Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saldırıya uğrayan kolluk kuvvetlerine yardım etmek
Tabii birde ateş etmeye başlayınca emniyet güçleri sizin kime ateş ettiğinize dikkat etmez ve sizide terorist zannederse ne olur diye iyi düşünmek lazım. İkincisi (bunu söylemekten nefret ediyorum ama) burası TÜRKİYE. Aynı kanunlarla kahramanda olunabilecek müebbette yatılabilecek bir ülkede yaşıyoruz.

Alıntı

Tetikciyi susturan sahsin ifadesi suruyor, savciliktan ek gozalti suresi istendi Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli
Bence güzel bir konu açılmış, ben bu konudaki yasaları bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Ama sanırım altı çizili konu, ilgili reaksiyonun saldırıyı defetmek ve kendini veya başkalarını korumak amacı ile gerçeşleşmesi gerektiği.
Zira geçen sene, bir vatandaş, bir bankayı soyup elinde tabanca ile kaçan soyguncuyu durdurmak istemiş, ve olay yerinden geçmekte olan bir aracı vurmuştu.
Yine kaçan soyguncuyu durdurmak için vuran bir güvenlik görevlisi ceza almıştı.

Bence güzel bir konu açılmış, ben bu konudaki yasaları bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Ama sanırım altı çizili konu, ilgili reaksiyonun saldırıyı defetmek ve kendini veya başkalarını korumak amacı ile gerçeşleşmesi gerektiği.
Zira geçen sene, bir vatandaş, bir bankayı soyup elinde tabanca ile kaçan soyguncuyu durdurmak istemiş, ve olay yerinden geçmekte olan bir aracı vurmuştu.
Yine kaçan soyguncuyu durdurmak için vuran bir güvenlik görevlisi ceza almıştı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
(21-06-2011, 10:19 AM)vgun demiş ki: Görevim gereği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı Daire Başkanlıklarına giriş çıkış yapıyorum. Sorum şu: Allah korusun, bu birimlerden birisi, ben kapıdan giriş - çıkış yaptığım sırada, terörist bir saldırıya maruz kalırsa ve ben de taşıma ruhsatlı silahımı kullanarak:

1. Teröristlere ateş edersem,
2. Bir teröristi yaralarsam,
3. Bir teröristi öldürürsem

kanunlar karşısında suçlu duruma düşer miyim?

Sn.Vgun,
Allah korusun. O çatışma anında istemeyerek de olsa sivil bir şahsın veya sivil giyimli bir emniyet görevlisinin yaralanmasına veya ölümüne sebep olduğunuzu düşünün.
Malum teröristler şehir içinde üniforma giymiyorlar.Huh

Alıntı

Sn.JonathanLeeJ aslında burada maksat kadar, orantılılık da önemli. Bahsettiğiniz güvenlik görevlisinin ceza almasının nedeni bu mesela. Soyguncuyu bitişik denilebilecek bir mesafeden başından vurmuştu.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Birincisi yukarıdakilere katılıyorum. Güvenlik güçlerinin sizi ateş etme ihtimali yüksek. Ben olsam. O an elinde silah olan birinin bırak hangi yöne ateş ettiğini ateş etmese bile elinde silah var diye vururum. Çünkü sonuçta grubumdaki askerleri tanırım. Geriye kalanları tehdit olarak algılarım.

Hem yasaların bize neler yapacağını tahmin edemeyiz. Tüm bu çatışmalardan sağlam çıksanız sizi uzun bir sorgulama bekler. Sonrasında ne olacağınız belli değil.

Birde eğer bu saldırıyı yapanların ellerinde büyük ihtimalle otomatik silahlar olacaktır. Sizde ise tabanca onlar bu işi önceden planladıkları için nerden nasıl saldıracaklarını bilebilirler ve size göre büyük ihtimalle daha eğitimlidirler.

En önemlisi ise Allah böyle bir duruma kimseyi düşürmesin. Ne askerimizi nede bizi.

Alıntı

Kendi canınız doğrudan tehtid altında değilse müdahale etmek doğru olmayabilir, hem kendi sağlığınız, hem de tabancanızdan/tüfeğinizden çıkacak kurşunların isabet edebileceği masum kişiler açısından.

Alıntı

Polise, Askere saldıran, ateş eden herhangi bir şekilde zarar veren kişi kişiler veya her ne halt ise, durdurmak için gereken ne ise yaparım. Bırakalım köşe yazarlığını, önümde birisi polisi veya askeri darp edecek bende ona dokunmayacağım. Vücudunda ki tüm uzuvlarını kırarım, o saldırdığı asker veya polis onu korumak zorunda kalır. Çok sevdiğim bir filmde ki diyalog; bu vatanın ekmeğini yiyip bu vatana ihanet edenler, gün gelir ekmek yediği yerden kurşunu yer.
Saygılarımla.

Alıntı

Öncelikle, Allah kimseyi böyle bir durumda bırakmasın.
Her ne şekilde, olur ise olsun.
Kendimin veya bir başkasının başına gelebilecek
bu tarz bir durumda ben, kanunen sonu ne olursa
olsun, mevzu insan hayatı ise ve yapılacak
müdahalede başarı olasılığı, yüksek gördüğüm
an harekete geçerim. sonucu ne olur ise olsun.
Benim için kanunundan önce vicdanımın
ne dediği önemlidir.
Bu tarz bir saldırıda bir askerimizin yada bir polisimizin
hayatını kurtara bilme, şansım ve yeteneğim varda bunu kullanmayıp
Ömür boyu vicdan azabı çekmektense, ceza evinde cezamı çekerim.
Ha ölür isem, Allah katında mertebemin şehitlik olacağından
hiç şüphem yok.
Şunuda hatırlatmak isterim. Şehit olmak için üniformaya gerek yok.
Bu tarz bir olayda nasıl davranmam gerektiği hakkında yeterli
bilgi, tecrübeye ve cesarete sahibim.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DaRkNeSs-
Diğer arkadaşlarımızın da söylediği gibi çatışma anında güvenlik güçleri tarafından tanınma sorununun yanısıra ne amaçla çatışmaya dahil olduğunuz da ayrı bir şüphe oluşturabilir.

Dahası; olay sonrasında emniyet görevlilerinin hışmına uğrayacağınız da kuvvetle muhtemeldir.

Eğer bir aksilik yaşanmadan teröristi yaralayarak ya da öldürerek etkisiz hale getirmişseniz Türkiye gerçekleriyle başbaşa kalacağınızı zaten biliyorsunuzdur.

Bu aşama ve sonrasında başınıza ne tür çorapların örülebileceğini, neler olabileceğini hukukçuların bile kestirebileceğine inanmıyorum!

Daha açık ifade etmek isterdim ama yeri değil.

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi