Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
Veya şöyle diyelim değerli arkadaşlar.Lux modeller ile standart modeller arasında ki namlu kalite farkı nedir.Çünkü mke de üç sınıf var.Rastgele.

Alıntı

(04-03-2014, 02:28 PM)CivanBaşkanYUSUFELİ demiş ki: Lux modeller ile standart modeller arasındaki namlu kalite farkı nedir.

Yine klasik saçma avcı efsanelerine dayanan bir başka soru. Bir halttan anlamaz, bir şey bilmez, hayatında CZ fabrikasını görmemiş iki cahil avcı, üstelik cahil olduğunun farkında dahi olmayan iki cahil avcı bir araya gelir, kendince tüfeğin orasına burasına bakar, üzerine oturdukları yerlerden uydurdukları kalite kriterleri ile iki tüfeği karşılaştırır. Sonra kahvede geyik döner dolaşır kendilerine geri gelir, kendi uydurduklarına kendileri de inanır. Aynı 1916 Barabelli gibi. 1916 Barabelli daha makbuldür diye iddia edenlere nedenini sorun, alacağınız cevap hep aynıdır; İşte eelee...Smile

İşin aslı şudur; CZ 550' nin Standart ve Lux modellerin farkları mekanizma, namlu gibi ana parçaların evsafında ve kalitesinde değil, tetik konfigürasyonu, kundak, yüzey perdahı aksesuar sınıfındaki özelliklerdedir. CZ namlularını aynı çelikten, aynı mandrellerde döver, modele göre işler. CZ namluların hepsi CIP standartlarına uygun malzemeden, bu standartlara uygun bir şekilde işlenir, test edilir, onaylanır. Bir modelinde daha kaliteli, diğerinde daha kalitesiz namlu olmaz. Çünkü bu tüfeklerin tamamı aksesuarları haricinde seri üretim tüfeklerdir.

Alıntı

CZ yivli tüfeklerin tarihçesi ile ilgili çok güzel bir video;

'' Aruje '' silah demek...Gerisini de siz çözün artık...Smile

Alıntı

Allah.. Allah..Yazdığım yazı silinmiş nedense.
Her neyse tekrar yazayım acaba yeni CZ ler mke ye ne zaman gelir bilgisi olan var mı.
Saygılar

Alıntı

Belki aşağıda linkleri olan genel ve markaya modele özel silah tedariki ile ilgili konu başlıkları dururken, insanlara teknik bilgi vermek amacı ile açılmış bir konu başlığını görür görmez ilk gördüğünüz başlığa konu ile alakasız bir mesaj yazarak mevcut konuyu mundar ettiğiniz için mesajınız silinmiş olabilir.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...13&page=62

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=564

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...64&page=10

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=9124

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...124&page=2

Konuların çoğunun ilk açılma tarihi oldukça eski, ama aynı konularla ilgili sorular sorma ihtiyacı hisseden saygılı ve özenli katılımcılar, sürekli bu konu başlıklarının altına mesaj yazarak konuları güncellemişler. Siz de sorunuzla içerisindeki kelimelerin geçtiği ilk gördüğünüz konu başlığı yerine bunlardan birisine mesaj yazmış olsaydınız, büyük ihtimalle mesajınız silinmeyecek, hatta konuyu takip eden birileri tarafından cevaplanmış olacaktı.

Saygılar.

Alıntı

Bir adet cz 527 lux 223 almış bulunmakdayım,solak olanını mke getirmediği için,sağ el için üretilmiş olanı almak zorunda kaldım.Sorun kundaktaki yanaklık sol elimin kavramasını kısmen engelliyor firma yetkilisi ile görüşdüm sonuç olarak Konya da bir ustanın bunu sol ele uygun hale getirebileceğinin bilgisini verdi İstanbul da ikamet etmekdeyim kundağı sol ele uygun hale getirebilecek tanıdığınız iyi bir usta var mıdır ?
Saygılarımla,teşekkürler

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, Zemre10
(26-01-2018, 12:50 AM)acillues demiş ki: Bir adet cz 527 lux 223 almış bulunmakdayım,solak olanını mke getirmediği için,sağ el için üretilmiş olanı almak zorunda kaldım.Sorun kundaktaki yanaklık sol elimin kavramasını kısmen engelliyor firma yetkilisi ile görüşdüm sonuç olarak Konya da bir ustanın bunu sol ele uygun hale getirebileceğinin bilgisini verdi İstanbul da ikamet etmekdeyim kundağı sol ele uygun hale getirebilecek tanıdığınız iyi bir usta var mıdır ?
Saygılarımla,teşekkürler

Ben de aynı tüfekten bir adet aldım. Sol kundak gelmemesi kötü olmuş. Eminönü Mercan'da  Ahmet Balcı' nın dükkanına bir uğrayın , oğlu Bülent Balcı güzel kundak yapar.

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Yasin06, acillues, demirci57, kuzeybuzulu
Teşekkür ederim sayın S@riyerli
bu arada gerçekden keyifli bir tüfekmiş, 308 ile 223 kalibre arası çok gidip gelmişdim. Tercihimi   308 in mermisi olmadığından,geri tepmesinden çekindiğimden ve ağırlığı dolayısı ile   223 den yana kullandım,200 metre üstünde bile dürbünsüz güzel grupmanlar yakaladık, tek kusuru duramıyorsunuz sürekli mermi harcıyorsunuz,yıllık 200 mermi hakkınızı bir günde bile harcamak mümkün tabi av konusunda ne kadar başarılıdır onu test edemedik,ilk yivli tüfeğim aklım 308 lerde de biraz kaldı kısmet bakalım belkide 308 dende bir adet edinmeye çalışabilirim daha önce hiç 308 atma şansını yakalayamadığım için tepme konusu ve ağırlık beni çok düşündürdü 12 kalibre beni çok zorladığı için
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli
Geçtiğimiz hafta Ankara'ya ilk olarak büyük sözü dinlemeye, sonra da yivli tüfek almaya gittim. 

Gönlümden geçen Sn Harun'un getirteceği Mossberg'lerde idi. Ancak muhtemel geliş tarihinin belge süreme yetişmemesi, belgemi tekrar çıkartma zahmeti, ardından taliplisi şimdiden çok olduğundan belki sahip olamayacağım endişesi beni düşündürüyordu. Bunların hepsi bir yana mevcut durumda en iyisinin CZ 557 (.308 win) satın almak olduğu tavsiyesini dinledim. Sonuçta eldeki serçe, damdaki güvercinden iyidir.

Tüfek almadan önce Tac87'ye uğradık. Uzun süredir fiziksel mağazayı da görmek istemiştim, hakikaten şekerci dükkanı gibi... Temizleme kiti, solüsyonu, sıfırlama hedef kağıtları vb alarak MKE'ye geçtik.

Asıl almak istediğim Synthetic  olsa da bu modelin nişangahsız gelmiş olması nedeni ile tercihimizi yine söz dinleyerek aynı modelin ahşap kundaklı modeli olan CZ 557 Lux'ten yana kullandım. 

"Controlled-feed" adı ile anılan beslemeye sahip 550 modelleri ile "Push-feed" denen besleme özelliğini haiz 557 modelleri arasındaki farkı Sn Red Kit gayet açık bir şekilde özetlemişti. Benim de aklıma yatan ve içime sinen bir tercih oldu. Tüm silahseverlerin gönlünden geçen tercihlerine kavuşmasını diliyorum.

MKE'deki bir kaç noktanın altını çizmek istiyorum:
  • Yetkili teyzem "Silah Satın Alma Yetki Belgesi" standart başlığını kabul etmiyor ve mutlaka "Yivli Tüfek Satın Alma Yetki Belgesi" olarak düzeltilmesini istiyor. Şubemi telefonla arayarak memur arkadaştan bu düzeltmeyi yapmasını ve fakslamasını rica ettim. 10 dakika içinde işlemimi halledip ilettiler, sağolsunlar. 
  • Tüfekleri sadece vitrinde görebiliyorsunuz. Dokunmak, yakından bakmak yok.
  • 557 modelinin siyah sentetik modelinde belirttiğim gibi metal nişangah seti bulunmuyor. 
  • .308 Win fişekler tüfekle birlikte verilmiyor, ellerinde hiç kalmamış. Mart ayı içerisinde geleceğini ümit ediyorlar.
  • Daha sonradan fişek gelir ise ancak ve yine Ankara'ya giderseniz fatura fotokopisi ile fişek alabiliyorsunuz (Kaynak: Teyze)
Aşağıda tüfeğin çektiğim ilk fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum.

Ankara yolculuğunda eşlik eden değerli dost Sn Red Kit'e, ikram ettikleri sıcak çaydan daha sıcak olan ilgileri ile Tac87 ekibine ve bilhassa damdan düşer gibi geldiğimiz Ankara'da kıymetli vaktini ayırıp, hakikaten çok önemli-değerli tavsiyelerde bulunan ve Tac87 ziyaretimize eşlik eden Sn Lupus'a sonsuz şükranlarımı iletiyorum.

Saygılarımla.

[Resim: 2018-01-30_15-59-08.jpg]

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
Sabri, ugurucar57, Surmene, m16a2, al-me, 1905sss, Vefasiz, sem, Red Kit, Xlll, PersonalDefence, tirendaz, tugrul, husrev, wildeagle, demasoni, Fruktoz23, Yasin06, madenci08, ceruh, demirci57, blacksea, S@riyerli, orpeus, Gazanfer, xf7er, kuzeybuzulu, Cem1964
Bedava yemek ve çay olunca geliyorum ben nereye çağırılırsam.

Yeniden keyifle kullanın.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tugrul, lenduha, demirci57

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi