Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lee Enfield MK IV sayın tokoglu'nun
#1
Sevgili forumdaşlarım, fotoğraflarını göreceğiniz tüfenk sayın tokoglu'a ait olup, lütfen ilgili "rep"leri kendisine veriniz.

Geçen gün tutturdu, "ben de isterem rep mi neyin ondan işte" diye.

Tüfeklerden fazla anlamamakla beraber namlusunun içinin fabrika çıktığı günde ki durumuna yakın olduğunu söyleyebilirim. Ne yazık ki namlu içerisini fotoğraflamayı beceremedim.

Bu yaşlı kızın, ihtiyacı olan fişekler .303 British olup sayın, sevgili ve bir tanecik MKEK'imizde bulunmaktadır. Sayın tokoglu paracıklarına kıymış almış (zaten iş bizimle alışveriş yapmaya gelince parası kıymetlenir), biz de hiç utanmadan, erinmeden attık Angel .

Tabi atış yapabilmeyi haketmek için bu hanımefendi için taa gavuristanlardan carcür getirttiğimi de burada belirtmezsem olmaz, yoksa okuyucular herkesin .303 ile bedavaya atış yapabileceği gibi, yanlış, bir izlenime kapılabilir.

K98 ile kıyaslayınca misler gibi bir atışı var. Ayakta yapılan atışlarda sayın mavzer omzunuzu kırmaya teşebbüs ederken, Lee Enfield ablamız usulcacık okşuyor, yine de güçlü bir kalibre ile atış yaptığınızı hissettirerek. Doğal olarak Mauser K98 in 8mmx54mm lik fişeğinin çekirdeği arazide değdiği şeyi parçalarken, .303 daha kibar sadece toz çıkartıyor.

[Resim: CIMG0033.jpg]
[Resim: CIMG0032.jpg]
[Resim: CIMG0031.jpg]
[Resim: CIMG0030.jpg]
[Resim: CIMG0029.jpg]
[Resim: CIMG0028.jpg]
[Resim: CIMG0027.jpg]
[Resim: CIMG0044.jpg]
[Resim: CIMG0043.jpg]
[Resim: CIMG0042.jpg]
[Resim: CIMG0041.jpg]
[Resim: CIMG0040.jpg]
[Resim: CIMG0039.jpg]
[Resim: CIMG0037.jpg]
[Resim: CIMG0036.jpg]
[Resim: CIMG0035.jpg]
[Resim: CIMG0034.jpg]

Fotoğrafların devamı:


[Resim: CIMG0022.jpg]
[Resim: CIMG0021.jpg]
[Resim: CIMG0020.jpg]
[Resim: CIMG0019.jpg]
[Resim: CIMG0018.jpg]
[Resim: CIMG0017.jpg]

[Resim: CIMG0015.jpg]
[Resim: CIMG0014.jpg]
[Resim: CIMG0013.jpg]

Arkadaşkar yukarıda K98 Mauser fişeğine 8mmx54mm demişim doğrusu 7,92mmX57mm olacaktı. Bu fişeği MKEK'ten Sellior Belliot marka 8x57 olarak satın alabilirsiniz.

Hali hazırda yazmış olduğum mesajı düzeltemediğim için eklemek ihtiyacı duydum.
 
Alıntı

#2
Paylaşım için teşekkürler. Yeni model silahlar gözümde yok, her zaman sahip olmak istediğim bir silah. Orijinalliğinden bir şey kaybetmediği görülüyor. Allah kem gözlerden korusun, nazar değmesin.

İyi günler.
 
Alıntı

#3
Ellerinize sağlık. Forumun son günlerdeki durgunluğunu bu muhteşem paylaşımlarla gideriyorsunuz.

Size ve Sn.Tokoğlu'na kendi adıma teşekkür ederim.
 
Alıntı

#4
Nefis. Paylaşım için teşekkürler.
 
Alıntı

#5
Sn. evrenay,

"Galeri" başlığındaki Sn tokoğlu'nun yazısına bir iki eklenti yaparken unuttuğum bir hususu belirtmek isterim. Tüm SMLE'ler gibi No.4 "Smelly" de omuzdan indirmeden sürgüsü en rahat çalıştırılabilen nadir askeri sürgülü tüfeklerdendir. Kore Savaşına UN güçleri arasında gönderilen İngiliz birlikleri bu tüfeklerle mücehhezdi, bizim çocuklar ABD tarafından temin edilen M-1'leri kullanırken.

Saygılar,

alikozanoglu

NOT: Bu tüfeklerde dipçik vidası tepme veya sarsıntı ile gevşemesin diye ucundaki köşeli çıkıntı ön kundak arkasına gömülü tesbit plakası içine geçmektedir. Bu sebeple ön kundağın (alt el kundağı) evvela sökülmesi gerekir. Aksi taktirde dipçik vidası önce sökülmeye çalışılırsa ön kundak çatlayabilir/kırılabilir. A.K.
 
Alıntı

#6
Maaşallah çok güzel bir tüfek Call Of Duty'de çok kullandım Smile (zaten onun dışındada kullanabileceğimi sanmıyorum)...
 
Alıntı

#7
Efendim kendisinin birde "sniper" versiyonu vardır.Bir de sivil karşılaşma modeli (envoy) mevcut.Benim doğduğum yıllara kadar İngiliz ordu envanterinde kalmış.308 win kalibrede ki bu silah zannımca ordu fazlası satışı olarak Abd gibi ülkelerde bulunabilir.

Maalesef sıfır veya ikinci el silah ithal etme iznimiz yok.

Merak edenlere:http://world.guns.ru/sniper/sniper-rifles/brit/enfield-l42a1-and-enforcer-e.html
http://world.guns.ru/sniper/sniper-rifle...cer-e.html
 
Alıntı

#8
Hayran olunacak bir güzellik, sayın tokoğlu... Hayırlı uğurlu olsun.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi