Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol





Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İkinci Elde Dikkat Edilmesi Gerekenler
#1
Arkadaşlar,

Öncelikle orijinal boyası muhafaza edilmemiş hiç bir silahı asla, ama asla almayın. Revizyondan önce silahın ne durumda olduğunu, ne kadar pas veya korozyona uğradığını, ne oranda tesviye ve polisaja ihtiyaç duyulup, yapılan işlemlerin silahın toleranslarını ne kadar değiştirdiğini bilemeyeceğinizden, tamamen kumar oynayarak bir silah almış olursunuz.

Yalnız tanıdığınız veya bildiğiniz bir arkadaşınızdan, önceki ve sonraki halini bilebildiğiniz silahları alabilirsiniz, ancak burada da dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Sadece zevk için, çok fazla tesviye veya polisaj yapılmadan, işi iyi bilen birisi tarafından boyanmış, komple çelik bir silahı alabilirsiniz, ki Türkiye'de işini bilerek boya yapan yer bir elin parmakları kadar bile değildir.

Özellikle krom yapma adı altında, resmen silahların içine edilmektedir. Ağırlıklı olarak elektrolizli krom kaplama yapıldığından, sadece anodları gören dış yüzeyler kaplanırken, silahın iç yüzeyleri doğru dürüst kaplanmadan bırakılmaktadır. İşi biraz daha iyi bilen bir kaç kişi, iç yüzeyleri son derece ince bir kumlama ile kaplayarak sanki kromlanmış hissi vermektedir, ancak bu yüzeylerde hala krom kaplama yoktur.

Kaplama öncesi hazırlık sırasında eski boyanın kaldırılması, yüzey tesviyesi sırasında silahın orijinal yazı ve hatlarının korunması gibi konulara hiç girmiyorum, çünkü o zaman yine sinirlenip olmadık şeyler yazacağımdan korkuyorum.

Silahın tüm yüzeylerine eşit oranda boya aldırarak yapılabilen nikel ve meneviş benzeri boyalar da, beyaz sert kromun korozyon ve pas dayanıklılığını verememektedir.

Yurt dışında uygulanan polimer ve teflon bazlı boyalar ise ülkemizde henüz ateşli silah kaplamasında yaygınlaşmamıştır. Bazı firmalar kendi silahlarında değişik renkler vermek amacı ile polimer bazlı boyaları kullanmakla beraber, bu boyalar yurt dışı örnekleri kadar dayanıklı olamamaktadır.

Bazı illerimizdeki sanayi kuruluşları teflon, nikel, krom karışımı benzer boya tekniklerini uygulamakla beraber, yurdumun iş bilir ustaları bunlardan bihaber olduklarından, bu firmalar da tek başlarına ateşli silah kaplamacılığına vakıf olamadıklarından, bu kapasite atıl olarak durmaktadır.

Boya konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da, geçmişini bilseniz dahi, tekrar boyanmış hiç bir aluminyum alaşımlı silahı almamanızdır. Alaşım gövdelerin üzerindeki kaplama genelde eloksel tabir edilen anodlama tekniği ile yapılan bir çeşit yakma, müteakiben bu yüzeye boya emdirilmesidir. Bu işlem yapılırken alaşım yüzeyinden bir miktar malzeme evapore olarak kaybedilmektedir. Bu nedenle mükerrer anodlamalar yapılarak boyanan alüminyum alaşım gövdeli silahlardan uzak durun. Alüminyum alaşım gövdenin son yüzey sertliğini veren faktör bu anodlama işlemidir. Orijinali kaldırıldıktan sonra ise yapılan işlemler hem tolerans değerlerini bozacak, hem de asla orijinal yüzey sertliğini sağlayamayacaktır.

Şu aralar yüzeyi önce nikel kaplayıp, sonra da kromlama modası vardır, bu işlem hem tolerans değerlerini getirdiği ekstra kalınlıkla muhafaza edebilmekte, hem de korozyon dayanıklılığı biraz daha fazla olmaktadır, ancak asla orijinal yüzey elokselinin sertlik ve tolerans değerleri yakalanamaz. SIG, Beretta, Ruger gibi alaşım gövdeli silahlar alınırken bunlara azami dikkat edilmesi gerekir.

Arkadaşlar, mümkünse almayı düşündüğünüz silahtan bir başka arkadaşınızda varsa ve orijinal hali ile duruyorsa, almayı düşündüğünüz silahla birebir karşılaştırın. Bunu yaparken;

1. İrca yaylarının sertliklerini,
2. Horoz yaylarının sertliklerini,
3. Tırnak yaylarının sertliklerini,
4. Şarjör mandal yaylarının sertliklerini, şarjörün her iki silaha oturma şekilleri ve sıkılıklarını,
5. Şarjörlerin kendileri,
6. Nişangah takımlarını,
7. Silahı manüpüle edip, tetik sertliklerini,
8. Üzerlerindeki yazıların karakter özellikleri ve derinliklerini,
9. Silahların köşe kenarlarındaki sertlik, hat derinlikleri ve netliklerini,
10. Namlu içi ve dışının yüzeyini, bu özellikle keçeye tutularak kusurları gizlenen namluları ayırd etmenize yardımcı olacaktır,
11. Silahtaki tüm vida ve pimlerin yönlerini, niteliklerini ve oturma şekillerini tek tek karşılaştırın. En basitinden, en sık karşılaşacağınız şeylerden birisi CZ 75'in genelde kaybedilen şarjör kanalındaki şarjör sabitleyici maşa yayın üst sabitleme pimi yerine, ucuz tornivida uçlarından yapılmış pimler olmasıdır.


Eğer bu konularda tecrübesiz iseniz, tecrübeli bir arkadaşınız veya kendisine ve bilgisine gerçekten güvendiğiniz bir silah ustasına danışabilirsiniz. Eğer bir aracıdan silah alıyorsanız asla onun tavsiye ettiği bir ustaya danışmayın, çünkü bu tip sahtekar şarlatanlar arkanızdan danışıklı dövüş yapıp sizi dolandıracaklardır. Silah camiası sanıldığından çok daha küçük olduğundan, hemen hemen her ildeki, hatta tüm Türkiye' deki aracılar ve silah tamircileri birbirini tanımakta, sürekli olarak beraber iş yapmaktadırlar. Birbirlerinin ellerindeki silahlardan her zaman haberdar olup, ortaklaşa avlanmaktadırlar, dolayısı ile asla birbirlerinin yoğurtlarına ekşi dememektedirler. Bu nedenle aralarında az da olsa gerçekten dürüst olan ve kişiliğine güvendiğiniz insanlara danışın.

Saygılarımla.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
hymer, rasholnikov, Antiterör, Boztepeli, blueokkes, mimaslan, tanerzorlu01, mrtcnbz099
#2
Hele,hele Ankara'da bu aracılar tam bir kumpas kurmuşlar göbek adına kadar birbirlerini iyi tanıyorlar ve bir okadarda iyi paslaşıyorlar 2003 te ailemin sağlık sebebinden dolayı elimdeki colt python'u satmak isterken bende bu kumpastan geçenlerdenim.tabii silahıda bedavaya verdik..
 
Alıntı

#3
Sayın Çanakkaleli,

Bir vatandaşın gıcır gıcır Colt Python'una 1500 USD verirler maksimum, o anda paraya da sıkışıksanız çaresiz verirsiniz. On dakika sonra tekrar almaya gidin 3000-4000 USD fiyat isterler.
Yanlış anlaşılmasın, ben insanların bir mala para bağlayıp, ondan sonra da amme hizmeti yapar gibi kar yapmadan ticaret yapmasını savunan birisi değilim, ama zor durumdaki bir insanın silahına piyasasının yarı fiaytının verilmesine, hadi fiyat düştü, satarken de makul bir fiyat ve kar al, yok o zaman kantarın topuzu dönüyor.
Neyse ki, kantarın topuzunun zerre şaşmayacağı vaadedilmiş bir gün gelecek, gerçi ona da kalmadan bu çakallardan bazıları iflas edip dünyada da tokat yediler ama, ne çare aynı kafayla işe devam.

Aslında vatandaş olarak, güvenilir internet ortamında, güvenilir inasanlarla irtibat kurup silah alış verişi yapmak, aynı otomax vs gibi mükemmel olur.

İleride inşallah üye sayımız artasa, yurt dışındaki gibi burada bir yedi emin ortamı oluşturup, en azından kendi üyelerimizin zarar etmeden, diğer üyelerimizin de kazıklanmadan silah devir teslimi yapmasına uygun bir ortam oluşturabiliriz.

Bu arada Sayın Çanakkaleli, Pyhon'unuzun seri nosunu hatırlıyorsanız bana yazabilir misiniz?
Yada en azından modelini ve hangi yılda sattığınızı.Çünkü sizin Python'u gördüm gibi sanki.
Zaten ya Necati Bey'deki yada YIBA'daki çakallardan birinin elinden geçmiştir kesin.

Saygılar.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
nsyuksel, Boztepeli, drmehmet, blueokkes
#4
Bu detaylı bilgiler içinteşekkür ederim , ek olarak ; şayet fırsatınız varsa emniyet müdürlügünde silahın dosyasına bakmayı unutmayın. Şayet namlu, kapak veya alt gövdenin orjinalliginden şüphe ediyorsanız size yardımcı olacaktır. Bu parçaların degişimi arıza tespit tutanagı ve degişim izni ile yapıldıgından muhakkak dosyası içinde bir bilgi vardır.
mesela lupus (... abi) ile konyada inceledigimiz MK III / un alt gövde halen aklıma takılı duruyor desem yeri var.
 
Alıntı

#5
mk III ruger hunter mı?
bide bu colt pyhtonu kime sattıysanız ben o adamı bulur o aleti alırmBig Grin sıkıntı yapmayın yeterki bi tel numarası olsunBig Grin
valla ciiddiyim alalım onu tekrarBig Grin
 
Alıntı

#6
Nerdeee, Ruger MKIII Hunter buralarda ne arasın?

Sayın Gökmen'in kastettiği 1996 yapımı bir BHP MKIII.
Söz konusu silahın gövde kesimleri ve boyası bizi çok işkillendirmişti.
Ayrıca daha sonra tekrar baktığımda, bir BHP'de ilk defa kızağın fişek yatağı çevresinde ciddi ve derin çizikler yaptığını gördüm, yani anlayacağınız içimize sinmeyen bir silahdı.
 
Alıntı

#7
Gerçekten o gün çok işkillenmiştik . Sayın lupus'la detaylı incelememizden ve sayın lupusunki ile karşışaştırınca sahibinin pekte memnun olmadığını söyleyim. Ancak kararımda halen ısrarlıyım . O gördügümüze para veripte almam . Kararım halen geçerli alt gövde degişmiş. Yoksa hem gövde ince ,hem kilit yuvası oyulmuş,hemde namlu hafiften paslanmaya başlamışken gövdede öylesine parlak ve temiz bir lak boya mümkünmü....
 
Alıntı

#8
2007-2008 seneleri arasında tam 6 tane mk III hunter yakalandı. galiba hepside 6 inch di.
gaztelerde gözüktü ama ne yakalayanlar nede kullananlar ne oluğunun farkında değildi sanırım..
 
Alıntı

#9
    sayın Smith mesele şu aslında; meraklı cok ama her şeyi merak etmenin iyi olmayacağını bilen yok. Anca var desinler diye hareket ettiklerinden
 
Alıntı

#10
valla bu tabanca ikinci dünya savaşında amerikan pilotların ve ajanlarının kullandığı bir silah....
gerçekten de çok hassas atış kabiliyetine sahip.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi