Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çakı nasıl taşınır?
Sn. Arkadaşlar,

Konuya başlamadan önce bir uyarı da bulunmak istiyorum. Bu paylaşımda amaç bilgidir. Yani çakı veya bıçak taşıyıp taşımamak kişilerin kendi kararıdır. Ülkemizde bununla ilgili 6136 nolu kanun vardır. Ve forumumuz kanunlara uyulması noktasında çok hassastır.

Bu yazıyı Amerika'da veya Almanya'da oturun üyelerimiz veya misafirlerimiz de okuyacaktır. Asker veya polis üyelerimizde okuyacaktır. Avcı ve kampçı üyelerimizde okuyacaktır. Kısacası dünyanın pek çok yerinden okuyanlar olacaktır. Küçük, kanuna muhalefet etmeyecek bir çakı taşıyan dostumuzun yararlanacağı gibi başka bir ülkede 6136 ya tabi olmayan bir arkadaşımızda okuyacaktır.

O yüzden bunu yazıyı global bir paylaşım olarak düşündüm ve yazdım.

Paylaşımı yaparken fotoğrafını çektiğim bıçakları sadece konu mankeni olarak düşünün. Zaten koleksiyonumdan bu paylaşımda kullanmak üzere çıkardım. Konuda ki büyük çakıları taşımıyorum ve çakı taşımak isteyen herkese 6136 nolu kanunu okumasını, ona göre hareket etmesini tavsiye ediyorum.

Her vatandaş yaşadığı ülkenin kanunlarına göre gereken değerlendirmeyi yapacaktır zaten.

Çakı taşıyan pek çok kişi olduğunu anketlerden hatırlıyoruz. Spor çantasının içinde veya kışın kalın montunun bir cebinde çakı taşıyan kişiler için problem yoktur. Ama çanta taşınmadığı durumlar veya sıcak havalar geldiğinde bu alışkanlığı olanlar ne yaparlar?

Ben eğer ince ve hafif bir çakı taşıyorsam pantalonumun cüzdan cebinde taşıyabilirim.

[Resim: sahibinden_1-1.jpg]

Cüzdanın yanında dik olarak koyduğumda cüzdanın kalınlığı kaymasını engelleyecektir.

[Resim: sahibinden_2.jpg]

Eğer gömlek veya tişört üzerini örtecekse, klipsi ile pantolunumun ön tarafına takabilirim.

[Resim: sahibinden_3.jpg]

Tabii kilo sorunu olan kişilerde eğilip kalkıldığında rahatsızlık verebilir.

[Resim: sahibinden_4.jpg]

Pantolunun dış tarafından klipsi takmak bu rahatsızlığı bir nevi çözüm olabilir.

[Resim: sahibinden_5.jpg]

İsterseniz pantolonunuzun yan cebinede takabilirsiniz. Ama görünme ihtimali daha çok olacaktır.

[Resim: sahibinden_6.jpg]

Daha rahat olunacaksa bel tarafınada takılabilir.

[Resim: sahibinden_7.jpg]

Veya ağırlık, kalınlık sıkıntı oluşturmayacaksa direk cebinize atabilirsiniz.

[Resim: sahibinden_8.jpg]

Ben küçük çakılar taşırım genelde. Delica veya Meadowlark gibi. Ama şu da aklıma gelir hep; Allah korusun bir trafik kazasında veya acil bir durumda hızlı bir şekilde çakıyı çıkartmam gerekirse ve çakım çok ters bir cepte ise bir anlamı olmayacaktır. O yüzden sağ elime yakın ve tutma şeklime göre rahatlık ile açabileceğim pozisyonu tercih ederim.

[Resim: sahibinden_01.jpg]

Böylece bıçağı elime aldığımda doğru pozisyonda olacaktır.

[Resim: sahibinden_02.jpg]

Ve tek elim ile açılacak durumdadır.

[Resim: sahibinden_03.jpg]

Efendim ülkemizde olmasada yurt dışında emerson wave çakılar taşımak çok popüler. Bu çakıların özelliği cebinizden çıkarken açılması ve tam olarak cepten çıktığında kullanıma hazır olması. Çakıyı cebinize takarken üzerindeki gazoz açacağına benzeyen yerin hangi pozisyonda olacağını aşağıda ki resimde görebilirsiniz.

[Resim: sahibinden_9.jpg]

[Resim: sahibinden_10.jpg]

[Resim: sahibinden_11.jpg]

Burada hassas nokta çıkartırken sadece bıçağı tutmaktır. Yanlışlıkla pantolunuda tutarsanız bıçak zaten gelmeyecektir. Baş parmağınızı ilk olarak cebinize sokarsanız kolaylık ile yapabilirsiniz.

[Resim: sahibinden_12.jpg]

[Resim: sahibinden_13.jpg]

[Resim: sahibinden_14.jpg]

[Resim: sahibinden_15.jpg]

Eğer solak iseniz bu özellikten yararlanmanız için bıçak üzerindeki klipsin yerini değiştirmeniz gerekecektir.

[Resim: sahibinden_16.jpg]

[Resim: sahibinden_17.jpg]

Thumb stup dediğimiz çıkıntılarda aynı görevi yaparlar. Eğer bu özelliği olan bir çakı taşınıyorsa yine o çıkıntıyı cebimizin alt tarafına gelecek şekilde takmamız gerekiyor.

[Resim: sahibinden_18.jpg]

[Resim: sahibinden_19.jpg]

O çıkıntıyı pantalon kenarına takarak bıçağı çekiyoruz.

[Resim: sahibinden_20.jpg]

[Resim: sahibinden_21.jpg]

[Resim: sahibinden_22.jpg]

[Resim: sahibinden_23.jpg]

Eğer bıçağınızın klipsi yoksa bir kılıf kullanabilirsiniz.

Örnek kılıflar;

[Resim: buckklf.jpg]

[Resim: 1107460_max.jpg]

[Resim: opplanet-victorinox-cordura-pouch-33214.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Tuna Can, heisenberg, tekoglu, bozkurtcml, kaan han, nsyuksel, şekerlioğlu, yyildiz, tabularasa
Referans niteliğinde, harika bir çalışma.

Alıntı

Çakı'mı 3 nolu resimde olduğu şekilde taşıyorum, eğer çakının maşası yeterince sıkı ise düşme problemi yaşamıyorum, alıştığım için varlığını bile hissetmiyorum çoğu zaman elimle kontrol ediyorum ordamı diye. Saygılar..

Alıntı

(29-05-2011, 09:59 PM)syılmaz demiş ki: Referans niteliğinde, harika bir çalışma.

+1

Alıntı

+2
Mükemmel

Alıntı

Hani derler ya; Bir yaşıma daha girdim diye, bu forum sayesinde yaşımı hatırlamıyorum inanın. Bir mihenk taşı neteliğinde olmuş bence,elinize sağlık sayın1905sss
+1

Alıntı

Sn 1905sss,

Çok güzel bir konu olmuş, emeğinize sağlık.
Şahsen ben de nacizane bir tavsiye vererek konuya katılmak istedim. Kanımca klipsle birlikte çakı taşımanın en doğru yolu, sizin de en son resimlerde belirtmiş olduğunuz üzere, çakıyı "pantolon cebine iliştirerek" taşımaktır.
Bu şekilde taşınan çakı, yaklaşık 1sn içinde açılabilinir.

Sevgiler

Alıntı

Elinize sağlık gerçekten emek sarfetmişsiniz.

Alıntı

Sn.1905sss;özlemiştik sizin paylaşımlarınızı çok teşekkürler...

Alıntı

Sinan bey iyi geceler, paylaşım da konu mankenleri de güzel Smile Aşağıdan 3. çakıya talibim Smile Aklınızda bulunsun... (Ti-Lite Zytel 6"'de aklınızda di mi?)

Sevgiler,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi