Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Boyama
Bu kullanılanlar bildiğiniz tür tuz değil, daha çok kostik çözeltiler ve nitratlı menvişleme tuzları.

Tuz dediğimiz şey aslında büyük bir aile, ama halk arasında en yaygın bilineni sodyum klorür (NaCl), yani sofra tuzu.
Bunun dışında adı diyet-tansiyon tuzu vs gibi daha bilinen ama formülü yaygın olmayan potasyum klorür (KCl) den başlayan ve yüzlerce çeşidi olan tuzlar var, çoğu da zehirli veya dozaja göre tehlikeli maddeler.

Boyamada, daha doğrusu kontrollü bir paslanma-oksitleme yöntemi olan menevişlemede kullanılan çözelti ise yukarıda belirttiğim gibi HNaO formüllü kostik veya daha da etkilileri ise içinde nitrat bulunan, (bazen suni gübrelerde de bulunan) bazı maddeler ile, çok yavaş şekilde ve kontrollü bir oksit tabakası yaratmak ve hava ile teması keserek normal demir oksit pasının ilerlemesini engelleyip paslanmaya direnç yaratmak amaçlı kullanılıyor. Bunun dışında nitrik asit ve sulfirik asit kullanılan yöntemler de var.

Görebileceğiniz gibi, normal sofra tuzu ile hazırlanan bir çözeltiye elinizi daldırsanız pek birşey olmaz, ama yukarıda bahsettiğim tuzların çözeltileri veya asitlerin çoğu, avcunuzda parmak girecek bir deliği çok hızlı şekilde açabilecek; ve iyileşmesi çok zor yaralar bırakacak derecede tehlikelidir.

Umarım ayrıntılı açıklama yardımcı olmuştur, saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Sayın barış bilgiler için çok teşekkürler.
İlave olarak bir sorum daha vardı : Ballistol firmasının bir ürünü var '' Rötuş Sıvısı ve Soğuk Perdah '' , bununla silah boyamak için en etkin yöntem nedir acaba ?

Alıntı

Sn. gyurza,

Bu tür rötuş sıvıları, adı üzerinde; noktasal ve hızlı rötuş uygulamaları için tasarlandıklarından dolayı, bir silahı komple karartmak istediğinizde çok dalgalı ve hoş görünmeyen sonuç verirler. Çizik-parlama-aşınma kapatmak için bu sorun olmaz, ama düz bir yüzeyi komple kapatmaya çalıştığınızda çok sırıtır.
Ha, derseniz olduğu gibi bırakıp paslansa daha mı iyidir, tabii ki bu tür hızlı karartma pastan iyidir, ama silahın komple boyanması gerekiyorsa bunu ehil ellere bırakmakta veya kendiniz girişecek iseniz tam bir menevişleme kiti edinip ($$$+zaman+deneme-yamulma) Smile yapmakta fayda var.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Sayın baris,
Basit ve kalıcı yöntem olarak hangisini önerirsiniz ?
Soğuk perdah sıvısına daldırma usulüyle nasıl bir sonuç alınabilir ?

Alıntı

Tabancamı mat yeşil renk yapmak istiyorum. Mümkün mü?(not: alüminyum gövde)

Alıntı

(12-12-2015, 03:02 PM)onurerdag88 demiş ki: Tabancamı mat yeşil renk yapmak istiyorum. Mümkün mü?(not: alüminyum gövde)

Cerakote kaplama ile istediğiniz renk de silah sahibi olmanız mümkün.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
Merhabalar;
Fırın boyalı bir bhp sahibiyim fakat boya kötü durumda, aynı boyayı yaptıra bileceğim bir yer atölye var mıdır? Yada aynı boya yapılabilir midir?
[Resim: 16729478_10154595511843773_3239259408932728294_n.jpg]

[Resim: 16730378_10154595511478773_1593460375569282957_n.jpg]

[Resim: 16806644_10154595511438773_8988005023535485133_n.jpg]

Alıntı

Saygıdeğer forum üyeleri.Bir çoğunuzun yakından ilgilendiği ve emek harcadığı silah boya ve kaplamaları hakında bilgisi ve tecrübesi yadsınamaz bir gerçek.Bende bu bilgilerinizden istifade etmek istiyorum.Sorum şu ?
1 - Hangi silahın orjinal kaplaması nedir? (Boya, Krom, cerakot,meneviş v.s)
2 - Hangi silaha hangi kaplama daha uygun (Taşımaya, Bulundurmaya, Kullanım ömrüne) göre
3 - Bunlar nerede ve kime nasıl yaptırılabilir.(Yaşadığınız tecrübe doğrultusunda)
Hepinize teşekkürler.

Alıntı

(19-05-2017, 09:08 PM)Revoket demiş ki: Saygıdeğer forum üyeleri.Bir çoğunuzun yakından ilgilendiği ve emek harcadığı silah boya ve kaplamaları hakında bilgisi ve tecrübesi yadsınamaz bir gerçek.Bende bu bilgilerinizden istifade etmek istiyorum.Sorum şu ?
1 - Hangi silahın orjinal kaplaması nedir? (Boya, Krom, cerakot,meneviş v.s)
2 - Hangi silaha hangi kaplama daha uygun (Taşımaya, Bulundurmaya, Kullanım ömrüne) göre
3 - Bunlar nerede ve kime nasıl yaptırılabilir.(Yaşadığınız tecrübe doğrultusunda)
Hepinize teşekkürler.

Bu soruların cevaplarından bir kitap çıkar, kitap olmazsa silahlar ansiklopedisine bir fasikül olur.  Smile

Dayanaklılık açısından Cerakote ve iyi yapılmış krom en üst seviyede koruyuculuk sağlar. Daha sonra boya ve en az koruyucu olanı meneviştir.

Buna karşılık en kolay yapılan ve tekrarlanabilir olan meneviş kaplamadır. Silaha zarar vermez, kötü yapılsa da yenilenir. Hemen her silahçı yapar ama iyi meneviş yapabilen ustalar bir elin parmaklarını geçmez. Benim bildiğim iyi meneviş yapan, İstanbul'da Dursun Usta ve bir de Konya'da ustamız var.

Fırın veya başka çeşit boyama tekniklerini yapmak ciddi bir marifettir, layıkıyla yapmak her silahçının harcı değildir. Bu konuda, kim ne yapabilir, bilgim yok. Tavsiye veren de olursa, önce tavsiyeyi verenin bilgi ve tecrübesini değerlendirin. Bu nedenle sizin mesajınızın bir üstünde boya tavsiyesi isteyen sayın dervishof cevap alamamış.

Cerokote da bir boya tekniğidir ancak icrası teknik bilgi ve eğitim gerektiriyor. Memlekette yeni yapılmaya başlandı. Şu aşamada, silahıma Ceracote yaptırmak için, silahım çok değerli ve özel olmaması, ve gerçekten hışırı çıkmış olması gerekir. Yine sayın dervishof'un mesajına atıfla, ben o silaha boya yerine Cerakote yaptırabilirim.

Krom mat/parlak, beyaz/siyah yapılabiliyor. Ben kromlamanın yapılış tekniğini sevmediğim için yaptırmam, kimseye de tavsiye etmem. Düzgün yapan ustalar gördüm, duydum ama kim yapar bilmiyorum.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tirendaz, sem, Yasin06, sparus, heisenberg, Revoket
Cevabınız için çok teşekkürler. Bende kroma karşıyım, lakin boyayıda layıkı ile yaptırmak zor. Sarsılmaz firmasına kendi ürettikleri bir silahı tekrar orjinal rengine yani klasik siyah renge boyattım sonuç memnun edici değil. Allahtan diğer silahlarımı kendileri üretmedikleri için yapmadılar. Şimdi CZ ve Beretta elden geçecek ancak nerde ve nasıl düşündürücü. Bodrum'da yaşıyorum çok çabuk deforme oluyor, birazda dikkatsiz taşıyoruz tabi. Cerakote boyayı burada yat tekne işleri yapan İngiliz birisi var ama astronomik rakamlar istiyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi