Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ yivli tüfekler üstüne genel değerlendirme
#1
Sn forum üyeleri, bilindiği üzere CZ yivli tüfekleri artık ülkemiz avcısının en çok rağbet ettiği yivli tüfek konumunda. İş dolayısı ile elimden çok miktarda CZ gelip geçmekte. Hemen hemen her çaptaki tüfeği deneme ve inceleme fırsatım oldu. Bu tecrübelerimi burda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ticaretteki bir kuraldan bahsetmek istiyorum. '' Fiyat fayda ilişkisi '' diye bir şey var. Aldığınız ürün her ne olursa olsun muhakkak kendi cinsi içinde bir kategoriye aittir. 500 $ lık bir ürün alıp bundan 5000 $ lık bir ürünün performansını ve kalitesini beklemek ancak iyi niyetli hayal kurmaktır. Ancak bu 5000 $lık ürünün de mükemmel olacağı anlamına gelmez. Mükemmeli şartlar belirler. Modifiye edilmiş bir arazi aracının asfalttaki lastik gürültüsü ve ağırlığı onu kötü yapmaz. Sadece yanlış üründen yanlış iş beklediğiniz anlamına gelir.

Buradan hareketle, artık piyasada oturmuş bulunan CZ yivli tüfeklerini bu bağlamda değerlendirdim. Tamamen şahsi görüşümdür.

Yazımı çok uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum, bu yüzden kısaca avantaj ve dezavantajları sıralamak istiyorum.

Artı yönleri:


1- Tüm CZ ' ler tabancaları dahil olmak üzere ekonomik ürün grubundadır, fiyat fayda ilişkisinde ön sırada yer aldıkları açık bir gerçektir.

2-Tüfek namluları dövme malzemedir, dolayısı ile metal yoğunluğu yeterli seviyededir.

3-Mekanizmaları talaşlı imalat olup, uygun evsaftaki çelikten imal edilmiştir.

4-En önemli kısımlardan birisi olan tırnak, Mauser K98 kopyası olup, bilinen en sağlam tırnak sistemidir. Kovan dip tablasının nerede ise yarıya yakınını kavramaktadır, bu da sıkışmış bir kovana 4/3 oranında güç uygulama imkanı sağlar. Kavrama yüzeyinin geniş olması sıyırma ihtimalini çok ciddi oranda düşürür, tamamen sıyırmaz demiyorum. Ama standart tırnaklı tüfeklere oranla bu yüzde çok düşüktür.

5-kilitler klasik K98 sisteminin kopyasıdır. Ön kilitler yekpare olduğundan çok güvenlidir, arkada bulunan kontra kilit ise mekanizmanın geri gelme ihtimalini neredeyse sıfıra indirmektedir. Gerçi kilitlerin ikisinin birden kırılma ihtimali devletimizdeki eksiklerin sıfıra inmesi ihtimali kadardır ama, yine de ihtimaldir.

6-Gez arpacık oldukça hassas ölçüde dizayın edilmiş. Mevcut CZ fabrika nişangahlarının yeni başlayanlar için iyi bir nişangah sistemi olduğunu düşünüyorum.

7-Set kesimleri genelde düzgün, namlu ağzı kesimi fena değildir.

8-Dürbün montajında tüfeğin üstündeki kızaklar, tüfeğe ayakların kilitlenmesinde veya vidalı montajda ( sağlıklı olan yöntem budur) uygulama kolaylığı getirmektedir.

9-Tüm CZ yivli tüfeklerde magnumlarda 2, standartlarda 1 adet olmak üzere darbe tutucu mevcuttur. Ama magnumların ön tutucusu var ile yok arası bir şeydir.
Eksi yönleri:


1- Kundak çok kullanışsız ve estetikten uzak bir formda, kundak tüfek birleşimleri çok sağlıksız ama düzeltmek mümkün. Yataklamalarda nerede ise 2 avuç malzeme kullanıyorum.

2-Kubuz iç yüzeyleri tesviye görmemiş , CNC' den çıktığı gibi montaja gitmiş, sanki bu da mekanizmanın rahat çalışmasına ciddi bir engel teşkil etmekte. Ama düzeltmek mümkün.

3-Kubuz gövdesi alüminyum, tabi bu doğramalık alüminyum değil ama yivlide olması gereken o güzel metal sesini asla vermiyor.( malesef son dönemde bir çok firma maliyet hesabından bu yola başvuruyor)

4-Mekanizma kolunun açısı çok kötü, seri atışlarda takılmaya sebep oluyor ama düzeltmek mümkün.

5- Mekanizma topuzunun dış yüzeyinde tırtır olmaması kavramada sıkı tutmaya bir miktar engel, parlak yüzeyli olması seri çekmede kavrama sıkıntısına neden oluyor, değişmesinde fayda var.

6-Tırnak mekanizma birleşimi tesviyesiz, kolu çevirirken ciddi bir sıkışmaya sebep olmakta.

7- Bizim zarf kapağı tabir ettiğimiz, mermiyi şarjöre basarken mermilerin üstüne geldiği parça plastik, aşınmaya müsait.

8-Tetik ayarlanabilir tetikler içindeki kötü seçeneklerden biri, üstünde çalışınca bazen randıman veriyor, ama kıl sistemini iptal edecek derecede hassasa ayarlandığında süper oluyor diyebilirim.

9-Magnumların ön stopperi mutlaka yeniden kaynaklanmalı, çok zayıf bir konumda.

10- Vida bağlantıları mutlaka değişmeli
SONUÇ

CZ marka yivliler üstünde çalışılırsa iyi sonuç verebilecek tüfekler. Fiyat fayda ilişkisinde ön sıralarda yer alıyor. Çok uzun mesafelerde '' Match '' tüfek kalitesini kimse beklemesin veya abuk sabuk mesafelerden çok iyi sonuçlar attığını kimse söylemesin. İyi sonuç göreceli bir kavram. Benim kötüm bir başkasının iyisi olabilir. Benim değerlendirmem 300 metredeki 60x40 ebadındaki bir hedef için değildir. Şahsi kanaatim '' Alıp ava gider misin ? '' derseniz, alırım ve giderim. Ancak üstünde çalıştıktan sonra kullanırım. En önemli bölüm olan namlu sorunsuz. Gerisi de fani şeyler zaten, müdahale mümkün. Bu rakama TÜRKİYE şartlarında daha iyisi alınamaz. Alan herkese hayırlı olsun.

Diğer önemli bir nokta da distrübütörünün yaklaşımı ve malına sahip çıkması, bu konuda CZ rakipsiz diyebilirim.

Saygılarımla

Selçuk AYDIN
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sarp kılıç, loclu
#2
Teşekkürler Sn yivlici güzel bir değerlendirme olmuş..
 
Alıntı

#3
Sayın yivlici;
Anlatımınız ve paylaşımınız gerçekten çok güzel.
Yivli tüfek heveslisi birisi olarak, cz leri incelemeye
alacağım. Belli olmaz, bakarsınız birgün sizden bu konu
ile alakalı yardımcı olmanızı isteye bilirim.
Saygılarımla.
 
Alıntı

#4
Sn yivlici,
Çok faydalı ve aydınlatıcı bir inceleme olmuş. İstifade edeceğimiz muhakkak. Ellerinize sağlık...
 
Alıntı

#5
Ellerinize sağlık, güzel bir değerlendirme.
 
Alıntı

#6
Sn. Yivlici,
Paylaşımınız için teşekkür ederim, kıyaslama imkanı olmayan bizler için gerçekten çok önemli değerlendirmeler. Ben de 223 Rem aldım, fiyatına göre memnunum, ancak mekanizmanın çalışması, açıp kapatırken çıkardığı sesler çok rahatsız edici, 70 yıllık bir K98'in yanından bile geçemez. Şarjörlerin işçiliği ve metal kalitesi hiç iyi değil.
Bir de 223 Remington mermi MKE'de olmadığı için mecburen yatak basıncı % 15-20 fazla olan 5.56 Nato mermisi kullanıyorum, bu da beni psikolojik olarak oldukça rahatsız ediyor. Bu konuda fikrinizi öğrenebilir miyim?
Saygılar.
 
Alıntı

#7
Sn.Yivlici güzel değerlendirmeniz için teşekkürler. Hafta başından beri Çek Cumhuriyetindeydim. Ve elbette CZ'nin Prag'taki Fabrika satış mağazasına uğradım ve bazı fotoğraflar çektim. Resimleri yükledikten sonra bunlarıda paylaşacam. Teşekkürler.
 
Alıntı

#8
CZ temsilciliğinden bugün gelen e-posta mesajını yeni gelecek CZ Tüfekler konusu kilitli olduğu için buradan paylaşmak istedim. Alacak/alabilecek forumdaşlara şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Alıntı: Değerli Müşterimiz,

CZ Yivli Av Tüfeklerimizin ithal işlemleri tamamlanmış olup, Haziran 2012 ayının son haftası içerisinde MKEK-Tandoğan-Ankara?da satışa sunulması beklenmektedir.

Kalibreler: 308, 30-06, 8x57IS, 270W, 7mm, 300WM, 223REM, 375H&H, 22LR, 8x57 Sentetik Kundak, 308 Sentetik Kundak

İlginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

Cengiz Korkmaz
TITCO
P.K.226 Kavaklidere
Ankara 06693 Turkey
Tel:90.312.2121506
Fax:90.312.2234557
Mob:90.532.3319392

http://www.titco.com.tr
 
Alıntı

#9
Sn. Asc beklediğim bir konuydu teşekkürler.
 
Alıntı

#10
Akıllarda soru işareti bırakmayacak bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.
İyi günler.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi