Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saldırıya uğrayan kolluk kuvvetlerine yardım etmek
Merhaba değerli forum üyeleri,

Aklıma takılan bir problemi forumda biraz araştırdım, tam cevabını bulamadığım için yeni konu açıyorum. Daha önce konuşuldu ise şimdiden özür dilerim.

Görevim gereği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı Daire Başkanlıklarına giriş çıkış yapıyorum. Sorum şu: Allah korusun, bu birimlerden birisi, ben kapıdan giriş - çıkış yaptığım sırada, terörist bir saldırıya maruz kalırsa ve ben de taşıma ruhsatlı silahımı kullanarak:

1. Teröristlere ateş edersem,
2. Bir teröristi yaralarsam,
3. Bir teröristi öldürürsem

kanunlar karşısında suçlu duruma düşer miyim?

Hukukçu arkadaşlardan ricam, bu senaryo karşısında, kanunların nasıl işlediği konusunda bizi bilgilendirmeleridir.

Saygılarımla...

Alıntı

Türk Ceza Kanunu 25. Maddesi "(1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez." hükmünü içerdiğinden böyle bir durumda orantıyı iyi kurduysanız ceza almassınız.

Alıntı

(21-06-2011, 10:19 AM)vgun demiş ki: Görevim gereği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı Daire Başkanlıklarına giriş çıkış yapıyorum. Sorum şu: Allah korusun, bu birimlerden birisi, ben kapıdan giriş - çıkış yaptığım sırada, terörist bir saldırıya maruz kalırsa ve ben de taşıma ruhsatlı silahımı kullanarak:

Nayır, kahraman olursunuz.

http://youtu.be/NZ3m0IwkZpM?t=43s

Alıntı

Sn.Vgun kahramanlığa girişip bir tek Siz ölürsenizde Şehit değil Niyazi sayılırsınız.

Alıntı

(21-06-2011, 10:41 AM)baysal demiş ki: Türk Ceza Kanunu 25. Maddesi "(1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez." hükmünü içerdiğinden böyle bir durumda orantıyı iyi kurduysanız ceza almassınız.

Sn. baysal, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
(21-06-2011, 01:37 PM)bluehunter demiş ki: Sn.Vgun kahramanlığa girişip bir tek Siz ölürsenizde Şehit değil Niyazi sayılırsınız.

Sn. bluehunter, evet kanunlar önünde aynen dedğiniz gibi olur sanırım Smile.

Aslında, kahramanlığa girişmek olarak değil de; öğrenmek istediğim "böyle bir durumda, oradan hemen uzaklaşarak kendini emniyete almak mı, yoksa bir polise ateş eden teröristi etkisiz hale getirmek mi" idi. O telaşla silaha sarılıp da, daha sonra "çatışma sana mı düştü?, neden ateş ettin?" türü sorulara maruz kalıp kalmayacağımı merak etmiştim.

Alıntı

Olay basına yansırda kimliğinizi deşifre ederlerse, kanunlarla degıl de, ateş ettiğiniz o kanunsuzlarla epey bir sıkıntı yaşarsınız.

Alıntı

(21-06-2011, 02:24 PM)Murata demiş ki: Olay basına yansırda kimliğinizi deşifre ederlerse, kanunlarla degıl de, ateş ettiğiniz o kanunsuzlarla epey bir sıkıntı yaşarsınız.

Sn.Murata, evet haklısınız, bu konu da önemli. Dikkatli olmakta fayda görüyorum. Teşekkürler.

Saygılarımla.

Alıntı

(21-06-2011, 10:19 AM)vgun demiş ki: Merhaba değerli forum üyeleri,

Aklıma takılan bir problemi forumda biraz araştırdım, tam cevabını bulamadığım için yeni konu açıyorum. Daha önce konuşuldu ise şimdiden özür dilerim.

Görevim gereği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı Daire Başkanlıklarına giriş çıkış yapıyorum. Sorum şu: Allah korusun, bu birimlerden birisi, ben kapıdan giriş - çıkış yaptığım sırada, terörist bir saldırıya maruz kalırsa ve ben de taşıma ruhsatlı silahımı kullanarak:

Hukukçu arkadaşlardan ricam, bu senaryo karşısında, kanunların nasıl işlediği konusunda bizi bilgilendirmeleridir.

Saygılarımla...

Sayın Vgun,

yazdığınız senaryoda artık, Allah korusun, sizin kendi canınızı kurtarma durumunuz söz konusu olacağından, sanırım deşifre olma meselesini sonra düşünmek gerekecektir.

Saygılar

Alıntı

Saldırıya maruz kalan polisler o panikle sizi vurabilirler. Hatta teröristlerin içerideki unsuru olarak lanse edilip, hakkınızda yapılacak tahkikatla da geçmişdeki örgüt bağlarınız ifşa edilebilir. Muhtemelen de aile içi sorunlarınız yüzünden böylesi bir eyleme kalkıştığınız gerçeği basında uzunca süre yer alır.

Bence derhal mevzi alıp, tam siper moduna geçin. Böylesi bir duruma tesadüf ettiğim için söylüyorum, öylesi bir ortamda bir sivilin elindeki silah hiçde hoş karşılanmıyor.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sparus, usame
Tabii birde ateş etmeye başlayınca emniyet güçleri sizin kime ateş ettiğinize dikkat etmez ve sizide terorist zannederse ne olur diye iyi düşünmek lazım. İkincisi (bunu söylemekten nefret ediyorum ama) burası TÜRKİYE. Aynı kanunlarla kahramanda olunabilecek müebbette yatılabilecek bir ülkede yaşıyoruz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
usame, Çılgınturk

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi