Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek kurşun, şevrotin ve çeşitli numaralarda ki saçmaların delicilik testi
Değerli arkadaşlar,

Türk malı, yerli bir delicilik (penetrasyon) testi yapalım diyorum.

Tek kurşun, misket kurşun ve testin daha anlaşılır olabilmesi için, hepimizin kullandığı 9x19 mm.'nin bu fişekler karşısındaki performansını gösterir bir test.

Ama öyle damacanaya, kalın ansiklopedilere, arka arkaya konulan çatı tahtasına, veyahut tuğlaya duvara değil.

Bir arkadaşımız yapmış böyle bir test. Belki izleme şansı bulmuşsunuzdur. Bildiğimiz tahtaları art arda koyup inşaat teli ile bağlayarak atışını yapıyor. Ancak atışlarının hepsini aynı eksen üzerinde yaptığı için, ilk kurşunun, tahtayı delmek için harcadığı kuvveti, tahtaların da çatlaması ile son kurşun harcamıyor. Son test için ayrılmış kurşun daha şanslı.

Ben testimizin hassas olması için, materyal olarak cam kullanmayı düşünüyorum. 4mm. kalınlığında 30x30 ebatında standart veya lamine cam.

Biraz yardımınıza ihtiyacım var.

Testimizin tek seferde başarıya ulaşabilmesi için;

* 3 ayrı platform oluşturalım.

* Kurşunun ilk cama uyguladığı kuvveti, en sondaki camın absorbe etmemesi için, camları bir bütün şekilde değil de aralarında boşluk bırakarak atışa hazır hale getirelim.

* Testimizi, terazisi alınmış bir sehpa ya da tezgah üzerinde yapalım diyorum.

* Camların arasındaki boşluğu ne kadar bırakalım?

* Piyasada güvenlik camı diye geçen ''Lamine'' cam mı kullanalım?(Lamine cam 2 adet 4mm. kalınlığındaki camın arasına film çekilerek imal ediliyor. 8mm. kalınlığa ulaşan cam kırılsa da tuzla buz olmuyor.)

* Lamine camı 2 cam plaka arasına silikon çekerek taklit mi edelim? (Maliyet açısından.)

* Lamine camdaki ısrarım, atış testlerinde karpuza yapılan atış sonuçlarını testimizde görmek istememem.

* Lamine camı taklit ettiğimizi varsayarak, 8mm. kalınlığında olacak camlardan 1 test için arka arkaya kaç adet kullanalım? (Kurşunun bütün camları delip geçmesi halinde, test sonucu hüsran olacağı için, bu soru yıldızlıdır.)

Evet forum üyesi dostlar,

Sizce bu test başarı sağlar mı? Sağlamaz ise sağlamak için ne yapmalı? ''Ne gerek var, zaten birileri yapmış.'' diyen dostlarım olacaksa onlarda fikir beyan etsinler. Darılmam küsmem ben.

Fikir vermesi açısından 4mm.'lik aralarında cam takozu bulunan, temsili bir resim ekliyorum. Cam ölçüleri resimde orantısız. Biz emsal ölçülerde cam kullanacağız.

[img][Resim: 20160124_162025_zpscgrzdxk7.jpg][/img]

Benden şimdilik bu kadar top sizde arkadaşlar.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Yasin Alan,

Bildiğim kadarıyla;

- Standart cam yerine, cam elyafı takviyeli akrilik levha kullanılması gerekiyor.

- Laminasyon gerekli, arada boşluk olmaması gerekiyor.

- Çok katmanlı lamine edilmiş bu şeffaf medyanın 40mm den daha geniş olması gerekiyor.(Farklı kalibrelerin penetrasyonunu görmek, ama media içinde tutabilmek için)

Ankara'da size yakın bu işlere gönül vermiş müşterim var :

http://www.2n-cam.com/kursun_gecirmez.php

Benim yazdıklarımın kat ve kat üzerinde bilgiyi Tayfun bey size verecektir.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. demirci57,

Efendim forumumuzun yüksek fizik mühendisi olarak, sizin değerlendirmenizi merak ediyordum doğrusu.

Bahsettiğiniz akrilik levha bildiğim kadarıyla kurşun geçirmiyor. Benim aslında maksadım, arka arkaya konulan camların; tek kurşun 12. cama ulaşabiliyor ise misket ve 9mm. kaçıncı cam levhaya ulaşabilecek? Bunu görmek. Böylelikle hassas bir test yapabilmek.

Ama bahsettiğiniz müşterinizi arayıp, fikrini almayı deneyeceğim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Yasin Alan,

Bu durumda cam gibi aşırı kırılgan bir malzeme ve akrilik gibi aşırı sert bir malzeme yerine, Lexan plakalar kullanabilirsiniz. Bu malzeme de şeffaf olup, nisbetten daha esnek yapılı bir polimer olduğundan, cam gibi parçalanmak yerine sadece çekirdeğin geçtiği kısımda açılacak bir deliğe müsade edecektir ve geçiş esnasında sürtünmeden dolayı mermiyi bir sonraki istasyona daha düşük bir hızla sevk edecektir. 6 veya 8mm kalınlıkta Lexan plakaları ard arda dizmeyi de deneyebilirsiniz.

Saygılar

Alıntı

(27-01-2016, 12:06 AM)demirci57 demiş ki: Sayın Yasin Alan,

Bu durumda cam gibi aşırı kırılgan bir malzeme ve akrilik gibi aşırı sert bir malzeme yerine, Lexan plakalar kullanabilirsiniz. Cam gibi parçalanmak yerine sadece çekirdeğin geçtiği kısımda açılacak bir deliğe müsade edecektir.

Saygılar

Sn. demirci57,

Bende bu yüzden cam plakalar arasına silikon uygulamayı düşünmüştüm. 4mm.cam+silikon+4mm.cam+ boşluk + işlem tekrarı şeklinde.

Bahsettiğiniz plakayı şu an anımsayamadım ama araştıracağım.

Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Alıntı

Eski kulağı kesikler bu işleri eskimiş telefon rehberi veya ansiklopediler ile yaparlardı...

Alıntı

Üstad kısaca; "Gerek yok, çok merak ediyorsan ansiklopedi ile deneyebilirsin, hatta yeni tüfegin ile bu tür fantastik işler yerine, tüfek hakimiyeti konusuna meyil verirsen yararına olur." demiş.

Saygılarımla.

Alıntı

Ev yapımı balistik jel öneririm.
Oklarımız için yapardık.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi