Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
(05-02-2018, 02:50 PM)lenduha demiş ki: "Controlled-feed" adı ile anılan beslemeye sahip 550 modelleri ile "Push-feed" denen besleme özelliğini haiz 557 modelleri arasındaki farkı Sn Red Kit gayet açık bir şekilde özetlemişti. 

[*].308 Win fişekler tüfekle birlikte verilmiyor, ellerinde hiç kalmamış. Mart ayı içerisinde geleceğini ümit ediyorlar.
[*]Daha sonradan fişek gelir ise ancak ve yine Ankara'ya giderseniz fatura fotokopisi ile fişek alabiliyorsunuz (Kaynak: Teyze)
[*]

Hayırlı, uğurlu olsun. Allah kazasız, belasız keyifle kullanmayı nasip etsin. Eskiden .308 mevcut olmadığında 7.62x51 veriyorlardı sanıyorum. Yalnız, yivli tüfekte controlled feed sistemi push feed den daha fazla tercih edilen bir sistem değil midir?

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn.blacksea,

Artık askeri mühimmatı sivillere vermiyorlarmış. .308win gelene kadar bekleyecekmişiz. Söz konusu teyzeden tüfek ile birlikte alma hakkımız olan 200 mermiyi istediğimizi, ancak olmadığı için veremediklerine dair bir yazı istediğimde ise 'gelince vericez dedik ya' şeklinde bir teyze zılgıtı yedim Smile

'İstanbul'dan neden alamıyoruz' sorusunun yanıtı ise 'orayla bizim sistemlerimiz ayrı' imiş...

557 serisi CZ'nin 550'ye göre daha kolay ve ucuza üretilen ve görece daha yeni serisi. İnternetten bulabildiğim kadarıyla CZ'nin 550 serisini artık üretmeyeceğine dair dedikodular mevcut... 

Yine biraz araştırdığınızda 'CZ controlled feed bir tüfek üretmezse artık bir daha asla CZ almam' diyecek kadar fanatik insanlar bulmak da mümkün... 

Controlled feed teorik anlamda push feede üstün olsa da pratikte bir üstünlükten bahsetmek oldukça zor; ve bugün piyasayı domine eden ürünlerin çoğunluğunu push feed mekanizmalar oluşturuyor (Rem 700, Sako TRG, vb...). 

Sn.lenduha'nın seçiminde en etkili faktör elbette Üstad'ın yönlendirmesi idi. Üstad adına konuşmak haddim değil ama tahminim akıcı ve görece daha basit mekanizması bu yönlendirmede etkili oldu.   

Özetle, push feed ya da controlled feed arasında bir üstünlük belirtmek haddim değil, ancak teknik mükemmeliyet peşinde değilseniz çok kafaya takmadan CZ557 alınabilir sanıyorum. Smile

Çok selamlar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ugurucar57, blacksea, Fruktoz23, tirendaz, lenduha
Ocak ayı sonunda MKE'den CZ 557 Lux yivli tüfeğini almış, ancak fişekler henüz gelmediği için MKE'den kanatsız bir F16 ile dönmüştüm. Dün, yeni gelen S&B 308 Win 180 grs fişekleri de alabildim. Atışlarla ilgili, benim de ilk kez tanışıyor olduğum bu platformla ilgili gelişmeleri paylaşmaya çalışacağım.

Fişekleri beklerken acemilik döneminde beni idare edeceğine inandığım Vortex Crossfire II dürbün için ayak bulmakta güçlük çekmiştim. Daha doğrusu güçlük CZ 550 platformuna has ayak yuvasında idi. 19mm "dovetail" tabir edilen bağlantı sistemini haiz olması dışında CZ'ye özgü arka ayak kısmındaki girinti, geri tepmeyi karşılayan bir direnç oluşturuyordu. Ya bu boşluğa göre yapılmış ayak seçilecek, ya da 19mm düz bir dovetail ayak edinilip tüfeğe açılacak deliğe vidalanacaktı. Neyse ki doğru ayağı ülkemize göndrerim yapan "opticsplanet.com" sitesinden bulduk (Bu süreçte yardımcı olan dostlara teşekkür).

Bu arada Dovetail kanalı picatinny raya çeviren adaptörler olsa da bunlar nişanhagı kapatacağı için baştan eledik.

İlk dönem dürbünü kullanmayı düşünmeyeceğim aslında. Zira bir Aksakallı bana "bir müddet dürbünsüz, nişangahla at" dediği için, tavsiyesini dinleyeceğim.

Maliyetler:
Talley 1in CZ 550 Screw Lock Detachable 1CZS550 (1" çap) bedeli 88,79 USD
Gönderi bedeli: 49,75 USD

Kapıda ödenen gümrük ücretleri: 72 TL (~%20)
Kapıya kadar gelen PTT gönderisi: Paha biçilemez Wink

Saygılarımla.

[Resim: IMG_3613.jpg]

Not: Tıpkı Vortex Crossfire II'de olduğu gibi, CZ550'lere özgü dürbün ayağının da Türkiye'de yetkili satıcısını bulamadığım - ulaşamadığım için yurtdışından satın aldım. 

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Carbon12, Xlll, ugurucar57, SSSalih, madenci08, Gazanfer, Sabri, kuzeybuzulu, Tellioglu, husrev, Fruktoz23, Karagoz, tirendaz, demasoni

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi