Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger P 08 Original MAUSER orjinal KROM mu, yoksa kaplama mı?
Arkadaşlar, aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz ikinci dünya sonrası Mauser üretimi olan Luger Parabellum sayın tokoglu'nun tezgahındandır.
Biz kendisiyle yapmış olduğumuz istişarelerde bu tabancanın fabrika orjinalindenmi krom (veya nikel) kaplamaya sahip olduğuna, yoksa sonradanmı krom kaplandığına karar veremedik.

Bazı noktalarda amblemler ve yazılar o kadar güzel korunmuş ki, insan, eğer yurdumda böylesine güzel krom kaplama yapabilen bir usta varsa, onu mutlaka bulmalıyım diye düşünüyor.

Ayrıca memleketimizde yapılan krom/nikel (ben ikisinin arasındaki farkı, malesef, bilmiyorum) kaplamalar genel olarak silahın iç organlarına nüfuz etmez. Görünen kısımlar kaplanır, görünmeyecek yerler özensizce kaplanır ve bu noktalar siyah siyah sırıtır. Bu tabancada bahsettiğim durum söz konusu değil. En dar köşelere kadar kaplama intikal etmiş.

Bunlarla beraber, yüzeyde tesviye izi görmek pek mümkün değil, belki bizim gözlerimiz yanılıyordur diye mümkün olduğunca detaylı fotoğraflar çekerek; sizlerin ve sayın Mauro Baudino'nun görüşlerini almak istedim.

Elimdeki Luger Parabellum kitaplarının tamamına yakını 1898-1945 arasını kapsadığı için sayın Mauro Baudino'nun The Parabellum is Back kitabından başka kaynağımız yok. Bu kitapta da orjinalden krom kaplı ihraç malı MAUSER Original damgalı bir Parabellum göremedim. Yanlızca eski ikinci dünya savaşından kalan bazı Luger'lerin Mauser fabrikasında refurbish (elden geçirme, şeklinde tercüme edebilirim sanırım) edilerek krom/nikel (artık hangisiyse) kaplandığını gördüm. Ancak bu silah kesinlikle 1945 sonrası bir üretim ve belki de sahibinin isteği ile krom kaplandı veya sonradan burada kaplandı. Artık karar sizin.
[img][Resim: P1000686.jpg][/img]

Toggle (Kniegelenkverschluss) çeşitli açıdan fotoğrafları. Lütfen üzerindeki MAUSER ve Original yazılarının keskinkiğine dikkatle bakın. Ben mi çok abartıyorum acaba?
[img][Resim: P1000687.jpg][/img]
[img][Resim: P1000689.jpg][/img]
[img][Resim: P1000692.jpg][/img]
[img][Resim: P1000693.jpg][/img]

Namlu ve çatalın fotoğrafları. Çatalın altındaki MAUSER damgasına bakın. İnanılacak gibi değil. Sanki önce kaplama yapıp sonra damgayı vurmuşlar gibi (olmayacak şey de değil hani! Güzel memleketimde herşey mümkün, nothing is impossible Dodgy )
Namlunun üzerinde " 9mm Luger " yazıyor. Luger kelimesinin " g " ve " r " harfleri iyiden iyiye incelmiş, " e " harfinin ise yer çizgisine paralel kısmı biraz incelmiş.
[img][Resim: P1000700.jpg][/img]
[img][Resim: P1000701.jpg][/img]
[img][Resim: P1000704.jpg][/img]
[img][Resim: P1000705.jpg][/img]
[img][Resim: P1000706.jpg][/img]
Bahsettiğim damga işte bu!
[img][Resim: P1000707.jpg][/img]

Fotoğrafların devamı:
[Resim: P1000708.jpg]
[Resim: P1000709.jpg]
Arpacığın hatlarına dikkatinizi çekmek isterim. Eğer memlekette böyle bir usta var da biz tanımıyorsak, yuh olsun! Blush Sayın kozluoglu, yorumlarınızı duymayı çok isteriz. Böyle bir işlemin atölye şartlarında, sonradan yapılabilmesi mümkün müdür?
[Resim: P1000710.jpg]

[Resim: P1000711.jpg]

[Resim: P1000712.jpg]
[Resim: P1000713.jpg]
[Resim: P1000714.jpg]
[Resim: P1000716.jpg]
[Resim: P1000717.jpg]
[Resim: P1000719.jpg]
Kabzanın önünde Mauser-Werke Oberndorf GMBH (Mauser İşletmeleri Oberndorf Ltd. Şti.) yazıyor
[Resim: P1000720.jpg]
Gövdede namlunun geçtiği bölgenin altında seri numarasını görebiliyorsunuz. Elbette silahın üzerinde damgalanmış olan bütün parçalarının numaraları birbirleriyle uyumlu (matching numbers)
[Resim: P1000728.jpg]
[Resim: P1000721.jpg]
[Resim: P1000724.jpg]
[Resim: P1000725.jpg]

Gövdenin içinde yapılmış olan kaplama işçiliğinin daha net olarak görülebilmesi açısından iki adet fotoğraf:
[Resim: P1000726.jpg]
[Resim: P1000727.jpg]

Altın kaplamalı parçaların orjinalliği konusunda hiçbir yorum yapamıyoruz. Bunu gerçekten bir kaplama uzmanının değerlendirmesi gerek.
Emniyet mandalı:
[Resim: P1000729.jpg]

[Resim: P1000730.jpg]
Kabza emniyeti (dikkat edin, eski modellerin aksine çift taraflı, boşta kalan kısım iyice uzatılıp kıvrılarak kabza kapaklarının içerisine girecek şekilde yapılmış. Birinci Dünya Savaşı öncedi kabza emniyetli modellerde bu kıvrum yoktur ve emniyet manivelanının altı yandan bakılınca görünür):
[Resim: P1000731.jpg]
Sökme-takma mandalı:
[Resim: P1000735.jpg]
Şarjör mandalı:
[Resim: P1000750.jpg]
Kabza kapağı vidaları:
[Resim: P1000738.jpg]
[Resim: P1000736.jpg]

Alıntı

Tırnak
[Resim: P1000756.jpg]

Alıntı

Benim görüşüme göre bu kaplama krom değil nikel gibi gözüküyor.Homojen kaplamadan dolayı akımsız nikel kaplama gibi geldi bana.Savaş sonrası üretim olduğu için orjinallik konusunda birşey diyemeyeceğim.

Alıntı

Kişisel görüşüm kaplama sonradan yapılmış .Seri numaralarına dikkatli baktığınızda , kaplama sonrası tekrardan yüzey tesviye edilmiş gibi gördüm. Benim tahminimce sn.Kozluoğlu daha iyisini yapar.Yurdumda usta aramanıza gerek mi var ? Zira herkes usta fakat işinin hakkını veren sanatkar yok.Angry(Bir elin parmaklarını geçmeyen ustalarımı tenzih ederim).Saygılar..

Alıntı

silahın sonradan kaplama olduğuna eminim silahın eski halinin karıncalanmış ve sonradan silinerek kaplama yapıldığına dair alametler mevcut.kabze emniyetli bu seri lugerler savaş sırasında ve sonrasında üretildi ve hiç birinde kaplma mevcut değildi.

Alıntı

Sayın waffenss,

takma adınıza binaen, eski Alman silahları konusuna ilgi duyduğunuzu farzediyorum.
Mauser firması 1970 ve sonraki yıllarda, kendisine gönderilen Luger P 08, P 04 leri, müşteri isteği doğrultusunda kromlamış. Bu işlemi yapmadan önce, silahın toleranslarını bozmamak için krom kaplamanın getireceği kalınlık kadar bir hacimi, yüzeyi traşlayarak kaldırmış. Bu açıdan, Mauser firmasının yapmış olduğu krom kaplama orjinal kabul edilebilir.
Ayrıca kabza önündeki ve namlu üzerindeki yazılar, bu tabancanın 1970 lerde Mauser tarafından üretildiğini gösteriyor, ki bu yıllarda orjinal krom olarak üretilen silahlar mevcut. Ancak bunların seri numaraları 11.001000, 10.00 1000, 12.001000 gibi rakamlarla başlıyor. Dolayısıyla bu tabancanın üzerindeki seri numaralarının çakma olduğunu ifade edebiliriz.

Bu arada Mauser tarafından 1970 lerde üretilen Luger'ler Model 06/73 diye geçer. Bu model numarası altında üretilen Luger'lerde kabza emniyeti mevcuttur ve çok çeşitli satıcılar için (ör: Interarms için American Eagle modeli) üretilmiştir. Bu tabancaların arasında commemorative modellerin yanısıra, oymalı-işlemeli ve krom kaplamalı modeller de mevcuttur.
Benim için bu silahta ilginç olan şey bazı noktalarda (ör: Mauser damgası) krom kaplamanın veya nikel, artık her neyse çok ince yapılmış olmasıdır.

Son cümlenizdeki bilgiler hatalı. Orjinal krom kaplı Mauser üretimi (1970 ve sonrası) Luger tabancaları görmek için sayın Mauro Baudino'nun "The Parabellum is Back" isimli kitabının 515. sayfasına bakabilirsiniz.

Ayrıca savaştan kastınız 2. dünya savaşı ise, bu dönemde üretilen kabza emniyetli Luger bilmiyorum. Kabza emniyetli modeller daha çok ticari modeller veya sipariş üzerine üretilen modellerdir. Tabi 1902-1908 arası üretimleri dikkate almazsak. Eh! Bu silah da 1908 üretimi olmadığına göre...

Alıntı

1938 model sahşıma ait bir adet kabze emniyetli luger mevcut yine silahın eski bir silahın sonradan kaplama yapıldığı iddasındayım fabrika çıkışı krom olan silahlarda altın kaplamayı daha önce görmedim saygılar.

Alıntı

Sn. Tokoğlu,

Biraz geç oldu gerçi ama, bu tabancanın gövdesinin sağ yanında bazı yazılar olması gerekmiyor muydu? Namluda, makaranın arkasında, gövdede çizgi kartal damgası, sökme kapağının kenarında Ulm kontrol damgası ve üretim yılı olacak diye hatırlıyorum. Normalde yanlış hatırlamıyorsam bunların seri numaraları da orada olmamalıydı.

Belki de ben yanlış hatırlıyorum.

Selamlar

Alıntı

Sn evrenay;
Bu tabanca sonradan kaplanmışa benziyor. Silah kimin üstüne ise dosyadan takip edip eski sahiplerini bulmak lazım. Çünki bu kaplamayı yapan kişiyi kesinlikle bulmak istiyorum.

Alıntı

Sayın caytmazoglu,

yurtdışındaki Luger üstadlarına, ki aralarında sayın Mauro Baudino'da var, sorduğum zaman tabancanın kesinlikle sonradan kaplanmış olduğunu, 1970'ler de Mauser fabrikasında üretilmiş olan veya sonradan krom kaplanmış olan Luger'lerin teferruatlarıyla kesinlikle uyuşmadığını belirttiler (bkz:Yukarıdaki mesaj).

Düzce yöresinde "nikel" kaplama diye sorarsanız belki buna benzer işler çıkartabilen bir ustaya denkgelebilirsiniz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi