Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saldırıya uğrayan kolluk kuvvetlerine yardım etmek
Aynı durum geçen sene İzmir Adliyesi'ne düzenlenen terörist saldırıda aklıma gelmişti;

a) İnşaattaki işçilerin yerinde olsam ve yanımda bir tüfek olsaydı, en azından taciz ateşi açar dikkatlerini dağıtırdım sanırım, çünkü yüksek, hakim ve speri olan bir yer.

b) Fetki Sekin şehit olmadan önce panelvan aracın arkasında saklanan teröristler hemen hemen hiç arkalarına bakmıyorlardı, o an ciddi bir kolluk gücü ihtiyacı da vardı. Yakınlardaki bir araçta olsam ve yanımda silahım olsa, sanırım sessizce yaklaşıp arkadan ateş etmeyi denerdim.

Tüm bunları düşünürken aklıma ismimin ifşa olması durumunda teröristlerin beni veya yakınlarımı rahat bırakmayacağı aklıma geldi ve bu riski de ortadan kaldırmak için çözüm yolum iş bittikten sonra hemen oradan ayrılmaya çalışmaktı.

Sonuç itibarı ile benim odaklandığım nokta daha çok huzurumun kaçma ihtimali olmuştu.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Newedition
Merhaba Değerli Forum Üyeleri;

Nur içinde yatsın Fethi Sekin'in şehadetini izlediğim an itibaren sanki bir yakınım, akrabam ve kardeşimin başına gelmiş gibi hissettim. O an sürekli kafamda canlanıyor, böyle bir duruma asla kayıtsız kalamaz ve Fethi Sekin'e uzun namlulu silahın doğrulduğunu gördüğüm anda silahıma davranırdım ve teröristleri etkisiz hale getirmeye gayret eder yada Fethi Sekin'e siper alacak saklanacak zamanı sağlamaya çalışırdım. Ancak bu örnek çok belirli bir örnek; ellerindeki uzun namlulu silahlardan ve etrafa rastgele ateş açmalarından bu şahısların terörist olma ihtimalleri çok kuvvetli.

Başka bir durumda, ateş edeni net göremediğim ve/veya emin olamadığım durumda mutlaka tam siper alıp, etrafımdaki sivil olduğundan emin olduğum kişileri güvenli bir alana taşımaya çalışırdım.

Alıntı

Sn. Üyeler.

Bir uyarıyı örnekle anlatayım. Bir kaç yıl önce İzmir Foça da askeri servise bombalı saldırı olmuştu. Olaydan ilgisiz bir vatandaş işe giderken hemen yardım için oraya aracıyla gitmiş. Jandarma bölgeye intikal ettiğinde kişiyi göz altına almış bir haftadan az tutuklu kalmıştır.

Bir şekilde silahlı bir olaya sivil olarak müdahil olursanız kolaylıkla kötü taraftan olduğunuz zannedilebilir. Hatta elinizde silah olduğu için mukabil bir karşılık yani sizede ateş edilebilir.

1-) O yüzden elinizde silahla sakın hemen güvenlik kuvvetlerine doğru koşmayın. Onlar sizin kim olduğunuz bilemezler.

2-) Bağırıp çağırmayın . Çünkü yalan söylediğiniz kötü niyetli olduğunuz o an için zannedilebilir. Bam bam .

3-) Yapacağınız en mantıklı şey olaya müdahil olduktan sonra kendinizi hemen güzelce saklayın. Olay bitinceye kadar böyle devam edin En azından yere yatın. Silahı elinizde yada belinizde tutmayın . Güvenlik güçleri yaklaştığında ellerinizi baş üzerine koyun. Tişört yada gömleği çıkarın. Sorunsuz dirençsiz şekilde teslim olun. Nasılsa gerçek ortaya çıkacaktır. GBT zaten anında sorgulanıyor. Bu arada biraz tartaklanabilirsiniz. Bunuda göz önünde tutun.

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
dr.kara, m16a2, JoTuN, sem, lenduha, mimaslan, Gazanfer
Şöyle bir senaryoda ne yapardınız diye sormak lazım:

"Polis üniformalı bir ya da bir kaç kişi ile sivil biri çatışıyor. Üzerinizde silah var ve bu işin profesyoneli değilsiniz."

Bir de şöyle bir haber var:

Adana polisi, geçtiğimiz Temmuz ayında polis üniforması giyerek bombalı ve silahlı saldırı yapacak olan 12 teröristin bir villada hazırlık içinde olduğu bilgisi üzerine yaptığı baskında, 12 kalaşnikof marka silah, bin mermi, 24 el bombası, 12 polis üniforması, 1.5 ton amonyum nitrat, 300 kilo çivi ele geçirdi...

[Resim: polis-kiyafetli-12-teroristin-15-agustos...1825_m.jpg]

Profesyonel değilseniz, teröriste mukavemet göstermesi muhtemel sivil kolluk kuvvetine yapacağınız bir müdahale hayati, vicdani ve hukuki olarak sizi yıpratabilir.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
S@riyerli, ardenne, alone61, Sabri, wubıh, Zemre10, JoTuN, demasoni, DaRkNeSs-, asuspc, mimaslan, xeorx

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi