Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompalı mı, yarı otomatik mi ?
15-06-2011, 10:45 PM (Bu Mesaj 27-06-2011 11:51 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Pompalı mı, yarı otomatik mi ?
Değerli arkadaşlar, TSK' da kullanılan pompalı tüfekler beğenilmediği için şu an terörle mücadelede, timlerde kullanılmak üzere yarı otomatik av tüfekleri hakkında bir çalışma yapmam gerekiyor. Yani yarı otomatiklerin arazide pompalılardan üstün olduğunu ispatlamam gerekiyor, bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum. Bu silahların artı ve eksilerini anlatabilmem için siz değerli üstatlardan edebi bir dille izahat rica ediyorum.

Ayrıca yine aynı silahlarda slug namlu mu, yoksa normal namlu mu uygun olur?

Bir hafta içinde bir çalışma hazırlayıp sunmam gerekiyor. Bilmeyenler için konuyu biraz açmak gerekirse, pompalı tüfekler iç güvenlik harekatınlarında ani karşılaşmalarda ve ormanlık alanlar da öncüler tarafından kullanılıyor, özellikle de 9 kurşunla bayağı etkili bir üstünlük sağlıyor. Fakat bize verilen Sarsılmaz Cobra marka pompalılar maalesef çok sorunlu...Ayrıca bir arkadaş geçen sen kendiliğinden açılan emniyet nedeniyle ayağından yaralanarak sakat kaldı, bu yüzden de personel tarafından tercih edilmiyor ve otomatik tüfeklerle değiştirilmesi isteniyor.

Katkı ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 12:21 AM
RE: Pompalımı Yarı otomatikmi
Sizin için ideali iyi ingilizce bilen bir arkadaş yardımıyla A.B.D. ordusunun ve polis birimlerinin kullandığı Benelli M3 ve M4 (askeri versiyonu M1014) gibi modellerin neden tercih edildiğine ve nasıl sonuçlar alındığına dair yabancı kaynaklardan araştırma yapmak.

Yalnız yazınızda dikkatimi çeken iki noktaya değineyim, birincisi güvenlik güçlerinin kullanımı söz konusu ise slug namlu olmak zorunda. İkincisi her koşulda yarı otomatiğin, pompalı tüfeğe üstün olduğunu ispatlayamazsınız. Öldürücü olmayan mühimmat (plastik şevrotin, gerçi bu mühimmatın terörle mücadelede yeri yok ama toplumsal olaylarda da kullanmak gerekirse), menteşe kırmaya yarayan mühimmat ve işaret fişeği kullanımında pompalı tüfek idealdir çünkü bu tip mühimmat tüfeği yeniden kurmayabilir.

Askeri kullanımda yarı otomatik, pompalı tüfeğe göre daha öne çıkabilir tabi. Mesela yerde uzanıyorsanız pompalı tüfeği sağlıklı kurmak için zaman kaybedersiniz. Yada ateş gücünü ön plana çıkartmak istiyorsanız yine yarı otomatik daha seri olacaktır gibi ama askeri kullanım ihtiyaçlarını bilemiyorum tabi. Söylediklerim sadece aklıma gelen düşünceler.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 12:43 AM
sağolun sn. syılmaz işte bende buna benzer fikirleri bekliyorum, bunları derleyip öneride bulunacağım, bakalım hayırlısı olsun
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 09:37 PM
Sayın cp cengiz.
Pompalı tüfeklerin,yarı otomatikler karşısında bana göre iki avantajı var.

1.bakım kolaylığı.
2.fişek seçme gibi bir durumun olmaması.(Burada dikkat edilmesi gereken şey,bazı fişeklerin kalitesizliği nedeni ile atışdan sonra şişme yaparak sıkışması ve boşaltma esnasında problem yaratması.Bizzat başıma gelmiş olan ve aynı zamanda bazı arkadaşlarında yaşadığı bu durumuda göz ardı etmemek gerek.
Benim başıma gelmiş olan,bu şekilde üç olay var,ikisi atış denemesi sırasında oldu fişeğin pirinç kısmı boydan boya yarılmış ve yuvada sıkışma yapmışdı,diğer olayda av'da meydana geldi neyseki zaten ikinci atış imkanım yoktu ).
Tamamen kişisel bir görüş olarak şöyle söyliyebilirim.
Kaliteli bir yarım otomatik,her zaman birinci tercihdir.
Üstelik kinetik sistemli bir tüfekde temizlik ve bakım problemininde,asgari düzeyde olduğunu belirtmekde fayda var.
Elbette işin askeri kısmını bilemem,kuvvetin isterleri nelerdir bilmiyoruz,olaya'da teknik anlamda çok hakim birisi değilim,ama bildiğim bir şey var o da,benelli yivsiz yarı otomatiklerin,av perfonmansları mükemmeldir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 10:02 PM
Sarsılmaz örneğinde olduğu gibi muhtemelen ordu tercihini yerli firmalar arasında yapacak. Değerlendirmeye yerli tüfeklerin kalitesi göz önüne alınır mı? Örneğin Yerli firmaların pompalı tüfek modelleri, yarı otomatik modellerinden daha iyi veya yarı otomatik modelleri pompalı modellerinden daha başarılı.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 11:37 PM
Sn.cpcengiz,
Bence sualiniz, pompalı mı, yarı otomatik mi, yoksa her ikisi birden mi olmalı. Keza bir zaman Vursan'ın da 95 A model numarası altında bir benzerini ürettiği Benelli M3 super 90 ayrı bir özellik sunuyor. Bende bu silah var, bazı farklı yorumlara rağmen pompalı-yarı otomatik geçişi saniyenin altında ve çok pratik olarak gerçekleştirilebiliyor. Halen stoeger'in elinde bulunan vursan bu silahı talep üzerine yeniden ve askeri standartta üretirse bence çok iyi ve ekonomik bir alternatif elde etmiş olursunuz. Öte yandan gazlı ve kinetik birarada çalışan M4'ün ARGO sistemi de incelemeye değer. Neden ABD Silahlı kuvvetleri böyle bir diyazn istemiş? Ama, her ne olursa olsun bence standardı/şartları oluşturup, piyasada ihaleye çıkıldığında talep yerel üreticiyle ve ucuza karşılanır.
Sn.cpcengiz,
Bence sualiniz, pompalı mı, yarı otomatik mi, yoksa her ikisi birden mi olmalı. Keza bir zaman Vursan'ın da 95 A model numarası altında bir benzerini ürettiği Benelli M3 super 90 ayrı bir özellik sunuyor. Bende bu silah var, bazı farklı yorumlara rağmen pompalı-yarı otomatik geçişi saniyenin altında ve çok pratik olarak gerçekleştirilebiliyor. Halen stoeger'in elinde bulunan vursan bu silahı talep üzerine yeniden ve askeri standartta üretirse bence çok iyi ve ekonomik bir alternatif elde etmiş olursunuz. Öte yandan gazlı ve kinetik birarada çalışan M4'ün ARGO sistemi de incelemeye değer. Neden ABD Silahlı kuvvetleri böyle bir diyazn istemiş? Ama, her ne olursa olsun bence standardı/şartları oluşturup, piyasada ihaleye çıkıldığında talep yerel üreticiyle ve ucuza karşılanır.
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 11:57 PM
Sn.GOLDEN HORDE aslında bende aynen sizin gibi düşünüyorum ve o silahı bende kullandım fakat şu an piyasada yok ama üretilebilir. Bu teklifi de değerlendirip ekleyeceğim, yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Yanlız benim asıl sıkıntım tasarıyı isteyenler yarı otomatiğe ikna olmak istiyorlar. Bense pompalıdan yanayım, pompalı deseler 1dk da ikna ederim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 11:57 PM
Sn.GOLDEN HORDE aslında bende aynen sizin gibi düşünüyorum ve o silahı bende kullandım fakat şu an piyasada yok ama üretilebilir. Bu teklifi de değerlendirip ekleyeceğim, yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Yanlız benim asıl sıkıntım tasarıyı isteyenler yarı otomatiğe ikna olmak istiyorlar. Bense pompalıdan yanayım, pompalı deseler 1dk da ikna ederim.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2011, 11:58 PM (Bu Mesaj 16-06-2011 11:59 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Blackcolt.)
Bahsi geçen ihale alımı eğer tekrardan sarsılmaz firmasından yapılacaksa hangisini alırsanız alın sonuç değişmeyecektir.

Talep edilen miktar ne kadar bilemiyorum ama otomatik üreten sorunsuz yerli markalarında yüksek adetlerdeki talepleri sorunsuz olarak karışılayabilecekleri şaibeli.

Burada yapılması gereken şey birim başı maaliyetin yükseltilip tercihin yabancı markalardan yapılmasıdır ama oda bizim ordumuza gelmez..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-06-2011, 10:58 AM
Pompalı tüfekler yakın muharebede her zaman askeri güçlerin birinci tercihi olmuştur... Şu anki pompalıların sorun yaşatması pompalıdan vazgeçilecek otomatik kullanılıcak anlamına gelmez/gelemez. Eğer illaki Yerli alınacaksada Kendi görüşüm Hatsan ve Armsan'ın ürünlerine bakılmalı, en azından Avcının atıcının bile sürekli şikayet ettiği rezalet Sarsılmaz tüfekleri unutulmalıdır...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS