Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
Sn yivlici çok güzel bir değerlendirme olmuş, ellerinize sağlık.

Bu arada bahsettiğiniz eksiklerin giderilmesi için yapılacak çalışmanın yaklaşık maliyetini yazarsanız tüfek alacak arkadaşlar için yol gösterici olur...

Alıntı

Yaptığım bir hatayı şimdi farkettim.Cz kubuzları çelikten değil sertleştirilmiş alüminyumdan ( kodunu bilmiyorum) mamuldür.Kusura bakmayınız.

Alıntı

Güzel yazınız için teşekkürler Selçuk bey,
Yivli tüfekler konusunda teknik bir yazı gördüğümde bir solukta okuyorum. Ülkemizde yayınlanan popüler iki av dergisine de aboneyim. Ama ikisi de benim aradığım konularda bana bir gram katkı yapmaktan uzaklar. Varsa yoksa köpek yarışmalarından görüntüler. Güzel teknik bir yazıya rastlamak mucize. Gerçi onlarda haklılar, zar zor yaşatıyorlar dergileri. Bizim avcımız av pulu almıyorki bir de dergiye abone mi olacak. Bişeyler okuyup öğrenmemiş ne gam. Bir zamanlar Rifle Shooter ve Magnum dergilerine abone idim. Yetersiz İngilizceme rağmen işime yarayacak yazıları bulur tercüme ettirir ve okurdum. Bir çok şeyi bu şekilde öğrendim. Bizim dergiler niye yapmaz bunu anlamıyorum. Maliyet meselesi sanırım. Birisi bir yazı yazacak yollayacak, bedava yayınlayacaklar. Bizde Craig Boddigton gibi adamlar hiç olmayacak sanırım, böyle sürüp gidecek....

Alıntı

Sn bezoaribex Blaser'ler için olan yazımı okudunuzmu.okumadı iseniz onun içinde görüşlerinizi almak isterim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=8980
Aslında bir Selçuk Boddington ihtimali vardı.Yaban tv ye teklif götürdüm ancak sık sık marka zikretmek zorunda kalınacağından reklama gireceğini söyleyip kabul etmediler.Bende tecrübelerimi paylaşmak istiyorum,aynı konuda mantıklı adamların fikirlerini almak istiyorum.
bu foruma üye olmamın 1. sebebi burada daha teknik yazılar yazılıyor ve affedilmez bir kalite şartı olması idi. Siz ,sn Xlcod3r ve şimdi hatırlayamadığım bir kaç forum üyesi dışında bu konularda yaşanmışlıklarını yazan olmadı.Yivli işi güdük kaldı.İşin aslı bende öğrenmek peşindeyim.

Alıntı

Sn yivlici bu konunun ülkemiz şartlarında güdük kalması gayet normal, aynı potada eriyik halde bulunacak yivli tüfeklere gönül vermiş, tekniğini öğrenmiş ve cebinde mangırı görece olarak tabanca sahibine oranla fazla olan kaç kişi var. Min 3000$ tüfek + ?? ekipman + ?? ruhsat + fişek parası + yol masrafı = müteahhit, işadamı v.b.

Alıntı

Blaser ile ilgili yazınız da çok doyurucu idi,sindire sindire okudum. Ancak bende sizin gibi bir sürü parçaya ayrılabilen yivlilerden hoşlanmıyorum. 202S tüfeğim varken evimi taşıdıktan sonra bir müddet sökme aparatlarını bulamamıştım, nefesim kesilmişti. Blaser R93 ya da R8 tüfeği hiç tanımıyorum. Bir kaç iyi avcı arkadaşım aldığına göre iyidir heralde. Mekanizma bana pek güven vermiyor. İnternette yayınlanan şu malum fotoğrafın da etkisi var sanırım. Benzerlikleri var mı bilmiyorum ama Heym SR21 in çalışma sistemi de hoşuma gitmiyor.psikolojik bir durum sanırım..

Alıntı

(21-06-2012, 11:00 AM)sem demiş ki: Sn yivlici bu konunun ülkemiz şartlarında güdük kalması gayet normal, aynı potada eriyik halde bulunacak yivli tüfeklere gönül vermiş, tekniğini öğrenmiş ve cebinde mangırı görece olarak tabanca sahibine oranla fazla olan kaç kişi var. Min 3000$ tüfek + ?? ekipman + ?? ruhsat + fişek parası + yol masrafı = müteahhit, işadamı v.b.

Maalesef haklısınız Sleepy
(21-06-2012, 11:02 AM)bezoaribex demiş ki: Blaser ile ilgili yazınız da çok doyurucu idi,sindire sindire okudum. Ancak bende sizin gibi bir sürü parçaya ayrılabilen yivlilerden hoşlanmıyorum. 202S tüfeğim varken evimi taşıdıktan sonra bir müddet sökme aparatlarını bulamamıştım, nefesim kesilmişti. Blaser R93 ya da R8 tüfeği hiç tanımıyorum. Bir kaç iyi avcı arkadaşım aldığına göre iyidir heralde. Mekanizma bana pek güven vermiyor. İnternette yayınlanan şu malum fotoğrafın da etkisi var sanırım. Benzerlikleri var mı bilmiyorum ama Heym SR21 in çalışma sistemi de hoşuma gitmiyor.psikolojik bir durum sanırım..

Sırası ile onları'da söküp detaylandıracağım.Şu an boş zamanlarımda sauer 200 ve 202 ye çalışıyorum.Türkiye sınırları içinde ne kadar popüler sistem,marka,model var ise hepsi tarafımdan detaylandırılacak.Bazı firma sahiplerinin hoşuna gitmedi yazılı olarak memnuniyetsizliklerini dile getirdiler zaten.Yeni değerlendirmelerim yine bazılarının hoşuna gitmeyecektir.Belki bazıları'da mutlu olacak ama unutmayalım bu tüfekleri biz imal etmedik.Günahı'da sevabı'da üretici firmanın'dır.Ben sadece gördüklerini ve tecrübesini paylaşan birisiyim.

Alıntı

202 ile ilgili çalışmanızı merakla bekleyeceğim. Üstten mermi basamamak ifrit ederdi beni. Emniyet mandalının çalışma şekli hoşuma giderdi.Hidrolik bir sistem vardı heralde, sessizce açılırdı. Bir arkadaşım ''avda dondu işedim de zor açıldı'' diyene kadar çok överdim, şimdi daha temkinliyim.Siz detaylı bir inceleyin bu tüfeği bakalım neymiş ne değilmiş.
Ne güzel bir işiniz var. Bi sizin uğraştığınız malzemeye bakın,bi de benim uğraştığım malzemeyeSmile Bırakıp yanınıza çalışmaya mı gelsem neSmile

Alıntı

Sayin Yivlici, SR 21 konusunda sizinle baglantiya gecmek istiyorum. Size nasil ulasabilirim?
Selamlar, saygilar

Alıntı

(21-06-2012, 10:33 AM)yivlici demiş ki: Sn bezoaribex Blaser'ler için olan yazımı okudunuzmu.okumadı iseniz onun içinde görüşlerinizi almak isterim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=8980
Aslında bir Selçuk Boddington ihtimali vardı.Yaban tv ye teklif götürdüm ancak sık sık marka zikretmek zorunda kalınacağından reklama gireceğini söyleyip kabul etmediler.Bende tecrübelerimi paylaşmak istiyorum,aynı konuda mantıklı adamların fikirlerini almak istiyorum.
bu foruma üye olmamın 1. sebebi burada daha teknik yazılar yazılıyor ve affedilmez bir kalite şartı olması idi. Siz ,sn Xlcod3r ve şimdi hatırlayamadığım bir kaç forum üyesi dışında bu konularda yaşanmışlıklarını yazan olmadı.Yivli işi güdük kaldı.İşin aslı bende öğrenmek peşindeyim.

Sn. yivlici, fikirlerinize katılmamak elde değil. Yivli işi gayet güdük kaldı, işin aslı yerlerde sürünüyor. Optik sanatı ile ile bilgi içeren konulara bakınca durum ortada. Optik kullanarak atış, malumunuz bir kaç temel unsurun bileşimi ile gerçekleştirilir.

Atıcıyı ilk başta ayırmamız lazım diye düşünüyorum. Öncelikle ana unsurlardan birisi olan tüfek lazım. Tüfek kesenin durumuna göre ehven-i şer yada kalite olabilir. Tüfeği almakla iş bitiyormu hayır. Elden geçirilmesi lazım. Sizin yaptığınız yataklama işlemi için gerek varmı yokmu gözden geçirilmeli ihtiyaç varsa yapılmalı. Akabinde bu tüfek ve kullanılacak çapa + amaca uygun bir optik edinmek gerekecek. Optiğin reticlesi bile önem arzedebilir. Amaca göre BDC li amaca göre sıfır duruşlu v.b. Optiğide edindik, bunu usulüne uygun olarak tüfeğe uygun ayakla montaj sırada. Bunlarda tamam fişek kaldı. Amacımıza uygun yada bulubilirliği göz önüne alınarak çap seçimimizi yapmış olduğumuzdan stabil fişek bulmamız lazım. Fişeğimizin BC si, graini dikkat etmemiz gereken etmenler. Marka değişince balistiğin değişmeside dikkat etmemiz gereken unsur. Bunlar da yazılmalı tartışılmalı.

Googleye arattığımda bir çok forumda bilgi var ama bir de farkına varıyorsunuzki bir çoğunda bilgi noktasına virgülüne kadar aynı. Copy - Paste olayı. Sn. Barış bir ara bahsetmişti " Cehalet mutluluktur" diye. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmayınca sorun da olmuyor. Ancak kıyıdan köşeden öğrenmeye başlayınca azap ta başlıyor. Yerimde saymamak için hala bilgi arayışındayım. Bu optikle atış sanatı bir deniz ve ben bu denizde nacizane bir çay bardağı suyum. Diğer dolu çay ve su bardaklarını, sürahileri aramaktayım. Tecrübe aktarımı en önemli konu ama maalesef aktarım yok denecek kadar az. Hadi forumu takip eden bazı arkadaşlar aktarımdan çekiniyorlar, yivli kullanımında duayen avcılar var onların tecrübe aktarımında bulunduklarına rastlamadım. Siz bu av camiasını yakından takip ediyorsunuz. Bildiğiniz bir aktarım var ise linkini rica edeceğim.

Aslında sn. ilksurfer den bir ricada bulunmak lazım. Bir topik açılmalı, bu topikte mekanik, optik kullanımı, doğru montaj ve ayak seçimi, nette bulunan herkesin ulaşabildiği bilgilerin yorumu, kullanılabilirliği gibi yivli tüfeklerin ansiklopedini oluşturabilirmiyiz? Burada katı kurallar da olmalı. Bir konu tartışılırken arada bilgi içermeyen mesajların da silinmesi konu bütünlüğü açısından gerekli.

Bu topiğe yivli tüfek sahibi arkadaşlar da katılmalı. Ellerindeki silah ve optiklerle ilgili geri bildirimlerde bulunmalı. Ancak bu bildirimler ayrıntılı olmalı, atmış olmak için değil, bir şeyleri geliştirmek amacı ile yapılan atışlar mutfağa sunulmalı. Yivli sahibi olup bu konuya dahil olmak isteyen arkadaşlar varmı?

İyi günler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi