bileşimi ile gerçekleştirilir.

Atıcıyı ilk başta ayırmamız lazım diye düşünüyorum. Öncelikle ana unsurlardan birisi olan tüfek lazım. Tüfek kesenin durumuna göre ehven-i şer yada kalite olabilir. Tüfeği almakla iş bitiyormu hayır. Elden geçirilmesi lazım. Sizin yaptığınız yataklama işlemi için gerek varmı yokmu gözden geçirilmeli ihtiyaç varsa yapılmalı. Akabinde bu tüfek ve kullanılacak çapa + amaca uygun bir optik edinmek gerekecek. Optiğin reticlesi bile önem arzedebilir. Amaca göre BDC li amaca göre sıfır duruşlu v.b. Optiğide edindik, bunu usulüne uygun olarak tüfeğe uygun ayakla montaj sırada. Bunlarda tamam fişek kaldı. Amacımıza uygun yada bulubilirliği göz önüne alınarak çap seçimimizi yapmış olduğumuzdan stabil fişek bulmamız lazım. Fişeğimizin BC si, graini dikkat etmemiz gereken etmenler. Marka değişince balistiğin değişmeside dikkat etmemiz gereken unsur. Bunlar da yazılmalı tartışılmalı.

Googleye arattığımda bir çok forumda bilgi var ama bir de farkına varıyorsunuzki bir çoğunda bilgi noktasına virgülüne kadar aynı. Copy - Paste olayı. Sn. Barış bir ara bahsetmişti " Cehalet mutluluktur" diye. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmayınca sorun da olmuyor. Ancak kıyıdan köşeden öğrenmeye başlayınca azap ta başlıyor. Yerimde saymamak için hala bilgi arayışındayım. Bu optikle atış sanatı bir deniz ve ben bu denizde nacizane bir çay bardağı suyum. Diğer dolu çay ve su bardaklarını, sürahileri aramaktayım. Tecrübe aktarımı en önemli konu ama maalesef aktarım yok denecek kadar az. Hadi forumu takip eden bazı arkadaşlar aktarımdan çekiniyorlar, yivli kullanımında duayen avcılar var onların tecrübe aktarımında bulunduklarına rastlamadım. Siz bu av camiasını yakından takip ediyorsunuz. Bildiğiniz bir aktarım var ise linkini rica edeceğim.

Aslında sn. ilksurfer den bir ricada bulunmak lazım. Bir topik açılmalı, bu topikte mekanik, optik kullanımı, doğru montaj ve ayak seçimi, nette bulunan herkesin ulaşabildiği bilgilerin yorumu, kullanılabilirliği gibi yivli tüfeklerin ansiklopedini oluşturabilirmiyiz? Burada katı kurallar da olmalı. Bir konu tartışılırken arada bilgi içermeyen mesajların da silinmesi konu bütünlüğü açısından gerekli.

Bu topiğe yivli tüfek sahibi arkadaşlar da katılmalı. Ellerindeki silah ve optiklerle ilgili geri bildirimlerde bulunmalı. Ancak bu bildirimler ayrıntılı olmalı, atmış olmak için değil, bir şeyleri geliştirmek amacı ile yapılan atışlar mutfağa sunulmalı. Yivli sahibi olup bu konuya dahil olmak isteyen arkadaşlar varmı?

İyi günler.

Cok guzel bir oneri, bu konuda kendimi gelistirmek istedigim bir baslik.

Alıntı

Üstad'lar belli,

Ama imkanlar sınırlı.

Paylaşımları okumaktan büyük haz alırım.

Ama şunu da unutmamak gerekir diye düşünüyorum,sıkıntılı imkanlar yüzünden coğu yivli sahibi bu konularda çok bilgisiz,çala kalem düzen devam ediyor,kimisi hiç optik vs. ile bile uğraşmıyor kendince haklı,sıkıntılı işler çünkü.

Mazeretmi asla,ama insanın içinde ki ışık ve istek ölüyor.

Pahalı hobimi desek,zanaat mı desek bilemedim...

Saygılar.

Alıntı

(22-07-2012, 02:27 AM)Yavuzhan demiş ki: Sn.Üstadım,

Biz hala sizden "Principles of long range shooting" başlığı altında temel bilgilerin biraz daha üstünde teorik ve pratik öğütler bekliyoruz. Siz "he" deyin bu başlık canlanır.

Lütfeen Smile

Sn. Yavuzhan. üstadlık konusunda çok alicenapsınız. Halen bilgi arayışında olan biri olarak Üstadlığın bana 3-4 gömlek bol geleceğini düşünüyorum. Temel bilgilerin biraz üstünde demişsiniz. Bundan, temel bilgileri bildiğinizi, daha komplike konuları araştırdığınız anlamını çıkarıyorum. Yine benim inanışıma göre bu iş bir usta çırak ilişkisi ile mükemmeliyete kavuşur. Sanıyorum av amacı ile atış yapıyorsunuz. Çevrenizde duayen bir yivli atıcısı bulup onunla takılınız. Atışlarını gözlemlemek ve yorumlamak sizi daha üstlere taşıyacaktır. Her ne amaç için atış yapıyorsanız (AV, hedef) atışlarınızı kayıt altına alma alışkanlığı kazanınız. Sniper data book yada logbook adı verilen ( Bu arada ingilizcem biraz zayıftır, hatalı yazmış olabilirim) kayıt formlarını inceleyin ve her atışınızı mahal, rakım, rüzgar, ışık, atış düzlemi şeklinde kayda alın. Bu işlem size geçmişte yaptığınız atışlar ile ilgili en güvenilir kayıdı verecektir. Dedikleri gibi " Söz uçar, yazı kalır" Çok iş, ben atar geçerim diyen arkadaşlar varsa, onlar atıp geçmeye devam etsinler.

Önerime verilmiş olumlu cevap şu ana maalesef yoktur. Forumda bildiğim 9-10 arkadaş yivli tüfek sahibidir. Bazıları çok iyi kullanıcıdır da. Bu işi meslek olarak yapan arkadaşlarımızda var. Anlaşılan resim harici bilgi paylaşımına kimse yanaşmıyor. Avcı avcıya yerini söylemezmiş. demek ki bildiğini de söylemiyor.

Bu ara işlerimin yoğunluğu nedeni ile vakit darlığı yaşıyorum. En iyisi aklınıza takılanı siz sorun elimden geldiği kadar ben, ben olmazsam takipçi arkadaşlar bir şey karalarlar.

İyi günler.

Alıntı

Efendim önerinize cevap gelmemesinin nedeni sanırsam yeni bir başlık altında olmaması ve bazı başlıkların bir iki gündür hareketli olması. Aslında yeni bir başlık açılsa daha çok dikkat çeker. Şahsen ben her yeni mesaj olan konuyu okumayabiliyorum. Bence çağrınızı ilgili üyeler görmediler.

Sizinde tahmin ettiğiniz gibi Yivli ile tanışmam avcılıktan ötürü. Ama şu anda avcılık için iyi kötü kendime yetiyorum. Tactical bir dürbün kullanıyordum. Dürbünüm kırıldı. İnşallah Sn.harun'un vesilesi ile Nightforce alacağım.
2 senedir uzun mesafe atıcılığına merak saldım. En son 500 metreye kadar gelmiştim. Şu an beklemedeyim. Tanıdığım, çevremde beni bir adım öteye götürecek kimse yok. (Adana'da yani Smile ) Bu forum var, sizler varsınız. Ben internet ortamında fazlasıyla çekingen olduğum için, insanlarla tanışıp istediğim ölçüde faydalanamıyorum forumdan. e-posta gönderip soru sormaya bile çekiniyorum. Bu yüzden yerimde sayıyorum 2 senedir. Ama inşallah birgün burasıda canlanacak.

Alakanız için çok teşekkür ederim. Bir gün cesaretimi toplarsam belki e-posta atarım. Smile

Saygılar.

Alıntı

(24-07-2012, 11:29 AM)Yavuzhan demiş ki: Efendim önerinize cevap gelmemesinin nedeni sanırsam yeni bir başlık altında olmaması ve bazı başlıkların bir iki gündür hareketli olması. Aslında yeni bir başlık açılsa daha çok dikkat çeker. Şahsen ben her yeni mesaj olan konuyu okumayabiliyorum. Bence çağrınızı ilgili üyeler görmediler.

Sizinde tahmin ettiğiniz gibi Yivli ile tanışmam avcılıktan ötürü. Ama şu anda avcılık için iyi kötü kendime yetiyorum. Tactical bir dürbün kullanıyordum. Dürbünüm kırıldı. İnşallah Sn.harun'un vesilesi ile Nightforce alacağım.
2 senedir uzun mesafe atıcılığına merak saldım. En son 500 metreye kadar gelmiştim. Şu an beklemedeyim. Tanıdığım, çevremde beni bir adım öteye götürecek kimse yok. (Adana'da yani Smile ) Bu forum var, sizler varsınız. Ben internet ortamında fazlasıyla çekingen olduğum için, insanlarla tanışıp istediğim ölçüde faydalanamıyorum forumdan. e-posta gönderip soru sormaya bile çekiniyorum. Bu yüzden yerimde sayıyorum 2 senedir. Ama inşallah birgün burasıda canlanacak.

Alakanız için çok teşekkür ederim. Bir gün cesaretimi toplarsam belki e-posta atarım. Smile

Saygılar.

Sizin tüfek ne idi ?

Alıntı

(24-07-2012, 11:51 AM)yivlici demiş ki: Sizin tüfek ne idi ?

Orjinal hali ile CZ550 300winmag.

Alıntı

(24-07-2012, 12:40 PM)Yavuzhan demiş ki:

Biraz oynar ısıtmadan atarsanız güçlü bir dürbün ve iyi mermiler ile 500 e çalışabilirsiniz.Gez ve arpacığı komple sökmenizi tavsiye ederim.

Alıntı

Sn. yivlici,
Elinizi öpecek inşallah, hayır duanızı aldıktan sonra çıkacak araziye Smile

Alıntı

(25-07-2012, 02:27 AM)yivlici demiş ki:
(24-07-2012, 12:40 PM)Yavuzhan demiş ki:

Biraz oynar ısıtmadan atarsanız güçlü bir dürbün ve iyi mermiler ile 500 e çalışabilirsiniz.Gez ve arpacığı komple sökmenizi tavsiye ederim.

Sn. yivlici, gez ve arpacığı sökmenin atışa ne gibi artılar eklediğini yazabilirmisiniz. Ya da başka ne amacı varsa onu paylaşırsanız memnun olurum.

iyi günler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi